Центральний районний суд м. Миколаєва
54607, м. Миколаїв, вул. Декабристів, 41/12, inbox@ct.mk.court.gov.ua
490/2891/25
нп 1-кс/490/1835/2025
18 квітня 2025 року слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , розглянувши клопотання заступника начальника відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_4 про надання дозволу на затримання з метою приводу для участі у розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Київ, громадянина України, з середньою освітою, раніше не судимого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 -
Слідчий звернувся до слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва з погодженим із прокурором відділу Миколаївської обласної прокуратури ОСОБА_3 клопотанням про надання дозволу на затримання підозрюваного ОСОБА_5 з метою приводу його до суду для участі в розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
В обґрунтування клопотання вказала, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до дванадцяти років з конфіскацією майна, підозра є обґрунтованою, підтверджується зібраними матеріалами кримінального провадження. На теперішній час місцезнаходження ОСОБА_5 не встановлено, тому існують підстави вважати, що він умисно переховується від органів досудового розслідування з метою уникнення відповідальності за вчинене ним правопорушення.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримала та просила задовольнити.
Заслухваши пояснення прокурора, вивчивши матеріали клопотання та кримінального провадження, приходжу до наступного.
Як було встановлено, в провадженні СУ ГУНП в Миколаївській області перебувають матеріали кримінального провадження №12024150000000488 від 28.05.2024 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 05.05.2021 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на підставі установчих зборів заснувала громадську організацію «Чеченський соціально - культурний центр «Маршо», код ЄДРПОУ - 44160385, яку з 23.03.2023 перейменовано в громадську організацію «Мальви України» (в подальшому ГО "ЧСКЦ «Маршо»), та 15.09.2017 «Відокремлений підрозділ громадської організації асоціація фермерів та приватних землевласників України Вінницької області», код ЄДРПОУ - 41595229 (в подальшому ВП ГО «АФЗУ»), директором яких вона являється з моменту заснування та по теперішній час. Відповідно до статутів затверджених установчими зборами вищевказаних організацій, останні являються непідприємницькими товариствами, основною метою яких не є одержання прибутку та є добровільним об'єднанням фізичних осіб, створеним для здійснення та захисту прав її свобод людини та громадянина, задоволення суспільних, зокрема, економічних, соціальних, культурних освітніх та інших інтересів своїх членів та/або інших осіб і має право на здійснення виду економічної діяльності за класом 94.99. «Діяльність інших громадських організацій».
На підставі загальних зборів ОСОБА_6 05.05.2021 обрано директором ГО «ЧСКЦ «Маршо» та 15.09.2017 обрано директором ВП ГО «АФЗУ» та на неї відповідно до функціональних обов'язків покладено обов'язки, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно - господарських функцій, тобто обов'язки по здійсненню керівництва трудовим колективом, ділянкою та напрямком роботи, розпорядженню майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації, забезпечення контролю за цими операціями, тощо), які остання фактично здійснювала до 20.06.2023 року.
Під час здійснення діяльності вищевказаних громадських організацій, 24.02.2022 року о 05:00 год. за наказом президента російської федерації володимира путіна, збройні сили російської федерації незаконно, віроломно вторглись на територію Україну, здійснили широкомасштабну неспровоковану військову агресію і збройний напад, застосовуючи всі види стрілецької, артилерійської, ракетної, іншої зброї, в тому числі, засоби ведення війни, заборонені міжнародним правом, спричиняючи ураження і руйнування об'єктів військової і цивільної, в тому числі критичної, інфраструктури, ураження і вбивства особового складу підрозділів Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів, мирного населення, масово порушуючи при цьому закони та звичаї війни, передбачені міжнародними договорами, і масово вчиняючи на території України злочини проти основ національної безпеки України, проти життя та здоров'я особи, проти волі, честі та гідності особи, проти статевої свободи та недоторканості осіб, проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина, проти власності, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.
У зв'язку з цим 24.02.2022 указом Президента України № 64\2022 від "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено введення в Україні воєнний стан із 05:30 24.02.2022 строком на 30 діб.
Період дії воєнного стану, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації, відповідно до указів Президента України від 14.03.2022, 18.04.2022, 17.05.2022, 22.08.2022, 16.11.2022, 07.02.2023, 01.05.2023, 17.08.2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затверджених Законами України від 15.03.2022, 21.04.2022, 22.05.2022, 22.08.2022, 16.11.2022, 19.02.2023, 02.05.2023, 18.08.2023 «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» неодноразово продовжено з 26.03.2022 та 25.04.2022 строком на 30 діб відповідно, з 25.05.2022, 22.08.2022, 16.11.2022, 19.02.2023, 20.05.2023, 18.08.2023, 15.11.2023 та 14.02.2024 строком на 90 діб відповідно.
Пунктом 3 вищевказаного Указу Президента України № 64\2022 «Про введення воєнного стану в Україні» зазначено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні або окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, може бути встановлено у порядку, визначеному Постановою Кабінетом Міністрів України від 29.12.2021 № 1455 «Про затвердження Порядку встановлення особливого режиму в'їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан», особливий режим в'їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.
Також, у період воєнного стану порядок перетину кордону для громадян України регламентується Указом Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», Законом України «Про порядок виїзду в України і виїзду в Україну громадян України» від 21.01.1994 року із змінами і доповненнями, Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року із змінами і доповненнями, «Правилами перетинання державного кордону громадянами України», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57.
Відповідно до зазначених нормативних актів на період воєнного стану чоловікам - громадянам України віком від 18-60 років обмежено виїзд за межі України, окрім випадків визначених в законодавчих актах.
У відповідності до абз. 1 п. 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, які затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 724), перетинання громадянами України (далі - громадяни) державного кордону здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю (далі - пункти пропуску), якщо інше не передбачено законом, за одним з таких документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну:
1) паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
2) дипломатичний паспорт;
3) службовий паспорт;
4) проїзний документ дитини (чинний протягом строку, на який він виданий);
5) посвідчення особи моряка;
6) посвідчення члена екіпажу.
Водночас, згідно абз. 8 п. 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, які затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 року № 724), у випадках, визначених законодавством, для перетинання державного кордону громадяни крім паспортних документів повинні мати також підтверджуючі документи.
Так, згідно п. 2 «Правил перетинання державного кордону громадянами України», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (доповнено згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2022 р. № 615) передбачено, що у разі введення в Україні воєнного стану пропуск водіїв, що здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України, через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами Державної прикордонної служби України (в подальшому - Держприкордонслужба, код ЄДРПОУ - 00034039) за наявності відповідних рішень про виїзд за межі України, виконання правил перетину державного кордону України та за наявності інформації про особу у відповідній інформаційній системі (в подальшому «Шлях), адміністратором якої є Державна служба України з питань безпеки на транспорті (в подальшому Укртрансбезпека, код ЄДРПОУ - 39816845).
Рішення про виїзд за межі України водіїв, що здійснюють перевезення для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами, приймається Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України (в подальшому - Мінінфраструктури, код ЄДРПОУ 37472062) або обласними, Київською міською військовими адміністраціями за наявності відповідного обґрунтування щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення, у листах від будь-якого з таких органів, підприємств, установ, організацій, закладів зокрема відправників чи отримувачів гуманітарної допомоги, які згідно п. п. 5 п. 1 ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу», є юридичні особи, які зареєстровані в установленому Кабінетом Міністрів України порядку в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги.
В цей самий час з метою відбиття збройної агресії та забезпечення потреб як цивільного населення так і військових встановлення особливий порядок постачання, використання та документування поставок вантажів гуманітарної допомоги, який виражався в наступному: Відповідно до Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423 (зі змінами), основним завданням Мінсоцполітики є забезпечення формування державної політики, зокрема, у сфері соціальної політики, соціального захисту населення, волонтерської діяльності, гуманітарної допомоги.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» отримувачами гуманітарної допомоги є такі юридичні особи, яких зареєстровано в установленому Кабінетом Міністрів України порядку в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги, окрім інших, благодійні організації, створені у порядку, визначеному Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації?.
Від початку повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України процедура визнання вантажів гуманітарної допомоги, які перетинають митний кордон України в умовах дії режиму воєнного стану, потребувала максимального спрощення. З цією метою було прийнято постанову Кабінетом Міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану?, згідно з якою в період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар. При цьому, особи, що декларували вантажі гуманітарної допомоги, не мали обов'язку реєструватися в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги. Разом з тим відповідно до статті 11 Закону отримувач гуманітарної допомоги і набувач гуманітарної допомоги (юридична особа) щомісячно в установленому порядку мають подавати до відповідного спеціального уповноваженого органу з питань гуманітарної допомоги звіти про наявність та розподіл гуманітарної допомоги - до повного використання всього обсягу отриманої гуманітарної допомоги.
На виконання вимог Закону Урядом постанову Кабінету Міністрів України від 05.09.2023 № 953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану? (далі - Постанова № 953), якою запроваджено цифровізацію процесів декларування та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану в автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги, яка передбачає автоматичну реєстрацію отримувачів гуманітарної допомоги в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги, внесення ними даних про товари гуманітарної допомоги, які надходять в Україну та подання протягом трьох місяців звіту про їх наявність та розподіл. При цьому декларативний принцип визнання товарів гуманітарною допомогою, який діє на сьогодні, зберігається. Крім того, Постановою № 953 скасовано вимогу щодо надання гарантійних листів для ввезення товарів подвійного використання та військового призначення.
Таким чином, діючий порядок ввезення гуманітарної допомоги не змінюється, а лише цифровізується з метою надання суспільству достовірних даних щодо гуманітарної допомоги, яка надходить в Україну, а правоохоронним органам відслідкувати цільове її використання.
Зазначені обставини сприяли численним фактам незаконного переправлення осіб через державний кордон України за допомогою створення фіктивних волонтерських організацій, які ставили на мету отримання незаконного прибутку організувавши видачу фіктивних документів волонтерів, що надавало змогу громадянам України з числа військовозобов'язаних професії, які підлягають мобілізації на період дії воєнного стану або перебувають на обліку в місцевих центрах комплектування та соціальної підтримки безперешкодного перетину державного кордону України, за грошову винагороду.
Так, на початку травня місяця 2022, більш точної дати та часу в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_6 перебуваючи на території України познайомилася з ОСОБА_7 , (провадження стосовно якого закрито на підставі п.5 ч.1 ст.284 КПК України) який з березня 2022 року по 20.06.2023 року знаходився на території Республіки Польща, з яким спілкувалася за допомогою мобільних додатків месенджерів «Telegram», «Viber», «Whatsapp», «Signal». З ОСОБА_7 (матеріали відносно якого закрито на підставі п.5 ч.1 ст.284 КПК України) її познайомила невстановлена особа на ім'я « ОСОБА_8 », коли ОСОБА_7 (матеріали відносно якого закрито на підставі п.5 ч.1 ст.284 КПК України) ще перебував на території України.
В подальшому, протягом травня місяця 2022 року, більш точної дати та часу в ході досудового розслідування не встановлено, дотримуючись вимог конспірації, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (провадження стосовно якого закрито на підставі п.5 ч.1 ст.284 КПК України) володіючи якостями лідерів та організаторськими здібностями, розробили схему та план протиправного перетину державного кордону України, особами, які не мають на це права, а саме чоловіками у віці від 18 до 60 років, які перебувають на військовому обліку, під виглядом водіїв волонтерів, та здійснюють міжнародні перевезення гуманітарної допомоги, за визначену ними грошову винагороду.
Так, ОСОБА_7 (провадження стосовно якого закрито на підставі п.5 ч.1 ст.284 КПК України), перебуваючи на території Республіки Польща, з метою безперешкодного перетину державного кордону України водіями волонтерам, використовуючи свої зв'язки з громадянином Республіки Польща на ім'я ОСОБА_9 , який є головою Ради «Фонду розвитку України», отримував документи із назвою «обґрунтування щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення», «листи підтвердження» про наявність вантажів гуманітарної допомоги, «листи підтримки від надавача гуманітарної допомоги», «складські довідки» від AGSTONE SPУЈKA Z OGRANICZONҐ ODPOWIEDZIALNOЊCIҐ (далі - Agstone Sp. z o.o.) за підписом CEO Kazimierz Kubicki, які в подальшому направляв ОСОБА_6 , після чого остання з метою забезпечення переконання посадових осіб Мінінфрастурктури у реальній наявності такої допомоги за кордоном, а саме в Республіці Польща, направляла вищевказані обґрунтування в сукупності з іншими фіктивними документами до Мінінфрастурктури.
Оцінивши свої можливості, щодо пошуку потенційних клієнтів, наявності організаційних та технічних ресурсів для реалізації задуманого плану, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , (провадження стосовно якого закрито на підставі п.5 ч.1 ст.284 КПК України) протягом травня місяця 2022 року, вирішили сформувати стійке, ієрархічне об'єднання - злочинну організацію з транснаціональним зв'язком, в першу чергу з числа своїх знайомих, що мають досвід міжнародного перевезення гуманітарної допомоги, яким вони можуть повністю довіряти, та які відповідають вказаним критеріям та залучили до протиправної діяльності сина ОСОБА_6 - ОСОБА_10 , та п'ять знайомих ОСОБА_7 , а саме: ОСОБА_11 , ОСОБА_12 ОСОБА_13 , ОСОБА_5 та невстановлена на теперішній час особа, та один знайомий ОСОБА_6 , а саме ОСОБА_14 , які могли бути корисними при застосуванні розробленої ними схеми.
Оскільки ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , та ОСОБА_5 та невстановлена на теперішній час особа бажали систематично отримувати прибуток від запропонованої їм ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (провадження стосовно якого закрито на підставі п.5 ч.1 ст.284 КПК України) незаконної діяльності, усвідомлюючи протиправність даної пропозиції, керуючись корисливим мотивом, добровільно погодились на спільну злочинну діяльність.
Добровільно зорганізувавшись ОСОБА_6 та ОСОБА_7 довели ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_5 та іншій невстановленій на теперішній час особі детальний план спільної злочинної діяльності, розподілили ролі та функції кожного учасника, направлені на успішне його виконання та досягнення злочинної мети - отримання прибутку, а також загальні правила поведінки та обумовленої конспірації.
За таких обставин ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (провадження стосовно якого закрито на підставі п.5 ч.1 ст.284 КПК України) об'єднали єдиним злочинним умислом 8 осіб, тобто створили стійку ієрархічну групу осіб - злочинну організацію з транснаціональним зв'язком, довели ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 ОСОБА_13 , ОСОБА_14 ОСОБА_5 та інша невстановлена на теперішній час особа детальний план спільної злочинної діяльності, розподілили ролі та функції кожного учасника, направлені на успішне його виконання та досягнення злочинної мети - отримання прибутку, а також загальні правила поведінки та обумовленої конспірації.
Поклавши на себе функції організаторів і керівників злочинної організації, та визначивши вчинення злочинів як основне джерело здобуття коштів, діючи з корисливих мотивів, ОСОБА_6 разом з ОСОБА_7 , (провадження стосовно якого закрито на підставі п.5 ч.1 ст.284 КПК України) розробили єдиний для всіх учасників злочинної організації план злочинної діяльності та способи його реалізації, який полягав в наступному:
- підшукування осіб призовного віку бажаючих за незаконну грошову винагороду виїхати за кордон України;
- забезпечення стабільності, безпеки функціонування, та конспірації, тобто ефективного протидії факторів, що можуть їх дезорганізувати, що виражалось в наданні інформаційного матеріалу і інструкцій з організації злочинної діяльності, а так само суворе керівництво діями учасників злочинної організації, що координувалось за допомогою текстових повідомлень в програмі обміну повідомленнями - «Viber», «Whatsapp», «Telegramm»;
- безперешкодне виготовлення фіктивних документів водіїв - волонтерів, посадовими особами Вінницького міського центру соціальних служб;
- направлення виготовлених фіктивних документів водіїв - волонтерів з Вінницького міського центру соціальних служб та супроводжуючих документів до Вінницької обласної (військової) адміністрації та Мінінфраструктури з метою отримання позитивного рішення про внесення їх до системи «Шлях»;
- отримання документів як особисто так і іншими учасниками злочинної організації, залучених до злочинної діяльності - замовникам, для отримання можливості безперешкодного перетину державного кордону України під виглядом водіїв - волонтерів;
- отримання фіктивних довідок від Agstone Sp. z o.o., в Республіці Польща, які в подальшому направлялись до Мінінфраструктури для внесення замовників в систему «Шлях».
Так, ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , як керівники злочинної організації, визначили собі функції, які полягали у наступному:
- встановлення в середині даної злочинної організації з транснаціональним зв'язком чітких правил поведінки та конспірації, які забезпечували міцні внутрішні зв'язки між всіма членами організації її стійкість та стабільність, у разі необхідності учасники злочинної організації замінювали однин одного, а також для вчинення окремих протиправних діянь, залучали осіб, які не були обізнані з її існуванням та не розуміли того факту, що своїми діями забезпечують функціонування останньої та вчиняють кримінальні правопорушення;
- організацію безперебійного функціонування каналу незаконного переправлення громадян України призовного віку через державний кордон України шляхом виготовлення та використання документів про нібито зайняття волонтерською діяльністю;
- доводили ці дані до відома учасників злочинної організації, приймали рішення про придбання матеріальних активів, розподіляли доходи та їх обов'язки, встановивши таким чином в організації певну ієрархію та порядок підпорядкування членів злочинної організації їх лідерам;
- забезпеченні чіткого функціонування схеми оформлення документів водіїв - волонтерів, на різних етапах вчинення злочину;
- формування діяльності «посередників» та напрямку їх діяльності, які діяли у різних регіонах держави, виконуючи відведені їм функції щодо підшукування замовників документів, які цікавились підставами для виїзду за кордон під виглядом водіїв - волонтерів та ухилення від можливої мобілізації на період дії воєнного стану;
- розроблення механізму виготовлення фіктивних документів водіїв - волонтерів, та налагодження зв'язків з посадовими особами Вінницького міського центру соціальних служб, якими оформлюються такі документи;
- отримання документів як особисто так і через осіб яких залучили до злочинної діяльності на осіб, які мають намір виїхати за кордон України під виглядом водіїв - волонтерів;
- направлення виготовлених фіктивних документів водіїв - волонтерів з Вінницького міського центру соціальних служб та супроводжуючих документів до Вінницької обласної (військової) адміністрації та Мінінфраструктури з метою отримання позитивного рішення про внесення їх до системи «Шлях»;
- перевірці осіб, які бажали виїхати за межі державного кордону України на предмет наявності/відсутності судимості через свої зв'язки у Вінницькому міському центрі соціальних служб та УСБУ в Вінницькій області;
- одержання через інших співучасників грошових коштів від замовників посвідчень волонтерів за отримання фіктивних документів як на власний рахунок так і на рахунок залучених до вчинення злочину осіб, та їх подальший розподіл між іншими учасниками, відповідно до виконаної функції кожного з них;
- надання запропонованих варіантів дій (порад, вказівок), стосовно найбільш доцільного маршруту руху до державного кодону, способу, місця, часу переправлення через державний кордон, порядку спілкування з представниками правоохоронних та контрольних органів на пункті пропуску через державний кордон, корегування плану переправлення у випадку змін обстановки, які обумовлені раптовими та неочікуваними для замовників змінами;
- усунення у разі виникнення будь-яких проблем та перешкод при перетині державного кордону замовниками фіктивних документів, в тому числі надання консультацій стосовно надання неправомірної вигоди працівникам Держприкордонслужби;
- безпосередня консультація та запевнення замовників волонтерських посвідчень про пришвидшення внесення відомостей до системи «Шлях», безпосередньо у листуванні;
- видача фіктивних довідок обґрунтування щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення» від - Agstone Sp. z o.o., у яких зазначено, що отримувачами вантажів гуманітарної допомоги є ГО «ЧСКЦ «Маршо» та ВП ГО «АФЗУ»;
- надання рекомендацій стосовно перетину державного кордону в обумовлених пунктах пропуску - «Краківець», «Шегині», «Рава Руська», «Устилуг», «Угринів», «Мостицька», тощо.
При цьому ОСОБА_7 , були додатково відведені функції, щодо:
- отримання фіктивних документів: «обґрунтувань щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення», «листів підтверджень» про наявність вантажів гуманітарної допомоги, «листів підтримки від надавача гуманітарної допомоги», «складських довідок» від Agstone Sp. z o.o., в Республіці Польща, які в подальшому скеровувались ОСОБА_6 ;
- зустрічі, надання порад, вказівок щодо подальшого переміщення фіктивних водіїв волонтерів на території Республіки Польща та країн Євросоюзу.
ОСОБА_10 , як учасник злочинної організації з транснаціональним зв'язком у відповідності до відведених йому організаторами ОСОБА_6 та ОСОБА_7 функцій, забезпечував виконання покладених на нього наступних обов'язків:
- забезпечувати супроводження та отримання замовниками фіктивних документів у Вінницькому міському центрі соціальних служб;
- забезпечення контролю за процесом підписання та реєстрації договорів про провадження волонтерської діяльності, посвідчення волонтера та видачу вказаного пакету документів Вінницьким міським центром соціальних служб, що зумовлювало набуття особами статусу водіїв - волонтерів;
- забезпечував видачу актів прийому передачі майна, порожнього дорожнього листа, довіреності на здійснення представництва ГО «ЧСКЦ «Маршо», ВП ГО «АФЗУ» та документів пов'язаних з провадженням волонтерської діяльності, на ім'я замовників, які останній згідно своїх функціональних обов'язків переправляв через ТОВ «Нова пошта» безпосередньо на адресу замовників вказаних документів;
- одержував від інших учасників злочинної схеми, грошові кошти на власні банківські рахунки, зареєстровані зокрема в АТ КБ «Приват Банк» та АТ «Універсал Банк» за виконання взятих на себе протиправних зобов'язань.
ОСОБА_11 ОСОБА_12 ОСОБА_10 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , та ОСОБА_5 будучи активними учасниками злочинної організації з транснаціональним зв'язком, під час злочинної діяльності, діяли відповідно до відведених організаторами ОСОБА_7 та ОСОБА_6 , функцій, а саме:
- зустрічались в обумовлених місцях з особами, зацікавленими в отриманні відповідних фіктивних документів, необхідних для виїзду за кордон, а також роз'яснювали механізм та порядок оформлення та видачі фіктивних документів, на підставі яких замовники безперешкодно зможуть перетнути державний кордон України у чітко визначених місцях;
- одержували від «замовників» грошові кошти за виконання взятих на себе протиправних зобов'язань для їх подальшого переказу на банківські рахунки ОСОБА_10 та ОСОБА_6 , яка в свою чергу розподіляла їх;
- супроводження та отримання фіктивних документів - волонтера у Вінницькому міському центрі соціальних служб, а також надання інструкцій щодо поведінки та надання певних відповідей на поставлені запитання службовими особами відповідних компетентних державних органів та установ при перетині кордону, з метою уникнення будь-яких проблем при оформленні необхідних документів та затримок пов'язаних з їх видачею;
- здійснення пошуку та залучення до участі у злочинній організації інших членів.
При цьому в разі відсутності у замовників посвідчень водіїв організатори ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , додатково поклали на активних членів злочинної організації з транснаціональним зв'язком ОСОБА_12 , ОСОБА_11 та інших невстановлених на теперішній час осіб окрім іншого обов'язки:
- замовлення у невстановлених органом досудового розслідування осіб, матеріали стосовно яких виділені в окреме провадження, посвідчень водіїв з відповідною категорією, які не знаходяться в офіційному обігу на території України, та запевнення замовників документів про офіційний їх обіг на території України та неможливість їх перевірки в інформаційних реєстрах Європейських країн.
Таким чином, члени створеної злочинної організації з транснаціональним зв'язком, яка діяла з травня 2022 року, більш точного часу в ході проведення досудового розслідування не встановлено по 20.06.2023, діючи відповідно до відомого всім членами злочинної організації плану злочинної діяльності, усвідомлюючи неправомірність своїх дій та можливість настання суспільно небезпечних наслідків, реалізуючи єдиний злочинний умисел, направлений на особисте протиправне збагачення, шляхом вчинення злочинів, пов'язаних із організацією незаконного перетину державного кордону України чоловіками у віці від 18 до 60 років, організували незаконне переправлення через державний кордон України.
Крім того, в ході проведення досудового розслідування встановлено, ОСОБА_7 (провадження стосовно якого закрито на підставі п.5 ч.1 ст.284 КПК України) та ОСОБА_6 , будучи організаторами і керівниками злочинної організації з транснаціональним зв'язком, дотримуючись засобів конспірації та приховування своєї злочинної діяльності, у період з травня 2022 року, більш точної дати та час в ході проведення досудового розслідування не встановлено, по 20.06.2023, діючи у складі злочинної організації з ОСОБА_10 ОСОБА_12 ОСОБА_11 ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_5 та іншою невстановленою на теперішній час особою, реалізуючи спільний умисел, відповідно до узгодженого плану діяльності злочинної організації, переслідуючи корисливі мотиви, розуміючи те, що їх дії є неправомірними здійснили - незаконне переправлення через державний кордон України 19 чоловіків, а саме ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 ,, ОСОБА_32 .. ОСОБА_33 , які мали фіктивні документи, які надають право на перетин державного кордону України, за визначеним ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (провадження стосовно якого закрито на підставі п. 5 ч. 1 ст. 284 КПК України) маршрутом руху через міжнародні пункти пропуску, в пунктах пропуску «Шегині», «Рава Руська», «Устилуг», «Угринів», «Мостицька», «Краківець», «Грушів», «Виноградівка», «Ягодин», «Чоп-Тиса», «Порубне», «Староказаче».
За вищевказані дії члени злочинної організації з транснаціональним зв'язком отримали грошові кошти, які в подальшому були розподілені між ними.
18.05.2024 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332 КК України.
Підозра є обґрунтованою, підтверджується наступними зібраними матеріалами кримінального провадження.
На даний час органу досудового розслідування невідоме місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_5 . Згідно відповіді на доручення №4799/20-2024 від 20.05.2024 року встановлено, що за місцем мешкання, тобто за адресою: АДРЕСА_2 останній тривалий час не мешкає, на телефоні дзвінки не відповідає. В ході досудового розслідування допитано в якості свідків сусідів ОСОБА_5 - ОСОБА_34 та ОСОБА_35 , останні повідомили, що не знає де на даний час перебуває їх сусід ОСОБА_5 та вони тривалий час його не бачили.
01.07.2024 слідчим винесено постанову про зупинення досудового розслідування та оголошення у державний та міжнародний розшук ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що підозрюваний переховується від органів досудового розслідування та суду, його місцезнаходження не встановлено.
Оскільки є формально підстави до обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, таке клопотання про обрання запобіжного заходу слідчим подано до суду, то клопотання про надання дозволу на затримання підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 189, 190, 309 КПК України, -
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл на затримання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою його приводу до Центрального районного суду м. Миколаєва для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили негайно після її оголошення і діє до 18.04.2026 року.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_36