Справа №127/12768/25
Провадження №1-кс/127/5432/25
24 квітня 2025 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
підозрюваного ОСОБА_5 ,
розглянувши у судовому засіданні клопотання прокурора Вінницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 про продовження строку застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Микулинці Літинського району, Вінницької області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянину України, в рамках кримінального провадження №12025020050000122 від 06.02.2025 за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України,
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшло клопотання прокурора Вінницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, застосованого відносно підозрюваного ОСОБА_5 .
Клопотання мотивовано тим, що проводиться досудове розслідування кримінального провадження, яке внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025020050000122 від 06.02.2025 за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України.
Зі змісту клопотання встановлено, що рішенням 1 сесії 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області № 1 від 06.11.2015 визнано повноваження ОСОБА_5 як Микулинецького сільського голови.
Відповідно до п.п. 4 п. 2 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» та розпорядження Микулинецької сільської ради від 03.12.2020 № 4 повноваження Микулинецького сільського голови ОСОБА_5 припинено з 03.12.2020.
Згідно ч. 1 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова:
забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;
-організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету;
-підписує рішення ради та її виконавчого комітету;
-здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету;
-скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесії ради і головує на пленарних засіданнях ради;
-є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою;
-представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства;
-видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Відповідно до ч. 5 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Таким чином, ОСОБА_5 в період часу з 06.11.2015 по 03.12.2020 обіймав посаду Микулинецького сільського голови, яка пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих функцій,а тому, відповідно до положень ч. 3 ст. 18 Кримінального кодексу України, був службовою особою.
Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до пунктів «а», «б» ч. 1 ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад та передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно вимог п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , обіймаючи посаду Микулинецького сільського голови Літинського району Вінницької області з 06.11.2015 по 03.12.2020, маючи на меті сприяти незаконному одержанню неправомірної вигоди для інших фізичних осіб у вигляді права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, вчинив кримінальні правопорушення, пов'язані зі зловживанням своїм службовим становищем та службовим підробленням за наступних обставин.
Так, ОСОБА_5 , переслідуючи єдиний злочинний умисел, направлений на незаконне отримання ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області (на даний час територія Якушинецької територіальної громади Вінницького району Вінницької області), маючи відповідно до ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження підписувати рішення сільської ради та її виконавчого комітету, діючи умисно, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, достовірно знаючи, що 22.09.2020 рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у приватну власність нижче перелічених осіб 34 сесією 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області не розглядались та не приймались, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 22.09.2020, склав завідомо неправдиві офіційні документи, до яких вніс завідомо неправдиві відомості про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, які розташовані в межах сіл Ріжок та Микулинці Літинського району Вінницької області, а саме:
- рішення 34 сесії 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області № 732.3 від 22.09.2020 про надання дозволу ОСОБА_6 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок орієнтовною площею 0,9800 га для ведення особистого селянського господарства в межах села Ріжок;
- рішення 34 сесії 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області № 733.6 від 22.09.2020 про надання дозволу ОСОБА_7 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки орієнтовною площею 0,7000 га для ведення особистого селянського господарства в межах села Микулинці;
- рішення 34 сесії 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області № 732.1 від 22.09.2020 про надання дозволу ОСОБА_8 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,9800 га для ведення особистого селянського господарства в межах с. Ріжок;
- рішення 34 сесії 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області № 732.4 від 22.09.2020 про надання дозволу ОСОБА_9 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки площею 1,1600 га в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства в межах с. Ріжок;
- рішення 34 сесії 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області № 734.3 від 22.09.2020 про надання дозволу ОСОБА_10 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки площею 0,1600 га в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства в межах с. Микулинці;
- рішення 34 сесії 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області № 734.5 від 22.09.2020 про надання дозволу ОСОБА_11 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки площею 0,1700 га в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства в межах с. Микулинці;
- рішення 34 сесії 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області № 734.6 від 22.09.2020 про надання дозволу ОСОБА_14 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки площею 0,1500 га в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства в межах с. Микулинці;
- рішення 34 сесії 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області № 734.4 від 22.09.2020 про надання дозволу ОСОБА_13 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки площею 0,3100 га в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства в межах с. Микулинці.
Після чого, продовжуючи свій злочинний умисел, спрямований на отримання вказаними вище громадянами неправомірної вигоди у вигляді права власності на земельні ділянки, ОСОБА_5 у невстановленому досудовим розслідуванням місці та у невстановлений час, складені ним вищезазначені рішення Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області від 22.09.2020 засвідчив своїм особистим підписом в графі «сільський голова ОСОБА_5 », скріпив їх відтиском гербової печатки Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області, надавши вказаним рішенням статусу офіційних документів та видав їх ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 .
Продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, спрямований на отримання ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, достовірно знаючи, що 22 жовтня 2020 року 35 сесією 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області питання щодо передання у приватну власність земельних ділянок переліченим вище особам не розглядались та відповідні рішення не приймались, у невстановленому місці та у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 22.10.2020, склав завідомо підроблені офіційні документи, внісши до них завідомо неправдиві відомості про затвердження технічної документації із землеустрою та безоплатну передачу у приватну власність земельних ділянок, а саме:
- рішення 35 сесії 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області № 790 від 22.10.2020 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що розташована в межах с. Ріжок, у відповідності до фактичних розмірів визначених в натурі (на місцевості) та передачу ОСОБА_6 безоплатно у приватну власність земельної ділянки загальною площею 1,1600 га з кадастровим номером 0522485400:02:000:0246 для ведення особистого селянського господарства;
- рішення 35 сесії 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області № 793 від 22.10.2020 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що розташована в межах с. Микулинці, у відповідності до фактичних розмірів визначених в натурі (на місцевості) та передачу ОСОБА_7 безоплатно у приватну власність земельної ділянки загальною площею 0,7000 га з кадастровим номером 0522485400:02:000:0278 для ведення особистого селянського господарства;
- рішення 35 сесії 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області № 788 від 22.10.2020 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що розташована в межах с. Ріжок, у відповідності до фактичних розмірів визначених в натурі (на місцевості) та передачу ОСОБА_8 безоплатно в приватну власність земельної ділянки загальною площею 1,600 га з кадастровим номером 0522485400:02:000:0245 для ведення особистого селянського господарства;
- рішення 35 сесії 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області № 800 від 22.10.2020 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що розташована в межах с. Ріжок, у відповідності до фактичних розмірів визначених в натурі (на місцевості) та передачу ОСОБА_9 безоплатно у приватну власність земельної ділянки загальною площею 1,1600 га з кадастровим номером 0522485400:02:000:0293 для ведення особистого селянського господарства;
- рішення 35 сесії 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області № 806 від 22.10.2020 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що розташована в межах с. Микулинці, у відповідності до фактичних розмірів визначених в натурі (на місцевості) та передачу ОСОБА_10 безоплатно у приватну власність земельної ділянки загальною площею 0,1500 га з кадастровим номером 0522485400:01:000:0828 для ведення особистого селянського господарства;
- рішення 35 сесії 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області № 807 від 22.10.2020 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що розташована в межах с. Микулинці, у відповідності до фактичних розмірів визначених в натурі (на місцевості) та передачу ОСОБА_11 безоплатно у приватну власність земельної ділянки загальною площею 0,1600 га з кадастровим номером 0522485400:01:000:0829 для ведення особистого селянського господарства;
- рішення 35 сесії 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області № 812 від 22.10.2020 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що розташована в межах с. Микулинці, у відповідності до фактичних розмірів визначених в натурі (на місцевості) та передачу ОСОБА_14 безоплатно у приватну власність земельної ділянки загальною площею 0,1270 га з кадастровим номером 0522485400:01:000:0835 для ведення особистого селянського господарства;
- рішення 35 сесії 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області № 815 від 22.10.2020 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що розташована в межах с. Микулинці, у відповідності до фактичних розмірів визначених в натурі (на місцевості) та передачу ОСОБА_13 безоплатно у приватну власність земельної ділянки загальною площею 0,3100 га з кадастровим номером 0522485400:01:000:0836 для ведення особистого селянського господарства.
Після чого ОСОБА_5 у невстановленому досудовим розслідуванням місці та невстановлений час вищезазначені завідомо неправдиві офіційні документи засвідчив своїм особистим підписом в графі «сільський голова ОСОБА_5 », скріпив їх відтиском гербової печатки Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області, надавши вказаним рішенням статусу офіційних документів та видав їх ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 .
На підставі зазначених підроблених рішень Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області державними реєстраторами до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно внесено відомості про право приватної власності:
- 28.01.2021 за ОСОБА_6 на земельну ділянку з кадастровим номером 0522485400:02:000:0246, площею 1,16 га;
- 28.01.2021 за ОСОБА_7 на земельну ділянку з кадастровим номером 0522485400:02:000:0278, площею 0,7 га;
- 09.02.2021 за ОСОБА_8 на земельну ділянку з кадастровим номером 0522485400:02:000:0245, площею 1,16 га;
- 18.02.2021 за ОСОБА_9 на земельну ділянку з кадастровим номером 0522485400:02:000:0293, площею 1,16 га;
- 09.03.2021 за ОСОБА_10 на земельну ділянку під кадастровим номером 0522485400:01:000:0828, площею 0,15 га;
- 09.03.2021 за ОСОБА_11 на земельну ділянку з кадастровим номером 0522485400:01:000:0829, площею 0,16 га;
- 01.04.2021 за ОСОБА_14 на земельну ділянку з кадастровим номером 0522485400:01:000:0835, площею 0,127 га;
- 22.04.2021 за ОСОБА_13 на земельну ділянку з кадастровим номером 0522485400:01:000:0836, площею 0,31 га.
Внаслідок злочинних дій ОСОБА_5 із власності Якушинецької територіальної громади в особі Якушинецької селищної ради Вінницького району Вінницької області у приватну власність третіх осіб вибули земельні ділянки з кадастровими номерами: 0522485400:02:000:0245, 0522485400:02:000:0246, 0522485400:02:000:0278, 0522485400:01:000:0828, 0522485400:01:000:0829, 0522485400:01:000:0835, 0522485400:02:000:0293, 0522485400:01:000:0836 загальною площею 4,927 га, вартість яких згідно з висновком земельно-оціночної експертизи становить 901 074 (дев'ятсот одна тисяча сімдесят чотири) гривень, що станом на момент вчинення злочину більш ніж у 793 рази перевищувало неоподаткований мінімум доходів громадян та відповідно до п. 4 примітки до ст. 364 КК України є тяжкими наслідками.
Крім того, ОСОБА_5 , будучи Микулинецьким сільським головою, являючись службовою особою, в коло повноважень якої відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» входить підписання рішень сільської ради та її виконавчого комітету, реалізовуючи свій злочинний умисел, направлений на сприяння ОСОБА_6 в отриманні у приватну власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель комунальної власності Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області (на даний час територія Якушинецької територіальної громади Вінницького району), у невстановленому досудовим розслідуванням місці, в період з 22.09.2020 по 03.12.2020, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, достовірно знаючи, що 22.09.2020 34 сесією 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області питання про надання ОСОБА_6 дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою не розглядалась та відповідне рішення не приймалось, склав завідомо неправдивий офіційний документ - рішення 34 сесії 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області від 22.09.2020 № 732.3, до якого вніс завідомо неправдиві відомості про надання дозволу ОСОБА_6 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок орієнтовною площею 0,9800 га для ведення особистого селянського господарства в межах села Ріжок.
Зазначений документ ОСОБА_5 засвідчив своїм особистим підписом в графі «сільський голова ОСОБА_5 », скріпив його відтиском гербової печатки Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області, надавши таким чином вказаному рішенню статус офіційного документа, та видав його ОСОБА_6 .
Крім того, ОСОБА_5 , вчинив ряд аналогічних дій, що кваліфіковані органом досудового розслідування як кримінальні правопорушення.
У скоєнні вказаних кримінальних правопорушень підозрюється ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якому 28.02.2025 повідомлено про підозру в скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України.
Обґрунтованість повідомленої ОСОБА_5 підозри доводиться наступними матеріалами, а саме:
?постановою про виділення матеріалів досудового розслідування від 06.02.2024 із додатками до неї:
1)відомостями з Архівного відділу Вінницької районної військовї адміністрації відповідно до яких встановлено відсутність рішень на підставі яких надавались дозволи на розробку технічної документації та затвердження технічної документації;
2)технічною документацією на земельні ділянки, що вилучена на підставі ухвала Вінницького міського суду Вінницької області від 12.08.2024 з ГУ «Держгеокадастр» у Вінницькій області;
3)реєстраційними справи вилучені на підставі ухвал Вінницького міського суду Вінницької області у Державних реєстраторів, що підтверджують факт реєстрації земельних ділянок на підставі підроблених ріщень Микулинецької сільської ради;
4)нотаріальними справами до договорів купівлі-продажу земельних ділянок, що вилучені приватних нотаріальних конторах, на підставі ухвал Вінницького міського суду;
5)висновком експерта за результатами судової земельно-оціночної експертизи № 2793/24-21 від 28.01.2025;
6)висновком судово-почеркознавчої експертизи Вінницького відділення КНІДСЕ Міністерства юстиції;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_15 ;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_16 ;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_9 ;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_8 ;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_13 ;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_10 ;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_11 ;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_14 ;
-іншими матеріалами провадження в їх сукупності.
08.04.2025 ухвалою слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області підозрюваному ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою.
15.04.2025 ухвалою Вінницького апеляційного суду рішення суду першої інстанції від 08.04.2025 про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою щодо ОСОБА_5 скасовано. Застосовано до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту за адресою: АДРЕСА_1 .
У вказаному кримінальному провадженні проведено необхідні слідчі дії, спрямовані на повне, всебічне та об'єктивне проведення досудового розслідування, однак, закінчити досудове розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту щодо ОСОБА_5 , а саме до 28 квітня 2025 року, не представляється можливим, оскільки у кримінальному провадженні необхідно: завершити технічну експертизу документів, що призначена у Вінницькому відділенні КНІДСЕ Міністерства юстиції; виконати вимоги передбачені ст. 256 КПК України; виконати з підозрюваним вимоги ст. 279 КПК України, а саме повідомити останньому про зміну раніше повідомленої підозри; виконати вимоги ст. 290 КПК України.
21 квітня 2025 року, керівником Вінницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_17 строк досудового розслідування по кримінальному провадженню №12025020050000122 продовжено до 3-х місяців, тобто до 28.05.2025.
Враховуючи вищевикладене, з урахуванням того, що ризики, вказані при обранні та зміні запобіжного заходу підозрюваному ОСОБА_5 не зменшились:
- переховування від органів досудового розслідування та суду:
так як підозрюваний ОСОБА_5 вчинив умисний тяжкий злочин, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк до шести років. Крім цього, відносно ОСОБА_5 31.10.2024 до Літинського районного суду Вінницької області скеровано обвинувальний акт за ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 364 КК України.
Дані обставини свідчать, що без продовження ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту, через усвідомлення можливої втрати свободи на тривалий строк зможе ухилитися від органу досудового розслідування та суду, залишивши район, область та межі держави, де він проживає, що унеможливить своєчасне виконання процесуальних рішень та призначення йому покарання за скоєний злочин.
- незаконний вплив на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні:
згідно статті 23 Кримінального процесуального кодексу України суд досліджує докази безпосередньо, показання учасників кримінального провадження суд отримує усно. Так, підозрюваний може чинити незаконний вплив з метою ухилення від кримінальної відповідальності (психологічний та фізичний тиск) на свідків, які являються мешканцями села Микулинці, де підозрюваний з 2015 по 2024 рік обіймав посади голови та пізніше старости села.
Звертаючись із клопотанням про продовження запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту щодо підозрюваного ОСОБА_5 , на підставі зібраних матеріалів кримінального провадження враховано вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, що стало підставою для повідомлення 28.02.2025 останньому про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України, особу підозрюваного, , матеріальний стан, характер та ступінь суспільної небезпечності кримінального правопорушення, у вчиненні якого він підозрюється, обставини вчинення кримінального правопорушення, а також тяжкість покарання, що йому загрожує у разі визнання винуватим у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, а саме позбавлення волі на строк до 6 років.
За таких обставин та беручи до уваги, що вказані вище ризики продовжують мати місце, є достатніми для переконання, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів в даному конкретному випадку є недоцільними і саме домашній арешт у певний період доби може запобігти зазначеним ризикам, тому прокурор звернувся до суду з даним клопотанням та просив його задовольнити.
Прокурор ОСОБА_3 в судовому засіданні клопотання підтримав та просив продовжити строк домашнього арешту підозрюваного ОСОБА_5 , оскільки заявлені ризики не зменшилися, а виконати слідчі дії у встановлений строк не є можливим.
Захисник ОСОБА_4 в судовому засіданні просив застосувати запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в нічний час.
Підозрюваний ОСОБА_5 підтримав позицію захисника.
Вислухавши думку учасників судового процесу, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ч.6 ст. 181 КПК України строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Сукупний строк тримання особи під домашнім арештом під час досудового розслідування не може перевищувати шести місяців. По закінченню цього строку ухвала про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту припиняє свою дію і запобіжний захід вважається скасованим.
Згідно ч. 3 ст. 199 КПК України клопотання про продовження строку тримання під вартою, крім відомостей, зазначених у статті 184 цього Кодексу, повинно містити: 1) виклад обставин, які свідчать про те, що заявлений ризик не зменшився або з'явилися нові ризики, які виправдовують тримання особи під вартою; 2) виклад обставин, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про тримання під вартою.
15.04.2025 ухвалою Вінницького апеляційного суду рішення суду першої інстанції від 08.04.2025 про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою щодо ОСОБА_5 скасовано. Застосовано до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту за адресою: АДРЕСА_1 .
21 квітня 2025 року, керівником Вінницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_17 строк досудового розслідування по кримінальному провадженню №12025020050000122 продовжено до 3-х місяців, тобто до 28.05.2025.
Прокурор в судовому засіданні зазначив, що у вказаному кримінальному провадженні проведено необхідні слідчі дії, спрямовані на повне, всебічне та об'єктивне проведення досудового розслідування, однак, закінчити досудове розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту щодо ОСОБА_5 , а саме до 28 квітня 2025 року, не представляється можливим, оскільки у кримінальному провадженні необхідно: завершити технічну експертизу документів, що призначена у Вінницькому відділенні КНІДСЕ Міністерства юстиції; виконати вимоги передбачені ст. 256 КПК України; виконати з підозрюваним вимоги ст. 279 КПК України, а саме повідомити останньому про зміну раніше повідомленої підозри; виконати вимоги ст. 290 КПК України.
При вирішенні питання про продовження запобіжного заходу слідчий суддя приймає до уваги, що ОСОБА_5 підозрюється у вчинені тяжкого кримінального правопорушення, санкція якого передбачає покарання до 6 років позбавлення волі. Ризики, які існували на час обрання запобіжного заходу на сьогоднішній день не зменшились та продовжують існувати. Нові обставини, які не були враховані судом при застосуванні запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту до підозрюваного ОСОБА_5 , в судовому засіданні встановлено не було.
Крім того, постановою прокурора від 23.04.2025 продовжено строк досудового розслідування до трьох місяців, тобто до 28.05.2025. При цьому, наявні обставини, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, а саме є необхідність проведення ряду слідчих та процесуальних дій, про що прокурор вказував у клопотанні та вказав під час судового розгляду.
З огляду на викладене слідчий суддя вважає за доцільне клопотання задовольнити та продовжити строк дії запобіжного заходу у виді домашнього арешту, що застосовано до підозрюваного ОСОБА_5 в межах строку досудового розслідування.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 176, 177, 178, 181, 193, 194, 196, 309, 395 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання прокурора Вінницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 задовольнити.
Продовжити підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту, в межах строку досудового розслідування, тобто до 28.05.2025 включно.
Продовжити обвинуваченому ОСОБА_5 наступні обов'язки:
- прибувати на виклики органу досудового розслідування та суду за першою вимогою;
- заборонити підозрюваному залишати житло по місцю проживання цілодобово;
- утримуватися від спілкування зі свідками у даному кримінальному провадженні;
- здати на зберігання паспорт для виїзду за кордон та інші документи, які дають право на виїзд закордон.
Строк дії ухвали слідчого судді визначити до 28.05.2025 року включно.
Копію ухвали суду для організації виконання направити органу Національної поліції за місцем проживання підозрюваного ОСОБА_5 .
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора Вінницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 .
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя