Справа № 420/5791/25
01 травня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Радчука А.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Київського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (вул. Інглезі, 5, м. Одеса, 65101, код ЄДРПОУ 37946529) про визнання протиправним та скасування висновку та зобов'язання вчинити дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Київського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), у якій позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати висновок Київського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 13.11.2024р. про відмову ОСОБА_1 у внесенні змін до актового запису про шлюб № 1214, складеного 03.08.2016 року Київським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса);
зобов'язати Київський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (Код ЄДРПОУ: 37946529; адреса: 65101, Одеська обл., місто Одеса, вул. 25-ї Чапаєвської дивізії (теперішня назва - вул. Інглезі), будинок 5) внести зміни до актового запису про шлюб № 1214, складеного 03.08.2016 року Київським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на ОСОБА_1 , а саме, у графі "відомості про нареченого", змінити по батькові з " ОСОБА_1 " на " ОСОБА_1 ".
Адміністративний позов поданий за допомогою системи «Електронний суд».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач 03.08.2016 р. уклав шлюб з ОСОБА_4 , зареєстрований Київським районним у місті Одесі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, про що складено актовий запис про шлюб №1214 від 03.08.2016 року, та видано Свідоцтво про шлюб серія НОМЕР_2 від 03.08.2016 р. Проте, як з'ясувалось, у зазначеному актовому записі про реєстрацію шлюбу №1214 від 03.08.2016 року, та відповідно у Свідоцтві про шлюб вказано по батькові позивача (чоловіка, нареченого) « ОСОБА_1 » (Додаток №6), хоча за усіма документами позивача, в яких зазначено його по-батькові, включаючи видані до реєстрації шлюбу, його по-батькові є « ОСОБА_1 ».
Для усунення вказаної розбіжності позивач звернувся до Київського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб позивача №1214 від 03.08.2016 року, а саме виправити по батькові з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 ». Однак, відповідач надав Висновок від 13.11.2024 р., яким позивачу відмовлено у внесенні змін до актового запису про шлюб.
У висновку відповідач посилався на те, що в актовому записі про народження ім'я батька позивача зазначене « ОСОБА_1 » і відповідно до правил української мови по батькові повинно бути « ОСОБА_1 ». Всупереч наведеному обґрунтуванню позивач посилається на те, що усі отримані ним документи, у тому числі в Україні, його прізвищем, ім'ям та по батькові є « ОСОБА_1 », тобто, по-батькові позивача в усіх його документах зазначено саме « ОСОБА_1 ». Зокрема, у посвідці на постійне проживання серія НОМЕР_3 від 02.03.2012р. також зазначено - ОСОБА_1 .
З огляду на вищевикладене позивач вважає, що при складені актового запису про шлюб відділом державної реєстрації актів цивільного стану було допущено помилку у написанні по-батькові нареченого, замість вірного по батькові « ОСОБА_1 », як зазначено у всіх документах позивача, включаючи, отриманих до укладення шлюбу, помилково вказано « ОСОБА_1 ».
Вважаючи дії відповідача щодо відмови у внесенні змін до актового запису про шлюб, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 03.03.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України у письмовому провадженні.
Відповідачу копію ухвали суду про відкриття провадження у справі доставлено до електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд» 04.03.2025 року о 00:30 год.
Згідно правил ч. 2 ст. 127 КАС України, ухвала суду вважається врученою 05.03.2025 року (у робочий день, наступний за днем її відправлення).
Однак, відзив на адміністративний позов до суду не надходив.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в Україні документований Посвідкою на постійне проживання серії НОМЕР_3 від 02.03.2012 року.
03.08.2016 року між позивачем та громадянкою України - ОСОБА_4 укладено шлюб, зареєстрований Київським районним у місті Одесі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, про що складено актовий запис про шлюб №1214 від 03.08.2016 року та видано Свідоцтво про шлюб серія НОМЕР_2 від 03.08.2016 року.
Проте, у зазначеному актовому записі про реєстрацію шлюбу №1214 від 03.08.2016 року та, відповідно, у Свідоцтві про шлюб серії НОМЕР_2 від 03.08.2016 року, вказано по-батькові позивача (чоловіка, нареченого) « ОСОБА_1 » замість « ОСОБА_1 ».
Позивач звернувся до Київського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб №1214 від 03.08.2016 року, складеного Київським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), в графу «відомості про нареченого» виправити по-батькові з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 ».
13.11.2024 року Київським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) складений Висновок, яким визнано неможливим внести зміни до актового запису про шлюб заявника №1214 від 03.08.2016 року, складеного Київським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), в графу «відомості про нареченого» виправити по батькові з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 ».
У Висновку зазначено, що на підтвердження свого прохання заявником надані та відділом зібрані такі документи:
Копія паспорту громадянина Грузії № НОМЕР_4 від 11.05.2023 року, виданий Міністерством юстиції на ім'я «ОСОБА_1»;
Копія посвідки на постійне проживання на гр. « ОСОБА_1 »;
Копія свідоцтва про народження з перекладом №1516 від 26.0.1960 року, видане компетентним органом Грузії, на гр. « ОСОБА_1 »;
Копія свідоцтва про шлюб НОМЕР_2 від 03.08.2016 року, видане Київським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на гр. « ОСОБА_1 та ОСОБА_4 »;
Копія актового запису про шлюб №1214 від 03.08.2016 року, складеного Київським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), та повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян за №00047886241 від 08.11.2024 року;
Копія актового запису про народження №1516 від 26.10.1960 року, складеного компетентним органом Грузії та отримане з Міністерства юстиції України на гр. «ОСОБА_1».
Висновком установлено, що в актовому записі про шлюб заявника 1214 від 03.08.2016 року, складеного Київським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), в графі «відомості нареченого» по-батькові зазначене « ОСОБА_1 ». Аналогічні відомості містяться і в повному витязі з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису №00047886241 від 08.11.2024 року. Аналіз документів, представлених заявником та запитаних відділом державної реєстрації актів цивільного стану, свідчить, що відповідно до копії актового запису про народження №1516 від 26.10.1960 року, складене компетентним органом Грузії та отримане з Міністерства юстиції України на гр. «ОСОБА_1», в графі «відомості про батька» ім'я зазначене « ОСОБА_1 ». Відповідно до правил української мови «Культура мовлення» за редакцією ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , а саме розділу «Написання суфіксів, уживаних у чоловічих і жіночих іменах по батькові» якщо твірне слово-ім'я закінчується на й, то перед суфіксом -ович пишемо в імені по-батькові й: ОСОБА_1 . Відоповідно до копії посвідки на постійне проживання на гр « ОСОБА_1 », по батькові зазначене « ОСОБА_1 ». Відповідно до правил «Про затвердження Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні» затверджені Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, відповідно до пунктом 3 глави 2 розділу 3, під час особистого подання заяви про державну реєстрацію шлюбу жінкою та чоловіком з метою встановлення їх особи пред'являються документи, що посвідчують їх особу, паспорт заявника який був пред'явлений під час складання заяви про внесення змін був виданий 11 квітня 2022 року, виданий Міністерством юстиції, тобто під час реєстрації шлюбу 03.08.2016 року, був попередній паспорт громадянина ОСОБА_1, відтак прослідкувати які дані були зазначені в документі який посвідчував особу на момент реєстрації шлюбу не має можливості. Оскільки актовий запис про народження це первинний документ, який є безспірним доказом факту державної реєстрації народження, на підставі якого складаються всі подальші документи, в якому ім'я батька зазначене « ОСОБА_1 » і відповідно до правил української мови по батькові повинно бути « ОСОБА_1 », вважаємо не можливим внести зміни до актового запису про шлюб заявника.
Вважаючи протиправним Висновок від 13.11.2024 року про відмову у внесенні змін до актового запису про шлюб № 1214 від 03.08.2016 року, а саме, у графі "відомості про нареченого" змінити по-батькові з " ОСОБА_1 " на " ОСОБА_1 ", позивач звернувся до суду з даним позовом.
Позивач стверджує, що усі отримані ним документи, у тому числі в Україні, видані на « ОСОБА_1 », тобто по-батькові позивача в усіх його документах зазначено саме « ОСОБА_1 ».
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади державної реєстрації актів цивільного стану визначає Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" № 2398-УІ від 01.07.2010 року.
Цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням та припиненням їхньої дії, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, їх поновлюють та припиняють їхню дію; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану (ч. 4 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану").
Згідно з ч. 1-5 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (ч.1).
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (ч. 2).
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках.
Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню.
Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Зразки актових записів цивільного стану затверджуються Кабінетом Міністрів України (ч. 3).
Для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації (ч. 4).
Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та припинення їхньої дії затверджуються Міністерством юстиції України (ч. 5).
Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за № 55/18793) затверджені Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі - Правила №96/5, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно пункту 1.1 розділу I Правил №96/5, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Згідно пункту 1.5 розділу I Правил №96/5, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян при пред'явленні паспорта громадянина України (далі - паспорт), паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства (далі - паспортний документ) заявника. Сформована заява про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання роздруковується посадовою особою та за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у ній, підписується заявником.
Відповідно до пункту 1.7 розділу I Правил №96/5, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державному архіві внесення змін до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Пунктом 1.10 розділу I Правил №96/5 передбачено, що питання про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання розглядається у строк, що не перевищує трьох місяців, з дня подання відповідної заяви до відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
За наявності поважних причин цей строк продовжується з письмового дозволу керівника відділу державної реєстрації актів цивільного стану управління державної реєстрації (за місцем їх подання), але не більше ніж на три місяці.
Відповідно до пункту 1.15 розділу I Правил №96/5, відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.
Згідно пункту 2.1 розділу IІ Правил №96/5, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України).
Згідно пункту 2.3 розділу IІ Правил №96/5, відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України не вправі відмовити громадянину в прийнятті та розгляді заяви про внесення змін.
Пунктом 2.3 розділу IІ Правил №96/5 передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається:
особою, щодо якої складено актовий запис;
одним із батьків неповнолітнього (малолітнього);
піклувальником неповнолітнього та опікуном малолітнього;
опікуном недієздатної особи;
спадкоємцем померлого;
представником органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Згідно пункту 2.6 розділу IІ Правил №96/5, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються:
свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні;
інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
У відповідності з пунктом 2.7 розділу IІ Правил №96/5, на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
Згідно пункту 2.11 розділу IІ Правил №96/5, факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
Відповідно до пункту 2.6 розділу IІ Правил №96/5, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Пунктом 2.13 розділу IІ Правил №96/5 передбачено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, 2.13.1 рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Згідно підпункту 2.16.7 пункту 2.16 розділу IІ Правил №96/5, на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Відповідно до пункту 2.18 розділу IІ Правил №96/5, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану, крім випадків, встановлених у пункті 2.28 цього розділу.
Згідно пункту 2.21 розділу IІ Правил №96/5, у разі внесення змін на підставі рішення суду, постанови адміністративного суду, органу опіки та піклування, оформленого розпорядженням районної державної адміністрації чи рішенням виконавчого комітету відповідних рад, до них додаються відповідні заява про внесення змін та за потреби інші необхідні для виконання документи, які не пізніше наступного робочого дня з дня отримання таких документів надсилаються до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання актового запису цивільного стану, до якого вносяться зміни.
Відповідно до пункту 2.22 розділу IІ Правил №96/5, після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану. На свідоцтві проставляється штамп "Повторно". Свідоцтво про державну реєстрацію, подане заявником для внесення змін, анулюється та знищується у встановленому порядку.
З аналізу вищенаведених нормативних положень слідує, що помилки допущені в актах цивільного стану можуть бути виправлені шляхом внесення відповідних змін до актового запису цивільного стану за заявою особи, щодо якої складено актовий запис.
Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану може бути оскаржена в судовому порядку. У такому випадку, підставою для внесення змін до актового запису цивільного стану є рішення суду.
Предметом позову є оскарження Висновку від 13.11.2024 року про відмову у внесенні змін до актового запису про шлюб № 1214 від 03.08.2016 року, а саме, у графі «відомості про нареченого» змінити по-батькові позивача з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 ».
Позивач стверджує, що усі отримані ним документи, у тому числі в Україні, видані на « ОСОБА_1 », тобто по-батькові позивача в усіх його документах зазначено саме « ОСОБА_1 ».
Судом встановлено, що дійсно в актовому записі про реєстрацію шлюбу №1214 від 03.08.2016 року та, відповідно, у Свідоцтві про шлюб серії НОМЕР_2 від 03.08.2016 року, вказано по-батькові позивача (чоловіка, нареченого) « ОСОБА_1 » замість « ОСОБА_1 ».
Позивач звернувся до Київського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) із заявою про внесення змін до актового запису про шлюб №1214 від 03.08.2016 року, складеного Київським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), в графу «відомості про нареченого» виправити по батькові з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 », проте отримав відмову.
Відмова відповідача обґрунтована тим, що відповідно до копії актового запису про народження №1516 від 26.10.1960 року, складеного компетентним органом Грузії та отримане з Міністерства юстиції України на гр. «ОСОБА_1», в графі «відомості про батька» ім'я зазначене « ОСОБА_1 ». Відповідно до правил української мови «Культура мовлення» за редакцією ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , а саме розділу «Написання суфіксів, уживаних у чоловічих і жіночих іменах по батькові» якщо твірне слово-ім'я закінчується на й, то перед суфіксом -ович пишемо в імені по-батькові й: ОСОБА_1 .
Як вбачається з матеріалів справи та зазначено відповідачем у Висновку від 13.11.2024 року, на підтвердження свого прохання заявником надані та відділом зібрані такі документи:
Копія паспорту громадянина Грузії № НОМЕР_4 від 11.05.2023 року, виданий Міністерством юстиції на ім'я «ОСОБА_1»;
Копія посвідки на постійне проживання на гр. « ОСОБА_1 »;
Копія свідоцтва про народження з перекладом №1516 від 26.10.1960 року, видане компетентним органом Грузії;
Копія свідоцтва про шлюб НОМЕР_2 від 03.08.2016 року, видане Київським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на гр. « ОСОБА_1 та ОСОБА_4 »;
Копія актового запису про шлюб №1214 від 03.08.2016 року, складеного Київським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), та повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян за №00047886241 від 08.11.2024 року;
Копія актового запису про народження №1516 від 26.10.1960 року, складеного компетентним органом Грузії та отримане з Міністерства юстиції України на гр. «ОСОБА_1».
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в Україні документований Посвідкою на постійне проживання серії НОМЕР_3 від 02.03.2012 року.
Посвідка на постійне проживання серії НОМЕР_3 від 02.03.2012 року видана на установчі дані: ОСОБА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , видано картку фізичної особи - платника податків, на підтвердження одержання ідентифікаційного коду (РНОКПП), за якою по-батькові позивача зазначено « ОСОБА_1 ».
З наведених документів слідує, що позивач документований як ОСОБА_1 , отже в актовому записі про шлюб позивача №1214 від 03.08.2016 року та Свідоцтві про шлюб, помилково вказано по-батькові позивача (чоловіка, нареченого) « ОСОБА_1 », замість вірного « ОСОБА_1 ».
При цьому суд зауважує, що національний паспорт позивача не містить по-батькові.
З огляду на викладене, суд висновує про наявність достатньої кількості документів для підтвердження правильності написання по-батькові позивача « ОСОБА_1 » та прийняття рішення про внесення змін до актового запису про шлюб № 1214, складеного 03.08.2016 року Київським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), на ОСОБА_1 , а саме, у графі "відомості про нареченого" змінити по-батькові з " ОСОБА_1 " на " ОСОБА_1 ".
Згідно ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України №475/97-ВР від 17 липня 1997 року, кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 16 травня 2013 року у справі "Гарнага проти України" (№20390/07) наголошено на необхідності дотримання державою справедливого балансу, який потрібно встановити між конкуруючими інтересами особи та суспільства в цілому.
Згідно пп. 2.16.7 п. 2.16 розділу ІІ Правил №96/5, на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Пунктом 2.18 розділу ІІ Правил №96/5 визначено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану, крім випадків, встановлених у пункті 2.28 цього розділу.
З огляду на викладене, суд вважає, що для відновлення прав позивача необхідно зобов'язати Київський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести зміни до актового запису про шлюб № 1214, складеного 03.08.2016 року Київським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), на ОСОБА_1 , а саме у графі "відомості про нареченого" змінити по-батькові з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 ».
Також суд зазначає, що у межах спірних правовідносин відділ ДРАЦС є державним органом суб'єктом владних повноважень, уповноваженим здійснювати державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, що має публічно-правову природу. При цьому, спір про право на основі відповідних юридичних фактів між учасниками цих правовідносин не виник.
Отже, відмова органу державної реєстрації актів цивільного стану провести внесення змін до актових записів цивільного стану є власним рішенням відповідного органу, відтак спір про його оскарження належить до адміністративної юрисдикції.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 03.10.2017 по справі №826/5812/14, що враховується відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Необхідно зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Згідно зі статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно зі статтею 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов належить задовольнити.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова ОСОБА_1.
Таким чином, у відповідності до приписів ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат здійснюється на користь позивача у розмірі 1211,20 грн., де 1211,20 грн. - ставка судового збору за звернення до суду із цим позовом.
Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74, 76-77, 90, 132, 139, 243-246, 250, 255, 262, 295, 297 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Київського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (вул. Інглезі, 5, м. Одеса, 65101, код ЄДРПОУ 37946529) про визнання протиправним та скасування висновку та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати висновок Київського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 13.11.2024 року про відмову ОСОБА_1 у внесенні змін до актового запису про шлюб № 1214, складеного 03.08.2016 року Київським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Зобов'язати Київський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) внести зміни до актового запису про шлюб № 1214, складеного 03.08.2016 року Київським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), на ОСОБА_1 , а саме у графі «відомості про нареченого» змінити по-батькові з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 ».
Стягнути з Київського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (вул. Інглезі, 5, м. Одеса, 65101, код ЄДРПОУ 37946529) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.).
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку і строки, встановлені ст.ст. 293, 295 КАС України.
Суддя А.А. Радчук