01 травня 2025 року м. Житомир справа № 240/20423/24
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Приходько О.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якій позивачка просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у поновленні виплати щомісячної доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (надалі - Постанова № 713);
- зобов'язати відповідача повити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії, встановленої Постановою № 713 з 01 травня 2024 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон № 2262-ХІІ). Рішенням суду у справі № 240/3013/24 відповідача було зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачки з 01 квітня 2019 року, обчисливши розмір пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30 листопада 2023 року № ХЗ67975. Разом з тим, після проведеного перерахунку відповідачем припинено виплату доплати, передбаченої Постановою № 713.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2024 року відкрито провадження у справі та постановлено розгляд справи провадити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні).
Відповідач позов не визнав. У відзиві на позовну заяву просить відмовити у задоволенні позовних вимог стверджуючи про те, що розмір пенсії позивачки перерахований відповідачем після 01 березня 2018 року на виконання судового рішення, внаслідок чого розмір пенсії збільшився більше, ніж на 2000 грн, що і стало за умовами Постанови № 713 правомірною підставою для припинення виплати спірної доплати з 01 серпня 2024 року.
Розглянувши доводи у позовній заяві та відзиві на позов, з'ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково з урахуванням такого.
Суд встановив, що ОСОБА_1 з 20 червня 2009 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до вимог Закону № 2262-ХІІ.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 30 травня 2024 року у справі № 240/3013/24 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30 листопада 2023 року № ХЗ67975 та зобов'язано Головне Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 з 01 січня 2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30 листопада 2023 року № ХЗ67975 перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням проведених виплат.
Це рішення суду набрало законної сили 30 червня 2024 року.
На виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30 травня 2024 року у справі № 240/3013/24 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачки з 01 січня 2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30 листопада 2023 року № ХЗ67975, у якій зазначено розмір грошового забезпечення позивачки на 05 березня 2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за посадою, яку вона займала на день звільнення зі служби.
На звернення позивачки щодо перерахунку та виплати пенсії з урахуванням щомісячної доплати до пенсії на виконання Постанови № 713, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 09 жовтня 2024 року № 24846-23345/Р-02/8-0600/24 повідомило, що відповідно до Постанови № 713 у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацом першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Відповідно до вищевказаної постанови з 01 липня 2021 року позивачці було встановлено доплату до пенсії в розмірі 2000 грн. Оскільки основний розмір пенсії після перерахунку на виконання рішення суду збільшився більше, ніж на 2000,00 грн, доплата згідно з Постановою № 713 не нараховується.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято Постанову № 713.
Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 01 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 року № 2146-IX "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо пенсій в разі втрати годувальника"), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.
Ключовим у цій справі є питання наявності правових підстав для виплати позивачці щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до Постанови № 713.
Аналіз наведених вище норм права, а також мети прийняття Урядом Постанови № 713 дає підстави вважати, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Застосування таких висновків до обставин цієї справи, дає підстави для іншого висновку про те, що перерахунок пенсії позивачки, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного її права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у неї виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Тому позивачка має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до Постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.
Таке правозастосування зроблено Верховним Судом у постанові від 18 квітня 2023 року у справі № 560/6528/22.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Визначаючись у цій справі суд виходить з того, що предметом розгляду є спірна доплата до пенсії згідно з Постановою № 713 у сумі 2000 грн з 01 травня 2024 року. Між тим, з матеріалів справи суд встановив, що після проведеного перерахунку пенсії позивачки на виконання судового рішення у справі № 240/3013/24, яке набрало законної сили 30 червня 2024 року, відповідачем припинено спірну доплату з 01 серпня 2024 року, а станом на 01 травня 2024 року пенсія позивачці виплачувалась із включенням щомісячної доплати згідно з Постановою № 713, що підтверджено протоколами перерахунку по пенсійній справі № 0601003378.
Тому, спірну доплату належить поновити з 01 серпня 2024 року, визнавши бездіяльність відповідача щодо нарахування та виплати щомісячної доплати згідно з Постановою № 713 протиправною.
Отже, позовні вимоги, заявлені позивачкою у цій справі, підлягають задоволенню частково.
На підставі положень частини третьої статті 139 КАС України сплачений позивачкою судовий збір згідно з квитанцією від 16 жовтня 2024 року підлягає відшкодуванню на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеним немайновим вимогам.
Керуючись статтями 6-9, 77, 90, 139, 242-246, 255, 257, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) щодо поновлення з 01 серпня 2024 року щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області поновити нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії, встановленої ОСОБА_1 , відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з 01 серпня 2024 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 1211,21 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 21 коп.) сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.Г. Приходько
01.05.25