Україна
Донецький окружний адміністративний суд
02 травня 2025 року Справа№640/13475/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “Інкомтех Проект» до Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся адвокат Юрін Андрій Вячеславович в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю “Інкомтех Проект» до Головного управління ДПС у м. Києві (далі - Відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - Відповідач 2) про:
- визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві №7033475/44696426 від 11.07.2022;
- зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №13 від 03.06.2022, складену Товариством з обмеженою відповідальністю “Інкомтех Проект», в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.
В обґрунтування позову зазначено, що після зупинення реєстрації податкової накладної позивачем подано до контролюючого органу усі необхідні первинні документи та письмові пояснення, які підтверджують факт здійснення господарської операції. Однак податковий орган відмовив у реєстрації податкової накладної, з посиланням на п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивач наголосив, що у квитанції про зупинення податкової накладної не міститься інформації (конкретного переліку), які документи необхідні контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, жодних додаткових даних податковим органо зазначено не було. Вважає неправомірними рішення податкового органу, просить скасувати рішення та зобов'язати зареєструвати податкову накладну.
Відповідач - 1 позов не визнав, надав відзив на адміністративний позов за змістом якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач - 1 вказав, що згідно з автоматизованою системою з надсилання платнику податку квитанцій зупинено реєстрацію податкової накладної № 13 від 03.06.2022, відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 8532, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари / послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зазначив, що перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, встановлений пунктом 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520. Отже, вказаною нормою не встановлено обов'язок фіскального органу зазначати в квитанції конкретний перелік документів, а лише пропозицію щодо надання документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Натомість обов'язком платника податку є надання повного пакету первинних документів, вичерпний перелік яких встановлений пунктом 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Крім того, контролюючий орган не може наперед знати які саме документи наявні у платника податку, адже перелік документів, що супроводжують ту чи іншу господарську операцію, може змінюватися залежно від її особливостей.
Вказав, що за наданими позивачем копіями документів та поясненнями неможливо встановити реальність здійсненої господарської операції, що знайшла відображення в спірній податковій накладній.
Відповідач - 2 позов не визнав, надав відзив на адміністративний позов за змістом аналогічний відзиву відповідача-1. Крім того вказав, що у квитанції вказано конкретні підстави не прийняття податкових накладних, проте позивачем ні до податкового органу ні до суду першої не було надано доказів, які б підтвердили реальність здійснення господарських операцій. У задоволенні позову просив відмовити.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.08.2022 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідно до пункту 2 розділу II Закону України від 13.12.2022 року № 2825-IX “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» справу передано на розгляд Донецькому окружному адміністративному суду.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 24.02.2025 прийнято адміністративну справу № 640/13475/22 до провадження, вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю “Інкомтех Проект» (далі - ТОВ “Інкомтех Проект» (код ЄДРПОУ 44696426, місцезнаходження: м. Київ, вул. Герцена, б. 17-25, офіс 9) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис, основний вид економічної діяльності є: Оптова торгівля електронним і телекомунікаційним устаткуванням, деталями до нього (код КВЕД 46.52).
Інші види господарської діяльності: Виробництво електронних компонентів (код КВЕД 26.11);
Виробництво іншого електричного устаткування (код КВЕД 27.90); Установлення та монтаж машин і устаткування (код КВЕД 33.20);46.47 Оптова торгівля меблями, килимами й освітлювальним приладдям (код КВЕД 46.47); Оптова торгівля комп'ютерами, периферійним устаткуванням і програмним забезпеченням (код КВЕД 46.51); Оптова торгівля іншими машинами й устаткуванням (код КВЕД 46.69); Неспеціалізована оптова торгівля. (код КВЕД 46.90).
Так, 24.05.2022 між ТОВ “Інкомтех Проект» (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕЛЕКТРОМИР-КИЇВ» (Покупець, код ЄДРПОУ 36336131) укладено Договір поставки №ІП024 від 24.05.2022 (Договір), за яким Постачальник зобов'язується передати у власність Покупця (ТОВ «ЕЛЕКТРОМИР-КИЇВ»), а Покупець (ТОВ «ЕЛЕКТРОМИР- КИЇВ») прийняти та оплатити електротехнічну продукцію.
Відповідно до п. 2.3 Договору оплата за Товар здійснюється передплатою або у інший спосіб, до якого домовилися сторони.
Постачальником було виставлено Покупцю рахунок-фактуру №35 від 03.06.2022 на Конденсатор плівковий В32923С3105М /ЕРСО8/ у кількості 14 280 штук на загальну суму 167 076,00 грн з ПДВ.
Покупцем сплачено товар за рахунком-фактурою №35 від 03.06.2022, що підтверджується випискою по банківському рахунку за 03.06.2022.
Господарська операція із реалізації ТОВ «ЕЛЕКТРОМИР-КИЇВ» товару стала об'єктом оподаткування податком на додану вартість, у зв'язку з чим, 03.06.2022 ТОВ “Інкомтех Проект» була складена податкова накладна №13 на суму 139 230,00 грн, у т.ч. ПДВ - 27 846,00 грн та 24.06.2022 направлена до Єдиного реєстру податкових накладних.
Згідно квитанції від 24.06.2022, документ прийнято, реєстрація зупинена, відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України. Коди УКТЗЕТ/ДКПП товару/послуг 8532, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, вказаної в ПН для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН в ЄРПН. Додатково повідомлено «показник «П»=.0000%, «Р»=730.16».
Будь-які додаткові вимоги (пропозиції) вказана квитанція не містить.
04.07.2022 ТОВ “Інкомтех Проект» були направлені пояснення про підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній №13 від 03.06.2022 та надані первинні документи, а саме: договір поставки №ІП024 від 24.05.2022; Рахунок-фактура №35 від 03.06.2022; Виписка по банківському рахунку за 03.06.2022; Податкова накладна №13 від 03.06.2022 року; Контракт №ІР/SWT-13- 22 від 07 червня 2022 року; Лист-підтвердження замовлення №18304953 від 07.06.2022; Договір оренди нежитлового приміщення №01/22 від 06.05.2022; Договір оренди №30.05.2022.2 від 30.05.2022; Перелік послуг комплексного обслуговування, за які орендар сплачує орендодавцю компенсацію від 30.05 2022 до Договору оренди №30.05.2022.2 від 30.05.2022; Додаток №2 до Договору оренди №30.05.2022.2 від 30.05.2022; Акт здачі-приймання об'єкта нерухомості від 01.06.2022 до Договору оренди №30.05.2022.2 від 30.05.2022; Заява про приєднання №736370 до Договору про надання послуг з організації перевезення відправлень); Платіжне доручення №11 від 03.06.2022; Договір про надання послуг доставки міжнародних експрес відправлень №19052022/01 від 19.05.2022; Наказ №1 від 05.05.2022; довідка про штатну чисельність станом на 01.07.2022; повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП від 27.06.2022.
Факт надання вказаних вище документів підтверджується відповідними квитанціями, квитанцією №2 та не заперечується відповідачами.
Проте, рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Головного управління ДПС у м. Києві №7033475/44696426 від 11.07.2022 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 03.06.2022 № 13 у зв'язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
При цьому, додатково зазначено про відсутність розрахунків з нерезидентом - в поясненні зазначено що в червні буде передплата з постачальником.
Позивач скористався правом адміністративного оскарження та подав скаргу до Державної податкової служби України.
За результатом адміністративного оскарження спірних рішень, скарги позивача залишені без задоволення та рішення Комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних без змін, із зазначенням підстав: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси.
Позивач, не погоджуючись з рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної, вважаючи його незаконним та таким, що підлягає скасуванню, звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема: визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України.
Підпунктами 16.1.2 й 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковим обов'язком є обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 вказаного Кодексу).
Розділ V Податкового кодексу України (ст.ст. 180-211) регулює порядок нарахування та сплати податку на додану вартість, визначає платників податку, встановлює порядок реєстрації в якості платників ПДВ, визначає об'єкти оподаткування та розміри ставок податку, операції, які звільнені від оподаткування, а також, правила віднесення сум до складу податкового кредиту.
Відповідно до п. 185.1 ст. 185 цього Кодексу, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з:
а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;
б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;
в) ввезення товарів на митну територію України;
г) вивезення товарів за межі митної території України;
е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 вказаного Кодексу датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 вказаного Кодексу на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Для платників податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер, встановлені особливі терміни складання податкової накладної (пп. 201.4. ст. 201 Податкового кодексу України).
Відповідно до пп. 14.1.60 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з абз. 1 п. 201.10 ст. 201 вказаного Кодексу, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Граничні строки реєстрації податкової накладної встановлені п. 201.10 ст. 201 вказаного Кодексу.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня (абз. 5 п.201.10 ст. 201 вказаного Кодексу).
Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 року № 1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п. 5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктами 6 та 7 вказаного Порядку визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Отже, підставами для зупинення реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування є така відповідність:
1) платника податку - критеріям ризиковості платника податку;
2) відображеної в податковій накладній/розрахунку коригування операції хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції.
Критерії ризиковості здійснення операцій є додатком 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165.
Реєстрація поданих позивачем податкових накладних зупинена з посиланням на п. 1 Критерії ризиковості здійснення операцій, згідно з яким таким критерієм є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Відповідно до п.п. 10 та 11 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
З 14.12.2019 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року № 520, яким затверджений Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п. 1 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року № 520, цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 цього Порядку визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Відповідно до п. 5 Порядку перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно з п.п. 6 та 9 вказаного Порядку письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Згідно з п.п. 3 та 10 вказаного Порядку комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Відповідно до п. 11 Порядку комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Як встановлено судом, після отримання квитанцій від 24.06.2022, про зупинення реєстрації податкової накладної № 13 від 03.06.2022, позивачем, як платником податків в порядку, встановленому законодавством, до контролюючого органу 04.07.2022 подані пояснення щодо підтвердження реальності здійснення операції по податковій накладній № 13 від 03.06.2022 копії документів, на підтвердження реальності здійснення господарської операції, зазначеної у цих податкових накладних.
Так, наданими поясненнями та доданими до них документами підтверджується, що для здійснення господарської діяльності позивач має у користуванні нерухоме майно:
- Офіс. Нежитлове приміщення площею 14,0 кв. м., що розташоване за адресою: м. Київ, вул. Герцена, б. 17-25, оф. 9, що підтверджується договором оренди нежитлового приміщення №01/22 від 06.05.2022, укладеного із Товариством з обмеженою відповідальністю «ЄАМСОН-ІНВЕСТАНАЛІТИКА» (код ЄДРПОУ 44696426);
- Склад. Частина нежитлової будівлі літ. А, Б, З, І, Л, М, Р, площею 163,8 кв м., що розташована за адресою: м. Київ, пров. Балтійський, б. 20, що підтверджується договором оренди нежитлового приміщення №30.05.2022.2 від 30.05.2022, укладеного з Товариством з обмеженою відповідальністю «ЖИТЛОВИЙ КОМПЛЕКС ВОЗДВИЖЕНКА» (код ЄДРПОУ 38670536).
Інформація про склад та офіс Позивачем відображено у повідомленні про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП від 27.06.2022.
Згідно з довідкою про штатну чисельність, середньооблікова кількість штатних працівників становить 7 осіб.
24.05.2022 між ТОВ “Інкомтех Проект» (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕЛЕКТРОМИР-КИЇВ» (Покупець, код ЄДРПОУ 36336131) укладено Договір поставки №ІП024 від 24.05.2022 (Договір), за яким Постачальник зобов'язується передати у власність Покупця (ТОВ «ЕЛЕКТРОМИР-КИЇВ»), а Покупець (ТОВ «ЕЛЕКТРОМИР- КИЇВ») прийняти та оплатити електротехнічну продукцію.
Відповідно до п. 2.3 Договору оплата за Товар здійснюється передплатою або у інший спосіб, до якого домовилися сторони.
Постачальником було виставлено Покупцю рахунок-фактуру №35 від 03.06.2022 на Конденсатор плівковий В32923С3105М /ЕРСО8/ у кількості 14 280 штук на загальну суму 167 076,00 грн з ПДВ.
Покупцем сплачено товар за рахунком-фактурою №35 від 03.06.2022, що підтверджується випискою по банківському рахунку за 03.06.2022.
При цьому, 07.06.2022 між Позивачем та Компанією SWT sp z o. o. було укладено Контракт №ІР/SWT-13-22 від 07.06.2022, предметом якого є електронні компоненти та технічна документація до них.
07.06.2022 Компанія SWT sp z o. o. було направлено на адресу Позивача лист- підтвердження замовлення №18304953 від 07.06.2022. Для доставки імпортного товару на територію України Позивачем було укладено із Товариством з обмеженою відповідальністю «РОСАН-ГЛОБАЛ» (код ЄДРПОУ 33951294) Договір про надання послуг доставки міжнародних експрес відправлень №19052022/01 від 19.05.2022, по території України - з Товариством з обмеженою відповідальністю «НОВА ПОШТА» (код ЄДРПОУ 31316718) на підставі підписаної між ними Заяви про приєднання №736370 до Договору про надання послуг з організації перевезення відправлень, що також підтверджується платіжним дорученням №11 від 03.06.2022.
13.07.2022 Компанією SWT sp z o. o. було направлено ТОВ «ІНКОМТЕХ ПРОЕКТ» Інвойс №FPF/3/07/2022 від 13.07.2022 на загальну суму 3217,05 ЕUR, зокрема на Конденсатори В32923С3105М (Код УКТЗЕД 8532 25 00 00) у кількості 14 280 шт.
ТОВ «ІНКОМТЕХ ПРОЕКТ» було перераховано Компанії SWT sp z o. o. грошові кошти згідно Інвойсу №FPF/3/07/2022 від 13.07.2022 в повному обсязі, що підтверджується платіжним дорученням в іноземній валюті №11 від 14.07.2022 на загальну суму 3217,05 ЕUR та випискою по банківському рахунку за 18.07.2022.
В Інвойсі №FPF/3/07/2022 від 13.07.2022 датою доставки визначено 01.11.2022.
Разом з тим, за результатом розгляду письмових пояснень та копій документів, що подані платником податків, комісією регіонального рівня контролюючого органу щодо поданої позивачем податкової накладної № 13 від 03.06.2022 прийнято рішення про відмову їх реєстрації в Єдиному реєстрі спірних податкових накладних.
Як зазначено вище, причиною відмови у реєстрації податкових накладних Головне управління ДПС у м. Києві зазначає, як не надання платником податку відповідних копій документів.
При цьому, з квитанції від 24.06.2022 про зупинення реєстрації податкової накладної від 03.06.2022 №13 вбачається, що податковим органом конкретно не вказано, чого саме мають стосуватися пояснення позивача та не вказано, які саме документи має надати позивач.
Також рішення від 11.07.2022 № 7033475/44696426 не містить чіткого переліку документів відсутніх для здійснення реєстрації податкової накладної від 03.06.2022 №13.
З приводу наведеного суд зазначає, що форма рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначена Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року № 520 (додаток до вказаного Порядку).
Форма такого рішення передбачає, що в разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано (з тих, що визначені вказаною формою рішення), мають бути підкреслені.
Спірні рішення відповідача не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для їх прийняття, а лише містить загальне посилання про те, що причиною його прийняття є ненадання платником податку копій первинних документів.
У рішенні не зазначено, яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, які, на думку контролюючого органу, мали би бути представлені платником податку щодо спірної господарської операції. Не зазначено також, які норми законодавства порушені позивачем при складанні конкретних первинних документів за спірним договором поставки №ІП024 від 24.05.2022.
Суд зауважує, що рішення відповідача про відмову в реєстрації податкових накладних є актом індивідуальної дії.
Правовий акт індивідуальної дії виданий суб'єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків чітко визначеного суб'єкта (суб'єктів), якому він адресований.
Загальною рисою, яка відрізняє індивідуальні акти управління, є їх виражений правозастосовний характер.
Головною рисою таких актів є їхня конкретність (гранична чіткість), а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами; чітка відповідність такого акта нормам чинного законодавства.
Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» від 01.07.2003 вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Суд зазначає, що рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Натомість, рішення про відмову у реєстрації податкової накладної у даному випадку не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, та породжують його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку позивача виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.
Стосовно посилання у рішенні від 11.07.2022 № 7033475/44696426 на відсутність розрахунків з нерезидентом - в поясненнях зазначено що в червні буде передплата з постачальником, суд, дослідивши подані позивачем пояснення зазначає, що в поясненнях мова йдеться про очікування інвойсу на передплату, який буде складатися із переліку замовлених протягом червня товарів.
Отже, про здійснення передплати у червні зазначено не було.
При цьому, як зазначалось вище, ТОВ «ІНКОМТЕХ ПРОЕКТ» було перераховано Компанії SWT sp z o. o. грошові кошти згідно Інвойсу №FPF/3/07/2022 від 13.07.2022 в повному обсязі, що підтверджується платіжним дорученням в іноземній валюті №11 від 14.07.2022 на загальну суму 3217,05 ЕUR та випискою по банківському рахунку за 18.07.2022. В Інвойсі №FPF/3/07/2022 від 13.07.2022 датою доставки визначено 01.11.2022.
З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку про безпідставність оскаржуваного рішення відповідача 1.
При виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин, судом враховуються, в тому числі, правові позиції, наведені в постановах Верховного Суду від 06.02.2018 у справі №816/166/15-а, від 11.09.2018 у справі №816/909/17, від 05.02.2019 у справі №813/123/16.
Суд зазначає, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Можливість же надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого зроблено не було.
Вищевказані висновки суду відповідають висновкам Верховного Суду викладеним у постанові від 11.04.2024 у справі №500/4244/22.
Інші доводи сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Відповідно до частини 3 статті 245 КАС України, яка визначає повноваження суду при вирішенні справи, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта, суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачами, надані позивачем документи підтверджують реальність здійснення господарської операції згідно поданої ним податкової накладної №13 від 03.06.2022 року.
Належних доказів стосовно невідповідності представлених позивачем документів вимогам чинного законодавства, чи їх недостатності для підтвердження реальності здійснення господарської операції, і, відповідно, можливості реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідачами суду не надано.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію поданою позивачем податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, матеріали справи не містять.
З метою ефективного захисту та відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, виходячи з наведених вимог законодавства, підлягають задоволенню також вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №13 від 03.06.2022, складену Товариством з обмеженою відповідальністю “Інкомтех Проект» датою її фактичного подання.
З огляду на наведене вище, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Положеннями ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Так, матеріалами справи підтверджується сплата позивачем судового збору у розмірі 2481 грн.
Оскільки позовні вимоги задоволені щодо скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві , отже за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління у м. Києві на користь позивача слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2481 грн.
Керуючись ст.ст. 2,5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Інкомтех Проект» до Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7033475/44696426 від 11.07.2022.
Зобов'язати Державну податкову службу України (місцезнаходження: Львівська площа, 8, м. Київ, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну №13 від 03.06.2022, що складена Товариством з обмеженою відповідальністю “Інкомтех Проект» (04050, м. Київ, вул. Герцена, б. 17-25, офіс 9, код ЄДРПОУ 44696426) фактичною датою її подання.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, ЄДРПОУ 44116011) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Інкомтех Проект» (04050, м. Київ, вул. Герцена, б. 17-25, офіс 9, код ЄДРПОУ 44696426) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2481 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв