24 квітня 2025 року м.Дніпросправа № 160/8534/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Баранник Н.П.,
суддів: Малиш Н.І., Щербака А.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 червня 2024 року у справі №160/8534/24 (суддя Захарчук-Борисенко Н.В., справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку письмового провадження) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі відповідач-1) №047350006566 від 18.01.2024 року про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до заяви про призначення пенсії від 12.01.2024 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі відповідач-2) зарахувати до страхового, спеціального та пільгового стажу роботи по Списку №1 за професією прохідника підземного з повним робочим днем у шахті ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням роз'яснень Міністерства Соцзахисту населення України від 20.01.1992 року №8, період безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 28.03.2017 року по 29.10.2017 року, з 16.03.2018 року по 30.04.2018 року та період безпосередньої участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення з 30.04.2018 року по 10.05.2018 року, з 25.05.2018 року по 30.06.2018 року, з 14.08.2018 року по 20.10.2018 року в розрахунку один місяць служби за три;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням роз'яснень Міністерства Соцзахисту населення України від 20.01.1992 року №8 відповідно до заяви про призначення пенсії від 12.01.2024 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що не згоден з підставами відмови у призначенні пенсії, так як має достатній пільговий стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивачем наголошено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Також, позивач з посиланням на постанову Верховного Суду від 05.06.2018 ркоу по справі №348/347/17 вказав, що час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, що визначений КМУ. Тож, на момент призову на дійсну військову службу, позивач працював за професією, що надає право на пенсію на пільгових умовах, а саме: прохідник підземний з повним робочим днем під землею, зважаючи на що позивач вважає, що має право на зарахування періоду перебування на військовій службі до стажу роботи за професією, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Станом на момент звернення із заявою від 12.01.2024 року до пенсійного органу про призначення пенсії на пільгових умовах, позивач має достатній стаж для призначення пенсії відповідно до ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» більш ніж 25 років.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 червня 2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено частково. Так, суд:
-визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області №047350006566 від 18.01.2024 року про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до заяви про призначення пенсії від 12.01.2024 року;
-зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати до страхового, спеціального та пільгового стажу роботи по Списку №1 за професією прохідника підземного з повним робочим днем у шахті ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням роз'яснень Міністерства Соцзахисту населення України від 20.01.1992 року №8, періоди безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 28.03.2017 року по 29.10.2017 року, з 16.03.2018 року по 30.04.2018 року та періоди безпосередньої участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення з 30.04.2018 року по 10.05.2018 року, з 25.05.2018 року по 30.06.2018 року, з 14.08.2018 року по 20.10.2018 року в розрахунку один місяць служби за три;
-зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.01.2024 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням правової позиції, викладеної у цьому рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог суд відмовив.
Із рішенням суду не погодився відповідач-1, ним була подана апеляційна скарга. В скарзі, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права, неналежну оцінку судом доказів у справі, порушення процесуальних норм, відповідач просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Свої доводи відповідач обґрунтовує тим, що спірним рішенням відмовлено позивачу у призначенні пенсії в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Після набрання чинності Законом №2148 пенсії за віком на пільгових умовах за Списками № 1 та № 2 призначаються виключно згідно з ст. 114 Закону 1058. Згідно ст.5 Закону 1058 цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Відтак, норми щодо можливості визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та пенсійного віку особи за нормами ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" не підлягають застосуванню після набрання чинності Законом №2148. Необхідними умовами для зарахування стажу до пільгового є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що місяться у Списках №1 та №2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.
При опрацюванні наданих позивачем документів по обчисленню страхового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, Головним управлінням розраховано страховий стаж, який склав 22 роки 5 місяців 27 днів, з урахуванням кратності - 40 років 5 місяців 27 днів.
Пільговий стаж ОСОБА_1 становить: на провідних професіях - 7 років 3 місяці 24 дні; професії на посадах за постановою №202 - 11 років 0 місяців 15 днів; навчання за фахом - 3 роки 5 місяців 19 днів. За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до пільгового стажу зараховано всі періоди. За результатами розгляду документів, до страхового стажу зараховано всі періоди. Таким чином, в діях ГУПФУ не вбачається протиправності по відношенню до позивача,
розрахунок його стажу здійснено згідно вимог чинного законодавства. Підстави для задоволення позовних вимог були відсутні.
Позивач та відповідач-2 своїм правом подати письмовий відзив на апеляційну скаргу відповідача-1 не скористалися.
Рішення суду в частині відмови у задоволенні позову позивач не оскаржує.
Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст.311 КАС України.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, що 12.01.2024 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах.
18.01.2024 року ГУ ПФУ в Чернівецькій області прийняло рішення №047350006566 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. При цьому, пенсійним органом встановлено: вік заявника - 40 років. Страховий стаж - 22 роки 05 місяців 27 днів, у т.ч. з урахуванням кратності - 40 років 05 місяців 27 днів. Пільговий стаж:
- на провідних посадах - 07 років 03 місяці 24 дні;
- професії за постановою 202 - 11 років 15 днів;
- навчання за фахом - 03 років 05 місяців 19 днів.
Вважаючи рішення про відмову у призначенні пенсії протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги, прийшов до висновків, що періоди безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 28.03.2017 року по 29.10.2017 року, з 16.03.2018 року по 30.04.2018 року та періоди безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення з 30.04.2018 року по 10.05.2018 року, з 25.05.2018 року по 30.06.2018 року, з 14.08.2018 року по 20.10.2018 року неправомірно не зараховані відповідачем-1 як один місць служби за три. Відтак, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області №047350006566 від 18.01.2024 року щодо відмови позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є протиправним.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Згідно вимог ч.3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», (які кореспондуються з норми ст.14 ЗУ “Про пенсійне забезпечення») працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Відповідачем-1 до пільгового стажу роботи позивача по Списку №1, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не зараховано в розрахунку один місяць служби за три:
- період безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 28.03.2017 року по 29.10.2017 року, з 16.03.2018 року по 30.04.2018 року;
- період безпосередньої участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення з 30.04.2018 року по 10.05.2018 року, з 25.05.2018 року по 30.06.2018 року, з 14.08.2018 року по 20.10.2018 року.
З розрахунку стажу, наведеного у спірному рішенні, вбачається, що період проходження військової служби позивачем зараховано до його страхового стажу роботи в одинарному розмірі.
Разом з тим, відповідно до трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 від 16.09.2008 року, довідки про підтвердження пільгового трудового стажу для призначення пенсії №551 від 28.11.2023 року, позивач зокрема у період з 03.08.2016 року (наказ №542к від 19.08.2014 року) по 04.11.2021 року (наказ №2166к від 04.11.2021 року), ОСОБА_1 дійсно працював у ВП “ШАХТОУПРАВЛІННЯ ПЕРШОТРАВЕНСЬКЕ» ПрАТ “ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» (ШАХТА ЮВІЛЕЙНА) та виконував у гірничому виробництві: ведення гірничих і інших видів робіт з метою видобутку вугілля, підземним способом за професією прохідник з повним робочим днем у шахті, що передбачено Списком 1 розділ 1 підрозділ 1. Постанова КМУ №461 від 24.06.2016 року. Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 03.08.2016 ркоу по 04.11.2021 року - 4 роки 1 місяць 1 день.
Згідно з довідкою в/ч НОМЕР_2 від 28.12.2018 року №5026 позивач брав безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, у період з 30.04.2018 року по 10.05.2018 року, з 25.05.2018 року по 30.06.2018 року, з 14.08.2018 року по 20.10.2015 року.
Відповідно до довідки в/ч НОМЕР_2 від 28.12.2018 року ОСОБА_1 у період з 28.03.2017 року по 29.10.2017 року, з 16.03.2018 року по 30.04.2018 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі / районах проведення антитерористичної операції.
Професія прохідник підземний з повним робочим днем в шахті передбачена:
- постановою КМУ від 16.01.2003 року №36 розділу Гірничі роботи підрозділ 1 позиції 1.1а а) усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах;
- постановою КМУ від 24.06.2016 року №461 розділом I. ГІРНИЧІ РОБОТИ, підрозділом 1. Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень: працівники зайняті повний робочий день на підземних роботах.
Робота на зазначених посадах віднесена до Списку №1, професії передбачені постановою КМУ від 31.03.1994 року №202, пільговий характер праці підтверджується пільговими довідками, де зазначено, що виконувана робота є підземною роботою.
Відповідно до роз'яснень Міністерства Соцзахисту населення України від 20.01.1992 року №8, працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності до ст.14 Закону України “Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювали повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземного та в металургії роботи із зарахуванням до нього кожного року роботи машиніст гірничо виїмкових машин з повним робочим днем під землею за 1 рік роботи 3 місяці.
Відповідно до положень статті 2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Відповідно до ч.2 ст. 2 статті 2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; ч.3 ст. 2 Закону громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.
Відповідно до статей 1 та 2 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Згідно зі статтею 8 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України “Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України “Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України “Про пенсійне забезпечення» передбачено, пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлює, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Згідно абзацу 7 підпункту 1 пункту 2.3 розділу II “Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2014 року №530, час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Аналогічна норма закріплена у постанові КМУ №393 від 17.07.1992 року “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», а саме час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; участь у бойових діях у воєнний час зараховується один місяць служби за три.
Таким чином, можливо дійти висновків, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
У свою чергу, час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в антитерористичній операції в особливий період, зараховується до страхового стажу на пільгових умовах одного місяця служби за три.
Так, періоди безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 28.03.2017 року по 29.10.2017 року, з 16.03.2018 року по 30.04.2018 року та періоди безпосередньої участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення з 30.04.2018 року по 10.05.2018 року, з 25.05.2018 року по 30.06.2018 року, з 14.08.2018 року по 20.10.2018 року неправомірно не зараховані відповідачем один місць служби за три.
Вказана правова позиція узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 05.06.2018 року у справі №348/347/17.
Відтак, є вірними висновки суду першої інстанції, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області №047350006566 від 18.01.2024 року про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є протиправним та підлягало скасуванню.
Згідно з частинами 3 та 4 статті 245 КАС України, у разі скасування індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
При обранні способу захисту порушеного права суд обгрунтовано зобов'язав відповідача-1
зарахувати до страхового, спеціального та пільгового стажу роботи по Списку №1 за професією прохідника підземного з повним робочим днем у шахті ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням роз'яснень Міністерства Соцзахисту населення України від 20.01.1992 року №8, періоди його безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 28.03.2017 року по 29.10.2017 року, з 16.03.2018 року по 30.04.2018 року та періоди безпосередньої участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення з 30.04.2018 року по 10.05.2018 року, з 25.05.2018 року по 30.06.2018 року, з 14.08.2018 року по 20.10.2018 року в розрахунку один місяць служби за три, та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.01.2024 року про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах.
В спірному випадку заява позивача розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та цим же органом прийнято спірне рішення про відмову у призначенні пенсії. Тому, саме відповідач-1 має вчинити відповідні дії на виконання рішення суду в частині повторного розгляду заяви позивача.
Колегією суддів встановлено, що судом першої інстанції рішення в оскарженій частині ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, і підстав для його скасування не вбачається. Доводи апеляційної скарги відповідача-1 не спростовують правильних висновків суду першої інстанції, тому апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст. 311, п.1 ч.1 ст.315, ч.1 ст.316, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 червня 2024 року у справі №160/8534/24 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий - суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш
суддя А.А. Щербак