Постанова від 23.04.2025 по справі 280/8946/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2025 року м.Дніпросправа № 280/8946/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Баранник Н.П.,

суддів: Малиш Н.І., Щербака А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року у справі № 280/8946/24 (суддя Новікова І.В., справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку письмового провадження) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі відповідач) від 09.09.2024 №083850014099 про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, на підставі п.4 ч.1 ст.115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

-зобов'язати відповідача призначити та виплатити пенсію за віком на пільгових умовах позивачу з моменту звернення, а саме з 02.09.2024, під час призначення пенсії, для розрахунку індивідуального коефіцієнту за вибором позивача виключити з підрахунку заробітної плати періоди з 01.07.2000 по 31.07.2000; з 01.09.2000 по 30.09.2000; з 01.11.2000 по 31.12.2000; 01.03.2001 по 31.03.2001; з 01.05.2001 по 31.05.2001; з 01.07.2001 по 31.03.2002; з 01.05.2002 по 28.02.2003; з 01.01.2018 по 30.06.2018; з 01.01.2019 по 31.05.2019; з 01.02.2020 по 31.03.2020; з 01.12.2020 по 28.02.2021; з 01.04.2021 по 30.04.2021; з 01.06.2021 по 30.06.2021; з 01.01.2022 по 31.03.2022 що передбачено абз.3 ч.1 ст.40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем протиправно було відмовлено йому у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, на підставі п.4 ч.1 ст.115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач зазначає, що ним до органу ПФУ було надано всі документи, які підтверджують його право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено частково. Так, суд:

-визнав протиправним та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 09.09.2024 №083850014099 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, на підставі п.4 ч.1 ст.115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

-зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести з 02.09.2024 призначення та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 , відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В задоволенні решти вимог суд відмовив.

Із рішенням суду не погодився відповідач, ним була подана апеляційна скарга. В скарзі, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушенням процесуальних норм, відповідач просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В скарзі відповідач зазначає, що позивач повинен був надати документи, які підтверджують спеціальний статус особи для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій: посвідчення учасника бойових дій та довідку про період (періоди) участі особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення. На підтвердження своїх вимог, позивач надав довідку № 2040/1 від 25.03.2016 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, згідно з якою він дійсно за період з 30 квітня 2015 року по 03 червня 2015 року безпосередньо брав участь в АТО. Дана довідка не відповідає Додатку №1 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413, оскільки у довідці зазначена не повна підстава видачі. Отже, відсутні підстави для призначення дострокової пенсії за віком позивачу до надання ним необхідних документів.

Також відповідач звертає увагу, що згідно чинного законодавства функції по призначенню, перерахунку і виплаті пенсій покладені саме на Пенсійний Фонд України, який здійснює свої повноваження через створенні в установленому порядку територіальні управління. Тобто, суд передбрав на себе дискреційні повноваження відповідача

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу відповідача. У відзиві стверджує, що погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд повно встановив обставини справи та дав належну оцінку доказам, що подавалися обома сторонами. Просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги відповідача, а рішення суду першої інстанції залишити без змін. Вказує, що відповідач вчергове посилається на довідку від 25.03.2016 року, проте ігнорує наявність у документах, доданих позивачем до заяви, посвідчення УБД позивача.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст.311 КАС України.

Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

З матеріалів справи встановлено, що 02.09.2024 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням ГУ ПФУ в Запорізькій області від 09.09.2024 №084450006660 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком, відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю необхідних документів.

При цьому, у зазначеному рішенні вказано про те, що до ЕПС долучено довідку від 25.03.2016 №2040/1 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, що не відповідає постанові КМУ від 20.08.2014 №413 (в довідці не повна підстава видачі довідки).

Позивач, не погодившись із рішенням про відмову в призначенні пенсії, звернувся до суду з позовом про його скасування та зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію на пільгових умовах.

Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги, вказав, що є протиправною відмова відповідача у призначенні пенсії позивачу на пільгових умовах. Позивачем було надано всі необхідні документи, які підтверджують наявність у нього права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відмовляючи в задоволенні решти позовних вимог, суд вказав, що розрахунок стажу, визначення заробітної плати, з якої розраховується пенсія, тощо, здійснюється лише у випадку прийняття рішення про призначення особі пенсії, що у даному випадку не відбулось. У даному випадку, позивачу взагалі відмовлено у призначенні пенсії, а тому права позивача в частині визначення розміру пенсії не були порушені, та на момент розгляду справи у суду відсутні підстави вважати, що такі права будуть порушені після призначення позивачу пенсії.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, та вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно приписів статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років;

починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

Водночас, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Відповідно до пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком: військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, які брали участь у бойових діях, безпосередню участь в АТО/ООС та/або в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації:

документи про проходження військової служби (служби);

довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації;

посвідчення учасника бойових дій.

Так, судом встановлено, що позивачем під час звернення за призначенням пенсії до заяви була додана довідка про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 25.03.2016 №2040/1, що видана ВЧ НОМЕР_1 , в якій зазначено, що сержант ОСОБА_1 дійсно у період з 30.04.2015 по 03.06.2015 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей (Підстава: наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 30.04.2015 №92).

Також, суд встановив, що статус позивача, як учасника бойових дій, підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_2 від 03.09.2015.

При цьому, твердження відповідача про те, що довідка від 25.03.2016 №2040/1 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України не відповідає постанові КМУ від 20.08.2014 №413 (в довідці не повна підстава видачі довідки) безпідставні.

Так, у довідці, що подавалася позивачем відповідачу міститься підстава її видачі, а саме наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 30.04.2015 №92.

З огляду на викладене, є вірними висновки суду, що позивачем було надано всі необхідні документи, які підтверджують наявність у нього права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відтак, наявні підстави для скасування рішення про відмову у призначенні пенсії та зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком, відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки позивач має необхідний вік та кількість страхового стажу.

Оскільки відповідачем було протиправно відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах лише з формальних підстав, позивач на момент звернення за призначенням пенсії необхідного пенсійного віку досяг, має достатній страховий стаж, а його право на пільгове призначення пенсії підтверджено необхідними документами, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що у даному випадку у відповідача відсутня дискреція, як можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, і єдиним варіантом поведінки пенсійного органу у даному випадку є саме призначення пенсії позивачу.

Колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість висновків суду першої інстанції щодо часткового задоволення позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги відповідача висновків суду першої інстанції не спростовують. Судом першої інстанції рішення ухвалено з додержанням норм матеріального права і підстав для його скасування не вбачається. Апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Розподіл судових витрат відповідно до вимог ст. 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись ст.311, п.1 ч.1 ст.315, ч.1 ст.316, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року у справі № 280/8946/24 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий - суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш

суддя А.А. Щербак