Головуючий І інстанції: Н.І. Слободянюк
02 травня 2025 р. Справа № 440/18886/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Катунова В.В.,
Суддів: Подобайло З.Г. , Чалого І.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25.12.2024, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, по справі № 440/18886/23
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №164550004349 від 03 листопада 2023 року на заміну рішення №164550004349 від 21 липня 2022 року про відмову в перерахунку позивачу пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести позивачу з 18 липня 2022 року перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням заробітної плати відповідно до архівної довідки №1521, виданої архівним відділом адміністрації м. Нягань 28 липня 2021 року та довідки про заробіток для обчислення пенсії №167, виданої ТОВ "КНГ-Сервіс" 30 серпня 2021 року /а.с. 1-4/.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 25.12.2024 позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №164550004349 від 03 листопада 2023 року на заміну рішення № 164550004349 від 21 липня 2022 року «Про відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 за призначенням / перерахунком пенсії від 18 липня 2022 року та здійснити перерахунок пенсії з 01 серпня 2022 року, врахувавши при визначенні її розміру заробітну плату, вказану у Довідці про заробіток для обчислення пенсії №167, виданої ТОВ "КНГ-Сервіс" 30 серпня 2021 року, відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 536,80 грн.
ГУ ПФУ в Одеській області, не погоджуючись з вказаним рішенням суду, звернулось з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначило, що до заяви про перерахунок пенсії позивач додав довідку про заробітну плату з 2002 по 2013 роки, яка не містить відомостей про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду. У зв'язку з тим, що у спірні періоди позивач працював на території іноземної держави за за відсутності у відповідача даних щодо сплати страхових внесків у ці періоди, тому були відсутні підстави для врахування довідки про заробітну плату. Вважало, що зобов'язання пенсійний орган здійснити перерахунок пенсії є втручанням в дискреційні повноваження головного управління. Заперечувало проти стягнення з відповідача на користь позивача витрат зі сплати судового збору.
Позивач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив залишити її без задоволення, а рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25.12.2024 у справі №440/18886/23 - без змін.
На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Згідно зі ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, відзив на апеляційну скаргу, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Полтавській області та з 29 травня 2021 року отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (Гадяцьке об'єднане управління) із заявою за призначенням / перерахунком пенсії від 18 липня 2022 року /а.с. 59-60/, у якій просив перерахувати пенсію, вид перерахунку: зміна надбавки.
До вказаної заяви додав: довідку про заробіток при обчисленні пенсії №167 від 30 серпня 2021 року, видану ТОВ "КНГ -Сервіс" Російської Федерації /а.с. 61-62/.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №164550004349 від 21 липня 2022 року /а.с. 48/ відмовлено у перерахунку пенсії з більшого заробітку у зв'язку із наданими документами відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Підставами відмови зазначаено: довідку про заробітну плату від 30 серпня 2021 року №167 за період з 2002 року по 2013 року, яка видана ТОВ «КНГ-СЕРВІС» Російської Федерації, неможливо підтвердити первинними документами. Відповідно до пункту 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням пенсіонера надається довідка про заробітну плату, яка підтверджується первинними документами. У разі підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами буде проведено перерахунок пенсії.
Не погодившись з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №164550004349 від 21 липня 2022 року, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2022 року по справі № 440/6816/22 /а.с. 49-53/, яке набрало законної сили 22 жовтня 2022 року (реєстраційний номер в ЄДРСР 106385014), адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №164550004349 від 21 липня 2022 року про відмову в перерахунку пенсії; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 18 липня 2022 року з урахуванням висновків суду; у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення №164550004349 від 03 листопада 2023 року на заміну рішення № 164550004349 від 21 липня 2022 року «Про відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"» /а.с. 44/, яким ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю інформації Пенсійного фонду російської федерації щодо підтвердження сплати страхових внесків.
Вказане рішення обґрунтоване тим, що: на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2022 року по справі № 440/6816/22 за позовом ОСОБА_1 щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 18 липня 2022 року з урахуванням висновків суду, щодо врахування заробітної плати від 30 серпня 2021 року № 167 за період з 2002 року по 2013 рік, яка видана ООО "КНГ-СЕРВИС" Російської Федерації, відмовлено. Відповідно до частини першої статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо порядку визначення заробітної плати для обчислення пенсії, враховується заробітна плата (дохід) починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для визначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25 листопада 2005 року № 22-1 - особи яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж та заробітну плату, передбачені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, а за періоди після 01 січня 2004 року додатково надається інформація, отримана органами, що призначають пенсію, від відповідних фондів держав - учасниць міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення (в довільній формі) про сплату страхових внесків. Оскільки, відсутня інформація Пенсійного фонду Російської Федерації щодо підтвердження сплати страхових внесків, в проведенні перерахунку пенсії на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 21 вересня 2022 року по справі №440/6816/22 підстави відсутні.
Не погодившись з рішенням № 164550004349 від 03 листопада 2023 року на заміну рішення № 164550004349 від 21 липня 2022 року «Про відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"», позивач звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції обираючи належний спосіб захисту прав позивача відповідно до встановлених у справі обставин та висновків суду, суд вважав за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача за призначенням / перерахунком пенсії від 18 липня 2022 року та здійснити перерахунок пенсії з 01 серпня 2022 року, врахувавши при визначенні її розміру заробітну плату, вказану у Довідці про заробіток для обчислення пенсії №167, виданої ТОВ "КНГ-Сервіс" 30 серпня 2021 року, відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зі змісту апеляційної скарги вбачається, що рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог не оскаржується, отже, в межах розгляду цієї справи надається правова оцінка рішенню суду першої інстанції в частині задоволення позову.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV /надалі - Закон № 1058-IV/.
Згідно зі статтею 26 Закону №796-XII особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років.
Як встановлено судом, позивач з 29 травня 2021 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області, де отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV.
Згідно з частиною першою статті 44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до частини п'ятої статті 45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Таким чином, призначення (перерахунок) пенсії може здійснюватися за заявою пенсіонера та поданими до неї документами. За результатами розгляду такої заяви з доданими до неї документами орган, що призначає пенсію або здійснює її перерахунок, не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії, про що повідомляє заявника.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно із частиною другою статті 27 Закону № 1058-IV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом. Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Згідно з абзацом 2 частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Отже, з наведеного правового регулювання слідує, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року, враховується для обчислення пенсії за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, незалежно від місця роботи пенсіонера (в Україні чи за її межами). Тобто вимоги щодо підтвердження такої заробітної плати (доходу) первинними документами законодавством не встановлено.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року №22-1 /надалі - Порядок №22-1, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин/.
Згідно із пунктом 2.7 Порядку №22-1 до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2 - 4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Відповідно до підпунктів 2-4 пункту 2.1 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року N 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року N 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за N 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року N 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).
Особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, передбачені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, а за періоди роботи після 01 січня 2004 року додатково надається інформація, отримана органами, що призначають пенсію, від відповідних фондів держав - учасниць міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення (в довільній формі) про сплату страхових внесків;
3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
Особи, яким пенсія відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення призначається з урахуванням заробітної плати, отриманої за періоди роботи на територіях держав-учасниць міжнародних договорів (угод), надають довідки про заробітну плату для призначення пенсії (з розбивкою по місяцях), видані підприємствами, установами чи організаціями (їх правонаступниками), де працювала особа, або архівними установами;
4) документи про місце проживання (реєстрації) особи.
Зміст зазначених норм свідчить, що роботодавець видає особі, яка у нього працювала, довідку про розмір його заробітної плати відповідно до даних, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період. При цьому особі, якій пенсія призначається відповідно до міжнародного договору (угоди) у галузі пенсійного забезпечення, додатково надається інформація за періоди роботи після 01 січня 2004 року, отримана органами, що призначають пенсію, від відповідних фондів держав - учасниць міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення (в довільній формі) про сплату страхових внесків. Тобто саме на органи Пенсійного фонду України покладено обов'язок щодо отримання (в довільній формі) від відповідних фондів держав - учасниць міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення інформації щодо сплати страхових внесків за періоди роботи після 01 січня 2004 року.
Як встановлено судовим розглядом, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (Гадяцьке об'єднане управління) із заявою за призначенням / перерахунком пенсії від 18 липня 2022 року, у якій просив перерахувати пенсію, вид перерахунку: зміна надбавки. До вказаної заяви додав, зокрема: довідку про заробіток при обчисленні пенсії №167 від 30 серпня 2021 року, видану ТОВ "КНГ -Сервіс" Російської Федерації.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення, яким відмовлено позивачу у перерахунку пенсії за віком з урахуванням довідки про заробіток при обчисленні пенсії №167 від 30 серпня 2021 року, виданої ТОВ "КНГ -Сервіс" Російської Федерації, оскільки відсутня інформація Пенсійного фонду Російської Федерації щодо підтвердження сплати страхових внесків.
Щодо підстав відмови пенсійного органу у перерахунку пенсії позивача з урахуванням довідки виданої ТОВ "КНГ -Сервіс" Російської Федерації, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до приписів пункту 2.1 Порядку №22-1 особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, та довідку згідно з додатком 5 до цього Порядку.
Відповідно до статті 40 Закону №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Виходячи з аналізу норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд зазначає, що механізм нарахування пенсій за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає, що розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально в залежності від набутого ним страхового стажу та отримуваного заробітку, з якого сплачувалися страхові внески.
При цьому суд зауважує, що згідно приписів Порядку №22-1 саме на органи Пенсійного фонду України покладено обов'язок щодо отримання від відповідних фондів держав - учасниць міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення (в довільній формі) інформації про сплату страхових внесків за періоди роботи після 01 січня 2004 року.
Доказів на підтвердження недостовірності відомостей, зазначених у довідці про заробіток для обчислення пенсії №167, виданої ТОВ "КНГ-Сервіс" 30 серпня 2021 року, відповідачем суду не надано, вказана обставина не була підставою для відмови у зарахуванні спірної довідки.
Таким чином, висновок відповідача про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу з урахуванням довідки про заробіток для обчислення пенсії №167 виданої ТОВ "КНГ-Сервіс" 30 серпня 2021 року, у зв'язку з відсутністю інформації про сплату страхових внесків є хибним та відповідачем протиправно відмовлено позивачу у здійсненні такого перерахунку пенсії.
Колегія суддів зазначає, що всі первинні документи не можуть піддаватися сумніву та позбавляти особу права на отримання пенсії, що обчислена із заробітку, який вона отримувала на законних підставах, тільки з тих міркувань, що у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації припинено співробітництво.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Суд також враховує, що в постанові від 02 серпня 2022 року у справі № 560/4616/20 Верховний Суд дійшов висновків, що внаслідок невиконання підприємством обов'язку по нарахуванню та сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на такому підприємстві у спірні періоди, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постановах від 27 березня 2018 року у справі № 208/6680/16-а, від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а, від 01 листопада 2018 року у справі № 199/1852/15-а, від 27 лютого 2019 року у справі № 638/5795/17, від 31 жовтня 2019 року у справі № 683/1814/16-а, від 23 березня 2020 року у справі № 535/1031/16-а та від 26 березня 2020 року у справі № 299/3616/16-а.
Зважаючи на те, що обов'язок щодо сплати страхового внеску, так і обов'язок по його нарахуванню покладено саме на страхувальника (роботодавця), а отже і відповідальність за ненарахування страхового внеску покладено також на страхувальника. Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання страхувальником свого обов'язку щодо належного нарахування та сплати страхових внесків, а отже, ненарахування та несплата страхувальником страхових внесків за позивача у спірні періоди, не може бути підставою для неврахування при призначенні застрахованій особі пенсії, заробітної плати з якої не нараховані страхові внески.
Отже, з огляду на викладене, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №164550004349 від 03 листопада 2023 року на заміну рішення № 164550004349 від 21 липня 2022 року «Про відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"» прийнято не на підставі, не у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України, та без урахування всіх обставин, що мають значення його прийняття, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Обираючи належний спосіб захисту прав позивача відповідно до встановлених у справі обставин та висновків суду, колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції про зобов'язаня відповідача повторно розглянути заяву позивача за призначенням / перерахунком пенсії від 18 липня 2022 року та здійснити перерахунок пенсії з 01 серпня 2022 року, врахувавши при визначенні її розміру заробітну плату, вказану у Довідці про заробіток для обчислення пенсії №167, виданої ТОВ "КНГ-Сервіс" 30 серпня 2021 року, відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право: залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно-правовим обгрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Ураховуючи те, що за наслідками апеляційного перегляду цієї справи рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін, тому відсутні підстави для перерозподілу судових витрат.
Враховуючи те, що справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25.12.2024 по справі № 440/18886/23 залишити без змін .
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач В.В. Катунов
Судді З.Г. Подобайло І.С. Чалий