28 квітня 2025 р. № 400/1668/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М. розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005,
провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішеньвід 20.07.2023 року № 2355750-2414-1427-UA48080110000010732, від 24.06.2024 року № 0669768-2414-1427-UA48080110000010732,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Миколаївській області (далі - відповідач), в якій просить суд з урахуванням уточнених позовних вимог:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Миколаївській області № 0235750-2414- 1427-UA48080110000010732 від 20.07.2023, № 0669768- 2414 - 1427-UA 48080110000010732 від 24.06.2024.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що отримав податкові повідомлення-рішення з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки прийняті Головним управлінням ДПС у Миколаївській області № 0235750 - 2414- 1427-UA 48080110000010732 від 20.07.2023, №0669768- 2414-1427-UA48080110000010732 від 24.06.2024 з якими категорично не погоджується, у зв'язку із тим, що нежитлові будівлі що належать ОСОБА_1 , які послугували об'єктом оподаткування в спірних правовідносинах, за своїм функціональним призначенням є сільськогосподарськими, а тому відносяться до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000.,та використовуються для виробництва сільськогосподарської продукції.
Віднесення позивача до категорії «сільськогосподарський товаровиробник» в розумінні пп. «ж» пп. 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 Податкового кодексу України до спірних правовідносин щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, дане визначення не застосовується, оскільки вказаний податок відноситься до розділу XII «Податок на майно».
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.02.2025 року відкрито провадження у адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Миколаївськимокружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.
17.03.2025 представником Головного управління ДПС у Миколаївській області надано до суду відзив на позов, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що згідно облікових даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, переданих до ДПС України та даних ІКС Податковий блок, у власності позивача перебуває об'єкт нерухомого майна, а саме: комплекс нежитлових будівель розташований за адресою АДРЕСА_2 . Право власності зареєстроване в 2015 році.
На виконання підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 Кодексу, Головним управлінням ДПС у Миколаївській області сформовано податкові повідомлення-рішення форми «Ф» яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 та 2023 роки. Для визначення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за відповідний рік Головне управління ДПС у Миколаївській області застосовано ставки податку, встановлені сільською радою.
Отже, доводи позивача щодо протиправності застосування відповідачем положень ПК України та винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень є необґрунтованими та безпідставними.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне. ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на обліку як платник податків в ГУ ДПС у Миколаївській області, Первомайська ДПІ ( Первомайський район, ДПІ 1408) за податковою адресою: АДРЕСА_3 .
У власності ОСОБА_1 перебуває об'єкт нерухомого майна комплекс нежитлових будівель розташований за адресою АДРЕСА_2 . Право власності зареєстроване в 2015 році та 27.02.2015, право власності припинено з 28.12.2023р.
Головним управлінням ДПС у Миколаївській області сформовано податкові повідомлення-рішення форми «Ф» яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 та 2023 роки за №0235750-2414-1427-UA48080110000010732 від 20.07.2023, яким визначено податкове зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 рік на суму 483 268,50 гривень та № 0669768-2414-1427-UA48080110000010732 від 24.06.2024, яким визначено податкове зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2023 рік на суму 99627,66 гривень.
Не погодившись з податковими повідомленнями-рішеннями контролюючого органу, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам суд виходить з наступного.
Згідно зстаттею 67 Конституції Україникожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи. Згідно з ст. 265 Податкового кодексу України податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку та плати за землю.
Відповідно до п.п. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 Податкового кодексу України фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками житлової та/або нежитлової нерухомості є платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Об'єктами оподаткування податком є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (п.п.266.2.1 п.266.2 ст.266 ПК України).
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (п.п.266.6.1 ст. 266 ПК України).
Для визначення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2022 рік Головне управління ДПС у Миколаївській області застосовано ставки податку, встановлені Мигіївською сільською радою рішенням № 5 від 14.07.2021 року «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Мигіївської сільської ради», яке набрало чинності з 01 січня 2022 року.
Згідно додатку 1.1 до Рішення для нежитлових приміщень (п.1252.9 ) ставка податку становить 1,5 відсотку розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного (податкового) року, тобто у 2022 році - 97,50 грн за 1 кв.м. ( 6500* 1,5%).
Судом встановлено, що для визначення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2023 рік Головне управління ДПС у Миколаївській області застосовано ставки податку, встановлені Мигіївською сільською радою рішенням № 5 від 14.07.2021 року «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Мигіївської сільської ради», в редакції затвердженою Рішенням Мигіївською сільською радою № 12 від 20.12.2023.
Згідно додатку 1.1 до Рішення для нежитлових приміщень ( п. 1252.9 ) ставка податку становить 0,3 відсотку розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного (податкового) року, тобто у 2023 році - 20,10 грн за 1 кв.м. ( 6700*0,3%).
Відповідно до підпункту 266.7.3 пункту 266.7 статті 266 Кодексу, платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо об'єктів житлової та/ або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку; розміру загальної площі об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку; права на користування пільгою із сплати податку; розміру ставки податку; нарахованої суми податку.
Заява про проведення звірки щодо визначених податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2023 рік до контролюючого органу за місцем обліку (Первомайській ДПІ ГУ ДПС у Миколаївської області) не подавалась.
Відносно надання пільги власникам нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки, яке використовується для потреб сільського господарства суд зазначає.
Згідно підпункту "г" пункту 30.9 статті 30 Кодексу, звільнення від сплати податку та збору - це одна із форм надання податкової пільги.
Відповідно до пункту 30.2 статті 30 Кодексу, підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.
Пільга, встановлена підпунктом «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Кодексу, стосується сільськогосподарських товаровиробників і направлена на створення сприятливих умов для здійснення сільськогосподарської діяльності, стимулювання такої діяльності та досягнення її збалансованого податкового навантаження.
Відповідно до підпункту «ж» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Кодексу не є об'єктом оподаткування - будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників (юридичних та фізичних осіб), віднесені до класу "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства" (код 1271) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.
Застосування податкової пільги передбачає наявність двох умов, перша - власник об'єкта нерухомості є сільськогосподарським товаровиробником, а друга - об'єкт нерухомості призначений для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності.
З метою уніфікації об'єктів нерухомості Державним комітетом України по
стандартизації, метрології та сертифікації розроблено та затверджено наказом від 17.08.2000 № 507 Державний класифікатор будівель та споруд ДК 018-2000 (далі - Класифікатор, ДК БС), який містить Методику класифікації будівель за головною класифікаційною ознакою - їх цільовим функціональним призначенням.
Так, відповідно до ДК БС «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства» (код 1271) включає будівлі для використання в сільськогосподарській діяльності, наприклад, корівники, стайні, свинарники, кошари, кінні заводи, собачі розплідники, птахофабрики, зерносховища, склади та надвірні будівлі, підвали, винокурні, винні ємності, теплиці, сільськогосподарські силосі тощо.
Законом України від 30.11.2021 № 1917-ІХ «Про внесення змін до Кодексу та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» внесені зміни до підпункту 14.1.235 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, відповідного яких сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа незалежно від організаційно - правової форми або фізична особа - підприємець, яка займається виробництвом сільськогосподарської продукції та/або розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах) та її переробкою на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власно виробленої сировини на давальницьких умовах, та здійснює операції з її постачання.
Суд бере до уваги пояснення відповідача, що ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на податковому обліку як фізична особа - підприємець з 19.09.2007, на спрощеній системі оподаткування.
У 2022-2023 році згідно наданої заяви про застосування спрощеної системи оподаткування від 30.03.2022 №9044518654 позивач здійснює підприємницьку діяльність за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до вказаної заяви здійснює декілька видів господарської діяльності. Відповідно до яких не має жодного відношення до видів діяльності які передбачають можливість віднесення останнього до сільгоспвиробника.
Крім того, відповідно до підпункту 266.7.3 пункту 266.7 статті 266 Кодексу, платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо об'єктів житлової та/ або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку; розміру загальної площі об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку; права на користування пільгою із сплати податку; розміру ставки податку; нарахованої суми податку.
Заява про проведення звірки щодо визначених податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та надання пільги до контролюючого органу за місцем обліку (Первомайській ДПІ ГУ ДПС у Миколаївської області) не подавалась.
Відтак, проаналізувавши вказані обставини у сукупності, в контексті викладених норм права, відповідачем доведено належними та достовірними доказами порушення позивачем вимог податкового законодавства, а тому суд робить висновок про те, що податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Миколаївській області №0235750-2414-1427-UA 48080110000010732 від 20.07.2023, № 0669768-2414-1427- UA48080110000010732 від 24.06.2024, прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцієюта законами України, є правомірними та не підлягають скасуванню.
Відповідно до ч. 1ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи сукупність встановлених обставин, суд робить висновок про відсутність підстав для задоволення позову.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову підстави для розподілу судових витрат, передбаченістаттею 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005 код ЄДРПОУ 44104027) - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.М. Мельник