Ухвала від 30.04.2025 по справі 380/2796/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/2796/25

УХВАЛА

з питань залучення до участі у справі третьої особи

30 квітня 2025 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про залучення до участі третьої особи у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії

встановив:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі за текстом ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10 (далі за текстом ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження пенсії №2106326413) максимальним розміром, шляхом застосування до неї, з 01 січня 2025 року обрахунку та виплат положень статі 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік», також понижуючих коефіцієнтів згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 та виплати з 01.01.2025 року у зменшеному розмірі;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівські області, з 01.01.2025 року скасувати понижуючі коефіцієнти до обрахування та виплати пенсії ОСОБА_1 та повернути їй розмір до попереднього рівня, фактичного нарахування в повному обсязі, без будь-яких обмежень максимального розміру, а також, виплатити різницю між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром пенсії з 01.01.2025 року, по день проведення повного фактичного розрахунку у цьому розмірі, урахуванням раніше проведених виплат.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 відкрито

провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

До суду від представника відповідача надійшло клопотання про залучення до участі у справі Міністерство соціальної політики України як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача у справі. Клопотання обґрунтоване тим, що у разі винесення рішення про задоволення позовних вимог, його реальне виконання залежатиме від дій Мінсоцполітики, як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення, та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду». Крім того, розробником проекту постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» є Мінсоцполітики. Згідно із Пояснювальною запискою до проекту зазначеної постанови метою прийняття акту є забезпечення реалізації норм Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», спрямованих на оптимізацію видатків на виплату пенсій, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Проект постанови №1 розроблений Мінсоцполітики відповідно до статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» з урахуванням складної макрофінансової ситуації, яка є наслідком збройної агресії Російської Федерації проти України, пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Отже, рішення у цій справі впливатиме на інтереси Мінсоцполітики, а незалучення Мінсоцполітики до участі у справі позбавить його можливості реалізувати права учасника справи.

Вирішуючи клопотання представника відповідача про залучення до участі у справі третьої особи, суд виходив з такого.

Відповідно до частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом КАС України) треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Згідно з частиною п'ятою статті 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Аналіз викладеного положення вказує на те, що підставою для залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, є встановлення обставин, що судове рішення у справі може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі.

Суд зазначає, що участь у справі третіх осіб з одного боку обумовлена завданням адміністративного судочинства, яким згідно з частиною першою статті 2 КАС України є справедливий, неупереджений та своєчасний захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, а з іншого вимогами процесуального законодавства про законність і обґрунтованість судового рішення.

Натомість правовим наслідком незалучення до участі у справі третіх осіб є порушення конституційного права на судовий захист, оскільки особи не беруть участі у справі, вирішення якої може безпосередньо вплинути на їх права, свободи, інтереси або обов'язки та не реалізують комплексу своїх процесуальних прав.

Аналогічні висновки зробив Верховний Суд у постановах від 02 квітня 2020 року у справі № 400/2165/19, від 16 квітня 2020 року у справі № 480/496/19.

Суд звертає увагу, що у клопотанні про залучення Міністерства соціальної політики України до участі у справі як третьої особи, представник відповідача не не обґрунтовала яким чином судове рішення у цій може вплинути на права та обов'язки Міністерства. Посилання на те, що Мінсоцполітики забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення та є головним розпорядником коштів, не є підставою для залучення особи до участі у справі в якості третьої особи.

Враховуючи викладене, суд не вбачає підстав для залучення до участі у справі Мінсоцполітики в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, а тому відмовляє у задоволенні клопотання представника відповідача.

Керуючись статтями 236, 248, 256 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

у задоволенні клопотання представника відповідача про залучення до участі третьої особи у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу суду можуть бути включені до апеляційної скарги чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Суддя Мричко Н.І.