Рішення від 30.04.2025 по справі 320/18183/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2025 року м. Київ справа №320/18183/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст позовних вимог.

ОСОБА_1 звернулася до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, що полягає у незарахуванні в пільговому розмірі за Списком № 2 періодів стажу з 01.09.1994 по 03.05.1997, з 03.05.1997 по 18.08.2001, з 01.06.2007 по 07.08.2012 та непризначенні пенсії у 52 роки за частиною другою статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зарахувати зазначені періоди роботи до пільгового стажу за Списком № 2 в подвійному розмірі;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити позивачеві пенсію за віком з 52 років за частиною другою статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач вказує на те, що протягом життя працювала на посадах, робота на яких дає право на пільгове пенсійне забезпечення. Обставини щодо роботи на відповідних посадах підтверджуються належним чином записами у трудовій книжці, але відповідач протиправно не вчиняє дій щодо призначення пенсії.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що пільговий стаж зараховується лише на підставі уточнюючої довідки підприємства, в якому підприємство на підставі первинних документів зазначає відповідні періоди із зазначенням інших обов'язкових відомостей, зокрема щодо проведення атестації робочого місця.

ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.06.2024 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Інших заяв чи клопотань по суті справи учасниками справи до суду не подано.

Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно частини другої статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини другої статті 262 КАС України наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.

ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 направила з електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві заяву від 31.10.2023, в якій просила зарахувати в пільговому розмірі за Списком № 2 періоди роботи з 01.09.1994 по 03.05.1997, з 03.05.1997 по 18.08.2001, з 01.06.2007 по 07.08.2012 та призначити пенсію з 52 років за частиною другою статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зазначена заява надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві 01.11.2023 та була зареєстрована за № 39465/П-2600-23.

Листом від 22.11.2023 № 39731-39465/П-02/8-2600/23 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило ОСОБА_1 , що період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи визначає підприємство шляхом надання оформленої належним чином уточнюючою довідки на підставі первинних документів за час роботи особи на відповідному підприємстві.

Уважаючи протиправною бездіяльність щодо непризначення пенсії, позивачка звернулася до суду з цим позовом.

V. Оцінка суду.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, суд зазначає таке.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до частин першої, другої статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Статтею 113 Закону № 1058-IV передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.

Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1; у редакції станом на день подання заяви - 01.11.2023).

Відповідно до пункту 1.1 зазначеного Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

У разі подання заяви засобами Порталу Дія та за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання, формування заяви здійснюється засобами Порталу Дія відповідно до відомостей, зазначених в додатках до цього Порядку. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними реєстрами органів державної влади.

У період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох наступних місяців після місяця, в якому його буде припинено чи скасовано, заява про призначення (поновлення) пенсії та документи, необхідні для призначення (поновлення) пенсії, особами, які у зв'язку з агресією Російської Федерації тимчасово проживають за кордоном та отримали тимчасовий захист або статус біженця (далі - особи, які тимчасово проживають за кордоном), можуть надсилатись поштою.

Системний аналіз вказаної норми дає підстави дійти висновку, що заява про призначення пенсії подається заявником особисто до територіального органу Пенсійного фонду України або в електронній формі через веб-портал чи Портал Дія.

Подання такої заяви поштою передбачена лише для осіб, які у зв'язку з агресією Російської Федерації тимчасово проживають за кордоном та отримали тимчасовий захист або статус біженця.

Як вже було встановлено судом та не заперечується сторонами, позивач викладену в довільній формі заяву про призначення пенсії направив до Головного управління Пенсійного фонду у м. Києві електронною поштою.

При цьому жодних доказів того, що позивач проживає за кордоном та отримав тимчасовий захист або статус біженця матеріали справи не містять.

Суд також звертає увагу, що у пункті 2.23 Порядку № 22-1 зазначено, що при поданні особою заяви про призначення пенсії в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

З огляду на зазначене, додатковим підтвердженням того, що подання позивачем заяви про призначення пенсії з доданими до неї документами відбулось не у передбачений законом спосіб підтверджує і та обставина, що усі документи про стаж, вік, заробітну плату (тобто, паспорт, трудова книжка тощо) були надіслані позивачем у вигляді сканованих копій без накладення електронного цифрового підпису. Відповідно, такі документи не могли бути враховані відповідачем.

Таким чином, лист Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 22.11.2023 № 39731-39465/П-02/8-2600/23 не є рішенням (індивідуально-правовим актом) суб'єкта владних повноважень, а є саме листом, наданим за результатом розгляду звернення позивача відповідно до Закону України «Про звернення громадян». За змістом цього листа відповідач лише роз'яснив позивачу належну процедуру зарахування пільгового стажу. Жодних висновків про зарахування чи не зарахування періоду роботи конкретно позивача до страхового чи до пільгового стажу відповідачем зроблено не було.

Що ж до неприйняття відповідачем рішення за результатами розгляду заяви позивача, суд окремо зауважує, що згідно з положеннями пункту 4.3 Порядку № 22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.

Таким чином, обов'язок територіального органу ПФУ вирішити звернення громадянина з приводу призначення чи перерахунку пенсії шляхом прийняття окремого письмового рішення виникає лише у разі подання таким громадянином заяви за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 22-1 та в межах процедури і способу, визначеної цим Порядком № 22-1 (шляхом особистого звернення чи звернення через веб-портал або Портал Дія; або поштою - за певних умов). Подання ж громадянином заяви електронною поштою не виключає ймовірності вирішення територіального органу ПФУ порушених у зверненні питань у порядку Закону України "Про звернення громадян" у спосіб надання відповіді у формі листа без прийняття відповідного рішення.

Проаналізувавши вищевказані обставини, суд дійшов висновку, що подані позивачем документи розглянуті відповідачем в порядку Закону України "Про звернення громадян", а результати такого розгляду звелись до надання роз'яснень, оформлених листом, оскільки подання заяви про призначення пенсії у невстановленому законодавством порядку, а також у не встановленій законодавством формі унеможливило розгляд питання про призначення обраного позивачем виду пенсії по суті.

Тобто, жодного рішення щодо відмови позивачу у призначенні їй пенсії згідно відповідач не приймав, як і не приймав жодного індивідуально-правового акта, в якому б надавав оцінку зарахуванню певних періодів роботи позивача до стажу. А отже, в межах цієї справи фактично відсутній предмет судового оскарження - відсутнє рішення про відмову в призначенні пенсії, як і відсутня протиправна бездіяльність щодо неналежного розгляду поданої заяви.

Недотримання позивачем належної процедури з метою реалізації свого права на призначення пенсії не може ставитись в провину відповідачу чи свідчити про порушення останнім пенсійних прав такої особи наданням належних роз'яснень.

Суд акцентує увагу, що йому відомі висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 14.07.2023 у справі № 200/8218/20-а про можливість подання заяви про призначення пенсії поштою.

Проте, встановлені обставини у справі, що розглядається, та у справі № 200/8218/20-а не є тотожними, оскільки на момент звернення позивача у справі № 200/8218/20-а була чинна інша редакція Порядку № 22-1, який передбачав дещо інші умови подання заяви про призначення пенсії, порядку розгляду, прийняття рішення та інше, на відміну від редакції Порядку № 22-1 станом на день звернення позивача у справі, що розглядається (01.11.2023).

Як було зазначено судом вище, на момент подачі заяви позивачем діяла редакція Порядку 22-1 станом на 31.05.2023, а тому суд зазначає, що системний аналіз положень порядку дає підстави дійти висновку, що заява про призначення пенсії подається заявником особисто до територіального органу Пенсійного фонду України або в електронній формі через веб-портал чи Портал Дія. Подання такої заяви поштою передбачена лише для осіб, які у зв'язку з агресією РФ тимчасово проживають за кордоном та отримали тимчасовий захист або статус біженця. Подання заяви про призначення пенсії електронною поштою взагалі не передбачено.

VI. Судові витрати.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Жук Р.В.