Рішення від 30.04.2025 по справі 320/35825/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2025 року справа №320/35825/23

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Автомагістраль» до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернулось Приватне підприємство «Автомагістраль» (далі позивач, ПП «Автомагістраль») з позовом до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 1/31-00-04-02-04 від 24.01.2023 щодо можливості своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку та зобов'язати прийняти нове рішення за результатом розгляду заяви.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що ним виконано усі вимоги, встановлені приписами пп.69.1 п.69 підрозділу 10 Розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України та Порядку № 225, подано заяву разом із необхідними документами, якими підтверджується неможливість виконання платником податків податкового обов'язку.

Позивач зазначив, що підприємство знаходиться у с. Синяк Бучанського району, яке до 01.04.2022 перебувало в окупації, внаслідок чого було знищено первинні документи, викрадено комп'ютерну та офісну техніку, сервери, принтери, різне електричне обладнання, деякі транспортні засоби, а також пошкоджено офісні приміщення.

Поданими до контролюючого органу документами підтверджено неможливість виконання ПП «Автомагістраль» свого податкового обов'язку, починаючи з 24.02.2022, щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II ПК України, за період з 24.02.2022 до дня відновлення можливості; щодо реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального, за період з 24.02.2022 до дня відновлення можливості.

Позивач вважає, відповідачем не надано належної оцінки поданим документам, що призвело до прийняття протиправного і незаконного рішення.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.10.2023 відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, в якому зазначив, що ПП «Автомагістраль» не надано документів, що підтверджували б ситуацію, відмінну від інших платників на всій території України щодо неможливості своєчасного виконання податкових обов'язків. Платником не надано документів, які підтверджували б неможливість подання податкової звітності в електронній формі та недостатність або відсутність коштів на рахунку ПП «Автомагістраль».

Крім того, відповідачем зазначено, що отримані за період лютий-грудень 2023 року кошти вказують на достатні залишки коштів для виконання податкового обов'язку щодо своєчасності сплати грошових зобов'язань підприємством, а накопичення дебіторської заборгованості за виконані роботи не є підставою для звільнення від передбаченої ПК України відповідальності за невиконання податкового обов'язку щодо сплати податків.

Представником позивача подано відповідь на відзив, в якій виклав свої пояснення щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень, які він вважає необґрунтованими та такими, що суперечать фактичним обставинам.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ПП «Автомагістраль» (ідентифікаційний код 31481658) зареєстроване як юридична особа 16.05.2001, місце знаходження: 07351, Київська область, село Синяк, вул. Київська, буд. 68. Основним видом господарської діяльності є будівництво доріг і автострад.

З матеріалів справи вбачається, що ПП «Автомагістраль» звернулось до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків із заявою про відсутність можливостей виконання податкових зобов'язань у період воєнного стану від 17.11.2022 № 787/1, в якій зазначено, що позивач, як платник податків, немає можливості своєчасного виконання податкових обов'язків щодо:

- дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II ПК України, за період з 24.02.2022 до дня відновлення можливості (до припинення або скасування воєнного стану на території України);

- реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального, за період з 24.02.2022 до дня відновлення можливості (до припинення або скасування воєнного стану на території України).

До заяви додано наступні копії документів: наказ про часткове призупинення роботи підприємства від 24.02.2022 № 60; повідомлення про неможливість вивезення та втрату первинних документів від 17.11.2022 №784; протокол огляду місця події від 14.04.2022; протокол допиту свідка від 14.04.2022; бухгалтерську довідку про орієнтовний розмір збитків, а також розмір витрат, необхідних для відновлення від 30.10.2022 № 1; кримінальне провадження 12022111050001008 від 08.04.2022; фотоматеріали руйнувань (на електронному накопичувачу).

Відповідачем прийнято попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 19.12.2022 № 34/31-10-04-02-04, яким, у зв'язку з недостатністю документів, що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, запропоновано надати додаткові документи.

ПП «Автомагістраль» подано додаткові пояснення до заяви про неможливість виконання платником податків податкових обов'язків від 03.01.2023 № 1.

У зв'язку з недостатністю документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, 24.01.2023 Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийняло рішення № 1/31-00-04-02-04 щодо можливості своєчасного виконання ПП «Автомагістраль» свого податкового обов'язку.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивачем подано скаргу від 13.02.2023 вих.№218 до Державної податкової служби України.

Рішенням Державної податкової служби України про результати розгляду скарги від 13.09.2023 № 26877/6/99-00-06-02-01-06 залишено без змін рішення Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 24.01.2023 № 1/31-00-04-02-04, а скаргу - без задоволення.

Вважаючи, що рішення відповідача не відповідає положенням податкового законодавства, а тому підлягає скасуванню, звернувся з позовом до суду, з приводу чого суд зазначає таке.

Згідно зі статтею 16 Податкового кодексу України» №2755-VI від 02.12.2010 платників податків зобов'язано, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

У зв'язку із розпочатою військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, який триває і на теперішній час.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховною Радою України прийнято Закон України від 03.03.2022 № 2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану», який набрав чинності 07.03.2022.

Цим Законом підрозділ 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено пунктом 69, відповідно до якого установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - Порядок № 225), який набрав чинності 06.09.2022.

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 225 до платників податків/податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов'язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов'язку, передбачені цим Порядком.

Підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є:

1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;

4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків);

5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами:

посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;

юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.

6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації;

7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

Відповідно до пункту 3 розділу II Порядку № 225 до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.

У разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.

Заява має містити:

повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) платника податків;

код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;

реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);

податкову адресу платника податків;

найменування контролюючого органу, до якого подається заява;

дату подання заяви;

чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів;

вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ);

які саме податкові обов'язки не мав / не має можливості виконати платник податків;

інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки, або інформацію щодо обставин, пов'язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією Російської Федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями Російської Федерації;

підписи платника податку - фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

За наявності інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок, платники податків - юридичні особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, надають такі документи (копії документів).

Згідно з пунктом 7 розділу II Порядку № 225 платники податків, які не подали у строки, встановлені пунктами 3 та 4 цього розділу, заяви у довільній формі та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи або щодо яких контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов'язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов'язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

Платники податків зобов'язані зберігати протягом строку давності, встановленого Кодексом, оригінали відповідних документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку.

На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов'язані пред'явити оригінали документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

При цьому, наказом Міністерства фінансів України 29.07.2022 №225 затверджено Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента:

1. Акт, що засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог пункту 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 року № 2030.

2. Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у разі його знищення відповідно до Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 599).

3. Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна.

4. Інші документи, складені відповідно до вимог підпунктів 14, 15 пункту 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 326.

5. Документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків).

6. Копія наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили (із зазначенням дати початку і закінчення такого призупинення (за можливості)).

7. Документ або повідомлення оператора поштового зв'язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв'язку та/або об'єктів поштового зв'язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.

8. Документ або повідомлення банку (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення роботи банку або його відокремлених підрозділів та/або платіжних систем у зв'язку із введенням воєнного стану.

9. Копії платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) або їх скріншот (знімок екрану) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов'язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв'язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку. Надається разом із документом або повідомленням, зазначеним у пункті 8 цього Переліку.

10. Документ або повідомлення (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщено таке повідомлення), що підтверджує вимушене призупинення роботи головних управлінь Казначейства у зв'язку з введенням воєнного стану.

11. Повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб'єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках.

12. Документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов'язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера).

13. Документи, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату майна, що знаходиться на балансі підприємства і є об'єктом оподаткування, єдиним джерелом для сплати податків або яке перебуває у податковій заставі (акт про надзвичайну подію, інвентаризаційний опис, протокол інвентаризаційної комісії, підписаний представником територіального органу ДСНС, згідно з якими відбувається відображення таких подій у бухгалтерському обліку та викладаються фактичні події, зазначаються понесені матеріальні втрати (перелік майна, його вартість); заява до правоохоронних органів; акт незалежного оцінювача; наявність страхового полісу, заява про страховий випадок тощо).

14. Документи, що свідчать про акти мародерства, грабежу, рейдерства, захоплення майна та примусове захоплення приміщення (копія заяви до територіального органу внутрішніх справ та документ, виданий відповідним правоохоронним органом щодо реєстрації кримінального провадження тощо).

15. Документи, що свідчать про подання заяви до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення та реєстрації кримінального провадження за результатами розгляду такої заяви.

16. Документи, що свідчать про пошкодження, втрату, знищення, зіпсуття документів бухгалтерського обліку або неможливості їх вивезення з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації (інформація про подання до контролюючого органу повідомлення згідно пункту 44.5 статті 44 глави 1 розділу II Податкового кодексу України, повідомлення про неможливість вивезення первинних документів згідно пункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України).

17. Подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, програмними засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія).

Як передбачено у пункті 8 розділу ІІ Порядку № 225, платники податків подають до контролюючого органу заяву та документи в електронній формі шляхом надсилання через Електронний кабінет або у паперовій формі шляхом подання до контролюючого органу за місцем податкової адреси або будь-якого сервісного центру контролюючого органу, або надсилання поштою з повідомленням про вручення.

Таким чином, суд зазначає, що вказаними нормами податкового законодавства встановлено чіткі вимоги до порядку подання та змісту таких заяв платників податків, зокрема, щодо зазначення обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів, вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ), а також які саме податкові обов'язки не мав/немає можливості виконати платник податків; інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки.

Зазначене узгоджується з правовими висновками, викладеними у постановах Верховного Суду від 27 вересня 2023 року у справі № 160/19256/22, від 04 жовтня 2023 року у справі № 160/19575/22.

Верховний Суд у постановах, зокрема, від 04 жовтня 2023 року у справі № 160/19575/22, від 28 лютого 2024 року у справі № 280/6527/22, від 07 листопада 2024 року у справі № 520/5995/23, за результатами аналізу наведених вище положень підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та Порядку № 225 сформулював висновки про те, що затвердження Порядку № 225 обумовлено необхідністю підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, податкової звітності тощо. Метою зазначеної процедури є убезпечення платників податків, які постраждали від збройної агресії Російської Федерації від негативних наслідків у зв'язку з об'єктивною неможливістю виконати свої податкові обов'язки щодо своєчасного подання звітності, сплати податків тощо. Платник податків, який у зв'язку з проведенням бойових дій втратив можливість здійснювати господарську діяльність, отримувати дохід від підприємницької діяльності та/або навіть втратив основні засоби для ведення такої господарської діяльності не може бути притягнутий до відповідальності у зв'язку із невиконанням ним податкових обов'язків. Разом з тим, для звільнення платника від виконання податкових обов'язків обставини неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку повинні бути реальними та об'єктивними, а не формальними. Платник податків повинен надати вичерпний перелік документів, які підтверджують виникнення обставин, які унеможливлюють ведення господарської діяльності та виконання податкових обов'язків.

Як вбачається з матеріалів справи, звертаючись із заявою від 17.11.2022 № 787/1 про неможливість виконання платником податкових обов'язків, визначених у п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, ПП «Автомагістраль» зазначило, що основною діяльності підприємства є будівництво доріг і автострад. Виробничі потужності та офісне приміщення ПП «Автомагістраль» знаходяться за юридичною адресою: Київська область, Бучанський район, с. Синяк, вул. Київська, буд.68. Вказана територія знаходилася в тимчасовій окупації, на якій велися бойові дії. За адресою підприємства базувалися військові країни агресора, доступ у працівників до території підприємства не було.

У зв'язку з цим діяльність ПП «Автомагістраль» з будівництва доріг і автострад та інших видів діяльності, починаючи з 24.02.2022, була призупинена; більшість працівників знаходились у відпустках. На момент тимчасової окупації працювали лише працівники критичної інфраструктури та охорони.

Також позивачем зазначено, що за адресою місцезнаходження підприємства зберігались первинні документи, комп'ютерне та інше обладнання, техніка, апаратура ПП «Автомагістраль». Однак, у зв'язку з окупацією збройними формуваннями країни агресора вказаної території, у нього була відсутня можливість вивезення зазначеного майна, що пов'язана з ризиком для життя чи здоров'я працівників ПП «Автомагістраль». Перебуваючи на території підприємства, усі первинні документи в паперовому та електронному вигляді, облікові дані в електронному вигляді за податкові періоди 2018-2021 роки та січень-лютий 2022 року були втрачені (знищені).

Отже, як вбачається зі змісту заяви, підставами для підтвердження неможливості виконання ПП «Автомагістраль» у межах своєї діяльності податкових обов'язків, останнім вказано підпункти 1-4,6 пункту 1 розділу II Порядку № 225.

На підтвердження обставин неможливості виконання податкового обов'язку позивач до заяви додав наступні документи: наказ про часткове призупинення роботи підприємства від 24.02.2022 № 60; повідомлення про неможливість вивезення та втрату первинних документів від 17.11.2022 №784; протокол огляду місця події від 14.04.2022; протокол допиту свідка від 14.04.2022; бухгалтерську довідку про орієнтовний розмір збитків, а також розмір витрат, необхідних для відновлення від 30.10.2022 № 1; повідомлення про кримінальне провадження 12022111050001008 від 08.04.2022.

Позивач вказав про неможливість виконання своїх податкових обов'язків, починаючи з 24.02.2022, щодо:

- дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II ПК України, за період з 24.02.2022 до дня відновлення можливості (до припинення або скасування воєнного стану на території України);

- реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального, за період з 24.02.2022 до дня відновлення можливості (до припинення або скасування воєнного стану на території України).

Відповідно до абзацу 13 підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України визначено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 наказом Міністерств з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Згідно із цим Переліком, село Синяк Бучанського району Київської області включено до Переліку як територія України тимчасово окупована Російською Федерацією у період з 25.02.2022 по 01.04.2022.

Сторонами не заперечується, що податковою адресою позивача є: Київська область, Бучанський район, с. Синяк, вул. Київська, буд.68.

Подане позивачем повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником ПП «Автомагістраль» та головним бухгалтером, містить опис обставин, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів; відомості про кримінальне правопорушення; відомості про податкові (звітні) періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки; а також до повідомлення додано орієнтований перелік втрачених документів.

Втрата (знищення) первинних документів та іншого майна підтверджена складеними у рамках кримінального провадження №12022111050001008 від 08.04.2022 протоколом огляду місця події від 14.04.2022, протоколом допиту свідка від 14.04.2022.

Отже, саме з цих підстав у позивача відсутні можливості своєчасно та у повному обсязі виконувати свої податкові обов'язки.

Разом з тим, на виконання абз.2 пункту 1 розділу ІІІ Порядку № 225 контролюючим органом прийнято попереднє рішення від 19.12.2022 № 34/31-10-04-02-04 з підстави недостатності документів, що підтверджують неможливість виконання платником податків податкових зобов'язань, запропоновано надати такі додаткові документи на підтвердження зазначених у заяві підстав неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків, а саме:

- повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб'єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема, скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках;

- документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов'язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера);

- документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків) в т.ч. рахунку, відкритому в Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2021 №590 (з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 №765).

На вимогу попереднього рішення контролюючого органу ПП «Автомагістраль» подано пояснення, до яких додано витребувані документи: графік потенційних відключень електроенергії від ДТЕК: с. Синяк - група 2; повідомлення з сайту «Бучанські новини» від 11.10.2022, повідомлення в телеграм каналі «Вишгород оперативний» від 23.10.2022 та інші документи; інформаційні листи ТОВ «ІМК» від 28.02.2022 №280222/1, від 30.06.2022 №300622/1, від 01.11.2022 №011122/4; довідки АТ «Полтава-Банк» від 26.12.2022 № 063/03-04/63 (лютий), від 26.12.2022 № 063/03-04/64 (березень), від 26.12.2022 № 063/03-04/65 (квітень), від 26.12.2022 № 063/03-04/66 (травень), від 26.12.2022 № 063/03-04/67 (червень), від 26.12.2022 № 063/03-04/68 (липень), від 26.12.2022 № 063/03-04/69 (серпень), від 26.12.2022 № 063/03-04/70 (вересень), від 26.12.2022 № 063/03-04/71 (жовтень), від 26.12.2022 № 063/03-04/72 (листопад).

Відповідно до приписів розділу III Порядку № 225 заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов'язків.

У разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.

Платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення.

Додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання.

Якщо платник податку не надав додаткових документів (копій документів), обґрунтувань/пояснень на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкових обов'язків, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення на підставі попередньо поданої платником податків заяви, документів (копій документів) та інформації, що можуть бути використані для підтвердження можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податку своїх податкових обов'язків.

Контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.

При цьому, обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії російської федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі Рішення) за формою, що додається.

Приймаючи оскаржуване рішення від 24.01.2023 № 1/31-00-04-02-04, контролюючим органом не надано оцінки саме підставам звернення позивача із заявою про неможливість виконання податкового обов'язку, зокрема, такій підставі як перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться (велися) воєнні (бойові) дії, який тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації.

При цьому, слід зазначити те, що вказана підстава, яка викладена у пп. 6) п.1 розділу ІІ Порядку № 225, є самостійною й достатньою підставою для визнання платника податків таким, що не мав можливості виконувати податковий обов'язок.

Такий висновок суду узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладено у постанові від 28 жовтня 2024 року № 520/16237/23.

Також, відповідачем не надано оцінки іншим підставам та доводам, які викладені позивачем у заяві від 17.11.2022, до яких долучалися докази на підтвердження цих доводів та обставин.

Зазначеними документами позивач підтверджував неможливість своєчасного виконання своїх податкових зобов'язань, через пошкодження виробничих потужностей, зокрема, пошкодження легкових та вантажних транспортних засобів, відсутність транспортних засобів, перелік яких вказано у бухгалтерській довідці, яка подавалась до заяви; пошкодження офісного приміщення, втрата (знищення) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання, неможливість здійснення підприємством належної діяльності, через загрозу життю і здоров'ю працівників, в результаті збройної агресії Російської Федерації.

Жодного аналізу цих документів, підстав неприйняття їх, до уваги контролюючим органом в оскаржуваному рішенні не наведено.

В оскаржуваному рішенні відповідачем вказано лише про ті документи, які подавались додатково на виконання попереднього рішення, зокрема, зазначено, що графіки аварійних відключень постачання електроенергії в умовах воєнного стану застосовуються у всіх областях України та не може надавати переваги ПП «Автомагістраль» перед іншими платниками щодо виконання податкових обов'язків. Платником не надано документів, які підтверджували б неможливість подання податкової звітності в електронній формі, хоча при цьому відповідач зазначив, що проблем з подачею податкової звітності у позивача немає.

Щодо аргументу відповідача з приводу того, що з наданих документів неможливо підтвердити недостатність або відсутність коштів на рахунку ПП «Автомагістраль» суд зауважує, що відповідно до пп. 3 розділу II Порядку № 225 неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок встановлюється за наявності й інших документів. А отже, наявність чи відсутність коштів на банківських рахунках платника не є єдиною можливою підставою для підтвердження можливості виконання платником податків податкових обов'язків.

Суд критично сприймає посилання контролюючого органу на те, що підставою для прийняття негативного для ПП «Автомагістраль» рішення слугувало те, що платник податків виконує податкові обов'язки, зокрема, подає податкову звітність, здійснює реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Варто зазначити, що у заяві від 17.11.2022 №787/1 ПП «Автомагістраль» вказало про неможливість саме своєчасного виконання відповідного переліку податкових обов'язків і вказало період, у якому виникли такі обставини.

Виходячи із встановлених судом обставин, оскаржуване рішення про можливість виконання ПП «Автомагістраль» своїх податкових обов'язків прийнято за умови формального та неповного дослідження відповідачем документів, що подавалися позивачем, не відповідає вимогам щодо обґрунтованості, пропорційності та об'єктивності рішення суб'єкта владних повноважень.

Суд зауважує, що рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.

При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У даному випадку, відповідачем не доведено можливості своєчасного виконання позивачем податкового обов'язку, відтак суд приходить до висновку, що рішення відповідача № 1/31-00-04-02-04 від 24.01.2023 щодо можливості своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку є протиправним і підлягає скасуванню. При цьому, ефективний захист прав та законних інтересів позивача буде забезпечено шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2684,00 грн, що підтверджується квитанцією від 29.09.2023 №8358.

Враховуючи задоволення позову, вказана сума судового збору підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Керуючись статтями 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 24.01.2023 № 1/31-00-04-02-04 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.

3. Зобов'язати Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків повторно розглянути заяву Приватного підприємства «Автомагістраль» про відсутність можливості виконання податкових зобов'язань від 17.11.2022 № 787/1.

4. Стягнути на користь Приватного підприємства «Автомагістраль» (код ЄДРПОУ: 31481658, місцезнаходження: 07351, Київська область, Бучанський район, с. Синяк, вул. Київська, буд. 68) понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2684,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ: 44082145, місцезнаходження: 02068, м. Київ, вул. Кошиця, 3).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Дудін С.О.