Справа № 761/680/25
Провадження № 2-а/761/486/2025
21 березня 2025 року Шевченківський районний суд міста Києва у складі головуючої судді Сіромашенко Н.В., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,-
03 січня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № ВОБр-753 від 25.12.2024 про адміністративне правопорушення та накладення штрафу у розмірі 17 000,00 грн. за ч. 3 ст. 210 КУпАП, а провадження у справі закрити.
Позовні вимоги мотивовані тим, що він перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 . Зазначає, що 25.12.2024 він звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 для отримання направлення та проходження військово-лікарської комісії. Вказує, що уповноваженим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачем був пред'явлений військово-обліковий документ в електронному вигляді («Резерв+») від 06.12.2024, в якому містилися відомості про вчасне оновлення ним даних та наявність відстрочки від мобілізації до 28.02.2025 року, а тому на момент відвідування позивачем ІНФОРМАЦІЯ_3 25.12.2024 у нього був наявний при собі дійсний військово-обліковий документ в оновленій формі. Під час отримання направлення на проходження військово-лікарської комісії 25.12.2024, уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_1 , начальником групи військового обліку сержантів і солдатів запасу, капітаном ОСОБА_2 щодо позивача був складений протокол № ВОБр-753 про адміністративне правопорушення. Зазначає, що у вказаному протоколі зазначено про те, що 25.12.2024 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 і під час перевірки облікових даних було встановлено, що позивач не з'явився своєчасно до центру комплектування та соціальної підтримки для отримання військово-облікового документа. Крім того, у вказаному протоколі позивачу було повідомлено про те, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться в цей же день, тобто 25.12.2024 о 19.30, що підтверджується самим протоколом. Однак, не очікуючи 19.30 год., одночасно із складанням протоколу, відповідач в особі начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 , виніс щодо нього постанову від 25.12.2024 № ВОБр-753 про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210КУпАП, якою на позивача накладено штраф у сумі 17 000,00 грн. за скоєння адміністративного правопорушення, що передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП. Позивач вважає вказану постанову незаконною та такою, що винесена з порушенням встановленої процедури, у зв'язку з чим вимушений звернутися до суду з вказаним позовом для захисту свого порушеного права.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.01.2025 вищевказана позовна заява надійшла в провадження судді Сіромашенко Н.В.
Ухвалою Шевченківського районного суду міста Києва від 23.01.2025 прийнято до розгляду вказану позовну заяву. Постановлено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Встановлено відповідачу п'ятиденний строк з дня вручення даної ухвали подати відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162, 261 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення проти позову, якщо такі докази не надані позивачем, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 268 КАС України у справах, визначених статтями 273-277, 280-283-2, 285-289 цього Кодексу, щодо подання позовної заяви та про дату, час і місце розгляду справи суд негайно повідомляє відповідача та інших учасників справи шляхом направлення тексту повістки до електронногокабінету, а за йоговідсутності - кур'єромабо за відомими суду номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв'язку.
Судом надіслано ухвалу та позовну заяву з додатками на адресу відповідача, яку доставлено.
Відповідно строк на подання відзиву сплинув. Однак, відповідач не скористався своїм правом подати відзив на позовну заяву.
Суд, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступноговисновку.
Суд установив, що 25 грудня 2024 року начальник групи військового обліку сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 склав протокол № ВОБр-753 про адміністративне правопорушення, із змісту якого вбачається, що ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Києві . Під час перевірки облікових даних було встановлено, що він не з'явився своєчасно до центру комплектування та соціальної підтримки для отримання військово-облікового документа. Тим самим, в порушення вимог абз. 2 ст. 17 ЗУ «Про оборону України», не виконав свій військовий обов'язок (визначений ч. 3 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу»), тим самим порушивши правила військового обліку військовозобов'язаних, затверджені постановою КМУ від 30.12.2022 №1487, чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210 КУпАП.
У подальшому, начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 полковник ОСОБА_3 постановою № ВОБр-753 про адміністративне правопорушення від 25 грудня 2024 року притягнув позивача до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП та наклав штраф у розмірі 17 000,00грн. за те, що він не з'явився своєчасно до центру комплектування та соціальної підтримки для отримання військово-облікового документа. Під час перевірки облікових даних було встановлено, що він не прибув до центру комплектування та соціальної підтримки по повістці № 1291771 від 20.11.2024 року, чим порушив вимоги Закону України "Про оборону України", не виконав свій військовий обов'язок, визначений ч. 3 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», тим самим порушив правила військового обліку військовозобов'язаних, затверджені постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487.
Відповідно до ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Процедуру складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про такі адміністративні правопорушення як порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття військово-облікових документів чи втрата їх з необережності (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України) врегульовано Інструкцією зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженою наказом Міністерства оборони України № 3 від 01.01.2024 року, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 05.01.2024 року за № 36/41381 (далі - Інструкція).
Згідно з п. 3 Розділу ІІ Інструкції, у протоколі зазначається: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, імена, по батькові (за наявності), адреси свідків (якщо вони є); пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до п. 6 Розділу ІІ Інструкції до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються докази, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення. Докази, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства. Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення покладається на уповноважену особу, яка складає протокол.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення від 25.12.2024, у такому взагалі відсутні посилання на будь-які документи, які до нього долучаються та на підставі яких можливо б було зробити висновок про наявність або відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП.
Крім того, позивачем ОСОБА_1 вчасно оновлено дані та наявна у позивача відстрочка від мобілізації до 28.02.2025 року.
Статтею 37 Закону України "Про військовийобов'язок і військову службу" установлено обов'язок призовникам, військовозобов'язаним та резервістам самостійно з'явитись у семиденний строку до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік лише у разі прибуття до нового місця проживання та взяття на облік внутрішньопереміщеної особи.
Водночас, відповідно до вимог абз. 2 ч. 10 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Правилами військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які є додатком № 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487, зобов'язано призовників, військовозобов'язаних та резервістів: прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.
Однак, позивачбудь-яких викликів до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік у статусі військовозобов'язаного та оформлення військово-облікових документів не отримував. Доказів щодо зворотного суду не надано.
За наведених обставин, з огляду на те, що відповідачем не надано доказів виклику позивача для взяття на облік військовозобов'язаних, а також те, що позивач визнаний непридатним до в/с з виключенням з в/обліку, суд доходить висновку, що вина ОСОБА_4 у неприбутті до центру для проходження медичної комісії та порушення правил військовогообліку не доведена.
Крім того, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", який набрав чинності 19.05.2024, внесено зміни до статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", за змістом яких громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, серед іншого, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
На виконання вищевказаних норм законодавства позивач з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_1 у визначений Законом строк, отже, підстав для притягнення його до відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП судом не встановлено.
У рішенні від 22.12.2010 №23-рп/2010 Конституційний Суд України дійшов до висновку, що адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні (пункт 4.1).
За принципом презумпції невинуватості всі сумніви у винуватості особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості. За таких умов вчинення позивачем правопорушення залишається недоведеним.
Відповідно до статті 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем як суб'єктом владних повноважень не доведено належними та допустимими доказами винуватість позивача у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП.
Згідно з ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративнеправопорушення, з тим, однак, щобстягнення не булопосилено.
Таким чином, із урахуванням установлених обставин, наявні правові підстави для задоволення позовних вимог: скасування постанови начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_5 №ВОБр-753 від 25.12.2024 року у частині накладання на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч. 3 ст. 210 КУпАП та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Керуючисьст.ст. 2, 12, 72-77, 143, 286, 293 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності -задовольнити.
Скасувати постанову № ВОБр-753 по справі про адміністративне правопорушення, винесену 25 грудня 2024 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_6 , про притягнення ОСОБА_1 за частиною третьою статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення до адміністративної відповідальності у виді штрафу у розмірі 17 000,00 грн.
Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_4 закрити на підставі п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі 605,60 грн.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з моменту складення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ;
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_1 .
Суддя: Н.В. Сіромашенко