02 травня 2025 рокуСправа №160/28385/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рищенка А.Ю., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Озеленитель» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
24.10.2024 Публічне акціонерне товариство «Озеленитель» (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати противоправним та скасувати рішення від 17.09.2024 року №00587952411 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або не своєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску про застосування до Публічного акціонерного товариства «Озеленитель» штраф у розмірі 29 222,30 гривень за період з 23.08.2011 до 01.01.2015, штраф у розмірі 2124,96 гривень за період з 10.02.2015 до 20.11.2023 року та нарахувати пеню у розмірі 1206374,28 гривень (0,1% суми недоїмки) а всього 1237721,54 гривень.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що спірне рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 17.09.2024 року №00587952411 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки у ПАТ «Озеленитель» відсутня заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску. Означений факт підтверджується платіжними дорученнями №9316 від 20.11.2023 та №7402 від 19.04.2023, згідно яких позивачем було погашено відповідну заборгованість.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 позовну заяву ПАТ «Озеленитель» було залишено без руху, у зв'язку з невідповідністю останньої вимогам ст.ст. 160, 161 КАС України.
На виконання вимог ухвали суду, 07.11.2024 позивачем були усунуті недоліки позовної заяви.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 відкрито провадження у справі №160/28385/24 та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
06.12.2024 на адресу суду від представника відповідача надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що загальна сума нарахувань єдиного внеску з урахування залишків переданих ПФУ в ІКП по КБК 7101 ПАТ «Озеленитель» складає 303826,59 гривень. У зв'язку з несплатою нарахованого єдиного внеску в ІКП по КБК 7101 ПАТ «Озеленитель» обліковується заборгованість зі сплати єдиного внеску у сумі 303826,59 гривень. ПАТ «Озеленитель» самостійно сплачено єдиний внесок у сумі 978,96 грн (20.02.2015 - 489,48 грн, 29.05.2015 - 489,48 грн). Також в ІКП по КБК 7101 ПАТ «ОЗЕЛЕНИТЕЛЬ» зараховано стягнення в межах виконавчого провадження на загальну суму 302847,63 грн (19.04.2023 - 144835,16 грн, 20.11.2023 - 158012,47 грн). У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції (частина одинадцята статті 9 Закону № 2464) та на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (частина десята статті 25 Закону № 2464). Відповідно до пункту 2 частини 11 статті 25 Закону №2464: - за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум; - за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року та надалі, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. Також, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (частини 10 статті 25 Закону №2464). У зв'язку з несвоєчасною сплатою нарахованого єдиного внеску ПАТ «Озеленитель» за період з 23.08.2011 по 20.11.2023 ГУ ДПС у Дніпропетровській області, дотримуючись вимог діючого законодавства до платника було застосовано рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №005587952411 від 17.09.2024 в сумі 1237721,54 грн (штрафна санкція 31347,26 грн, пеня 1206374,28 грн)
Згідно положень ст. 262 КАС України, суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Публічне акціонерне товариство «Озеленитель» (ЄДРПОУ 03342511) перебуває на обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області, Правобережній ДПІ (Новокодацький район) з 01.12.1995 та обліковується на загальній системі оподаткування. Стан платника 0 - платник податків за основним місцем обліку.
В інтегрованій картці платника по коду бюджетної класифікації 71010000 (єдиний внесок, нарахований роботодавцем на суми: заробітної плати, винагород за договорами ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності) (далі ІКП по КБК 7101) ПАТ «Озеленитель» відповідно до поданої звітності «Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів» згідно з додатком 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів від 14.04.2015 № 435 зі змінами та доповненнями за період з 01.10.2013 по 30.06.2016 проведені нарахування на загальну суму 25812,45 гривень.
Загальна сума нарахувань єдиного внеску з урахування залишків переданих ПФУ в ІКП по КБК 7101 ПАТ «Озеленитель» складала 303826,59 гривень.
У зв'язку з несплатою нарахованого єдиного внеску в ІКП по КБК 7101 ПАТ «Озеленитель» обліковувалась заборгованість зі сплати єдиного внеску у сумі 303826,59 гривень.
ПАТ «Озеленитель» самостійно сплачено єдиний внесок у сумі 978,96 грн (20.02.2015 - 489,48 грн, 29.05.2015 - 489,48 грн).
Також в ІКП по КБК 7101 ПАТ «Озеленитель» зараховано стягнення в межах виконавчого провадження на загальну суму 302847,63 грн (19.04.2023 - 144835,16 грн, 20.11.2023 - 158012,47 грн).
Рішенням Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 17.09.2024 №00587952411 до позивача були застосовані штрафні санкції за період з 23.08.2011 до 01.01.2015 у розмірі 29 222,30 грн, за період з 23.08.2011 до 01.01.2015 у розмірі 2124,96 грн та нарахована пеня у розмірі 1 206 374,28 грн.
Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08.07.2010 №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №2464).
Так, за змістом частини першої статті 1 Закону №2464 визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок, або ЄСВ) консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування (пункт 2); сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, є недоїмкою (пункт 6).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону №2464 платниками єдиного внеску є:
- підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з частиною 2 статті 6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (пункт 1); подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю (пункт 4).
Відповідно до приписів частин 11 та 12 статті 9 Закону №2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника; у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
За змістом частини 10 статті 25 Закону №2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (пункт 2 частини 11 статті 25 Закону №2464).
Частиною 16 статті 25 Закону №2464 визначено, що строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску страхувальниками, встановленими Законом №2464, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів, визначає Інструкція №449.
Відповідно до пункту 1 розділу VII «Фінансові санкції» Інструкції №449 за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Підпунктом 2 пункту 2 розділу VII Інструкції №449 передбачено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1- 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції:
- за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум;
- за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних ІКС.
Згідно з пунктом 5 розділу VII Інструкції №449 на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
За змістом пункту 2 розділу VII Інструкції №449 рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску складається за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних ІКС. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.
З аналізу наведених вище положень норм матеріального права вбачається, що в разі несвоєчасної та/або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, про що органом доходів і зборів приймається відповідне рішення, при цьому, розрахунок цих фінансових санкцій здійснюється на підставі даних інформаційної системи такого органу.
ГУ ДПС у Дніпропетровській області відносно позивача було винесено рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 17.09.2024 №00587952411 за період з 23.08.2011 по 20.11.2023 нараховано штраф в сумі 31 347,26 грн та пеню 1 206 374,28 грн.
Відповідно до положень законодавства, податковим органом позивачу автоматично нараховано єдиний внесок в загальній сумі 303 826,59 грн.
ПАТ «Озеленитель» самостіно сплачено єдиний внесок у сумі 978,96 грн (20.02.2015 - 489,48 грн, 29.05.2015 - 489,48 грн).
Також в ІКП по КБК 7101 ПАТ «Озеленитель» зараховано стягнення в межах виконавчого провадження на загальну суму 302847,63 грн (19.04.2023 - 144835,16 грн, 20.11.2023 - 158012,47 грн).
Враховуючи суму заборгованості по єдиному внеску, яка передана з Пенсійного фонду України, суму нарахованого єдиного внеску за період ведення діяльності та суму єдиного внеску, що надійшли по платнику, станом на 20.11.2023 заборгованість по сплаті з ЄСВ погашена.
Позивачем доказів сплати єдиного внеску за період з 23.08.2011 по 20.11.2023 у встановленні законом строки, суду не надано.
Як передбачено пунктом 54.5. статті 54 Податкового кодексу України, якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
У відповідності до вимог ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування, при цьому, суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частина 2 ст. 77 КАС України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
В той же час, і ч. 1 ст. 77 вказаного Кодексу, на позивача покладено обов'язок довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
Приймаючи до уваги викладене та перевіривши правомірність прийняття відповідачем оспорюваного рішення, суд приходить до висновку про те, що оспорюване рішення прийняте відповідачем у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), а відповідно є правомірною.
Таким чином, оцінивши усі докази, що були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені судом у ході судового розгляду справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що у разі відмови у задоволені позову судові витрати не відшкодовуються.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250 КАС України, суд,-
У задоволенні позовної заяви Публічного акціонерного товариства «Озеленитель» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені ст. 295 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А. Ю. Рищенко