01 травня 2025 року ЛуцькСправа № 140/1736/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 15.01.2025 №640-17157/Я-02/8-0300/25 в частині незарахування до страхового стажу позивача періоду роботи з 09.08.2001 по 15.10.2012 на Відкритому акціонерному товаристві «Луцький картонно-руберойдовий комбінат»; зобов'язати ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 09.08.2001 по 15.10.2012 на Відкритому акціонерному товаристві «Луцький картонно-руберойдовий комбінат».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 в період з 09.08.2001 по 15.10.2012 працювала у Відкритому акціонерному товаристві «Луцький картонно-руберойдовий комбінат», однак вказані відомості відсутні в електронній базі даних Пенсійного фонду України «Реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Пенсійного фонду України» / «Індивідуальні відомості про застраховану особу».
Вказана обставина змусила позивача звернутись до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою від 17.12.2024 про зарахування/внесення до вказаного електронного реєстру відомостей про трудовий/страховий стаж періоду перебування у трудових правовідносинах/роботи у Відкритому акціонерному товаристві «Луцький картонно- руберойдовий комбінат», з 09.08.2001 по 15.10.2012.
Однак, у своїй відповіді від 15.01.2025 відповідач не навів аргументів щодо порушеного позивачем питання.
Уважаючи такі дії відповідача протиправними, просить просить адміністративний позов задовольнити (арк. спр. 1-5).
У відзиві на позовну заяву від 18.03.2025 №0300-0802-7/18471, який надійшов на адресу суду 25.03.2025 ГУ ПФУ у Волинській області позов не визнає та зазначає, що відповідно пункту 6 розділу IV '"Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за № 785/25562 відомості та звіти щодо сум нарахованих страхових внесків за період до 01.01.2011 (далі - Положення № 10-1) подаються лише за результатами перевірки, здійсненої за заявою страхувальника та вносяться до Реєстру застрахованих осіб на підставі наказу керівника відповідного територіального органу у десятиденний строк після узгодження результатів перевірки.
За результатами аналізу відомостей ОСОБА_1 у персональній електронній обліковій картці застрахованої особи в реєстрі застрахованих осіб встановлено відсутність даних про страховий стаж за запитуваний період, а саме з 2001 року по 2009 рік.
Страхувальник, з яким позивач перебувала в трудових відносинах в зазначеному періоді (ВАТ "Луцький картонно-руберойдовий комбінат") подавав звітність за період коли у позивача була відмова від реєстраційного номера облікової картки платника податків, а тому дані не відображалися у реєстрі застрахованих осіб.
Зазначає, що для зарахування періоду роботи з 2001 року по 2009 рік ОСОБА_1 до реєстру застрахованих осіб, страхувальник має подати заяву про проведення Пенсійним фондом України перевірки та включення даного періоду до реєстру страхувальників.
Оскільки така заява до ГУ ПФУ у Волинській області не надходила, перевірка не проводилась, а тому немає підстав для зарахування даного періоду роботи позивача до електронної бази даних "Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування".
Таким чином, уважає, що відповідач діяв правомірно, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому його дії не можна вважати протиправними, тому просить у задоволенні позову відмовити (арк. спр. 38-41).
На адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій ОСОБА_1 підтримала позицію, викладену в позові та додала, що ухвалою Господарського суду Волинської області від 29.09.2015 у справі №903/1452/13 за заявою приватного підприємства «Ековтор» до Публічного акціонерного товариства «Луцький картонно-паперовий комбінат» про банкрутство вирішено про ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Луцький картонно-паперовий комбінат», про що, в подальшому, внесені відповідні данні державним реєстратором (арк. спр. 46).
Інших заяв по суті справи, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до суду не надходило.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 24.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини п'ятої, сьомої статті 262 КАС України (арк. спр. 34).
Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
Позивач 17.12.2024 звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про зарахування / внесення до електронної бази даних «Реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Пенсійного фонду України» відомості про трудовий / страховий стаж період перебування у трудових правовідносинах / роботи на Відкритому акціонерному товаристві «Луцький картонно-руберойдовий комбінат» з 09.08.2001 по 05.10.2012. Об'єднати відомості про ОСОБА_1 за період з 09.08.2001 по 02.11.2021 при відсутності ідентифікаційного номера, а також окремо відомості по реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 за період з 02.11.2021 (арк. спр. 29-30).
ГУ ПФУ у Волинській області листом від 15.01.2025 №640-17157/Я-02/8-0300/25 проінформовано, що страхувальник, з яким позивач перебував у трудових відносинах, подавав звітність: за період, коли була відмова від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків - по серії та номеру паспорта, з дати анулювання - відмови - з використанням реєстраційного номера облікової картки платника податків. Таким чином, в реєстрі застрахованих осіб створені дві катки, на яких обліковуються відомості ОСОБА_1 : по серії та номеру паспорта та по РНОКПП.
У зв'язку із тим, що на даний час технічної можливості програмного забезпечення стосовно об'єднання облікових карток в реєстрі застрахованих осіб обмежені, надіслано запит до Пенсійного фонду України (арк. спр. 21-22).
Уважаючи дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу періодів роботи протиправними, позивач звернулася до суду із цим позовом.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений, як Конституцією, так і Законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-ІV), який розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Цей Закон також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно із частиною першою статті 8 вказаного Закону, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058-IV, в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з частиною першою статті 24 Закону №1058-ІV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до частини другої статті 24 Закону №1058-ІV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (частина четверта статті 24 Закону №1058-ІV).
Згідно зі статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. До стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.
Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України 12.08.1993 своєю постановою №637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).
Так, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків (розділ «Загальні положення» Порядку №637).
Пунктом 3 Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Отже, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Так, трудова книжка ОСОБА_1 з-поміж інших, містить такі записи про періоди роботи позивача: 09.08.2001 - прийнята на період відпустки по догляду за дитиною робітником виробничих бань у адміністративно-господарський відділ ВАТ «Луцький картонно-руберойдовий комбінат»; 07.02.2003 - переведена постійно робітником виробничих лазень адміністративно-господарського відділу; 01.09.2007 - переведена робітником виробничих лазень в картонно-паперове виробництво; 13.11.2009 - переведена робітником виробничих лазень в картонно-паперовий цех та 15.10.2012 звільнена у зв'язку з переведенням до ТОВ «Луцький картонно-паперова фабрика» (арк. спр. 10-13).
Також судом встановлено, що у відповідності до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування форми ОК-5, ОСОБА_1 здійснено нарахування страхового стажу відповідно до серії та номеру паспорта НОМЕР_2 , серед яких враховано період роботи позивача на ВАТ «Луцький картонно-паперовий комбінат» у період з 01.01.2010 по 15.10.2012 (арк. спр. 20-22).
В позивача наявна і друга облікова картка, зареєстрована в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, на реєстраційний номер облікової картки платника податків № НОМЕР_1 , період якого включає 01.01.2021 по 31.12.2024 (арк. спр. 26-27).
Крім того, як зазначено вище, відповідно до частини другої статті 24 Закону №1058-ІV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до частини першої статті 14 Закону №1058-IV, страхувальниками є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10 статті 11 цього Закону.
Суд зауважує, що наявними матеріалами справи підтверджується факт роботи позивача у ВАТ «Луцький картонно-руберойдовий комбінат» у період з 09.08.2001 по 15.10.2012 а саме: трудової книжки позивача; наказу (розпорядження) про прийом на роботу; наказу (розпорядження) про припинення трудового договору (контракту) та архівні довідки ОСОБА_1 про заробіток (арк. спр. 10-17).
Відтак, враховуючи наведені вище норми законодавства, вказаний період має бути зарахований до страхового стажу позивача.
Водночас, пунктом 2 частини першої статті 14-1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов'язані, зокрема, забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру та здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру.
Статтею 16 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що Державний реєстр створюється для забезпечення: ведення обліку платників і застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації; накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про сплату платниками єдиного внеску та про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; нарахування та обліку виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Державний реєстр складається з реєстру страхувальників і реєстру застрахованих осіб.
Ведення реєстру страхувальників Державного реєстру здійснюється на підставі положення, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру здійснюється на підставі положення, що затверджується Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб) та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб встановлено Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 № 8-1) (далі - Положення про Реєстр).
Відповідно до пунктів 3, 4, 6, 7 розділу IV Положення про Реєстр відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. У разі припинення страхувальника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться на підставі відомостей, поданих правонаступником.
У разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили.
Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.
Відомості про застрахованих осіб та звіти щодо сум нарахованих страхових внесків за період до 01 січня 2011 року подаються лише за результатами перевірки, здійсненої за заявою страхувальника, та вносяться до Реєстру застрахованих осіб на підставі наказу керівника відповідного територіального органу у десятиденний строк після узгодження результатів перевірки.
У разі виявлення розбіжностей за результатами контролю відомостей про застрахованих осіб, що були допущені при занесенні відомостей до системи персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування спеціалістом територіального органу Пенсійного фонду України та призвели до утворення дублів (двох або декількох) облікових карток, які належать одній застрахованій особі, наказом керівника територіального органу Пенсійного фонду України створюється комісія з перевірки індивідуальних відомостей. На підставі висновку комісії та наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк із дня завершення перевірки індивідуальних відомостей проводиться об'єднання карток.
Тож у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника законодавець визначив єдиний алгоритм внесення змін та уточнень до відомостей Реєстру - судове рішення, а у разі необхідності внесення змін за період до 01.01.2011 за умови діючою юридичної особи - шляхом проведення відповідної перевірки територіальним органом Пенсійного фонду.
Судом встановлено, що ухвалою Господарського суду Волинської області від 29.09.2015 у справі №903/1452/13 юридичну особу - публічне акціонерне товариство «Луцький картонно-паперовий комбінат» ліквідовано та зобов'язати державного реєстратора вчинити дії, передбачені Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» та спрямовані на припинення юридичної особи публічного акціонерного товариства «Луцький картонно-паперовий комбінат».
На виконання вказаної ухвали державним реєстратором внесений запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про припинення юридичної особи (арк. спр. 47-54).
Таким чином, на переконання суду, відповідач позбавлений можливості самостійно (без рішення суду, що набрало законної сили) внести зміни або уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування щодо періоду роботи ОСОБА_1 у ВАТ «Луцький картонно-руберойдовий комбінат» (ПрАТ «Луцький картонно-паперовий комбінат»).
В той же час суд нагадує, що предметом даного спору виступають дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо незарахування до страхового стажу позивача періоду роботи з 09.08.2001 по 15.10.2012 на ВАТ «Луцький картонно-руберойдовий комбінат».
В контексті наведеного суд зауважує, що згідно пункту 1.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1), з-поміж інших, заява про призначення, перерахунок пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктами 4.1., 4.2 Порядку №22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
При прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, зокрема: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
Відповідно до пункту 4.3. Порядку №22-1, рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Згідно пункту 4.7. Порядку №22-1, орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Пунктом 4.9. Порядку №22-1 передбачено, що документом, який підтверджує призначення особі пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається відповідно до Порядку оформлення, виготовлення та видачі документів, що підтверджують призначення особі пенсії, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 03.11.2017 № 26-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.12.2017 за № 1464/31332. У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії.
З наведених вище норм чинного законодавства суд робить висновок про те, що для призначення пенсії (її перерахунку, у тому числі, з урахуванням того чи іншого спірного періоду роботи) особа подає до органів пенсійного фонду відповідну заяву, за наслідками розгляду якої органи пенсійного фонду не пізніше 10 днів після надходження заяви приймають рішення.
Проте, у цій справі доказів звернення позивача до органів пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії за віком або її перерахунок з урахуванням періоду роботи позивача з 09.08.2001 по 15.10.2012 у ВАТ «Луцький картонно-руберойдовий комбінат» не надано, як не надано й відповідного рішення органів пенсійного фонду яким позивачу було відмовлено у зарахуванні вказаного періоду роботи до страхового стажу позивача.
Суд зауважує, що лист ГУ ПФУ у Волинській області від 15.01.2025 №640-17157/Я-02/8-0300/25 носить виключно інформаційний характер, який наданий позивачу згідно Закону України від 02.10.1996 №393/96-ВР «Про звернення громадян» та не є актом індивідуальної дії, який впливає та порушує права ОСОБА_1 .
У процесі розгляду заяви про призначення пенсії або її перерахунок пенсійний орган здійснює підрахунок та вирішення питання щодо зарахування стажу роботи. До цього часу наявність або відсутність стажу роботи не впливає на права такої особи. Таким чином, стаж роботи має значення виключно для вирішення питання про призначення пенсії та визначення її розміру.
Отже, не можна вважати, що станом на час звернення позивача з вимогою про зарахування зазначеного періоду роботи до її страхового стажу були порушені відповідні права ОСОБА_1 , тому позовні вимоги, в даному випадку, є передчасними, оскільки відсутні підстави вважати, що пенсійний орган, розглядаючи заяву про призначення пенсії, порушить права позивача та не врахує зазначені періоди роботи.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.
За правилами статті 139 КАС України, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.
Керуючись статтями 72-77, 244-246, 255, 262, 295 Кодексом адміністративного судочинства України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.І. Смокович