Рішення від 01.05.2025 по справі 120/11888/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

01 травня 2025 р. Справа № 120/11888/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що його було мобілізовано, відтак вислуга років збільшилась у зв'язку із чим він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Однак, перерахунок пенсії не проведено та листом повідомлено, що для перерахунку слід подати заяву через уповноважений орган.

Позивач із такою позицією не погоджується вказуючи, що може подати самостійно відповідні документи.

Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву у якому зазначив, що відповідач проти позову заперечує та просить у його задоволенні відмовити. Вказано, що у разі звільнення з військової служби після призначення пенсії , заяву про перерахунок пенсії з урахуванням вислуги років на момент повторного звільнення необхідно подавати до пенсійного органу через уповноважений структурний підрозділ. В свою чергу, оскільки позивач подав документи не через уповноважений орган перерахунок йому не здійснено.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази суд встановив наступне.

Позивач перебуває на обліку ГУ ПФУ у Вінницькій області та отримує пенсію за вислугу років (із розрахунку 26 повних років) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб ".

21.06.2024 р. позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії з підстав збільшення вислуги років.

Однак листом його повідомлено, що заяву про перерахунок пенсії з урахуванням вислуги років на момент повторного звільнення необхідно подавати до пенсійного органу через уповноважений структурний підрозділ.

Не погоджуючись із такою позицією відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом , визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб " (далі - Закон №2262-XII ).

Відповідно до статті 2 Закону №2262-XII пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення.

Із процитованого видно, що пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації.

Згідно статті 63 Закон №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

В свою чергу, відповідно до 3 розділу 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 заява про призначення пенсії в разі втрати годувальника за померлого годувальника, який отримував пенсію відповідно до Закону, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (заява про призначення/перерахунок пенсії (додаток 1 до цього Порядку)), припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (заява про виплату пенсії (додаток 2 до цього Порядку)), заява про працевлаштування (звільнення) (початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), прийняття (звільнення) на (зі) службу (служби) (додаток 3 до цього Порядку), заява про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4 до цього Порядку), заява про виплату одноразової грошової допомоги (додаток 5 до цього Порядку), заява про виплату допомоги на поховання (додаток 6 до цього Порядку) подається заявником до органу, що призначає пенсію.

Отже, перерахунок пенсії провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Відповідно пенсіонер не позбавлений права самостійно подати документи для перерахунку пенсії, зокрема з підстав набуття додаткової вислуги років.

Стосовно посилань пенсійного органу , що заява про призначення пенсії за вислугу років, подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій, суд до уваги не приймає адже, як зазначалось вище відповідні документи можуть бути подані позивачем самостійно.

Більш того дана норма фактично стосується правовідносин в разі призначення пенсії, в той час, як позивачу пенсія вже призначена.

Оцінюючи правомірність не зарахування до вислуги років, додатково набутої вислуги, суд вказує, що вислуга років позивача становить станом на 03.06.2024 - 26 роки 2 місяці 20 днів.

Отже, з моменту призначення пенсії вислуга років позивача збільшилась.

При цьому дана вислуга набута після звільнення позивача із служби з підстав призову його на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. А отже позивач має право на виплату пенсії із урахуванням додаткової вислуги.

З урахуванням викладеного, суд доходить висновку про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача, щодо неврахування додаткової вислуги років позивача під часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення. Як наслідок, слід зобов'язати відповідача врахувати додаткову вислугу років від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення.

При цьому , суд обирає інший спосіб захисту ніж заявлено та вважає, що достатнім є зобов'язання з 01.07.2024 р. перерахувати та виплатити пенсію за вислугу років із врахуванням додаткової вислугу років.

Суд не вважає за необхідне визначати конкретний розмір грошового забезпечення із якого слід обчислювати пенсію, зокрема 74 %, адже відповідний перерахунок із урахування додаткової вислуги не здійснено, відповідно , дана вимога є передчасною.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Враховуючи наведену норму, витрати понесені позивачем у даній справі в сумі 1211,20 грн. судового збору підлягають відшкодуванню частково у розмірі 807, 46 (2/3 задоволених вимог).

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо неврахування ОСОБА_1 додаткової вислуги років під часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області врахувати ОСОБА_1 додаткову вислугу років від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 01.07.2024 р. перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років із врахуванням додаткової вислугу років.

В решті вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір 807, 46 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих. 22, м. Вінниця, 21005, код ЄДРПОУ 13322403)

Суддя Комар Павло Анатолійович