м. Вінниця
01 травня 2025 р. Справа № 120/2627/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Руслани Миколаївни, розглянувши письмово заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 02.09.2024, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25.12.2024, адміністративний позов задоволено частково.
Позивач 15.04.2025 подав заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 02.09.2024.
В подальшому позивач повторно подав заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, у якій просив попередню подану заяву про встановлення судового контролю від 15.04.2025 залишити без розгляду у зв'язку з помилковим ненаправленням копії вказаної заяви іншим учасникам справи.
Вирішуючи вказану заяву, суд виходить з такого.
Пунктом 3 частини третьої статті 44 КАС України передбачено, що учасники справи мають право подавати заяви та клопотання.
Суд зауважує, що приписи ст. 382 КАС України не врегульовують дії суду у випадку надходження заяви про залишення без розгляду заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду. При цьому, подання заявником такого виду заяв (клопотань) законом не заборонено.
Згідно із ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо надійшла заява позивача про залишення позову без розгляду.
Тобто, право позивача розпоряджатися своїми вимогами (в тому числі і на подання заяви про залишення позову або заяви (клопотання) без розгляду) є його диспозитивним правом та має пріоритетне значення для суду при вирішенні спору.
Виходячи із положень ч. 6 ст. 7 КАС України щодо аналогії закону, заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 15.04.2025 за вх. № 24456/25 належить залишити без розгляду на підставі поданої позивачем заяви.
Керуючись ст. ст. 7, 44, 240, 248, 256 КАС України, суд
Залишити без розгляду заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 02.09.2024 в адміністративній справі № 120/2627/24, подану 15.04.2025 за вх. № 24456/25.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна