Постанова від 02.05.2025 по справі 159/2165/25

Справа № 159/2165/25

Провадження № 3/159/1108/25

КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2025 року м. Ковель

Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Губар В.Є.,

за участю:

секретаря судового засідання Конашук М.А.,

прокурора Антонюка В.В.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

захисника Махнюк О.І.,

розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 у військовому званні «солдат», РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 ,

за ч.1 ст.172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ :

01.04.2025 начальником 1-го сектору (протидії корупції) Управління стратегічних розслідувань у Волинській області майором поліції Мазуриком Р.Ю. стосовно ОСОБА_1 складено протокол № 134 про адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Згідно з вказаним протоколом «ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом Ковельського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, відповідно до п.п. «в», п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом на якого поширюється дія зазначеного Закону, несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (щорічна декларація (продовжується діяльність)).

Встановлено, що відповідно до наказу №159/К від 27.12.2019 «Про особовий склад відділів державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), ОСОБА_1 , у зв'язку з введенням відділів державної реєстрації актів цивільного стану до складу Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) з підпорядкуванням цьому міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції та перейменуванням, призначена на посаду головного спеціаліста Ковельського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства (м. Львів).

Відповідно до наказу №1923/К від 14.08.2020 «Про присвоєння чергового рангу ОСОБА_1 » 17.08.2020 ОСОБА_1 встановлено черговий 8 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби.

В подальшому відповідно до витягу з наказу «Про найменування посад» у зв'язку із реорганізацією Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) ОСОБА_1 з 29.12.2022 обіймала посаду головного спеціаліста Ковельського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

В подальшому відповідно до наказу №2736/03 від 26.07.2023 «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 01.08.2023 звільнено з посади головного спеціаліста Ковельського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції за взаємною домовленістю із суб'єктом призначення, відповідно до ч. 2 ст. 86 ЗУ «Про державну службу», з припиненням державної служби.

Відповідно до п. 1 та п. 9 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну службу» на державного службовця покладено обов'язки діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України і додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.

Згідно пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», державні службовці є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 45 особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Внесеними змінами до Закону України «Про запобігання корупції» на час дії воєнного стану встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій -чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Згідно вимог ст. 47 Закону, подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством у визначеному ним порядку. На офіційному веб-сайті Національного агентства забезпечується відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом можливості перегляду, копіювання та роздруковування інформації, а також у вигляді набору даних (електронного документа), організованого у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання.

Відповідно до ч. 2 ст. 47 Закону, інформація про особу в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зберігається упродовж всього часу виконання цією особою функцій держави або місцевого самоврядування, а також упродовж п'яти років після припинення виконання нею зазначених функцій, крім останньої декларації, поданої особою, яка зберігається безстроково.

За таких обставин головний спеціаліст Ковельського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ОСОБА_1 була зобов'язана до 00 годин 00 хвилин 01.02.2024 року подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (щорічна декларація (продовжується діяльність)).

Опрацюванням відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 , декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (щорічна декларація (продовжується діяльність)) подана несвоєчасно, а саме 01.04.2024.

Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 встановлено, що декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (продовжується діяльність) ОСОБА_1 була подана до Реєстру 01.04.2024 в 09 год. 07 хв.

Подальшою перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 мала реальну можливість своєчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (щорічна декларація (продовжується діяльність)) у зв'язку з відсутністю будь-яких поважних причин несвоєчасності подання декларації.

Опитана з приводу несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 повідомила, що з вчиненим правопорушенням погоджується. При цьому ОСОБА_1 було відомо про обов'язок подачі декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік до Реєстру, однак вказану декларацію подала із запізненням у зв'язку із тим, що не приділила належної уваги обов'язку подання відповідних декларацій.

Відповідно до листа Національного агентства з питань запобігання корупції, щодо роботи інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» встановлено, що у зв'язку з оновленням механізму електронної інформаційної взаємодії Національного агентства та Міністерства внутрішніх справ України щодо надання інформації з Єдиного державного реєстру транспортних засобів, у суб'єктів декларування у період з 23.10.2023 по 14.11.2023 при формуванні відомостей розділу «Дані для декларації» персонального кабінету в Реєстрі мали місце випадки некоректного відображення даних щодо зареєстрованих транспортних засобів. Починаючи з 15.11.2023, зазначені недоліки розділу «Дані для декларації» персонального кабінету в реєстрі було усунуто.

Окрім цього через збій в роботі доступ до Реєстру було обмежено 23.12.2023 у період з 06:58 по 21:09 та 25.12.2023 у період з 10:27 по 11:02.

Через збій у роботі програмного забезпечення Реєстру документи, які були подані до нього суб'єктами декларування 15.12.2023 та 02.01.2024, не відображалися у публічній частині Реєстру. Вказаний збій у роботі програмного забезпечення було усунуто 09.01.2024.

У періоди з 11:26 по 12:14 та з 12:41 по 12:51 18.01.2024 через збій у роботі системного програмного забезпечення Реєстру у суб'єктів декларування спостерігалась помилка 502 у персональному кабінеті.

Через ОБос-атаку на мережі постачальників послуг із доступу до мережі Інтернет 28.01.2024 у період з 15:25 по 17:25 та з 18:15 по 18:50 у користувачів Реєстру спостерігалися перебої у доступі до персонального електронного кабінету у Реєстрі, а також у роботі публічної частини Реєстру.

Крім того, через збій у роботі, викликаний зупинкою бази даних логінів суб'єктів декларування, доступ до персонального кабінету у Реєстрі та публічної частини Реєстру було обмежено 31.01.2024 у період з 21:33 по 22:13.

Інших технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню документів до Реєстру у період з 12.10.2023 по 01.02.2024, не зафіксовано.

Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно дотримуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету органів державної влади та зашкодити суспільним інтересам, то таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.

Окрім того ОСОБА_1 належним чином ознайомлена з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджується інформацією Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, а також даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, згідно яких остання, у період 2017-2021 років та у 2024 році особисто подавала відповідні декларації до Реєстру.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (щорічна декларація (продовжується діяльність)), чим порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Початком обчислення строку виявлення адміністративного правопорушення є момент, коли зібрано докази, проаналізовано зібрані фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення. Процесуально такий висновок оформлюється у вигляді протоколу про адміністративне правопорушення. Дії уповноваженої особи, що має право складати протоколи, до моменту його складання можуть свідчити лише про виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що виявлення діяння містить склад адміністративного правопорушення, зазначаються при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.

Таким чином, днем виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу, слід вважати дату складання цього протоколу про адміністративне правопорушення.

Місце вчинення правопорушення: Волинська обл., м. Ковель.

Дата вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією 01.04.2024 року».

Крім того, 01.04.2025 начальником 1-го сектору (протидії корупції) Управління стратегічних розслідувань у Волинській області майором поліції Мазуриком Р.Ю. стосовно ОСОБА_1 складено протокол № 135 про адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Згідно з вказаним протоколом «ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом Ковельського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, відповідно до п.п. «в», п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом на якого поширюється дія зазначеного Закону, несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (щорічна декларація (продовжується діяльність)).

Встановлено, що відповідно до наказу №159/К від 27.12.2019 «Про особовий склад відділів державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), ОСОБА_1 , у зв'язку з введенням відділів державної реєстрації актів цивільного стану до складу Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) з підпорядкуванням цьому міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції та перейменуванням, призначена на посаду головного спеціаліста Ковельського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства (м. Львів).

Відповідно до наказу №1923/К від 14.08.2020 «Про присвоєння чергового рангу ОСОБА_1 » 17.08.2020 ОСОБА_1 встановлено черговий 8 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби.

В подальшому відповідно до витягу з наказу «Про найменування посад» у зв'язку із реорганізацією Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) ОСОБА_1 з 29.12.2022 обіймала посаду головного спеціаліста Ковельського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

В подальшому відповідно до наказу №2736/03 від 26.07.2023 «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 01.08.2023 звільнено з посади головного спеціаліста Ковельського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції за взаємною домовленістю із суб'єктом призначення, відповідно до ч. 2 ст. 86 ЗУ «Про державну службу», з припиненням державної служби.

Відповідно до п. 1 та п. 9 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну службу» на державного службовця покладено обов'язки діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України і додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.

Згідно пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», державні службовці є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 45 особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Внесеними змінами до Закону України «Про запобігання корупції» на час дії воєнного стану встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій -чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Згідно вимог ст. 47 Закону, подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством у визначеному ним порядку. На офіційному веб-сайті Національного агентства забезпечується відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом можливості перегляду, копіювання та роздруковування інформації, а також у вигляді набору даних (електронного документа), організованого у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання.

Відповідно до ч. 2 ст. 47 Закону, інформація про особу в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зберігається упродовж всього часу виконання цією особою функцій держави або місцевого самоврядування, а також упродовж п'яти років після припинення виконання нею зазначених функцій, крім останньої декларації, поданої особою, яка зберігається безстроково.

За таких обставин головний спеціаліст Ковельського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ОСОБА_1 була зобов'язана до 00 годин 00 хвилин 01.02.2024 року подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (щорічна декларація (продовжується діяльність)).

Опрацюванням відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 , декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (щорічна декларація (продовжується діяльність)) подана несвоєчасно, а саме 01.04.2024.

Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 встановлено, що декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (продовжується діяльність) ОСОБА_1 була подана до Реєстру 01.04.2024 в 09 год. 11 хв.

Подальшою перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 мала реальну можливість своєчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (щорічна декларація (продовжується діяльність)) у зв'язку з відсутністю будь-яких поважних причин несвоєчасності подання декларації.

Опитана з приводу несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 повідомила, що з вчиненим правопорушенням погоджується. При цьому ОСОБА_1 було відомо про обов'язок подачі декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік до Реєстру, однак вказану декларацію подала із запізненням у зв'язку із тим, що не приділила належної уваги обов'язку подання відповідних декларацій.

Відповідно до листа Національного агентства з питань запобігання корупції, щодо роботи інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» встановлено, що у зв'язку з оновленням механізму електронної інформаційної взаємодії Національного агентства та Міністерства внутрішніх справ України щодо надання інформації з Єдиного державного реєстру транспортних засобів, у суб'єктів декларування у період з 23.10.2023 по 14.11.2023 при формуванні відомостей розділу «Дані для декларації» персонального кабінету в Реєстрі мали місце випадки некоректного відображення даних щодо зареєстрованих транспортних засобів. Починаючи з 15.11.2023, зазначені недоліки розділу «Дані для декларації» персонального кабінету в реєстрі було усунуто.

Окрім цього через збій в роботі доступ до Реєстру було обмежено 23.12.2023 у період з 06:58 по 21:09 та 25.12.2023 у період з 10:27 по 11:02.

Через збій у роботі програмного забезпечення Реєстру документи, які були подані до нього суб'єктами декларування 15.12.2023 та 02.01.2024, не відображалися у публічній частині Реєстру. Вказаний збій у роботі програмного забезпечення було усунуто 09.01.2024.

У періоди з 11:26 по 12:14 та з 12:41 по 12:51 18.01.2024 через збій у роботі системного програмного забезпечення Реєстру у суб'єктів декларування спостерігалась помилка 502 у персональному кабінеті.

Через БОос-атаку на мережі постачальників послуг із доступу до мережі Інтернет 28.01.2024 у період з 15:25 по 17:25 та з 18:15 по 18:50 у користувачів Реєстру спостерігалися перебої у доступі до персонального електронного кабінету у Реєстрі, а також у роботі публічної частини Реєстру.

Крім того, через збій у роботі, викликаний зупинкою бази даних логінів суб'єктів декларування, доступ до персонального кабінету у Реєстрі та публічної частини Реєстру було обмежено 31.01.2024 у період з 21:33 по 22:13.

Інших технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню документів до Реєстру у період з 12.10.2023 по 01.02.2024, не зафіксовано.

Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно дотримуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету органів державної влади та зашкодити суспільним інтересам, то таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.

Окрім того ОСОБА_1 належним чином ознайомлена з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджується інформацією Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, а також даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, згідно яких остання, у період 2017-2021 років та у 2024 році особисто подавала відповідні декларації до Реєстру.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (щорічна декларація (продовжується діяльність)), чим порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Початком обчислення строку виявлення адміністративного правопорушення є момент, коли зібрано докази, проаналізовано зібрані фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення. Процесуально такий висновок оформлюється у вигляді протоколу про адміністративне правопорушення. Дії уповноваженої особи, що має право складати протоколи, до моменту його складання можуть свідчити лише про виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що виявлення діяння містить склад адміністративного правопорушення, зазначаються при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.

Таким чином, днем виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу, слід вважати дату складання цього протоколу про адміністративне правопорушення.

Місце вчинення правопорушення: Волинська обл., м. Ковель.

Дата вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією 01.04.2024 року».

Також, 01.04.2025 начальником 1-го сектору (протидії корупції) Управління стратегічних розслідувань у Волинській області майором поліції Мазуриком Р.Ю. стосовно ОСОБА_1 складено протокол № 136 про адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Згідно з вказаним протоколом «ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом Ковельського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, відповідно до п.п. «в», п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом на якого поширюється дія зазначеного Закону, несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні».

Встановлено, що відповідно до наказу №159/К від 27.12.2019 «Про особовий склад відділів державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), ОСОБА_1 , у зв'язку з введенням відділів державної реєстрації актів цивільного стану до складу Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) з підпорядкуванням цьому міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції та перейменуванням, призначена на посаду головного спеціаліста Ковельського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства (м. Львів).

Відповідно до наказу №1923/К від 14.08.2020 «Про присвоєння чергового рангу ОСОБА_1 » 17.08.2020 ОСОБА_1 встановлено черговий 8 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби.

В подальшому відповідно до витягу з наказу «Про найменування посад» у зв'язку із реорганізацією Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) ОСОБА_1 з 29.12.2022 обіймала посаду головного спеціаліста Ковельського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

В подальшому відповідно до наказу №2736/03 від 26.07.2023 «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 01.08.2023 звільнено з посади головного спеціаліста Ковельського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції за взаємною домовленістю із суб'єктом призначення, відповідно до ч. 2 ст. 86 ЗУ «Про державну службу», з припиненням державної служби.

Відповідно до п. 1 та п. 9 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну службу» на державного службовця покладено обов'язки діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України і додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.

Згідно пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», державні службовці є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Відповідно до вимог абзацу 1, частини 2 ст. 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом ЗО календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Внесеними змінами до Закону України «Про запобігання корупції» на час дії воєнного стану встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій -чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Згідно вимог ст. 47 Закону, подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством у визначеному ним порядку. На офіційному веб-сайті Національного агентства забезпечується відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом можливості перегляду, копіювання та роздруковування інформації, а також у вигляді набору даних (електронного документа), організованого у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання.

Відповідно до ч. 2 ст. 47 Закону, інформація про особу в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зберігається упродовж всього часу виконання цією особою функцій держави або місцевого самоврядування, а також упродовж п'яти років після припинення виконання нею зазначених функцій, крім останньої декларації, поданої особою, яка зберігається безстроково.

За таких обставин головний спеціаліст Ковельського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ОСОБА_1 була зобов'язана до 00 годин 00 хвилин 01.02.2024 року подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні».

Опрацюванням відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 , декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні» подана несвоєчасно, а саме 01.04.2024.

Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 встановлено, що декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні» ОСОБА_1 була подана до Реєстру 01.04.2024 в 09 год. 23 хв.

Подальшою перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 мала реальну можливість своєчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні» у зв'язку з відсутністю будь-яких поважних причин несвоєчасності подання декларації.

Опитана з приводу несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 повідомила, що з вчиненим правопорушенням погоджується. При цьому ОСОБА_1 було відомо про обов'язок подачі декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні» до Реєстру, однак вказану декларацію подала із запізненням у зв'язку із тим, що не приділила належної уваги обов'язку подання відповідних декларацій.

Відповідно до листа Національного агентства з питань запобігання корупції, щодо роботи інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» встановлено, що у зв'язку з оновленням механізму електронної інформаційної взаємодії Національного агентства та Міністерства внутрішніх справ України щодо надання інформації з Єдиного державного реєстру транспортних засобів, у суб'єктів декларування у період з 23.10.2023 по 14.11.2023 при формуванні відомостей розділу «Дані для декларації» персонального кабінету в Реєстрі мали місце випадки некоректного відображення даних щодо зареєстрованих транспортних засобів. Починаючи з 15.11.2023, зазначені недоліки розділу «Дані для декларації» персонального кабінету в реєстрі було усунуто.

Окрім цього через збій в роботі доступ до Реєстру було обмежено 23.12.2023 у період з 06:58 по 21:09 та 25.12.2023 у період з 10:27 по 11:02.

Через збій у роботі програмного забезпечення Реєстру документи, які були подані до нього суб'єктами декларування 15.12.2023 та 02.01.2024, не відображалися у публічній частині Реєстру. Вказаний збій у роботі програмного забезпечення було усунуто 09.01.2024.

У періоди з 11:26 по 12:14 та з 12:41 по 12:51 18.01.2024 через збій у роботі системного програмного забезпечення Реєстру у суб'єктів декларування спостерігалась помилка 502 у персональному кабінеті.

Через ОБос-атаку на мережі постачальників послуг із доступу до мережі Інтернет 28.01.2024 у період з 15:25 по 17:25 та з 18:15 по 18:50 у користувачів Реєстру спостерігалися перебої у доступі до персонального електронного кабінету у Реєстрі, а також у роботі публічної частини Реєстру.

Крім того, через збій у роботі, викликаний зупинкою бази даних логінів суб'єктів декларування, доступ до персонального кабінету у Реєстрі та публічної частини Реєстру було обмежено 31.01.2024 у період з 21:33 по 22:13.

Інших технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню документів до Реєстру у період з 12.10.2023 по 01.02.2024, не зафіксовано.

Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно дотримуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупціиних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету органів державної влади та зашкодити суспільним інтересам, то таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.

Окрім того ОСОБА_1 належним чином ознайомлена з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджується інформацією Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, а також даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, згідно яких остання, у період 2017-2021 років та у 2024 році особисто подавала відповідні декларації до Реєстру.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого «при звільненні», чим порушила вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Початком обчислення строку виявлення адміністративного правопорушення є момент, коли зібрано докази, проаналізовано зібрані фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення. Процесуально такий висновок оформлюється у вигляді протоколу про адміністративне правопорушення. Дії уповноваженої особи, що має право складати протоколи, до моменту його складання можуть свідчити лише про виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що виявлення діяння містить склад адміністративного правопорушення, зазначаються при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.

Таким чином, днем виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу, слід вважати дату складання цього протоколу про адміністративне правопорушення.

Місце вчинення правопорушення: Волинська обл., м. Ковель.

Дата вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією 01.04.2024 року».

Крім того, 01.04.2025 начальником 1-го сектору (протидії корупції) Управління стратегічних розслідувань у Волинській області майором поліції Мазуриком Р.Ю. стосовно ОСОБА_1 складено протокол № 137 про адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Згідно з вказаним протоколом «ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом Ковельського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, відповідно до п.п. «в», п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом на якого поширюється дія зазначеного Закону, несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (щорічна декларація (після звільнення)).

Встановлено, що відповідно до наказу №159/К від 27.12.2019 «Про особовий склад відділів державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), ОСОБА_1 , у зв'язку з введенням відділів державної реєстрації актів цивільного стану до складу Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) з підпорядкуванням цьому міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції та перейменуванням, призначена на посаду головного спеціаліста Ковельського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства (м. Львів).

Відповідно до наказу №1923/К від 14.08.2020 «Про присвоєння чергового рангу ОСОБА_1 » 17.08.2020 ОСОБА_1 встановлено черговий 8 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби.

В подальшому відповідно до витягу з наказу «Про найменування посад» у зв'язку із реорганізацією Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) ОСОБА_1 з 29.12.2022 обіймала посаду головного спеціаліста Ковельського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

В подальшому відповідно до наказу №2736/03 від 26.07.2023 «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 01.08.2023 звільнено з посади головного спеціаліста Ковельського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції за взаємною домовленістю із суб'єктом призначення, відповідно до ч. 2 ст. 86 ЗУ «Про державну службу», з припиненням державної служби.

Відповідно до п. 1 та п. 9 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну службу» на державного службовця покладено обов'язки діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України і додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.

Згідно пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», державні службовці є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Відповідно до вимог абзацу 2, частини 2 ст. 45 Закону, особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Згідно вимог ст. 47 Закону, подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством у визначеному ним порядку. На офіційному веб-сайті Національного агентства забезпечується відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом можливості перегляду, копіювання та роздруковування інформації, а також у вигляді набору даних (електронного документа), організованого у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання.

Відповідно до ч. 2 ст. 47 Закону, інформація про особу в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зберігається упродовж всього часу виконання цією особою функцій держави або місцевого самоврядування, а також упродовж п'яти років після припинення виконання нею зазначених функцій, крім останньої декларації, поданої особою, яка зберігається безстроково.

За таких обставин ОСОБА_1 будучи звільненою з посади головного спеціаліста Ковельського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, була зобов'язана не пізніше 31.03.2024 року подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (щорічна декларація (після звільнення)).

Опрацюванням відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 , декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (щорічна декларація (після звільнення)) подана несвоєчасно, а саме 01.04.2024.

Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 встановлено, що декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (щорічна декларація (після звільнення)) ОСОБА_1 була подана до Реєстру 01.04.2024 в 09 год. 26 хв.

Подальшою перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 мала реальну можливість своєчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (щорічна декларація (після звільнення)) у зв'язку з відсутністю будь-яких поважних причин несвоєчасності подання декларації.

Опитана з приводу несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1

повідомила, що з вчиненим правопорушенням погоджується. При цьому

ОСОБА_1 було відомо про обов'язок подачі декларацій особи, уповноваженої

на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік

(щорічна декларація (після звільнення)) до Реєстру, однак вказану декларацію

подала із запізненням у зв'язку із тим, що не приділила належної уваги

обов'язку подання відповідних декларацій.

Відповідно до листа Національного агентства з питань запобігання корупції, щодо роботи інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» встановлено, що у зв'язку з оновленням механізму електронної інформаційної взаємодії Національного агентства та Міністерства внутрішніх справ України щодо надання інформації з Єдиного державного реєстру транспортних засобів, у суб'єктів декларування у період з 23.10.2023 по 14.11.2023 при формуванні відомостей розділу «Дані для декларації» персонального кабінету в Реєстрі мали місце випадки некоректного відображення даних щодо зареєстрованих транспортних засобів. Починаючи з 15.11.2023, зазначені недоліки розділу «Дані для декларації» персонального кабінету в реєстрі було усунуто.

Окрім цього через збій в роботі доступ до Реєстру було обмежено 23.12.2023 у період з 06:58 по 21:09 та 25.12.2023 у період з 10:27 по 11:02.

Через збій у роботі програмного забезпечення Реєстру документи, які були подані до нього суб'єктами декларування 15.12.2023 та 02.01.2024, не відображалися у публічній частині Реєстру. Вказаний збій у роботі програмного забезпечення було усунуто 09.01.2024.

У періоди з 11:26 по 12:14 та з 12:41 по 12:51 18.01.2024 через збій у роботі системного програмного забезпечення Реєстру у суб'єктів декларування спостерігалась помилка 502 у персональному кабінеті.

Через ББос-атаку на мережі постачальників послуг із доступу до мережі Інтернет 28.01.2024 у період з 15:25 по 17:25 та з 18:15 по 18:50 у користувачів Реєстру спостерігалися перебої у доступі до персонального електронного кабінету у Реєстрі, а також у роботі публічної частини Реєстру.

Крім того, через збій у роботі, викликаний зупинкою бази даних логінів суб'єктів декларування, доступ до персонального кабінету у Реєстрі та публічної частини Реєстру було обмежено 31.01.2024 у період з 21:33 по 22:13.

Інших технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню документів до Реєстру у період з 12.10.2023 по 01.02.2024, не зафіксовано.

Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно дотримуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету органів державної влади та зашкодити суспільним інтересам, то таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.

Окрім того ОСОБА_1 належним чином ознайомлена з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджується інформацією Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, а також даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, згідно яких остання, у період 2017-2021 років та у 2024 році особисто подавала відповідні декларації до Реєстру.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого за 2023 рік (щорічна декларація (після звільнення)), чим порушила вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Початком обчислення строку виявлення адміністративного правопорушення є момент, коли зібрано докази, проаналізовано зібрані фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення. Процесуально такий висновок оформлюється у вигляді протоколу про адміністративне правопорушення. Дії уповноваженої особи, що має право складати протоколи, до моменту його складання можуть свідчити лише про виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що виявлення діяння містить склад адміністративного правопорушення, зазначаються при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.

Таким чином, днем виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу, слід вважати дату складання цього протоколу про адміністративне правопорушення.

Місце вчинення правопорушення: Волинська обл., м. Ковель.

Дата вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією 01.04.2024 року».

Постановою судді Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 02.05.2025 справи № 159/2165/25, № 159/2166/25, № 159/2167/25, № 159/2168/25 за протоколами про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП об?єднані в одне провадження, об?єднаній справі присвоєно єдиний унікальний номер 159/2165/25.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину в інкримінованих їй правопорушеннях визнала повністю та пояснила, що була обізнана з необхідністю подання в установлені законодавством строки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022, при звільненні та після звільнення. Намагалася сформувати і подати вказані декларації своєчасно, однак, через технічні проблеми, пов?язані з тим, що створені нею чернетки декларації не зберігалися, подала їх усі лише 01.04.2024. Просила призначити їй покарання у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Захисник Махнюк О.І. підтримала позицію ОСОБА_1 щодо призначення покарання, просила врахувати статус останньої як військовослужбовця, наявність на її утриманні неповнолітньої дитини.

Прокурор в судовому засіданні пояснив, що вважає вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП доведеною, просив накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, захисника та прокурора, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення суд приходить до такого висновку.

За змістом ч.1 ст.172-6 КУпАП відповідальність за вчинення цього правопорушення настає у разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з наказом №159/К від 27.12.2019 «Про особовий склад відділів державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів)», у зв'язку з виведенням районних відділів державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області зі складу Головного територіального управління юстиції у Волинській області та введенням їх до складу Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) та перейменуванням відділів державної реєстрації актів цивільного стану, ОСОБА_1 наказано вважати такою, що продовжує працювати у структурі Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) на посаді головного спеціаліста Ковельського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), 9 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби.

05.01.2005 ОСОБА_2 прийняла присягу державного службовця.

21.01.2021 ОСОБА_1 під розписку ознайомлена із спеціальними обмеженнями, встановленими Законом України «Про державну службу» і Законом України «Про запобігання корупції», щодо прийняття на державну службу та проходження державної служби.

Відповідно до наказу Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції «Про найменування посад» ОСОБА_1 з 29.12.2022 обійняла посаду головного спеціаліста Ковельського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Наказом Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 26.07.2023 № 2736/03 звільнено ОСОБА_1 з посади головного спеціаліста Ковельського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 01.08.2023 за взаємною домовленістю із суб?єктом призначення, відповідно до частини 2 статі 86 Закону України «Про державну службу», з припиненням державної служби.

За змістом підпункту «в» пункту 1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці є особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та суб?єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Отже, ОСОБА_1 , як державний службовець, є суб?єктом, на якого поширюється дія Закону.

Як передбачено ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Внесеними змінами до Закону України «Про запобігання корупції», які набули чинності 12.10.2023, а саме пунктом 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону, на час дії воєнного стану встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Таким чином, ОСОБА_1 була зобов?язана подати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 рокине пізніше 31.01.2024.

Роздруківкою щорічної декларації за 2021 рік суб?єкта декларування ОСОБА_1 від 01.04.2024 підтверджується, що вона подана після 31.01.2024, тобто з порушенням встановленого пунктом 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» строку.

Також, роздруківкою щорічної декларації за 2022 рік суб?єкта декларування ОСОБА_1 від 01.04.2024 підтверджується, що вона подана після 31.01.2024, тобто з порушенням встановленого пунктом 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону «Про запобігання корупції» строку.

Відповідно до абзацу 1 частини 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Крім того, за вимогами абзацу 2 частини 2 ст. 45 Закону особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Таким чином, ОСОБА_1 була зобов?язана подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) не пізніше 31.01.2024.

Роздруківкою декларації за період 01.01.2023 - 01.08.2023 (при звільненні) суб?єкта декларування ОСОБА_1 від 01.04.2024 підтверджується, що вона подана після 31.01.2024, тобто з порушенням встановленого пунктом 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону «Про запобігання корупції» строку.

Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (щорічна декларація (після звільнення))ОСОБА_1 була зобов?язана подати не пізніше 31.03.2024.

Роздруківкою декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (охоплює попередній рік) за 2023 рік суб?єкта декларування ОСОБА_1 від 01.04.2024 підтверджується, що вона подана після 31.03.2024, тобто з порушенням встановленого абзацем 2 частини 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» строку.

Як визначено ст.47 Закону України «Про запобігання корупції» подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством у визначеному ним порядку. На офіційному веб-сайті Національного агентства забезпечується відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом можливості перегляду, копіювання та роздруковування інформації, а також у вигляді набору даних (електронного документа), організованого у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання.

Згідно з ч.2 ст.47 Закону України «Про запобігання корупції» інформація про особу в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зберігається упродовж всього часу виконання цією особою функцій держави або місцевого самоврядування, а також упродовж п'яти років після припинення виконання нею зазначених функцій, крім останньої декларації, поданої особою, яка зберігається безстроково.

З наданої Національним агентством роздруківки послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 видно, що дії, пов?язані з поданням вищеперерахованих декларацій нею вчинено 31.01.2024, 05.02.2024, 29.03.2024, 31.03.2024 та 01.04.2024.

З інформації Національного агентства від 06.08.2024 вбачається, що через збої в системі доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування для користувачів обмежувався у 2024 році в такі дати: до 09.01.2024, 18.01.2024, 28.01.2024, 31.01.2024 у період з 21:33 до 22:13.

Отже, судом встановлено, що:

-декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік;

-декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік;

-декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні);

-декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (за минулий рік після звільнення),

ОСОБА_1 подала несвоєчасно за відсутності поважних причин до цього, зокрема, у вигляді технічних обмежень, пов?язаних з веденням відповідного реєстру.

Таким чином, за результатами дослідження та оцінки доказів, як кожного окремо, так і в їх сукупності, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у правопорушеннях, передбачених ч.1 ст.272-6 КУпАП.

Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу правопорушниці, яка на утриманні має неповнолітню дитину, є військовослужбовцем, ступінь її вини, зокрема, зважаючи на повне визнання ОСОБА_1 вини та відсутність обставин, які обтяжують її відповідальність, суд вважає за необхідне, із врахуванням положень ст.36 КУпАП, застосувати відносно неї адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП у виді штрафу в мінімальному розмірі, що відповідає вимогам ст. 23 КУпАП.

Крім того, суд вважає за необхідне роз'яснити, що відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті цього Кодексу та зазначений у постанові про стягнення штрафу.

У відповідності до Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути на користь держави судовий збір в сумі 605,60 грн.

Керуючись ч. 1 ст. 172- 6 , 280, 283, 284, 287, 289, 291 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за епізодами:

-несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік;

-несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік;

-несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні);

-несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (за минулий рік після звільнення),

та згідно зі ст.36 КУпАП, накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п?ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п?ятдесят) гривень 00 копійок.

У разі несплати штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу, а саме 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 копійок. Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня її винесення.

СуддяВ. Є. Губар