Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"02" травня 2025 р.м. ХарківСправа № 922/392/25
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Новікової Н.А.
розглянувши без повідомлення (виклику) учасників справи в порядку спрощеного позовного провадження справу № 922/392/25
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖАМІЛА» (61054, м.Харків, вул. Академіка Павлова, буд. 120, код ЄДРПОУ 45183377)
до відповідача - Квартирно-експлуатаційного відділу міста Харків (61024, м.Харків, вул. Григорія Сковороди, буд. 61, код ЄДРПОУ 07923280)
про стягнення коштів у розмірі 510 495,30 грн,
Товариство з обмеженою відповідальністю «ДЖАМІЛА» звернулося до Господарського суду Харківської області через систему «Електронний суд» з позовною заявою (вх. № 392/25 від 07.02.2025) до відповідача - Харківського квартирно-експлуатаційного управління (код ЄДРПОУ 07923280), в якій просить суд стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за послуги з водопостачання та водовідведення в розмірі 18 848,73 грн, заборгованість за електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії в розмірі 491 646,57 грн, а також просить стягнути судовий збір у розмірі 6 125,94 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані з посиланням на неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань за договором спільного тимчасового безоплатного використання майна № 446 від 27.08.2024 (Договір), укладеним між ТОВ «ДЖАМІЛА» (Стороною 1, Балансоутримувачем), Військовою частиною НОМЕР_1 (Стороною 2, Користувачем) та Харківським квартирно-експлуатаційним управлінням (Стороною 3, Платником), в частині відшкодування витрат за комунальні послуги, які були отримані Користувачем за час дії цього Договору, в т.ч. на оплату послуг з централізованого водопостачання та водовідведення за період жовтень-грудень 2024 року в розмірі 18848,73 грн, за електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії за період листопад-грудень 2024 року в розмірі 491 646,57 грн.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 19.02.2025 у справі № 922/392/25 залишено без руху вказану позовну заяву ТОВ «ДЖАМІЛА» та надано позивачу строк 10 днів з дня вручення йому цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
25.02.2025 за вх. 4937/25 до суду, в межах строку, встановленого судом, від позивача надійшла заява на виконання ухвали суду, в якій останній просив суд долучити до матеріалів справи уточнену позовну заяву з додатками, розгляд справи здійснювати з урахуванням уточненої позовної заяви та додатків до неї.
Також 25.02.2025 до господарського суду від позивача надійшла уточнена позовна заява (вх. 4936/25), в якій позивач просить суд стягнути з відповідача - Квартирно-експлуатаційного відділу міста Харків (код ЄДПРОУ 07923280) на користь позивача ТОВ «ДЖАМІЛА» (код ЄДРПОУ 45183377) заборгованість за послуги з водопостачання та водовідведення в розмірі 18 848,73 грн, заборгованість за електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії в розмірі 491 646,57 грн, а також просить стягнути витрати зі сплати судового збору у розмірі 6 125,94 грн. Тобто в уточненій позовній заяві позивачем не змінено позовні вимоги, водночас, замінено відповідача, а саме: замість Харківського квартирно-експлуатаційного управління (61024, м.Харків, вул. Григорія Сковороди, буд. 61, код ЄДРПОУ 07923280) вказано відповідачем Квартирно-експлуатаційний відділ міста Харків (61024, м.Харків, вул. Григорія Сковороди, буд. 61, код ЄДРПОУ 07923280). Окрім того, до уточненої позовної заяви позивач на виконання ухвали суду надав: відомості про наявність електронного кабінету у відповідача по справі, що підтверджуються Відповіддю № 6884415; належні документальні докази, які підтверджують направлення відповідачу уточненої позовної заяви та доданих до неї документів, що підтверджується Квитанцією № 2768324; засвідчені відповідно до вимог чинного законодавства копії доданих до позовної заяви документів; належним чином оформлений обґрунтований розрахунок суми позовних вимог, що стягується; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стосовно Квартирно-експлуатаційного відділу міста Харків (код ЄДРПОУ 07923280), з якого вбачається, що 04.02.2025 проведено державну реєстрацію змін до відомостей щодо зазначеної юридичної особи, зокрема змінено назву, що також підтверджується отриманим судом Витягом із зазначеного Реєстру від 19.02.2025 № 34573821.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 04.03.2025 прийнято до розгляду позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖАМІЛА» (вх. № 392/25 від 07.02.2025) з урахуванням уточненої позовної заяви (вх. № 4936/25 від 25.02.2025) та відкрито провадження у справі № 922/392/25, вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, встановлено відповідачу 15-тиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву та заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, встановлено позивачу 5-тиденний строк з дня отримання відзиву для подання до суду відповіді на відзив та встановлено відповідачу 5-тиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання до суду заперечень на цю відповідь.
Зазначену ухвалу відповідно до вимог ст. 122 ГПК України вчасно офіційно оприлюднено в Єдиному державному реєстрі судових рішень, та її копії, які в порядку ч. 2-4 ст. 120 та ч. 5 ст. 242 ГПК України були направлені учасникам справи (та отримані ними) в електронному вигляді до їх електронних кабінетів, зареєстрованих в підсистемі «Електронний Суд» ЄСІТС, що підтверджується відповідними довідками про доставку електронних листів.
14.03.2025 відповідач - КЕВ міста Харків, в межах встановленого судом строку, через підсистему «Електронний суд» ЄСІТС подав до суду відзив на позовну заяву (вх. № 6649/25), в якому не погоджується з доводами позивача, викладеними в позовній заяві, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що 28.01.2025 позивач звернувся до відповідача з претензією про відшкодування за спожиту військовою частиною електричну енергію та послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії за листопад, грудень 2024 року та за послуги водопостачання та водовідведення за жовтень, листопад, грудень 2024 року. Відповідно до ст. 19 Закону України “Про Збройні Сили України», фінансування Збройних Сил України здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, тому КЕВ міста Харкова фінансується виключно з Державного бюджету України та є неприбутковою установою. З посиланням на положення ст. 49, 51 Бюджетного кодексу України, відповідач зазначає, що КЕВ міста Харкова є розпорядником бюджетних коштів виключно в рамках взятих на себе зобов'язань бюджетного періоду. Для сплати заборгованості за попередній період у КЕВ міста Харкова відсутнє відповідне фінансування. В зв'язку з тим, що позивач звернувся до відповідача лише в січні 2025 року з належними документами про відшкодування за отримані послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії за листопад, грудень 2024 року та за послуги водопостачання та водовідведення за жовтень, листопад, грудень 2024 року, проведення оплати за отримані військовою частиною послуги інакше, як на підставі рішення суду, є неможливим.
Враховуючи, що наданий відповідачем відзив на позовну заяву відповідає вимогам чинного законодавства та подано його в межах встановленого судом строку, вказаний відзив прийнято судом до розгляду та долучено до матеріалів справи.
17.03.2025 позивач - ТОВ «ДЖАМІЛА», в межах встановленого судом строку, через підсистему «Електронний суд» ЄСІТС подав до суду відповідь на відзив (вх. № 6796/25), в якій не погоджується із доводами відповідача викладеними у відзиві на позовну заяву. Позивач наводить правову позицію щодо неможливості поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету в Рішенні Конституційного Суду України від 09.07.2007 № 6-рп.2007, а також практику Європейського суду з прав людини, а саме: у справах «Кечко проти України». Аналогічний правовий висновок про те, що сама собою відсутність бюджетних коштів не є підставою для звільнення боржника від виконання зобов'язання викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2018 у справі № 12-46гс18 та в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.03.2018 у справах № 925/246/17 та № 925/974/17. Зазначає про те, що відзив на позов не містить заперечень щодо обсягів споживання та сум, визначених позивачем та військовою частиною до відшкодування, а обставини та посилання на норми діючого законодавства, наведені відповідачем у відзиві, не спростовують доводи позивача, викладені у позові.
Враховуючи, що надана позивачем відповідь на відзив на позовну заяву відповідає вимогам чинного законодавства та подано її в межах встановленого судом строку, вказану відповідь на відзив прийнято судом до розгляду та долучено до матеріалів справи.
Будь-яких інших заяв по суті справи чи заяв або клопотань з процедурних питань до суду від учасників справи не надходило.
За приписами ч. 5 ст. 252 ГПК України, справи в порядку спрощеного позовного провадження розглядаються без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними в справі матеріалами.
У разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення (ч. 4 ст. 240 ГПК України).
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги позивача та заперечення відповідача щодо заявлених до нього позовних вимог, всебічно та повно перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «ДЖАМІЛА» здійснює господарську діяльність з надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна. Для ведення цієї господарської діяльності ТОВ «ДЖАМІЛА» орендує зокрема нежитлові приміщення за адресою м. Харків, вул. Чуваська, 6 на підставі договорів, укладених з:
1. ІП «МАЛАХІТ» - договір суборенди № 01/08/24 від 01.08.2024, відповідно до якого ТОВ «ДЖАМІЛА» передані в користування нежитлові приміщення загальною площею 903кв.м. в будівлі літ. «К, К-3».
2. ТОВ «САТУРНІЯ» - договір оренди № 02/08/24 від 01.08.2024, відповідно до якого ТОВ «ДЖАМІЛА» передані в користування нежитлові приміщення загальною площею 361,5 кв. м в будівлі літ. Б-2.
ІП «МАЛАХІТ» укладено прямі договори на користування електроенергією з АТ «Харківобленерго» (договір про надання послуг з розподілу електричної енергії від 01.01.2019 № 5-405К) та ПрАТ «Харківенергозбут» (договір про постачання електричної енергії від 01.12.2022 року № 5-405К), водою та водовідведенням з КП «Харківводоканал» (Договір №195/05-ІО від 05.02.2020).
ТОВ «ДЖАМІЛА» відшкодовує витрати ІП «МАЛАХІТ» на утримання суборендованих приміщень (комунальні, експлуатаційні) відповідно до умов п. 4.3 договору суборенди № 01/08/24 від 01.08.2024 укладеного між ІП «МАЛАХІТ» та ТОВ «ДЖАМІЛА», а також договору № 03/08/24 про відшкодування витрат на утримання нерухомого майна від 01.08.2024, укладеного між ТОВ «ДЖАМІЛА» та ІП «МАЛАХІТ».
27.08.2024 між ТОВ «ДЖАМІЛА» (Балансоутримувач), Військовою частиною НОМЕР_1 (Користувач) та Харківським квартирно-експлуатаційним управлінням (Платник), яке у подальшому змінило назву на Квартирно-експлуатаційний відділ міста Харків, було укладено договір спільного тимчасового безоплатного використання майна № 446 (Договір).
Згідно п. 1.1. Договору Балансоутримувач надає Користувачу можливість на спільне безоплатне користування нерухомим майном за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: приміщення другого поверху будівлі літ. «Б-2» загальною площею 361,5 кв. м; частину нежитлової будівлі «К, К-3» - нежитлові приміщення загальною площею 903 кв. м. тому числі: нежитлові приміщення площею 683 кв.м. на першому поверсі; нежитлове приміщення площею 20 кв. м. на другому поверсі; нежитлове приміщення площею 200 кв. м. на третьому поверсі.
Пунктом 3.2. Договору встановлено, що Платник зобов'язаний відшкодувати Балансоутримувачу всі витрати за комунальні послуги, які були отриманні Користувачем за час дії цього Договору.
Відшкодування за спожиті комунальні послуги Користувачем сплачуються Платником, на підставі укладених договорів на відшкодування окремо за кожним видом наданих комунальних послуг (електричної енергії, водовідведення, водопостачання, вивіз ТБО) за відповідним пакетом документів до них (пункт 3.3. Договору).
Пунктом 8.2. Договору зазначено, що Платник зобов'язаний відшкодувати Балансоутримувачу вартість комунальних послуг, що спожиті Користувачем у процесі виконання цього Договору.
Відповідно до умов п. 10.1. Договору, цей Договір набуває чинності з моменту підписання та діє до 31.12.2024 включно. У відповідності до ч. 3 ст. 631 ЦК України Сторони домовились, що умови Договору розповсюджуються на правовідносини, які виникли між ними з « 01» серпня 2024 року.
Факт передачі вказаних приміщень 01.08.2024 Військовій частині НОМЕР_2 підтверджується копією двостороннього акту приймання-передачі. Згідно укладеної сторонами додаткової угоди від 20.12.2024 дію Договору продовжено до 31.12.2025.
На виконання умов Договору між ТОВ «ДЖАМІЛА», Військовою частиною НОМЕР_1 та Харківським квартирно-експлуатаційним управлінням було укладено договір № 1450 від 09.10.2024 про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії за серпень 2024 року. Пізніше сторонами договору було укладено додаткову угоду № 1 від 04.12.2024, відповідно до якої відшкодуванню підлягали в тому числі і витрати за період вересень та жовтень 2024 року. Витрати за ці періоди відшкодовані відповідачем.
В подальшому ТОВ «ДЖАМІЛА» було підготовлено проекти додаткових угод до договору № 1450 від 09.10.2024, а також відповідні акти виконаних робіт (наданих послуг), які передбачали відшкодування вартості спожитих послуг від користування нерухомим майном, а саме:
- Додаткова угода до договору № 1450 від 09.10.2024 про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії, з актом зняття показань лічильника та актом наданих послуг, де було визначено суми вартості за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії за листопад 2024 року;
- Додаткова угода до договору № 1450 від 09.10.2024 про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії, з актом зняття показань лічильника та актом наданих послуг, де було визначено суми вартості за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії за грудень 2024 року.
У цих додаткових угодах та актах визначена вартість за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії на загальну суму 491 646,57 грн. (в тому числі за листопад 2024 року - 203 431,55 грн, за грудень 2024 року - 288 215,02 грн).
Визначені в актах виконаних робіт обсяги і вартість підтверджуються відповідними актами та рахунками, складеними надавачем послуг АТ «Харківобленерго» та ПрАТ «Харківенергозбут».
Між ІП «МАЛАХІТ» та ПрАТ «Харківенергозбут» укладено договір про постачання електричної енергії від 01.12.2022 № 5-405К, а також з АТ «Харківобленерго» договір про надання послуг з розподілу електричної енергії від 01.01.2019 № 5-405К на об'єктах за декількома адресами, зазначеними в Додатку до договору, в тому числі за адресою м. Харків, вулиця Чуваська, 6. Рахунки та Акти здачі-приймання наданих послуг надаються постачальниками загальною сумою за місяць по всім об'єктам зазначеним в договорі, в тому числі за адресою нерухомого майна вул. Чуваська, 6.
Обсяги та нарахування в розрізі об'єктів містяться в Акті про обсяги розподіленої електричної енергії АТ «Харківобленерго».
Також ТОВ «ДЖАМІЛА» було підготовлено проекти Договорів, а також відповідні акти виконаних робіт (наданих послуг), які передбачали відшкодування вартості спожитих послуг від користування нерухомим майном, а саме:
- договір про відшкодування витрат за спожите водопостачання та водовідведення, з актом зняття показань лічильника та актом наданих послуг, де було визначено суми вартості за спожите водопостачання та водовідведення за жовтень 2024 року;
- договір про відшкодування витрат за спожите водопостачання та водовідведення, з актом зняття показань лічильника та актом наданих послуг, де було визначено суми вартості за спожите водопостачання та водовідведення за листопад 2024 року;
- договір про відшкодування витрат за спожите водопостачання та водовідведення, з актом зняття показань лічильника та актом наданих послуг, де було визначено суми вартості за спожите водопостачання та водовідведення за грудень 2024 року.
У цих Договорах та актах визначена вартість спожитого водопостачання та водовідведення на загальну суму 18 848,73 грн (в тому числі за жовтень 2024 року - 6 402,59 грн, за листопад 2024 року - 8 152,91 грн, за грудень 2024 року - 4 293,23 грн).
Визначені в актах виконаних робіт обсяги і вартість підтверджуються відповідними актами та рахунками, складеними надавачем послуг КП «Харківводоканал».
Між ІП «МАЛАХІТ» та КП «Харківводоканал» укладено договір № 195/05-ІО від 05.02.2020 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення в об'єктах позивача за декількома адресами, зазначеними в Додатку до договору, в тому числі за адресою м. Харків, вулиця Чуваська, 6. Акт здачі приймання наданих послуг надається КП «Харківводоканал» загальною сумою та обсягом за місяць по всім об'єктам ІП «МАЛАХІТ», в тому числі за адресою нерухомого майна вул. Чуваська, 6. Обсяги та нарахування в розрізі об'єктів міститься в довідці КП «Харківводоканал» по нарахуванню та сплаті абонента.
Зокрема, в довідці КП «Харківводоканал» по нарахуванню в періоді з 01.10.2024 по 31.10.2024 за адресою м. Харків, вул. Чуваська, 6 зазначено обсяг споживання 142 м3, показники лічильника 5309, нараховано за водопостачання 3897,05 грн, за водовідведення 2475,91 грн, абонентське обслуговування 29,63 грн, всього на загальну суму 6402,59 грн.
В довідці КП «Харківводоканал» по нарахуванню в періоді з 01.11.2024 по 30.11.2024 за адресою м.Харків, вул. Чуваська, 6 зазначено обсяг споживання 181 м3, показники лічильника 5490, нараховано за водопостачання 4967,36 грн, за водовідведення 3155,92 грн, абонентське обслуговування 29,63 грн, всього на загальну суму 8152,91 грн.
В довідці КП «Харківводоканал» по нарахуванню в періоді з 01.12.2024 по 31.12.2024 за адресою м. Харків, вул. Чуваська, 6 зазначено обсяг споживання 95 м3, показники лічильника 5585, нараховано за водопостачання 2607,18 грн, за водовідведення 1656,42 грн, абонентське обслуговування 29,63 грн, всього на загальну суму 4293,23 грн.
Отже, факт споживання та суми витрат за спожиті Військовою частиною НОМЕР_1 послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що підлягають відшкодуванню відповідачем, підтверджуються КП «Харківводоканал».
Позивачем надано до матеріалів справи копії перелічених проектів договорів, додаткових угод та додані до них акти, які підписані ТОВ «ДЖАМІЛА» та командиром Військової частини НОМЕР_1 (Користувачем) без зауважень, проте не містять підпису відповідача. Витрати за комунальні послуги за вказаними договорами відповідачем не відшкодовані.
ТОВ «ДЖАМІЛА» звернулось до Харківського квартирно-експлуатаційного управління з вимогою від 28.01.2025 про відшкодування послуг з водопостачання та водовідведення в розмірі 18848,73 грн, за електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії в розмірі 491646,57 грн.
Відповідач надав відповідь на вищезазначену вимогу (вих. № 583/447 від 30.01.2025), в якій зазначив, що Харківське квартирно-експлуатаційне управління є бюджетною установою, яка в своїй діяльності фінансується з державного бюджету та є розпорядником бюджетних коштів виключно в рамках взятих на себе зобов'язань бюджетного періоду. Фактично проведення бюджетних платежів здійснюється органами Казначейства України в рамках бюджетного періоду та затвердженого бюджету розпорядника бюджетних коштів. У зв'язку з наведеним, Харківське квартирно-експлуатаційне управління не може передати до органу Казначейства України доручення на здійснення платежу згідно з вимогою ТОВ «ДЖАМІЛА», а надані товариством документи повернуло без підписання зі своєї сторони. При цьому, відповідь відповідача не містить заперечень щодо обсягів споживання та сум, визначених ТОВ «ДЖАМІЛА» та Військовою частиною до відшкодування.
Зазначені у відповіді відповідача доводи позивач вважає необґрунтованими, відмову безпідставною, що свідчить на його думку про порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача, що стало підставою для звернення позивача до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову кваліфікацію вищевказаним обставинам, що стали предметом спору, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають з дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини, а також інші юридичні факти.
Господарські зобов'язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать, а також як наслідок подій, з якими закон пов'язує настання правових наслідків у сфері господарювання (ст. 174 ГК України).
Договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ст. 626 ЦК України).
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст. 628 ЦК України).
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Положеннями ч. 1-3 ст. 180 ГК України встановлено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Згідно з ч. 1 ст. 283 ГК України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Відповідно до ч. 6 ст. 283 ГК України, до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
За приписами ч. 1 ст. 759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно з ч. 1 ст. 760 ЦК України, предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ).
Право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права (ч. 1 ст. 761 ЦК України).
За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за найм (оренду) майна вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором (ч. 1, 5 ст. 762 ЦК України).
Статтею 793 ЦК України визначені вимоги до форми договору найму будівлі або іншої капітальної споруди, згідно з якими договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) укладається у письмовій формі. Договір найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) строком на три роки і більше підлягає нотаріальному посвідченню, крім договору, предметом якого є майно державної або комунальної власності, який підлягає нотаріальному посвідченню у разі, якщо він укладений за результатами електронного аукціону строком більше ніж на п'ять років.
У відповідності до ч. 1 ст. 795 ЦК України, передання наймачеві будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту починається обчислення строку договору найму, якщо інше не встановлено договором.
Тобто, з наведеного вище вбачається, що оренда безоплатною бути не може.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 827 ЦК України, за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку.
Користування річчю вважається безоплатним, якщо сторони прямо домовилися про це або якщо це випливає із суті відносин між ними (ч. 2 ст. 827 ЦК України).
За приписами ч. 3 ст. 828 ЦК України, договір позички будівлі, іншої капітальної споруди (їх окремої частини) укладається у формі, яка визначена відповідно до статті 793 цього Кодексу.
З урахуванням вищезазначеного, проаналізувавши правовідносини, які склались між сторонами на підставі укладеного між ними договору спільного тимчасового безоплатного використання майна від 27.08.2024 № 446, дослідивши текст зазначеного договору, суд дійшов висновку, що вказаний договір за своєю правовою природою є договором безоплатної позички будівлі (комплексу будівель) із відшкодуванням платником (Стороною 3) всіх витрат позичкодавця (Сторони 1) на оплату комунальних послуг, які були отримані користувачем (Стороною 2). Зважаючи на викладене та враховуючи, що сторонами досягнуто всіх суттєвих умов, передбачених вимогами чинного законодавства України відносно вказаного виду договору, з огляду на положення ст. 629 ЦК України, зазначений договір є обов'язковим для виконання всіма трьома сторонами.
Наявними у матеріалах справи доказами підтверджено, що позивач належним чином виконав свої зобов'язання за Договором, передав нерухоме майно (нежитлові приміщення) у користування військовій частині, що підтверджується відповідним Актом приймання-передачі нерухомого майна згідно Договору.
Як вбачається із зазначеного Акту приймання-передачі нерухомого майна, Сторона 2 та Сторона 3 підписали цей акт без заперечень та зауважень, у зв'язку з чим, відповідно до вимог ст. 629 ЦК України, вони повинні належним чином виконувати всі умови укладеного зі Стороною 1 (позивачем) Договору, в тому числі в частині своєчасного та у повному обсязі внесення Стороною 3 платежів з відшкодування вартості комунальних послуг, що спожиті Стороною 2 (Користувачем), а саме: послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, за електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії.
Згідно з п. 3.2., 3.3. Договору, Сторона 3 зобов'язана відшкодувати Стороні 1 всі витрати за комунальні послуги за договорами відшкодування комунальних послуг, які були отримані Стороною 2 за час дії цього Договору. Відшкодування за спожиті комунальні послуги Стороною 2 сплачується Стороною 3 на підставі укладених договорів на відшкодування окремо за кожним видом наданих комунальних послуг, зокрема електричної енергії, за відповідним пакетом документів до них.
Умовами п. 8.2. Договору передбачено обов'язок Сторони 3 відшкодувати Стороні 1 вартість комунальних послуг, що спожиті Стороною 3 у процесі виконання цього Договору.
Позивачем надані до позовної заяви підписані уповноваженими представниками сторін копія договору № 1450 від 09.10.2024 про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії за серпень 2024 року, а також копія додаткової угоди № 1 від 04.12.2024, відповідно до якої відшкодуванню підлягали в тому числі і витрати за період вересень та жовтень 2024 року. Витрати за ці періоди відшкодовані відповідачем.
Також в матеріалах справи містяться не підписані з боку Харківського КЕУ (Сторона 1, Платник) копії проектів додаткових угод до договору № 1450 від 09.10.2024, а також відповідні копії актів виконаних робіт (наданих послуг), які передбачали відшкодування вартості спожитих послуг від користування нерухомим майном, а саме: відшкодування витрат за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії, з актом зняття показань лічильника та актом наданих послуг, де було визначено суми вартості за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії за листопад та грудень 2024 року.
Водночас, додаткові угоди до вказаного договору про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії за листопад та грудень 2024 року підписані уповноваженими представниками Балансоутримувача - ТОВ «ДЖАМІЛА» та Споживача - ВЧ НОМЕР_1 (Користувача за Договором). Тобто обсяг та вартість витрат за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії за спірний період (листопад-грудень 2024 року) підтверджений безпосереднім Споживачем наданих послуг.
Також позивачем надані до позовної заяви не підписані з боку Харківського КЕУ копії проектів Договорів, а також відповідні акти виконаних робіт (наданих послуг), які передбачали відшкодування вартості спожитих послуг від користування нерухомим майном, а саме: договори про відшкодування витрат за спожите водопостачання та водовідведення, з актами зняття показань лічильника та актами наданих послуг, де було визначено суми вартості за спожите водопостачання та водовідведення за жовтень, листопад, грудень 2024 року. Відповідно до п. 1.1., якого Харківського КЕУ (Сторона 1) відшкодовує витрати, понесені ТОВ «ДЖАМІЛА» (Стороною 2) з оплати централізованого водопостачання та водовідведення, які були спожиті Військовою частиною НОМЕР_1 (Стороною 3) згідно договору спільного тимчасового безоплатного використання майна № 446 від 27.08.2024.
Водночас, вказані договори про відшкодування витрат за спожите водопостачання та водовідведення за жовтень, листопад, грудень 2024 року підписані уповноваженими представниками Сторони 2 - ТОВ «ДЖАМІЛА» та Сторони 3 - ВЧ НОМЕР_1 (Користувача за Договором). Тобто обсяг та вартість витрат витрат за спожите водопостачання та водовідведення за жовтень, листопад, грудень 2024 року за спірний період (жовтень-грудень 2024 року) підтверджений безпосереднім Споживачем наданих послуг.
За змістом ст. 202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків. Правочини можуть бути односторонніми та дво- чи багатосторонніми (договори).
Правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов'язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків (ч. 1, 2 ст. 205 ЦК України).
Господарські зобов'язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать, а також як наслідок подій, з якими закон пов'язує настання правових наслідків у сфері господарювання (ст. 174 ГК України).
Згідно з ч. 1-3 ст. 180 ГК України, зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів (ч. 1 ст. 181 ГК України).
Таким чином, з аналізу вищезазначених норм вбачається, що у разі недотримання сторонами письмової форми правочину (за умови, що законом не вимагається обов'язкове укладення договору в письмовій формі), для з'ясування факту його вчинення та змісту слід виходити з приписів ч. 2 ст. 205 ЦК України та ч. 1 ст. 181 ГК України. При цьому, поведінка сторін, що засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків (схвалення правочину), може бути виражена в будь-якій формі, що однозначно свідчить про волю сторони на визнання правочину, зокрема, за допомогою здійснення конклюдентних дій, наприклад, прийняттям виконання, здійсненням розрахунків тощо.
Факт споживання електричної енергії Споживачем - ВЧ НОМЕР_1 у листопаді та грудні 2024 року підтверджується наданими позивачем до матеріалів справи копіями складених та підписаних між Балансоутримувачем - ТОВ «ДЖАМІЛА» та Споживачем - ВЧ НОМЕР_1 актів виконаних робіт (наданих послуг) до договору про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії за вказаний період, яким Балансоутримувач та Споживач підтвердили, що у період з 01.11.2024 по 30.11.2024 Споживачем було спожито електричну енергію обсягом 20825 кВт на суму 203431,55 грн, в т.ч. ПДВ - 33905,26 грн та у період з 01.12.2024 по 31.12.2024 Споживачем було спожито електричну енергію обсягом 27972 кВт на суму 288215,02 грн, в т.ч. ПДВ - 48035,84 грн.
Також спожитий у листопаді та грудні 2024 року обсяг електричної енергії підтверджується наданими позивачем до матеріалів справи копіями складених та підписаних між Балансоутримувачем та Споживачем актів фіксації показників лічильника електричної енергії за вказаний період, а також копіями складених між Балансоутримувачем та Оператором розподілу - АТ «Харківобленерго» актів про обсяги розподіленої електричної енергії за листопад та грудень 2024 року, згідно з якими за період з 01.11.2024 по 30.11.2024 обсяг спожитої електричної енергії складає 20825 кВт та з 01.12.2024 по 31.12.2024 обсяг спожитої електричної енергії складає 27972 кВт.
Крім того, надані позивачем копії рахунків ПрАТ «Харківенергозбут» за електричну енергію нараховану за листопад-грудень 2024 року містять інформацію про тариф на спожиту електричну енергію, який зазначений в актах виконаних робіт (наданих послуг) до договору про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії та підписаний між Балансоутримувачем - ТОВ «ДЖАМІЛА» та Споживачем - ВЧ НОМЕР_1 .
Тобто, як вбачається з вказаних акту виконаних робіт (наданих послуг) та акту фіксації показників лічильника електричної енергії, зазначений в цих актах обсяг поставленої в листопаді 2024 року електричної енергії 20825 кВт вартістю на суму 203431,55 грн, в т.ч. ПДВ - 33905,26 грн та в грудні 2024 року електричної енергії 27972 кВт вартістю на суму 288215,02 грн, в т.ч. ПДВ - 48035,84 грн, був погоджений Споживачем, що підтверджується відповідною відміткою командира - ВЧ НОМЕР_1 в цих Актах, засвідченою його особистим підписом та печаткою військової частини, а відтак обсяг та вартість спожитої електричної енергії за листопад та грудень 2024 року є підтвердженими.
Станом на момент ухвалення судом даного рішення в матеріалах справи відсутні докази виконання відповідачем - КЕВ міста Харків своїх обов'язків, передбачених п. 8.2. договору спільного тимчасового безоплатного використання майна від 27.08.2024 № 446, щодо оплати вартості спожитої ВЧ НОМЕР_1 електричної енергії за листопад та грудень 2024 року на загальну суму 491646,57 грн.
Факт споживання послуг з водопостачання та водовідведення Споживачем - ВЧ НОМЕР_1 за період жовтень-грудень 2024 року підтверджується наданими позивачем до матеріалів справи копіями складених та підписаних між Балансоутримувачем - ТОВ «ДЖАМІЛА» та Споживачем - ВЧ НОМЕР_1 актів наданих послуг за вказаний період, яким Балансоутримувач та Споживач підтвердили, що у період з 01.10.2024 по 31.10.2024 Споживачем було спожито послуги з централізованого водопостачання та водовідведення обсягом 142 м. куб. на суму 6402,59 грн, в т.ч. ПДВ - 1068,00 грн, період з 01.11.2024 по 30.11.2024 Споживачем було спожито послуги з централізованого водопостачання та водовідведення обсягом 181 м. куб. на суму 8152,91 грн, в т.ч. ПДВ - 1358,82 грн та період з 01.12.2024 по 31.12.2024 Споживачем було спожито послуги з централізованого водопостачання та водовідведення обсягом 95 м. куб. на суму 4293,23 грн, в т.ч. ПДВ - 715,54 грн.
Також споживання послуг з водопостачання та водовідведення Споживачем - ВЧ НОМЕР_1 за період жовтень-грудень 2024 року підтверджується наданими позивачем до матеріалів справи копіями складених та підписаних між Балансоутримувачем та Споживачем актів зняття показань лічильників до договору про відшкодування витрат за спожите водопостачання та водовідведення за вказаний період, згідно з якими за період з 01.10.2024 по 31.10.2024 обсяг спожитого водопостачання складає 142 м. куб., з 01.11.2024 по 30.11.2024 обсяг спожитого водопостачання складає 181 м. куб., з 01.12.2024 по 31.12.2024 обсяг спожитого водопостачання складає 95 м. куб.
Крім того, визначені в актах наданих послуг з водопостачання та водовідведення обсяги та вартість підтверджуються наданими позивачем актами здачі-приймання наданих послуг з централізованого водопостачання та водовідведення та довідками по нарахуванню та сплаті абонента, складеними надавачем послуг КП «Харківводоканал», зокрема в зазначених довідках вказані обсяги та нарахування в розрізі об'єктів, а саме: за адресою АДРЕСА_1 за період з 01.10.2024 по 31.10.2024 обсяг споживання - 142 м. куб. та нараховано всього 6402,59 грн, з 01.11.2024 по 30.11.2024 обсяг споживання - 181 м. куб. та нараховано всього 8152,91 грн, з 01.12.2024 по 31.12.2024 обсяг споживання - 95 м. куб. та нараховано всього 4293,23 грн.
Тобто, як вбачається з вказаних актів наданих послуг та зняття показань лічильників, зазначений в цих актах обсяг спожитої послуги з централізованого водопостачання та водовідведення у період з 01.10.2024 по 31.10.2024 на суму 6402,59 грн, в т.ч. ПДВ - 1068,00 грн, у період з 01.11.2024 по 30.11.2024 на суму 8152,91 грн, в т.ч. ПДВ - 1358,82 грн та в період з 01.12.2024 по 31.12.2024 на суму 4293,23 грн, в т.ч. ПДВ - 715,54 грн, був погоджений Споживачем, що підтверджується відповідною відміткою командира - ВЧ НОМЕР_1 в цих Актах, засвідченою його особистим підписом та печаткою військової частини, а відтак обсяг та вартість спожитої послуги з централізованого водопостачання та водовідведення за період жовтень-грудень 2024 року є підтвердженими.
Станом на момент ухвалення судом даного рішення в матеріалах справи відсутні докази виконання відповідачем - КЕВ міста Харків своїх обов'язків, передбачених п. 8.2. договору спільного тимчасового безоплатного використання майна від 27.08.2024 № 446, щодо оплати вартості спожитої ВЧ НОМЕР_1 послуги з централізованого водопостачання та водовідведення за період жовтень-грудень 2024 року на загальну суму 18848,73 грн.
Згідно зі ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
За приписами ст. 525-526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ч. 1 ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 3 Закону України “Про господарську діяльність у Збройних Силах України», суб'єктами господарської діяльності у Збройних Силах України є військові частини, заклади, установи та організації Збройних Сил України, які утримуються за рахунок коштів Державного бюджету України, ведуть відокремлене господарство, мають кошторис надходжень та видатків, рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням. Перелік видів господарської діяльності, здійснення якої дозволяється військовим частинам, визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 19 Закону України “Про Збройні Сили України», фінансування Збройних Сил України здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з п. 6, 7 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України, бюджетне асигнування - повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження; бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому.
Статтею 3 Бюджетного кодексу України передбачено, що бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду. Відповідно до Конституції України бюджетний період для Державного бюджету України за особливих обставин може бути іншим, ніж передбачено частиною 1 цієї статті. Особливими обставинами, за яких Державний бюджет України може бути затверджено на інший, ніж передбачено частиною 1 цієї статті, бюджетний період, є: 1) введення воєнного стану; 2) оголошення надзвичайного стану в Україні. У разі затвердження Державного бюджету України на інший, ніж передбачено частиною першою цієї статті, бюджетний період місцеві бюджети мають бути затверджені на такий самий період. Для середньострокового бюджетного планування середньостроковий період включає плановий та наступні за плановим два бюджетні періоди.
За приписами ч. 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років; довгострокових зобов'язань за енергосервісом, узятих на облік органами Казначейства України; довгострокових зобов'язань у рамках державно-приватного партнерства, узятих на облік органами Казначейства України; середньострокових зобов'язань за договорами щодо забезпечення судноплавного стану внутрішніх водних шляхів та судноплавних шлюзів; середньострокових зобов'язань у сфері охорони здоров'я; середньострокових зобов'язань за договорами на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомобільних доріг; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації.
Довгострокове зобов'язання за енергосервісом на підставі документального підтвердження в установленому порядку скорочення обсягів споживання комунальних послуг та енергоносіїв і видатків на їх оплату за звітний період (порівняно з такими обсягами (видатками), які були б спожиті (здійснені) за відсутності енергосервісу) набуває статусу бюджетного зобов'язання у сумі, визначеній згідно з умовами договору енергосервісу виходячи з цін (тарифів), діючих у періоді, за який здійснюється розрахунок, у межах фактичного скорочення таких видатків.
Відповідно до ст. 49 Бюджетного кодексу України, розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу Казначейства України, якщо інше не передбачено бюджетним законодавством, визначеним п. 5 ч. 1 ст. 4 цього Кодексу. Казначейство України здійснює платежі за дорученнями розпорядників бюджетних коштів у разі: 1) наявності відповідного бюджетного зобов'язання для платежу у бухгалтерському обліку виконання бюджету; 2) наявності затвердженого в установленому порядку паспорта бюджетної програми; 3) наявності у розпорядників бюджетних коштів відповідних бюджетних асигнувань.
Згідно зі ст. 51 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів забезпечують у повному обсязі проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ, інші енергоносії, комунальні послуги та послуги зв'язку, які споживаються бюджетними установами, та укладають договори за кожним видом відповідних послуг у межах бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі.
Відповідач - КЕВ міста Харків є бюджетною неприбутковою установою, яка фінансується виключно з Державного бюджету України та є розпорядником бюджетних коштів в рамках взятих на себе зобов'язань бюджетного періоду.
Згідно з пунктом 8.2. тристороннього договору спільного тимчасового безоплатного використання майна від 27.08.2024 № 446, укладеного між позивачем, відповідачем та Військовою частиною НОМЕР_1 , передбачено обов'язок відповідача відшкодувати позивачу вартість комунальних послуг, що спожиті Військовою частиною НОМЕР_1 (Користувачем) в процесі виконання цього Договору.
Суд відхиляє посилання відповідача у відзиві на позовну заяву та відповіді від 30.01.2025 за вих. № 583/447 на вимогу про відшкодування витрат за спожиту електричну енергію, водопостачання та водовідведення за договором № 446 від 27.08.2024 на неможливість здійснити відшкодування за комунальні послуги за попередній період у зв'язку відсутністю відповідного бюджетного асигнування, оскільки відсутність бюджетного фінансування не може бути підставою для звільнення відповідача від здійснення зобов'язань за вищезазначеним Договором.
Правову позицію щодо неможливості поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету неодноразово висловлював в своїх рішеннях Конституційний Суд України. Зокрема, в Рішенні від 09.07.2007 № 6-рп.2007 Конституційний Суд України вказав на те, що невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави. Разом з тим держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов'язана забезпечити його реалізацію. Інакше всі негативні наслідки відсутності такого механізму покладаються на державу.
Європейський суд з прав людини в рішенні в справі «Кечко проти України» зауважив, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок з державного бюджету, однак свідома відмова в цих виплатах не допускається, доки відповідні положення є чинними. Органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину не виконання своїх зобов'язань.
У справі «Бакалов проти України» та у справі «Терем ЛТД Чечеткін та Оліус проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України, не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.
Аналогічний правовий висновок про те, що сама собою відсутність бюджетних коштів не є підставою для звільнення боржника від виконання зобов'язання викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2018 у справі № 12-46гс18 та в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.03.2018 у справах № 925/246/17 та № 925/974/17.
На підставі зазначеного, враховуючи, що в матеріалах справи відсутні, а відповідачем - КЕВ міста Харків, всупереч ст. 73, 74 ГПК України, не надано доказів, які б свідчили про сплату ним заборгованості за централізоване водопостачання та водовідведення за період жовтень-грудень 2024 року в розмірі 18 848,73 грн, за електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії за період листопад-грудень 2024 року в розмірі 491 646,57 грн, або які б спростовували наявність у нього обов'язку зі сплати вищезазначеної заборгованості, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за централізоване водопостачання та водовідведення за період жовтень-грудень 2024 року в розмірі 18 848,73 грн, за електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії за період листопад-грудень 2024 року в розмірі 491 646,57 грн є обґрунтованими та доведеними належними і допустимими доказами, тому задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідно до ч. 3 ст. 13, ч. 1 ст. 74, ч. 1 ст. 76, ч. 1 ст. 77, ст. 78, 79 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку посилається сторона, як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно зі ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно зі ст. 129 Конституції України, до основних засад судочинства відносяться, зокрема, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.
Здійснюючи розподіл судових витрат суд зазначає наступне.
За приписами п. 5 ч. 1 ст. 237 ГПК України передбачено, що при ухваленні рішення суд вирішує питання як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. За подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір, що складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2025 встановлено у розмірі 3028,00 грн.
Позивачем у позовній заяві, яку було подано до суду через підсистему “Електронний Суд» ЄСІТС, заявлено позовні вимоги майнового характеру на загальну суму 510 495,30 грн, отже за подання до суду зазначеної позовної заяви мав справлятися судовий збір в розмірі 6125,94 грн, що складає 1,5 відсотка ціни позову, з урахуванням коефіцієнту 0,8 для пониження розміру ставки судового збору при поданні позову в електронній формі
Сплачений позивачем судовий збір зараховано до спеціального фонду Державного бюджету України, що підтверджується відповідною Випискою про зарахування зазначеного судового збору, наявною в матеріалах справи.
З огляду на зазначене, враховуючи, що позовні вимоги задоволені судом в повному обсязі на суму 510 495,30 грн, у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України на відповідача покладаються витрати щодо сплати судового збору в розмірі 6125,94 грн.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 129 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, ст. 2, ч. 3 ст. 13, ст. 73-74, 76-79, 86, п. 2 ч. 1 ст. 129, ст. 236-242, 252 ГПК України, ст. 4 Закону України “Про судовий збір», суд
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу міста Харків (61024, м.Харків, вул. Григорія Сковороди, буд. 61, код ЄДРПОУ 07923280) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЖАМІЛА» (61054, м. Харків, вул. Академіка Павлова, буд. 120, код ЄДРПОУ 45183377) заборгованість за послуги з водопостачання та водовідведення в розмірі 18 848,73 грн, заборгованість за електричну енергію та за послуги з розподілу електричної енергії/перетікання реактивної енергії в розмірі 491 646,57 грн, а також судовий збір в розмірі 6 125,94 грн.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається в строки та в порядку визначеному ст. 256, 257 ГПК України.
Повний текст рішення складено і підписано 02.05.2025.
Суддя Н.А. Новікова