майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
"25" квітня 2025 р. м. Житомир Справа № 906/245/24
Господарський суд Житомирської області у складі
судді Лозинської І. В.,
секретар судового засідання Шовтюк І. В.
за участю представників сторін:
- від позивача: Кімак З. К., довіреність від 31.12.2024, вих. №4695/10
- від відповідача: Слободяник П. В., ордер на надання правничої (правової) допомоги серії АМ №1086419 від 29.04.2024
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Комунального підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради
до Приватного підприємства "СІТ"
про стягнення 37183,78 грн
У засіданні суду оголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення господарського суду та повідомлено дату складення повного рішення відповідно до ст. 238 ГПК України.
Позивач звернувся до Господарського суду Житомирської області з позовом про стягнення з відповідача 54201,43 грн заборгованості за надані послуги з постачання теплової енергії за період з листопада 2022 року по лютий 2023 року.
Ухвалою від 06.03.2024 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, призначив судове засідання для розгляду справи по суті (а. с. 36).
30.04.2024 до суду від позивача надішли пояснення від 30.04.2024, вих. №1765/10, з додатками (а. с. 45-50 у т. 1 ).
Ухвалою від 30.04.2024 господарський суд постановив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначив підготовче засідання (а.с. 59 у т.1).
15.05.2024 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з запереченнями проти позову з підстав, у ньому викладених (а. с. 60 - 83 у т. 1).
26.06.2024 до суду від відповідача надійшло доповнення до відзиву (а.с. 101-110 у т.1).
17.07.2024 до суду від позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог до 37183,78 грн у зв'язку з перерахунком боргу, враховуючи площу приміщення, та письмове пояснення щодо визначення кількості використаної теплової енергії розрахунковим методом на будинок №13 по вул. Вітрука в м. Житомирі (а. с. 113-126; 127-140 у т.1).
Відповідними ухвалами від 18.07.2024 господарський суд постановив (а. с. 148; 150 - 151 у т. 1):
- вважати заявленим до розгляду спір про стягнення з відповідача на користь позивача 37183,78 грн боргу і судового збору; призначити підготовче засідання для розгляду справи, заяви позивача про залишення клопотання про витребування доказів без розгляду.
19.08.2024 до суду від відповідача надійшов відзив на заяву про зменшення позовних вимог (а. с. 153 - 156 у т. 1).
22.08.2024 до суду від позивача надійшли пояснення з додатками (а. с. 157, 158 у т. 1).
18.09.2024 до суду від позивача надійшли додаткові пояснення (а. с. 169-173 у т. 1).
24.09.2024 до суду від відповідача надійшли додаткові пояснення (а. с. 174 - 185 у т. 1).
09.10.2024 до суду від відповідача надійшли додаткові пояснення (а. с. 193-197 у т. 1).
10.10.2024 до суду від позивача надійшли додаткові пояснення (а. с. 198 - 210 у т. 1).
08.11.2024 до суду від позивача надійшло пояснення з додатками (а. с. 220 - 222 у т. 1).
29.11.2024 до суду від позивача надійшло пояснення з додатками (а. с. 127-134 у т. 1).
13.12.2024 і 16.12.2024 до суду від позивача надійшли пояснення з перерахунком боргу; клопотання про відкладення розгляду справи із зазначенням підстав (а. с. 239-249 у т.1).
17.12.2024 до суду від відповідача надійшли додаткові пояснення (а. с. 250 - 254 у т. 1).
Ухвалою від 21.01.2025 господарський суд відклав підготовче засідання на 12.02.2025 о 15:30; витребував у позивача, за наявності, відповідну заяву із, зокрема, помісячним розрахунком боргу на суму 17295,10 грн, з доказами її надіслання відповідачу (а. с. 3 у т. 2).
12.02.2025 до суду від відповідача надійшли додаткові пояснення у справі (а.с.6-15 т.2).
12.12.2025 до суду від позивача надійшло пояснення у справі з помісячним перерахунком боргу на загальну суму 17855,88 грн (а. с. 16 - 18 у т. 2).
24.02.2025 до суду від відповідача надійшла заява з додатками про визнання заборгованості на загальну суму 17855,88 грн (а. с. 21 - 26 у т. 2).
Ухвалою від 25.02.2025 господарський суд закрив підготовче провадження, призначив справу до судового розгляду по суті (а. с. 29 у т. 2).
Ухвалою від 08.04.2025 господарський суд відклав розгляд справи по суті на 25.04.2025 о 15:00 (а. с. 37).
У засіданні суду під час судових дебатів представник позивача позовні вимоги підтримала на суму боргу в розмірі 37183,78 грн відповідно до здійсненого розрахунку відповідно до п. 8 розділу 4 Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №315 від 22.11.2018.
Представник відповідача в засіданні суду визнав основний борг на суму 17855,88 грн, який, на думку відповідача, слід розраховувати на підставі п. 7 розділу 4 вказаної Методики, а також з врахуванням вимог Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників позивача та відповідача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, господарський суд
1. Фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом господарської діяльності Комунального підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради (позивач) є постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря.
Сфера виробництва, транспортування та постачання теплової енергії регулюється Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України "Про житлово-комунальні послуги", Законом України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", Правилами надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830, іншими нормативно-правовими актами.
Зокрема, Законом України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 №2189-VIII (далі - Закон №2189-VIII)визначено нову класифікацію житлово-комунальних послуг, нову систему взаємовідносин, що виникатимуть у процесі надання та споживання цих послуг, передбачено різні моделі договірних відносин у сфері комунальних послуг, а також визначено особливості укладання, зміни і припинення договорів про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку.
Відповідно до ст. 12 Закону №2189-VIII надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Згідно із ч. 7 ст. 14 Закону №2189-VIII до дати обрання співвласниками багатоквартирного будинку однієї з моделей організації договірних відносин, визначених частиною першою цієї статті, та/або досягнення згоди з виконавцем про розмір плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної комунальної послуги, між виконавцем відповідної комунальної послуги та кожним співвласником укладається публічний договір приєднання відповідно до ч. 5 ст. 13 цього Закону.
Так, ч. 5 ст. 13 Закону №2189-VIII встановлено, що у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання. Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору в загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.
Згідно п. 3 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2189-VIII договори про надання комунальних послуг, у тому числі із співвласниками багатоквартирних будинків, які не прийняли рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг, мають бути укладені виконавцями відповідних комунальних послуг протягом двох місяців з дня набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України про затвердження типових публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг.
Як вбачається з інформаційної довідки №327363912 від 29.03.2023 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна Приватному підприємству "Сіт" (відповідач) належить на праві власності приміщення магазину загальною площею 361,9 кв. м, що розташоване за адресою: м. Житомир, вул. Вітрука, буд. 13 (реєстраційний №18180991) (а. с. 12, 13 у т. 1).
Зазначене приміщення є частиною житлового багатоквартирного будинку.
01.10.2021 на виконання вимог Закону №2189-VIII КП "Житомиртеплокомуненерго" на своєму офіційному сайті опублікувало типовий індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії (а. с. 48-50 у т. 1), який відповідає типовому індивідуальному договору про надання послуги з постачання теплової енергії (далі - типовий договір), затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830.
Позивач доводить, що у зв'язку з відсутністю рішення співвласників житлового будинку за адресою: м. Житомир, вул. Вітрука, буд. 13, про вибір моделі договірних відносин з надавачем послуг з постачання теплової енергії, відносини сторін щодо надання відповідних послуг у зазначеному житловому багатоквартирному будинку, врегульовані типовим індивідуальним договором про надання послуг з постачання теплової енергії, який укладений із кожним співвласником окремо, зокрема з відповідачем.
За п. 4 типового договору фактом приєднання споживача (відповідача) до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю (позивачу) підписаної заяви-приєднання (додаток), сплата рахунка за надану послуги, факт отримання послуги.
Згідно з п. 5 типового договору виконавець зобов'язується надавати споживачу послугу відповідно до ДК 021:2015 09320000-8 відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.
Обсяг спожитої споживачем послуги визначається як частина обсягу теплової енергії, спожитої у будинку для потреб опалення, визначеної та розподіленої за Законом України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" і складається з: обсягу теплової енергії на опалення приміщення споживача безпосередньо; частини обсягу теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення, який складається з обсягу теплової енергії на опалення місць загального користування і допоміжних приміщень будинку; обсягу теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення.
Обсяг теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення розподіляється також на споживачів, приміщення яких обладнані індивідуальними системами опалення.
Відповідно до п. 14 типового договору, обсяг спожитої у будинку послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22.11.2018 №315 (далі - Методика розподілу).
У разі коли будинок на дату укладення цього договору не обладнаний вузлом (вузлами) комерційного обліку теплової енергії, до встановлення такого вузла (вузлів) обліку обсяг споживання послуги у будинку визначається відповідно до Методики розподілу (п. 15 типового договору).
Згідно з п. 35 типового договору, розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитої послуги є календарний місяць.
Виконавець формує та надає рахунок на оплату спожитої послуги споживачу не пізніше ніж за десять днів до граничного строку внесення плати за спожиту послугу (п. 36 типового договору).
Відповідно до п. 37 типового договору споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.
За пп. 3, 11 п. 44 типового договору споживач зобов'язаний: оплачувати надану послугу за ціною/тарифом, встановленими відповідно до законодавства, а також вносити плату за абонентське обслуговування у строки, встановлені цим договором; у разі відключення його приміщення від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) в установленому законодавством порядку відшкодовувати частину обсягу теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення, який складається з обсягу теплової енергії на опалення місць загального користування і допоміжних приміщень будинку та обсягу теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання (за наявності циркуляції).
За умовами п. 54, 55 типового договору цей договір набирає чинності з моменту акцептування його споживачем, але не раніше ніж через 30 днів з моменту опублікування і діє протягом одного року з дати набрання чинності. Якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.
Пунктом 57 типового договору встановлено, що в разі відключення споживача від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) в установленому законодавством порядку цей договір не припиняє своєї дії.
Позивач протягом листопада 2022 року по лютий 2023 року надав послуги з постачання теплової енергії у житловий багатоквартирний будинок за адресою: м. Житомир, вул. Вітрука, 13, у якому знаходиться нежитлове приміщення відповідача загальною площею 361,9 кв. м.
ПП "Сіт" для здійснення оплатити послуг постачання теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення будинку та за абонентське обслуговування, сума яких складає 54201,43 грн, направлялись рахунки на оплату разом з вимогою від 18.10.2023, вих. №6634/10, про сплату заборгованості, яка була повернена відправнику як не вручена (а. с. 14-17, 18-21, 41 у т. 1).
У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем зобов'язання з оплати вартості послуги з постачання теплової енергії на загальнобудинкові потреби з опалення будинку за адресою: м. Житомир, вул. Вітрука, буд. 13 та здійсненням плати за абонентське обслуговування, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Враховуючи прийняття судом ухвалою від 18.07.2024 до розгляду заяву КП "Житомиртеплокомуненерго" (вх. № 01-44/2110/24 від 17.07.2024) про зменшення позовних вимог, предметом розгляду даної справи станом на дату прийняття рішення господарським судом, є вимоги позивача про стягнення з відповідача 37183,78 грн боргу.
У відзиві на заяву про зменшення позовних вимог від 17.08.2024 відповідач посилається на відсутність у розрахунку комунального підприємства, зазначеного у поясненні від 17.07.2024, вихідних даних площ місць загального користування та допоміжних приміщень будинку, житлової площі будівлі, показників лічильників, довжини всіх транзитних трубопроводів у приміщенні і будівлі в цілому, що, у свою чергу, позбавляє можливості відповідача надати йому оцінку. Також повідомляє суд про наявність у багатоквартирному будинку №13 по вул. Вітрука лічильника теплової енергії (а. с. 153-156 у т. 1).
У поясненнях у справі від 07.11.2024 представник позивача зазначає, що пункт 8 розділу 4 Методики розподілу був застосований під час здійснення розрахунку плати за надану послугу у зв'язку з відсутністю у виконавця розподілу комунальних послуг даних щодо площ МЗК та допоміжних приміщень, а також даних щодо трубопроводів внутрішньобудинкової системи опалення у підвалах, техпідпіллях та на горищах. Також представник комунального підприємства доводить, що чинним законодавством не передбачено обов'язку виконавця розподілу комунальних послуг самостійно збирати вищезазначену інформацію. Крім цього, звертає увагу суду, що відповідні вихідні дані стали відомі позивачу під час розгляду справи судом (а. с. 220 - 222 у т. 1).
2. Норми права (нормативно - правові акти), які застосував Господарський суд Житомирської області.
За положеннями ст. 174 ГК України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ч. 1 - 4 статті 179 ГК України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.
Кабінет Міністрів України, уповноважені ним або законом органи виконавчої влади, державні органи та органи державної влади можуть рекомендувати суб'єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а в визначених законом випадках - затверджувати типові договори.
Укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання в випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи іншим державним органом або органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
За ч. 3 ст. 184 ГК України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених ст. 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами ст. 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
Згідно зі ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що в певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
За ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
За ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
3. Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача 37183,78 грн боргу.
Предметом доказування у справі є факт надання послуг у тій кількості та порядку, плату за отримання якої позивач нарахував і заявив до стягнення з відповідача.
Враховуючи, що за п. 2 розділу І Методики загальнобудинкові потреби на опалення (ЗБП) - це витрати на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень, функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку, без врахування обсягу теплової енергії, витраченої на функціонування внутрішньобудинкової системи гарячого водопостачання, та обсягу теплової енергії, який надходить від ділянок транзитних трубопроводів до приміщень з індивідуальним опаленням та/або окремих приміщень з транзитними мережами опалення, загальнобудинкові потреби на опалення визначено як частка від загального обсягу споживання теплової енергії на опалення будівлі/будинку.
Як передбачено п. 12 розділу IV Методики обсяг теплової енергії, витрачений на загальнобудинкові потреби опалення будівлі/будинку, розподіляється між усіма власниками (співвласниками) приміщень будівлі/будинку (включаючи приміщення з індивідуальним опаленням та окремі приміщення з транзитними мережами опалення) пропорційно до загальних/опалюваних площ/об'ємів їх житлових/ нежитлових приміщень.
Судом встановлено, а сторонами спору не заперечується факт від'єднання нежитлового приміщення відповідача, яке вбудоване в багатоквартирний будинок №13 по вул. Вітрука у м. Житомирі від централізованого опалення.
Власники квартир багатоквартирних будинків є співвласниками усіх допоміжних приміщень будинку та його технічного обладнання і зобов'язанні брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку та прибудинкових територій відповідно до своєї частки у майні будинку. Відключення від мереж централізованого опалення не є підставою для звільнення мешканців від такої участі (правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 22.12.2020 у справі №311/3489/18).
Як вбачається із копії акту КП "Житомиртеплокомуненерго" про перевірку Правил користування тепловою енергією від 06.09.2024 тепловий лічильник, встановлений у підвальному приміщенні будинку за адресою: м. Житомир, вул. Вітрука, буд. 13 не підлягає експлуатації у зв'язку із затопленням водою цього приміщення (а. с. 185 у т. 1).
Пунктами 5, 6 розділу IV Методики розподілу, передбачено, що у разі відсутності встановлених вузлів розподільного обліку / приладів-розподілювачів теплової енергії у МЗК та допоміжних приміщеннях обсяг теплової енергії, витрачений на загальнобудинкові потреби опалення будівлі/будинку, визначається відповідно до проекту будівлі/будинку або за результатом енергоаудиту. Рішення про застосування (не застосування) результатів енергетичного аудиту приймається співвласниками будівлі/будинку в міжопалювальний період, про що письмово повідомляється виконавець розподілу комунальної послуги.
У разі, якщо є відсутнім проект на будівлю/будинок та є наявним результат енергоаудиту, обсяг теплової енергії, витрачений на загальнобудинкові потреби опалення будівлі/будинку, визначається за результатами енергоаудиту. У разі, якщо після проведення енергоаудиту відбулись зміни в системі теплопостачання будівлі/будинку, то результати енергоаудиту не можуть бути застосовані.
Відповідно до п. 7 розділу IV Методики розподілу, у разі відсутності проекту на будівлю/будинок та результатів енергоаудиту обсяг теплової енергії, витрачений на загальнобудинкові потреби опалення, може бути визначений розрахунково за формулою 24, де повинні братись за основу наступні вихідні дані: фактичний обсяг спожитої у будівлі/будинку теплової енергії у розрахунковому періоді, Гкал; загальна площа МЗК та допоміжних приміщень (незалежно від наявності опалювальних приладів) у будівлі/будинку, окрім підвалів, техпідпіль та горищ, м. кв.; загальна опалювальна площа будівлі/будинку, окрім підвалів, техпідпіль та горищ, м. кв.; обсяг теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкової системи опалення, Гкал.
У разі відсутності даних щодо загальних площ для розрахунків у відповідності до формули 24 цієї Методики для типових будівель/будинків можуть бути застосовані площі, визначені на базі проектних площ відповідної серії будівлі/будинку.
Згідно з п. 8 розділу IV Методики розподілу у разі відсутності у виконавця розподілу комунальних послуг даних щодо площ МЗК та допоміжних приміщень та/або даних щодо трубопроводів внутрішньобудинкової системи опалення у підвалах, техпідпіллях та на горищах, то обсяг теплової енергії, витрачений на загальнобудинкові потреби опалення (Qз.б.поп.проект), може бути визначений спрощено: як частка від загального обсягу споживання теплової енергії на опалення будівлі/будинку (Qопбуд): для 1-5 поверхової будівлі/будинку - 25 %; для 6-10 поверхової будівлі/будинку - 20 %; для будівлі/будинку вище 10 поверхів - 15 %; для будівель/будинків комбінованої поверховості - відсоток, визначений як середнє арифметичне значення вищевказаних відсотків в залежності від поверховості частин будівлі/будинку.
За п. 9 розділу IV Методики розподілу, визначений розрахунково, спрощено або відповідно до проекту обсяг теплової енергії, витрачений на загальнобудинкові потреби опалення будівлі/будинку (Qз.б.поп.проект), повинен бути додатково скорегований із застосуванням коефіцієнту zвідкл, що враховує площу приміщень з індивідуальним опаленням у будівлі/будинку.
Обсяг споживання теплової енергії на загальнобудинкові потреби (Qопз.б.п) опалення визначається за формулою, де в основі наступні вихідні дані: визначений розрахунково, спрощено або відповідно до проекту обсяг теплової енергії, витрачений на загальнобудинкові потреби опалення будівлі/будинку, Гкал; коефіцієнт, що враховує площу приміщень з індивідуальним опаленням у будівлі/будинку та розраховується за формулою, де вихідними даними є опалювальна площа приміщень з індивідуальним опаленням у будівлі/будинку, м. кв.; загальна опалювальна площа будівлі/будинку, м.кв.
Отже, визначення та розподіл обсягу спожитої у будівлі/будинку теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення, визначається за формулами, при обчисленні яких застосовуються вихідні дані, залежно від обставин.
Позивач здійснював розрахунок, враховуючи площу приміщення відповідача 277,2 кв. м та 20 ізольованих трубопроводів, у відповідності до п. 8 розділу ІV Методики. Загальний обсяг споживання теплової енергії на опалення будівлі/будинку (Qопбуд) було розраховано комунальним підприємством за формулою 11 Методики розподілу (а. с. 127-130, 170 у т. 1).
У матеріалах справи є копія листа, адресованого начальнику управління муніципального розвитку Житомирської міської ради, від 22.06.2023 за вих. №3453/6, у якому КП "Житомиртеплокомуненерго" повідомляє, що для виконання в опалювальному сезоні 2023-2024 років розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг згідно Методики розподілу з використанням формул 23-24 цієї Методики, в яких застосовується фактична технічна інформація по кожному конкретному будинку, і тому розподіл виявляється коректнішим, ніж при спрощеному алгоритмі розподілу (формули 25-26), який підприємство застосовувало в опалювальному сезоні 2022-2023 років, необхідно надати на підприємство технічну документацію по житловим будинкам згідно відповідних форм, зазначених у додатках до листа (а. с. 221 у т. 1).
Здійснивши аналіз вказаного листа, суд зазначає, що невжиття КП "Житомиртеплокомуненерго" заходів щодо отримання фактичної технічної інформації по житловим будинкам для здійснення розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг згідно з Методикою розподілу під час опалювального сезону 2022-2023 років, може мати наслідком понесення, зокрема, відповідачем, витрат по здійсненні оплати за надані послуги у більшому розмірі.
За таких обставин, суд не бере до уваги аргументи позивача, викладені у поясненнях по справі від 07.11.2024.
Оскільки під час розгляду справи були встановлені усі дані, які є необхідними для здійснення розрахунку обсягу теплової енергії, що витрачений на загальнобудинкові потреби опалення, відповідно до п. 7 розділу IV Методики розподілу, та безпосередньо було здійснено позивачем сам розрахунок (а. с. 16-18 у т. 2), з яким погодився відповідач (а. с. 21-23 у т. 2), стягненню з ПП "Сіт" підлягає 17790, 96 грн боргу з оплати послуги з постачання теплової енергії на загальнобудинкові потреби з опалення будинку за адресою: м. Житомир, вул. Вітрука, буд. 13 та 64,92 грн боргу з оплати абонентського обслуговування.
У стягненні 19327,90 грн боргу слід відмовити.
4. Розподіл судового збору між сторонами.
Приписами ч. 2 ст. 123 ГПК України унормовано, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Розподіл судових витрат врегульовано ст. 129 ГПК України, за п. 2 ч. 1 якої судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Разом з тим, ч. 9 ст. 129 ГПК України унормовано, що у випадку, зокрема, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Враховуючи, що спір у справі виник у зв'язку з несплатою відповідачем боргу за надання послуг з постачання теплової енергії на загальнобудинкові потреби з опалення будинку та не здійсненням плати за абонентське обслуговування, судовий збір покладається на відповідача у повному обсязі.
Керуючись ст. 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Приватного підприємства "СІТ" (10025, Житомирська область, м. Житомир, вул. Вітрука, буд. 13; код ЄДРПОУ 31678476) на користь Комунального підприємства "Житомиртеплокомуненерго" Житомирської міської ради (10014, Житомирська область, м. Житомир, вул. Київська, буд. 48; код ЄДРПОУ 35343771):
- 17855,88 грн боргу;
- 3028,00 грн судового збору.
3. Відмовити у стягненні 19327,90 грн боргу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 02.05.25
Суддя Лозинська І.В.
Віддрукувати:
1 - до справи
2, 3 - сторонам "Електронний суд"