вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
про задоволення скарги на дії або бездіяльність органу ДВС
"28" квітня 2025 р. Cправа № 902/108/25
Господарський суд Вінницької області у складі головуючого судді Тварковського А.А.,
за участю секретаря судового засідання Литвиненко О.Р.,
у відсутності державного виконавця та представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Смарттендер" вих. №б/н від 10.04.2025 (вх. канцелярії суду №01-39/1/25 від 15.04.2025) на бездіяльність державного виконавця Жмеринського відділу державної виконавчої служби у Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Лаврової Ірини Павлівни, подану у справі
за заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю "Смарттендер" (вул. Петра Радченка, буд. 27, офіс 102, м. Київ, 03037, код ЄДРПОУ 41817392)
до боржника: Фізичної особи-підприємця Завальнюка Ігоря Васильовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
про видачу судового наказу за вимогою про стягнення 32531 грн грошової заборгованості,
На розгляді Господарського суду Вінницької області перебувала заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Смарттендер" (вх. № 111/25 від 30.01.2025) про видачу судового наказу про стягнення з Фізичної особи-підприємця Завальнюка Ігоря Васильовича 32531 грн грошової заборгованості.
Заяву обґрунтовано неналежним виконанням зі сторони боржника умов Договору приєднання №SO-2015-003 про надання доступу до онлайн-сервісу під час проведення процедур публічних закупівель PROZORRO в частині оплати вартості надання такого доступу.
За результатами розгляду вказаної заяви 03.02.2025 судом видано відповідний судовий наказ у справі №902/108/25, який після набрання законної сили скеровано стягувачу - Товариству з обмеженою відповідальністю "Смарттендер".
15.04.2025 засобами поштового зв'язку до суду у справі №902/108/25 надійшла скарга представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Смарттендер" на бездіяльність державного виконавця Жмеринського відділу державної виконавчої служби у Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Лаврової Ірини Павлівни.
Ухвалою суду від 16.04.2025 зазначену скаргу призначено до розгляду в судовому засіданні на 28.04.2025 о 10:00 год.
На визначений час у судове засідання 28.04.2025 повідомлені належним чином державний виконавець та представники сторін (шляхом направлення ухвали до електронних кабінетів ЄСІТС органу ДВС та стягувача, а також рекомендованою кореспонденцією боржнику) не з'явилися.
Відповідно до ч. 2 ст. 342 Господарського процесуального кодексу України неявка стягувача, боржника, державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду скарги, не перешкоджають її розгляду.
Дослідивши матеріали поданої скарги, суд враховує таке.
В обґрунтування мотивів скарги стягувач зазначає, що 07.04.2025 у Електронний кабінет Товариства з обмеженою відповідальністю "Смарттендер" від державного виконавця Жмеринського відділу державної виконавчої служби у Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Лаврової Ірини Павлівни надійшло повідомлення від 07.04.2025 про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання. Підставою вказано, що виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження". Немає дати народження боржника, що унеможливлює подальшу роботу в системі АСВП.
Вказані обставини встановлено судом за змістом доданого до матеріалів скарги повідомлення ВДВС про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання від 07.04.2025 за підписом головного державного виконавця Ірини Лаврової.
Так, умови і порядок виконання рішень судів регламентовані Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Завданням органів державної виконавчої служби та приватних виконавців є своєчасне, повне і неупереджене виконання рішень, примусове виконання яких передбачено законом (ст. 3 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів").
За приписами п. 3 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження" у виконавчому документі зазначається, зокрема, дата народження боржника - фізичної особи.
Визначення поняття фізичної особи міститься у ст. 24 Цивільного кодексу України, відповідно до якої людина, як учасник цивільних відносин вважається фізичною особою.
Відповідно до ч. 1 ст. 128 Господарського кодексу України громадянин визнається суб'єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 цього Кодексу.
Згідно із ч. 2 ст. 50 Цивільного кодексу України фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом.
Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - виписка) - документ в електронній або у випадках, передбачених цим Законом, у паперовій формі, який формується за результатами проведення реєстраційних дій і містить відомості про юридичну особу або її відокремлений підрозділ, фізичну особу - підприємця (у тому числі про взяття на облік в органах державної статистики та податкових органах, видачу документів дозвільного характеру) або громадське формування, що не має статусу юридичної особи, а також про проведену реєстраційну дію.
Державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, відокремленого підрозділу юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом (п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").
Таким чином, з моменту реєстрації в порядку, передбаченому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", фізична особа набуває особливого статусу суб'єкта господарювання.
Боржником у даному випадку виступає саме фізична особа-підприємець Завальнюк Ігор Васильович, а чинним законодавством України не передбачено обов'язкового зазначення у виконавчому документі дати народження фізичної особи у статусі підприємця.
Крім того, суд акцентує увагу, що за приписами ч. 3 ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.
За висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 29.04.2021 у справі № 686/3941/19, відсутність у виконавчому листі окремих персональних даних (зокрема дати народження боржника та ідентифікаційного номера) не є безумовною підставою для повернення виконавчого документа без прийняття до виконання.
Подібні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 26.12.2018 у справі № 749/1181/16-ц, від 08.05.2019 у справі № 813/2125/16, від 19.09.2019 у справі № 469/1357/16-ц.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що бездіяльність державного виконавця Жмеринського відділу державної виконавчої служби у Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Лаврової Ірини Павлівни щодо винесення повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання порушують права стягувача та є такими, що не відповідають вимогам закону.
В силу приписів ч. 2 ст. 343 Господарського процесуального кодексу України у разі встановлення обґрунтованості скарги суд скасовує оскаржувані рішення та визнає дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).
Отже, скарга представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Смарттендер" вих. №б/н від 10.04.2025 (вх. канцелярії суду №01-39/1/25 від 15.04.2025) підлягає задоволенню повністю.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 18, 231, 232, 233, 234, 235, 240, 242, 326, 339, 342, 343, 345 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Скаргу представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Смарттендер" вих. №б/н від 10.04.2025 (вх. канцелярії суду №01-39/1/25 від 15.04.2025) на бездіяльність державного виконавця Жмеринського відділу державної виконавчої служби у Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Лаврової Ірини Павлівни, подану у справі № 902/108/25, задовольнити повністю.
2. Визнати неправомірним та скасувати повідомлення державного виконавця Жмеринського відділу державної виконавчої служби у Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Лаврової Ірини Павлівни від 07.04.2025 про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання (судового наказу Господарського суду Вінницької області від 03.02.2025 у справі № 902/108/25).
3. Визнати неправомірною бездіяльність державного виконавця Жмеринського відділу державної виконавчої служби у Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Лаврової Ірини Павлівни, яка полягає у не відкритті виконавчого провадження по виконанню судового наказу Господарського суду Вінницької області від 03.02.2025 у справі № 902/108/25.
4. Зобов'язати державного виконавця Жмеринського відділу державної виконавчої служби у Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Лаврову Ірину Павлівну відкрити виконавче провадження, прийнявши до виконання судовий наказ Господарського суду Вінницької області від 03.02.2025 у справі № 902/108/25.
5. Відповідно до ст. 235 ГПК України ухвали, постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
6. За приписами п. 25 ч. 1 ст. 255 ГПК України ухвалу про розгляд скарги на рішення, дії (бездіяльність) органів Державної виконавчої служби, державного виконавця, приватного виконавця може бути оскаржено окремо від рішення суду першої інстанції до Північно-західного апеляційного господарського суду.
7. Згідно із положеннями ч.1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
8. Примірник ухвали надіслати ТОВ "Смарттендер" та державному виконавцю Жмеринського відділу державної виконавчої служби у Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Лавровій Ірині Павлівні до Електронних кабінетів ЄСІТС, ФОП Завальнюку Ігорю Васильовичу - рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Дата складання повного тексту ухвали 02.05.2025.
Суддя А.А. Тварковський
віддрук. прим.:
1 - до справи;
2 - ФОП Завальнюку Ігорю Васильовичу - АДРЕСА_1 .