Рішення від 28.04.2025 по справі 522/9101/25-Е

Справа №522/9101/25-Е

Провадження №2-о/522/340/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2025 року

Приморський районний суд м. Одеси

в складі: головуючого судді Науменка А.В.,

за участі секретаря судового засідання Зелінська К.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , за участі заінтересованої особи - ВІДДІЛ ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ АКТІВ ЦИВІЛЬНОГО СТАНУ У МІСТІ ОДЕСІ ПІВДЕННОГО УПРАВЛІННЯ МІНЮСТ (ОДЕСА) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернувся до Приморського районного суду міста Одеси з заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, в якій просить встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на території смт Нікольське (раніше Володарське), Маріупольського району, Донецької області.

Ухвалою суду від 28.01.2025 року відкрито провадження у справі, судове засідання призначено на 28.01.2025 року.

Заявник та заінтересована особа в судове засідання не з'явилися, про час і місце судового засідання були повідомлені належним чином.

Фіксування судового процесу не здійснювалось у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Судом встановлено, що заявник, ОСОБА_1 , звернувся до суду на підставі пункту 8 частини першої статті 315 Цивільного процесуального кодексу України в порядку окремого провадження з метою встановлення факту смерті свого двоюрідного дідуся громадянина України ОСОБА_2 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на території смт Нікольське (раніше Володарське), Маріупольського району, Донецької області.

На підтвердження родинних відносин між Заявником- ОСОБА_1 та його двоюрідним дідусем по батьковій лінії - ОСОБА_2 заявником надані наступні докази: копія свідоцтва про народження Заявника - ОСОБА_1 , підтверджує, що його батьком Заявника є - ОСОБА_3 (копія свідоцтва про народження ОСОБА_1 . Серія НОМЕР_1 додається); копія свідоцтва про народження ОСОБА_3 (батька Заявника) підтверджує, що його батьком є ОСОБА_4 , а матір'ю- ОСОБА_5 (свідоцтво про народження ОСОБА_3 . Серія НОМЕР_2 додається); в свою чергу мати батька Заявника, тобто бабуся Заявника- ОСОБА_5 мала до шлюбу дівоче прізвище - “ ОСОБА_6 », що підтверджується витягом про зміну прізвища ОСОБА_5 (копія витягу з ДРАЦС про держ. реєстрацію шлюбу додається); померлий - ОСОБА_2 є рідним братом бабусі Заявника ( ОСОБА_7 ), що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_7 (копія свідоцтва про народження Серії НОМЕР_3 додається) та свідоцтвом про народження ОСОБА_2 (копія свідоцтва про народження Серії НОМЕР_4 додається) з яких вбачаються наявність у обох спільних батьків - ОСОБА_8 -батько та ОСОБА_9 .

Факт смерті двоюрідного дідуся Заявника, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території в смт Нікольське (раніше Володарське) Донецької області, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим органом окупаційної влади (територіальним відділом ДРАЦС Куйбишевського району Управління ДРАЦС Запорізької області), а саме свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 , від 19 листопада 2024 року. Підставою для видачі даного свідоцтва про смерть ОСОБА_2 стала довідка про причину смерті №661, призначена для захоронення, видана лікарем ОСОБА_10 з Державного бюджетного відділення лікарні інтенсивного лікування м. Маріуполя, в якій зазначено, що причиною смерті була сечокам'яна хвороба правої нирки.

Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові особи та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо вони створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/або особами, є недійсним та не створює жодних правових наслідків.

У зв'язку з цим, отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, де неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Встановлення факту смерті необхідне для державної реєстрації смерті на території України та одержання свідоцтва про смерть державного зразка.

Заявник змушений звертатися до суду з цими вимогами, оскільки іншим чином довести факт смерті неможливо.

Відповідно до ч.3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Відповідно до положень ч.2 ст. 49 ЦК України, актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи. А згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Згідно з положеннями п.2 ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Згідно п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті, а відповідно до роз'яснень, наданих у п.18 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Якщо документи про смерть особи відсутні, то державна реєстрація її смерті проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті.

У абзаці першому п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті.

Разом з тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. theRepublic o f MoldovaandRussia», «Ila§cuandOthers v. MoldovaandRussia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibiacase), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.

Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог статті 263 ЦПК України щодо повного і всебічного з'ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території. Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку статті 317 ЦПК України.

Встановлення даного факту смерті на тимчасово окупованій території, що має юридичне значення, необхідно заявнику для реєстрації в Державному реєстрі актових записів України.

Згідно пункту 8 частини першої статті 430 та ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню..

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 263-265, 293, 294, 315-319 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , за участі заінтересованої особи - ВІДДІЛ ДЕРЖАВНОЇ РЕЄСТРАЦІЇ АКТІВ ЦИВІЛЬНОГО СТАНУ У МІСТІ ОДЕСІ ПІВДЕННОГО УПРАВЛІННЯ МІНЮСТ (ОДЕСА) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території - задовольнити.

Встановити факт смерті громадянина України України ОСОБА_2 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на на тимчасово окупованій території смт Нікольське (раніше Володарське), Маріупольського району, Донецької області.

Допустити негайне виконання рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Одеського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.В. Науменко

28.04.25