Справа № 712/5279/25
Провадження № 3/712/1716/25
01 травня 2025 Соснівський районний суд м. Черкаси у складі судді Рябухи Ю.В., за участі прокурора Лисика М.А., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від оперуповноваженого Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань НПУ, відповідно до Законів України« Про Національну поліцію»,«Про запобігання корупції», Постанови Кабінету Міністрів України від 2810.2015 № 877«Про затвердження Положення про Національну поліцію», «Положення про Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України», затвердженого наказом Національної поліції та ст.254-256 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прож. АДРЕСА_1 , працювала Відділ з питань нотаріату у Черкаській області Управління нотаріату Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), головний спеціаліст
за ч.1 ст.172-6 КУпАП ,-
На розгляді Соснівського райсуду м. Черкаси перебувають об'єднані адміністративні справи відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністравивних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП. Судом встановлено, що ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом відділу з питань - нотаріату у Черкаській області Управління нотаріату Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) та відповідно до підпункту «в» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією в порушення вимог ч. І ст. 45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларація фактично подана 23.02.2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6КУпАП. Вона ж, будучи головним спеціалістом відділу з питань - нотаріату у Черкаській області Управління нотаріату Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) та відповідно до підпункту «в» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією в порушення вимог ч. І ст.45, п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє свою діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) за період не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2024, а декларація фактично подана 23.02.2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала, пояснила, що прямого умислу не подавати декларації у неї не було. Даний факт стався через технічні причини, а саме поломку комп'ютерної техніки. У зв'язку з відсутністю коштів на ремонт, оскільки вона не працює, має на утриманні малолітню дитину, не змогла своєчасно відремонтувати комп'ютер та відповідно подати декларації. Прокурор в судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адмінвідповідальності за правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Суд, вивчивши матеріали справи, дійшов наступного. Відповідно до положення про відділ нотаріату у Черкаській області Управління нотаріату Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) - це положення визначає правовий статус відділу з питань нотаріату у Черкаській області Управління нотаріату Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), його структуру, завдання, права, обов'язки та відповідальність, а також взаємовідносини Відділу державним нотаріальними канторами, державним нотаріальним архівом та приватними нотаріусами Черкаскьої області. Відділ є структурним підрозділом Управління нотаріату Центрального міжрегіонального управління. Основними завданнями Відділу є:
- участь у забезпеченні реалізації державної політики у сфері нотаріальної діяльності;
- підготовка пропозицій щодо удосконалення діяльності установ нотаріату, участь в роботі з удосконалення законодавства, в розробці проектів нормативно- правових актів та сприяння розвитку нотаріату;
- забезпечення захисту прав фізичних та юридичних осіб у сфері нотаріату;
- здійснення міжнародно-правового співробітництва у сфері нотаріату.
Відповідно до покладених завдань Відділ:
- організовує роботу установ нотаріату Черкаської області, проводить перевірки організації роботи державних нотаріальних контро, державного нотаріального архіву, нотаріальної діяльності приватних нотаріусів Черкаської області, дотриманням ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства;
- забезпечує і контролює діяльність державного нотаріального архіву щодо зберігання нотаріальних документів;
- контролює дотримання вимог щодо організації робочого місця приватного нотаріуса, проводить перевірку відповідності робочого місця (контори) приватного нотаріуса встановленим вимогам;
- готує матеріали і вносить пропозиції начальнику Управління нотаріату щодо зупинення, припинення діяльності приватних нотаріусів;
- забезпечує розгляд звернень фізичних та юридичних осіб з питань нотаріату, виявляє та вживає заходи щодо усунення причин, що породжують обґрунтовані скарги громадян;
- вживає заходів щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення в разі їх виявлення.
Відповідно до наказу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) «Про звільнення ОСОБА_1 » звільнено ОСОБА_1 , провідного спеціаліста Центрального відділу з питань нотаріату Управління нотаріату Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), з займаної посади за взаємною домовленістю, відповідно до частини другої статті 86 Закону України «Про державну службу», з 01.08.2022. Відповідно до наказу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) «Про призначення ОСОБА_1 » призначено ОСОБА_1 , на посаду головного спеціаліста Центрального відділу з питань нотаріату Управління нотаріату Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) з 02.08.2022, тимчасово, до призначення на посаду переможця конкурсу або до спливу дванадцятимісячного строку після припинення чи скасування воєнного стану, з посадовим окладом згідно зі штатним розписом. Продовжити виплачувати ОСОБА_1 надбавку за раніше присвоєний 8 ранг державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби. Продовжувати виплачувати ОСОБА_1 надбавку за вислугу , років на державній службі у розмірі 45% посадового окладу. Відповідно до наказу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) «Про звільнення ОСОБА_1 » звільнено ОСОБА_1 , головного спеціаліста Центрального відділу з питань нотаріату Управління нотаріату Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), з займаної посади за взаємною домовленістю, відповідно до частини другої статті 86 Закону України «Про державну службу», з 19.12.2022. Відповідно до наказу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) «Про призначення ОСОБА_1 » призначено ОСОБА_1 на посаду головного спеціаліста відділу з питань нотаріату у Черкаській області Управління нотаріату Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) з 20 грудня 2022 року тимчасово, до призначення на цю посаду переможця конкурсу в установленому законодавством порядку або до спливу дванадцятимісячного строку. з дня припинення чи скасування воєнного стану, відповідно до абзацу першого частини п'ятої, абзацу другого частини сьомої статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», з посадовим окладом згідно зі штатним розписом, зі збереженням 8 рангу державного службовця в межах категорії «В» посад державної служби та встановленням випробування строком два місяці. Встановлено ОСОБА_1 надбавку за вислугу років на державній службі у розмірі 45% посадового окладу, відповідно до статті 52 Закону України «Про державну службу».
Відповідно до посадової інструкції до основних посадових обов'язків ОСОБА_1 відноситься:
- здійснює нагляд за діяльністю суб'єктів первинного фінансового моніторингу шляхом проведення планових та позапланових перевірок, у тому числі виїзних, забезпечує надання методологічної, методичної та іншої допомоги суб'єктам фінансового моніторингу;
- здійснює контроль дотримання державними та приватними нотаріусами вимог чинного законодавства та готує проекти відповідей за результатами розгляду звернень громадян, запитів органів державної влади, громадських дормувань підприємств, установ, організацій, що належать до компетенції Відділу;
- узагальнює інформацію щодо звернень громадян з питань вчинення нотаріальних дій;
- здійснює формування та ведення реєстраційних справ приватних нотаріусів;
- виконує інші завдання за дорученням начальника Відділу, начальника Управління нотаріату, начальника Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) та регіонального координатора Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
ОСОБА_1 була ознайомлена з посадовою інструкцією та своїм підписом завірила ознайомлення із вказаним документом.
Відповідно до п.9 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією-діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст.3 цього Закону. Відповідно до п.9 ч. І ст.8 Закону України «Про державну службу», державний службовець зобов'язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції. Пунктом 5 ч.2 ст.32 Закону України «Про державну службу», передбачено, що на державних службовців поширюються обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції». Згідно з п.п. «в» п.1 ч.І ст. 3 Закону суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці. Одночасно, зазначена категорія віднесена до суб'єктів вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, та на них розповсюджуються обмеження і обов'язки передбачені ст.45 Закону. У розумінні до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та зобов'язана подавати декларацію відповідно до встановленого Законом порядку. Згідно із ч.І ст.45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункту 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Законом та Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 23 липня 2021 року № 449/21, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 р. за № 987/36609 (далі - Порядок 449/21) передбачено три види декларацій, зокрема:
щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 визначено, що за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати:
щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди;
декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно);
декларацію кандидата на посаду за 2021 та 2022 звітні періоди
Особливості подання декларацій кандидата на посаду та декларацій при звільненні наведено у відповідях на запитання 2-1 та 2-2 цих Роз'яснень.
З 1 січня до 31 березня 2024 року включно суб'єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2023 звітний період.
Декларації, подані в період з 24.02.2022 до 11.10.2023 включно вважаються такими, що були подані на виконання обов'язку, передбаченого ст. 45 Закону (абз. 2 п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону). Повторне їх подання не вимагається та є технічно неможливим.
Беручи до уваги те, що ОСОБА_1 достроково не припиняла свої повноваження, то повинна була подавати електронні декларації кожного звітного току, а тому граничним терміном подачі декларації щорічна за 2022 рік є 31.01.2024.
УСР в Черкаській області, згідно з вимогами ст. 251 КУпАП встановлено фактичні обставини, що можуть свідчити про наявність адміністративного ззравопорушення, та інші аспекти, що мають значення для правильного вирішення справи. Зокрема, за результатами моніторингу загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на офіційному веб-сайті Національного агентства, установлено, що ОСОБА_1 лише 23.02.2024 в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік; декларацію особи, яка припиняє свою діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) за період не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2024, а декларація фактично подана 23.02.2024.
Згідно із ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків. Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, а відповідальність настає лише за умови, що особа усвідомлювала протиправний характер своїх дій і мала прямий умисел, спрямований на несвоєчасне подання декларації без поважних причин, вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності. Аналіз вказаних норм приводить до висновку, що склад правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є формальним і не передбачає настання будь-яких негативних наслідків, обов'язковим елементом його об'єктивної сторони є умисна дія, тобто умисне несвоєчасне подання без поважних причин декларації. Ураховуючи те, що КУпАП не поділяє умисел на види, для притягнення особи до відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП достатньо встановити наявність умислу загалом, тобто, що суб'єкт декларування усвідомлював протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачав її шкідливий характер і бажав або свідомо допускав вчинення відповідного протиправного діяння. Таким чином, умисел ОСОБА_1 полягав у тому, що вона, будучи ознайомленою із вимогами Закону про обов'язки, обмеження та заборони, оскільки неодноразово подавала електронні декларації, не виконала вимоги Закону та навмисно і протиправно їх порушила. Вона усвідомлювала обов'язок подати електронну декларацію і те, що маючи для цього можливості, її не подала. Невиконання обов'язку і порушення вимог Закону є об'єктивним наслідком і результатом його діяння. Разом з тим, ч. 2 ст. 251 КУпАП регламентовано, що обов'язок збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП. Таким чином, ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом відділу з питань нотаріату у Черкаській області Управління нотаріату Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) та відповідно до підпункту «в» п.1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією в порушення вимог ч. І ст.45, п.2-7 Прикінцевих положень Закону України Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларація фактично подана 23.02.2024; декларацію особи, яка припиняє свою діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Згідно зі ст. 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити. Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами. Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови не своєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Суд приймає до уваги той факт, що несвоєчасне подання декларацій могло статися з технічних причин, але оскільки ОСОБА_1 фактично не визнала вину у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а тому застосування ст. 22 КУпАП є неможливим. Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а тому підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , визнати винною у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1ст. 172-6 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , адміністративне стягнення, згідно ст. 36 КУпАП, у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 850грн.
У разі несплати ОСОБА_1 штрафу не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу, а саме 1700грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 605,60грн. на користь держави.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення.
Суддя Соснівського
районного суду м. Черкас Рябуха Ю.В.