Справа №635/4734/24
Провадження № 3/635/188/2025
28 квітня 2025 року смт. Покотилівка
Суддя Харківського районного суду Харківської області Лук'яненко С.А., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Відділу поліції №3 ХРУП №1 ГУНП в Харківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого майстром у Бабаївському лісництві, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ;
за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
03 травня 2024 року о 19 годині 10 хвилин в смт.Буди Харківського району Харківської області, вул.Харківська, ОСОБА_1 керував транспортним засобом Chery Tiggo 2, д/н НОМЕР_1 , із ознаками алкогольного сп'яніння (явний запах алкоголю з порожнини рота, поведінка не відповідає обстановці, нечітка мова). Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора Drager Alcotest 6820 та у закладі охорони здоров'я КНП ХОР ОНД відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
п.2.5 Правил дорожнього руху «водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції».
В судових засіданнях захисником особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_2 подано клопотання про закриття справи про адміністративне правопорушення в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП.
В обґрунтування даного клопотання зазначив, що при вивченні матеріалів даної адміністративної справи слід звернути увагу, що зовнішній вигляд ОСОБА_1 та особи, яка відображена на відео із записів боді-камер відрізняється, а саме: різний зріст, статура, голос, особа, особливі прикмети на обличчі (родимка на правої щоці), манера поведінки та інше. Тобто на відео зображений не ОСОБА_1 , а інша особа, у зв'язку із чим провадження по справі підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю в його діях події адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
В судове засідання викликалися свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які на виклики до суду не прибули, причини неявки суду не повідомили.
В судове засідання ОСОБА_1 та його захисник не з'явились, на адресу суду подали заяву, в якому підтримали клопотання про закриття адміністративного правопорушення у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, просили проводити судове засідання за їх відсутності
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Згідно статті 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Як зазначено в ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 9 КУпАП правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно положень КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Наявність події правопорушення доводиться шляхом подання доказів.
У ст.251 КУпАП зазначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
При цьому, у відповідності до ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Згідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч. 1 статті 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.2.5 ПДР України водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Порядок проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції визначений ст. 266 КУпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008 року (далі Порядок), та регулюється Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 (далі Інструкція).
Як вказувалося вище, право органів Національної поліції вимагати пройти у встановленому порядку огляд у відповідності до п.2.5 ПДР кореспондується із обов'язком водія не керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
У разі невиконання вимог п.2.5 ПДР передбачена адміністративна відповідальність за частиною 1 статті 130 КУпАП, а саме: за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
На підтвердження вини ОСОБА_1 матеріали справи містять:
- протокол про адміністративне правопорушення ААД № 786348 від 03.05.2024 року, який він відмовився підписувати;
- акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, в якому зазначена відмова ОСОБА_1 від проходження огляду в присутності двох свідків;
- направлення водія транспортного засобу ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння до КНП ХОР ОНД від 03.05.2024 року, в якому зазначено, що огляд не проводився, відмова;
- письмові пояснення свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , в яких зазначено, що 03.05.2024 року приблизно 19 год. 10 хв., вони стали свідками, як водій транспортного засобу Chery Tiggo 2, д/н НОМЕР_1 , ОСОБА_1 , в стані алкогольного сильного сп'яніння наїхав на бордюр біля магазину «Посад» в с.Буди Харківського району Харківської області по вул.Харківська, при розмовному контакті з ОСОБА_1 було чутно запах алкоголю, останній поводив себе агресивно, образливо, використовував ненормативну лексику та заперечував свою провину; у присутності свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . ОСОБА_1 працівниками поліції було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, від якого останній відмовився;
- електронний рапорт від 03.05.2024 року;
- довідка інспектора СРПП ВП №3 ХРУП №1 ГУНП в Харківській області лейтенанта поліції Дудко І., з якої вбачається, що ОСОБА_1 ,. ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримував посвідчення водія на право керування транспортними засобами в органах МВС України серії НОМЕР_2 від 23.08.2011 року;
- відеозапис з нагрудних камер патрульних поліцейських на СД диску.
ОСОБА_1 та його захисник заперечують факт вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, зазначають, що на записах нагрудних камер патрульних поліцейських зображено не ОСОБА_1 , а зовсім іншу особу.
Суд дослідивши наданий відеозапис зазначає, що вище вказані посилання особою, яка притягується до адміністративної відповідальності та його захисником є безпідставними.
Так, на відео-записі зафіксовано, як під час встановлення особи, яка вчинила правопорушення, а саме з'ясування анкетних даних, на вимогу поліцейського особа відмовилася надати реєстраційні документи на транспортний засіб і посвідчення водія, за що на нього був складений адміністративний протокол серії ББА №108202 від 03.05.2024 року. В той час особа правопорушника була встановлена поліцейськими з бази ІПНП на підставі посвідчення водія НОМЕР_2 від 23.08.2011 року. Крім того із відеозапису вбачається, що водій не заперечував що, транспортний засіб засобом Chery Tiggo 2, д/н НОМЕР_1 належить саме йому, і що він не ОСОБА_1 . Даний факт підтверджують також показання свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Доказів того, що особа, яка зображена на відеозапису не є ОСОБА_1 , стороною захисту не надано.
Суд вважає, що протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складений уповноваженою особою, з дотриманням вимог ст. 256 КУпАП.
Процедура проведення поліцейським огляду водія на стан алкогольного сп'яніння відповідає вимогам Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства Внутрішніх справ України та Міністерством охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 року. Відповідно до положень п.2 розділу І зазначеної інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Відповідно до п 1.3. учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги правил дорожнього руху, а також бути взаємно ввічливими.
Згідно до вимог п. 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Таким чином, отримавши посвідчення водія, ОСОБА_1 взяв на себе зобов'язання як водій транспортного засобу зобов'язання неухильно дотримуватись вимог, передбаченим ПДР України в тому числі і у частині встановлених ними заборон.
За таких обставин суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП як відмова особи, яка керує транспортним засобом, відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
В рішенні по справі «О' Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Відповідно до ст. 23 Кодексу України про адміністративне правопорушення, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення та для запобігання вчинення нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами.
У відповідності до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до довідки інспектора СРПП ВП №3 ХРУП №1 ГУНП в Харквіській област лейтенанта поліції Дудко І. ОСОБА_1 ,. ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримував посвідчення водія на право керування транспортними засобами в органах МВС України серії НОМЕР_2 від 23.08.2011 року.
Суд, вважає необхідним та достатнім для виховання ОСОБА_1 та запобігання вчиненню особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, нових правопорушень накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на 1 рік.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору, що стягується з правопорушника, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 23, 27, ч. 1 ст. 130, 251, 252, 268, 277, 280, 283, 287, 288, 289 КУпАП, Законом України "Про судовий збір", суддя -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого за ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, з позбавленням права керування транспортними засобами на 1 рік.
Реквізити для сплати адміністративного штрафу:
Отримувач коштів - ГУК Харківськ обл/Харкiвобл/21081300
Код класифікації доходів бюджету - 21081300
Код за ЄДРПОУ - 37874947
Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП)
Рахунок отримувача - UA168999980313020149000020001
Роз'яснити, що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч.2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, зазначений у постанові про стягнення штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Реквізити для сплати судового збору:
ГУК у м. Києві/м.Київ/ 22030106
Код отримувача ( код за ЄДРПОУ) 37993783
Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001
Код класифікації доходів бюджету 22030106
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Харківський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня винесення такої постанови.
Суддя С.А.Лук'яненко