621/769/25
3/621/297/25
іменем України
02 травня 2025 року м. Зміїв
Суддя Зміївського районного суду Харківської області Овдієнко В. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали, які надійшли від відділу поліції № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Малин Малинського району Житомирської області, є громадянином України, має середньо-технічну освіту, одружений, зареєстрований в АДРЕСА_1 , фактично проживає як внутрішньо переміщена особа в АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні,
за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 261294 від 03.03.2025, складеного інспектором СРПП ВП № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області старшим лейтенантом поліції Повєткіним В. Є., ОСОБА_1 ставиться у вину правопорушення, передбачене частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за наступних обставин: 03.03.2025 16:34:00 с. Водяхівка, вулиця Мерефянська, 5, водій гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 03.03.2025 р. за адресою: с. Водяхівка, вул. Мерефянська, буд. 5, керував автомобілем ВАЗ-21013, ДНЗ: НОМЕР_2 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння, зі згоди водія, у встановленому законом порядку проводився під відеозапис із застосуванням приладу "Драгер-АRLH0151". Відповідно до тесту номер 6820, проведеному 03.03.2025 р., о 17 год 05 хв водій дійсно керував т. з., в стані алкогольного сп'яніння (результат огляду позитивний 2.08 промілі), чим порушив п. 2.9 а ПДР - керування ТЗ особами в стані алк., нарк. чи ін сп'яніння що знижують їх увагу та швидкість реакції.
До протоколу долучено:
- акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (а. с. 2);
- роздруковану квитанцію - alcotest 6820 на приладі № ARLН-0151 щодо результату огляду на стан алкогольного сп'яніння з газоаналізатора "Drager", якою підтверджується, що 03.03.2025 о 17:05 годині ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп'яніння, результат тесту 2.08% (а. с. 3);
- рапорт інспектора СРПП ВП № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області від 03.03.2025 (а. с. 4);
- довідку інспектора САП Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області (а. с. 5);
- диск з відеофайлами, де зафіксовано обставини події, що відбулася 03.03.2025 (а. с. 6).
25.03.2025 матеріал надійшов до суду. Згідно протоколу автоматизованого розподілу справи для розгляду матеріалу визначено суддю Овдієнка В. В.
Судовий розгляд матеріалу був призначений на 10.04.2025.
02.04.2025 особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 був ознайомлений з матеріалами справи.
10.04.2025 особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 подав до суду клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
На обґрунтування клопотання зазначено, що до моменту зупинки транспортного засобу він був тверезий, але за версією інспектора Повєткіна він був у стані алкогольного сп'яніння, що не підтверджено відеозаписом.
Його дії були логічні, послідовні та відповідали обстановці за наступних обставин.
Так, він керував транспортним засобом у тверезому стані, зупинився самостійно, і не був зупинений працівниками поліції, лише потім вжив алкоголь в квартирі АДРЕСА_3 , де проживають ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Він вжив алкоголь вже як пішохід, що і пояснив працівнику поліції. Також, на місці події ОСОБА_4 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 пояснили ці відомості працівнику поліції. Тобто, він вжив алкоголь після залишення свого автомобіля на узбіччі.
Крім того, працівники поліції схиляли його відмовитися від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, але він погодився на вимогу працівника поліції.
Також, матеріали справи не містять відомостей відео фіксації події у період часу з 16:36 години по 16:47 годину, де безпосередньо зафіксовано момент підходу до зупиненого автомобіля.
На підставі викладеного, вважав, що мала місце провокація працівника поліції, спрямована на відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, з метою подальшого необґрунтованого складання протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Крім того, 10.04.2025 було допитано свідка ОСОБА_4 , яка повідомила, що того дня ОСОБА_1 прибув на місце події, де після спілкування з нею у них виникла сімейна сварка, після чого ОСОБА_1 пішов до знайомих та вжив алкоголь.
10.04.2025 за клопотанням особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 відкладено судовий розгляд, з метою витребування з ВП № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області, відомостей про те, чи здійснювалася працівниками поліції відеофіксація події, що відбулася 03.03.2025 в с. Водяхівка Чугуївського району Харківської області під час складання адміністративних матеріалів у відношенні ОСОБА_1 у період часу з 16:36 години по 16:47 годину.
18.04.2025 до суду надійшов лист начальника ВП № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області з відомостями про те, що всі відеозаписи долучені до матеріалів справи.
02.05.2025 під час судового розгляду особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 просив задовольнити подане ним клопотання про закриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, доводи особи, що притягується до відповідальності, пояснення свідка ОСОБА_4 , дійшов наступного.
Частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Розширеному тлумаченню зазначена норма не підлягає.
Частиною 1 статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Статтею 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.
Відповідно до частин 2-5 статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У разі відсторонення особи від керування транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом можливість керування цим транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом надається уповноваженій нею особі, яка має посвідчення водія (судноводія) відповідної категорії та може бути допущена до керування транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом.
Відповідно до пунктів 2, 3, 6, 7 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України від 09.11.2015 № 1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно до пунктів 1-5 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України від 09.11.2015 № 1452/735, за наявності ознак, передбачених пунктом 3 розділу І цієї Інструкції, поліцейський проводить огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Огляд на стан алкогольного сп'яніння водія транспортного засобу здійснюється поліцейськими, які мають спеціальні звання.
Поліцейськими використовуються спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
Огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції.
Перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
Відповідно до частин 1, 2 статті 254 Кодексу України про адміністративні правопорушення про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до пункту 2.9 а) Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Зміст протоколу про адміністративне правопорушення та додатків до нього не відповідає вимогам статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 261294 від 03.03.2025 міститься твердження про порушення ОСОБА_1 пункту 2.9 а) Правил дорожнього руху, проте доказів того, що він був зупинений працівниками поліції під час керування транспортним засобом ВАЗ 21013, реєстраційний номер НОМЕР_3 , не надано.
Долучений до матеріалів справи оптичний диск (а. с. 6), містить файли, де зафіксовано, що 03.03.2025 о 16:36 годині ОСОБА_1 приїхав на місце події та вийшов з автомобіля і пішов по власних справах. Далі, вже міститься відеозапис, здійснений о 16:47 годині, де у відношенні ОСОБА_1 працівники поліції почали оформлення матеріалів за ч. 1 ст. 130 КУпАП у зв'язку з підозрою перебування останнього в стані алкогольного сп'яніння, на що ОСОБА_1 повідомив працівників поліції, що вжив у знайомих алкоголь (самогон) після приїзду, пройшов огляд із застосування алкотестера "Драгер" і був впевнений, що прилад покаже стан алкогольного сп'яніння.
Доказів, які б свідчили про безперервну фіксацію події 03.03.2025 з моменту виявлення ОСОБА_1 за кермом до проходження ним огляду на стан алкогольного сп'яніння, до суду не надано, назважаючи на наявність відповідного клопотання особи, що притягується до відповідальності, про витребування повного відеозапису, яке було задоволене під час судового розгляду.
В матеріалах справи відсутні докази того, що працівники поліції зупинили керований ОСОБА_1 транспортний засіб, із зазначенням причин такої зупинки.
Отже, станом на момент вимоги працівника поліції пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, ОСОБА_1 не керував транспортним засобом, хоча й пройшов огляд на стан сп'яніння.
За таких обставин, суть адміністративного правопорушення, викладена у протоколі, не ґрунтується на належних та допустимих доказах.
Відповідно до пункту 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутня подія і склад адміністративного правопорушення.
В матеріалах відсутні належні та допустимі докази наявності в діях ОСОБА_1 складу керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння, тобто правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За таких обставин, провадження в справі про адміністративне правопорушення належить закрити.
Керуючись пунктом 1 статті 247, статтями 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити з підстав, передбачених пунктом 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На постанову може бути подана апеляція до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: В. В. Овдієнко