Рішення від 30.04.2025 по справі 398/2070/25

Справа №: 398/2070/25

провадження №: 2-о/398/156/25

РІШЕННЯ

Іменем України

"30" квітня 2025 р. м. Олександрія

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого судді Шинкаренко І.П.,

за участю секретаря судового засідання Черткова А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє представник - адвокат Семенова Олена Вікторівна, заінтересована особа - Олександрійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Олександрійському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території,

ВСТАНОВИВ

Адвокат Семенова О.В., яка діє від імені та в інтересах заявника ОСОБА_1 , звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Ново-Миколаївка, Немирівського району, Вінницької області, що помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Бердянськ Запорізької області. Свої вимоги заявник обґрунтовує тим, що за життя ОСОБА_2 склав заповіт на належну йому квартиру, розташовану у м. Бердянськ Запорізької області на користь ОСОБА_1 . Відтак, встановлення факту смерті для заявника має юридичне значення, оскільки необхідно заявнику для здійснення належної реєстрації смерті та в подальшому оформленні спадщини.

Рух справи у суді

Ухвалою судді від 11 квітня 2025 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку окремого провадження.

Відповідно до ухвали суду від 15 квітня 2025 року за клопотанням представника заявника витребувано від Запорізького обласного державного нотаріального архіву (адреса місцезнаходження: 69005, м. Запоріжжя, бульвар Центральний, буд. 20) інформацію щодо наявності заповіту, складеного ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання, зареєстроване у встановленому законом порядку: АДРЕСА_1 .

Позиція учасників справи

У судове засідання заявник та його представник не з'явилися, представник заявника подала до суду заяву про розгляд справи без їхньої участі.

Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи без представника відділу.

Відповідно до ст. 247 ЦПК України в зв'язку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, дійшов наступних висновків.

Фактичні обставини, встановлені судом, позиція суду та нормативно-правове обґрунтування

Заявником у справі є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання якої зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .

З наданих до суду Запорізьким обласним державним нотаріальним архівом матеріалів вбачається, що згідно з Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру № 80933703 від 24 квітня 2025 року наявна інформація про посвідчення заповіту 23 травня 2016 року за реєстровим № 577 приватним нотаріусом Бердянського міського нотаріального округу Запорізької області Коноваловою О.В., заповідачем за яким є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Ново-Миколаївка, Немировського району Вінницької області, місце проживання якого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Також з копії заповіту, зареєстрованого в реєстрі за № 577, посвідченого 23 травня 2016 року приватним нотаріусом Бердянського міського нотаріального округу Запорізької області Коноваловою О.В., встановлено, що ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Ново-Миколаївка, Немировського району Вінницької області, РНОКПП НОМЕР_2 , що зареєстрований в АДРЕСА_2 , на випадок своєї смерті призначив спадкоємцем ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в м. Бердянськ Запорізької області, РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідно до абз. 2 ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

На підставі зазначеного судом встановлено та підтверджується копіями відповідних документів, що заявник ОСОБА_1 належить до осіб, яким згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України надано право звертатися до суду із заявою про встановлення факту смерті на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, оскільки встановлення такого факту необхідно заявнику для реалізації своїх прав та законних інтересів за законодавством України.

Відповідно до копії свідоцтва про смерть, виданого 25 лютого 2025 року 99000002 територіальним відділом реєстрації актів цивільного стану Запорізької області ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Ново-Миколаївка Немирівського району Вінницької області, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Бердянськ, Запорізька область, російська федерація.

Оцінюючи документ, який засвідчує смерть особи, виданий органом, який діє поза межами Конституції та законодавства України та не визнається на території України, суд виходить з того, що смерть фізичної особи на окупованій території є юридичним фактом, що має наслідком виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав, реалізація яких залежить від належного юридичного оформлення зазначеного факту.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

За статтею 315 ЦПК України в порядку окремого провадження судом розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових або майнових прав підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав, зокрема про встановлення фактів, що мають юридичне значення, у відповідності до ст. 317 ЦПК України.

За положеннями ч.ч. 3, 4 ст. 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022), затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, та змінами внесеними указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який послідуючими Указами Президента України неодноразово подовжувався та триває і на даний час.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвиткугромад та територій України 28 лютого 2025 року № 376 територія міста Бердянськ Запорізької області відноситься до тимчасово окупованих Російською Федерацією території України з 27 лютого 2022 року, де офіційно встановлений особливий правовий режим, в умовах якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та «Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 за №719/4940, встановлено, що підставою для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма №1 Об/о) установленої форми; б) фельдшерська довідка про смерть (форма №Юб-1/о) установленої форми; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням не судових та судових органів: е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

При розгляді цієї справи суд враховує практику Європейського Суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права.

Так, у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republico f Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення.

Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Частиною 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту смерті особи для реалізації особистих немайнових та майнових прав заявника, суд оцінюючи докази у їх сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, приходить до висновку, що факт про встановлення якого просить заявник знайшов своє підтвердження в судовому засіданні.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Ново-Миколаївка, Немировського району Вінницької області, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Бердянськ Запорізької області.

Оскільки на цей час реєстрація органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті в м. Бердянськ Запорізької області неможлива, а смерть особи є юридичним фактом, який має наслідки припинення, зміни або виникнення багатьох правовідносин, тому має безпосереднє значення для реалізації особою своїх прав.

Вказані обставини позбавляють заявника можливості звернення до органів державної реєстрації актів цивільного стану. Враховуючи викладене, єдиною підставою для державної реєстрації смерті в таких випадках є рішення суду про встановлення факту смерті.

З метою захисту законних прав заявника, суд дійшов висновку про наявність достатніх правових підстав для задоволення заяви.

При цьому, суд вважає за необхідне роз'яснити, що у відповідності до чинного законодавства, у разі появи особи, факт смерті якої встановлено судом, вона чи інша заінтересована особа, мають право звернутись до суду із заявою про скасування відповідного рішення про встановлення факту смерті.

Відповідно до ч.2 ст.319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Згідно зі ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Правил державної реєстрації актів цивільного стану у Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5, рішення суду про встановлення факту смерті є підставою для державної реєстрації смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі, зокрема, встановлення у судовому порядку факту смерті.

Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, рішення підлягає негайному виконанню.

Оскільки заявник звільнений від сплати судового збору відповідно до пункт 21 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», судові витрати компенсуються за рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 293, 294, 315-316, 319, 259, 263-265 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ

Заяву ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якої діє представник - адвокат Семенова Олена Вікторівна, заінтересована особа - Олександрійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Олександрійському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Ново-Миколаївка Немирівського району Вінницької області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Бердянськ Запорізької області.

Допустити негайне виконання судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.

Повний текст рішення виготовлено 30 квітня 2025 року.

Відомості про учасників справи:

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання, зареєстрована у встановленому законом порядку: АДРЕСА_1 ;

Представник заявника: адвокат Семенова Олена Вікторівна, адреса місцезнаходження: Кіровоградська область, м. Олександрія, пр. Соборний, буд. 85;

Заінтересована особа: Олександрійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Олександрійському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), код ЄДРПОУ 41491133, адреса місцезнаходження: Кіровоградська область, місто Олександрія, вулиця 6-го Грудня, буд. 138.

Суддя І.П. Шинкаренко