Справа № 168/493/23
Провадження № 3-в/168/2/25
01 травня 2025 року суддя Старовижівського районного суду Волинської області Хаврона О.Й., розглянувши подання начальника Ковельського РС №3 філії Державна установа «Центр пробації» у Волинській області Чабана В.В. про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови Старовижівського районного суду Волинської області від 13.06.2023 року відносно ОСОБА_1 ,
Постановою Старовижівського районного суду від 13.06.2023 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 183-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення в виді суспільно-корисних робіт.
До суду надійшло подання начальника Ковельського РС №3 філії Державна установа «Центр пробації» у Волинській області Чабана В.В. про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови Старовижівського районного суду Волинської області від 13.06.2023 року відносно ОСОБА_1 .
Подання обґрунтоване тим, що 10.07.2023 року до Ковельського РС №3 філії Державна установа «Центр пробації» у Волинській області надійшла постанова Старовижівського районного суду Волинської області від 13.06.2023 року про накладення на ОСОБА_1 стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт. Виконати постанову суду не можливо оскільки з 03.07.2023 р. ОСОБА_1 перебуває на військовій службі, згідно зі ст. 15 ч.2 КУпАП на нього поширюються норми дисциплінарних статутів ЗСУ. Посилаючись на положення п.5.1 Порядку виконання адміністративних стягнень в виді громадських робіт, виправних робіт та суспільно-корисних робіт орган пробації просить задовольнити подання.
Представник органу пробації у судове засідання не прибув.
Дослідивши матеріали справи, суддя дійшов такого висновку.
Так, судом встановлено, що постановою Старовижівського районного суду від 13.06.2023 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 183-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення в виді суспільно-корисних робіт.
Постанова суду набрала законної сили та скерована на виконання органу пробації.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно із ст. 304 КУпАП питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Відповідно до ст. 31-1 КУпАП суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування.
Згідно із ст. 325-1 КУпАП постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили; виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування; за виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховується плата за виконану ним роботу. Оплата праці здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімальний розмір оплати праці.
Функції уповноваженого органу з питань пробації при виконанні адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом XII Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 19.03.2013 №474/5 (далі - Порядок).
Згідно із розділом 11 Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування.
Функції уповноваженого органу з питань пробації при виконанні адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом ХІІ Порядку.
Відповідно до п. 12.1 Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, при виконанні постанов суду (судді) про застосування суспільно корисних робіт на уповноважений орган з питань пробації покладаються: облік порушників; роз'яснення порушникам порядку та умов відбування суспільно корисних робіт; погодження з органами місцевого самоврядування та власниками підприємств переліку об'єктів, на яких порушники виконуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за відбуванням стягнення порушниками та виконанням обов'язків власником підприємства за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; облік відпрацьованого порушниками часу; проведення у разі потреби контрольних перевірок за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; з'ясування причин невиходу порушників на суспільно корисні роботи; складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт.
Пунктом 13.13 Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, передбачено, що якщо після встановлення місця проживання порушника з'ясовано, що він за цим місцем не проживає, місцеперебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду (судді), уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Відповідно до ст. 298 КУпАП постанова про накладання адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Згідно із ст. 305 КУпАП контроль за правильним і своєчасним виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення здійснюється органом (посадовою особою), який виніс постанову, та іншими органами державної влади в порядку, встановленому законом.
Статтею 325-4 КУпАП передбачено, що у разі ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт підлягає притягненню до адміністративної відповідальності. У разі злісного ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт підлягає притягненню до кримінальної відповідальності в порядку, встановленому законом.
Згідно із ст. 302 КУпАП за наявності обставин, зазначених у пунктах 5, 6 і 9 статті 247 цього Кодексу, орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання.
Відповідно до пунктів 5, 6 і 9 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
Таким чином, законодавцем визначено чіткий перелік випадків, у разі настання яких орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання.
В усіх інших випадках постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання.
Крім того, санкцією ч. 1 ст.183-1 КУпАП передбачено лише один вид стягнення, а саме виконання суспільно корисних робіт. Можливість заміни стягнення у вигляді суспільно корисних робіт Кодексом України про адміністративні правопорушення не передбачена.
Разом з тим, в поданні про вирішення питання щодо виконання постанови з посиланням на ст. 304 КУпАП повинно бути наведено конкретне питання, передбачене нормами КУпАП щодо виконання постанови.
Всупереч наведеному, у поданні чітко не зазначено, яке саме питання необхідно вирішити у зв'язку з невиконанням постанови суду. Так, у поданні зазначено, що воно подається «для вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення».
При цьому, суд не наділений правом самостійно ініціювати вид питання, яке необхідно вирішити у зв'язку з виконанням постанови.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що правові підстави для задоволення подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови суду, відсутні, а тому у його задоволенні слід відмовити.
Керуючись ст. 304, 325-1 КУпАП, суддя
В задоволенні подання начальника Ковельського РС №3 філії Державна установа «Центр пробації» у Волинській області Чабана В.В. про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови Старовижівського районного суду Волинської області від 13.06.2023 року відносно ОСОБА_1 , відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Старовижівський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О. Й. Хаврона