Справа №443/533/25
Провадження №3/443/252/25
іменем України
01 травня 2025 року місто Жидачів
Суддя Жидачівського районного суду Львівської області Равлінко Р.Г., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції №1 Стрийського районного управління поліції ГУ Національної поліції у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово непрацюючого, інваліда І групи
за ч. 2 ст. 173-8 КУпАП,
ОСОБА_1 29.03.2025 о 15 год 00 хв перебував за місцем свого проживання у АДРЕСА_1 , будучи особою, стосовно якої 27.03.2025 винесено терміновий заборонний припис серії АА №339169 про заборону перебувати в місці проживання постраждалої особи ОСОБА_2 в АДРЕСА_1 , не виконав його. Своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-8 КУпАП.
Крім цього, ОСОБА_1 28.03.2025 о 15 год 00 хв перебував за місцем свого проживання у АДРЕСА_1 , будучи особою, стосовно якої 27.03.2025 винесено терміновий заборонний припис серії АА №339169 про заборону перебувати в місці проживання постраждалої особи ОСОБА_2 в АДРЕСА_1 , не виконав його. Своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-8 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчинених адміністративних правопорушеннях, передбачених ч. 2 ст. 173-8 КУпАП визнав повністю та щиро розкаявся у вчиненому.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вивчивши протоколи про адміністративне правопорушення та дослідивши долучені до них матеріали, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 173-8 КУпАП, виходячи з наступного.
Доказами у справі про адміністративне правопорушення, згідно ст. 251 КУпАП, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів.
Відповідно до ч. 2 ст.173-8 КУпАП адміністративним правопорушенням є невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений.
Вина ОСОБА_1 у вчинених адмінправопорушеннях, крім його визнавальних показів, доведена:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №688540 від 29.03.2025, з якого вбачається, що ОСОБА_1 28.03.2025 о 15 год 00 хв перебував за місцем свого проживання у АДРЕСА_1 , будучи особою, стосовно якої 27.03.2025 винесено терміновий заборонний припис серії АА №339169 про заборону перебувати в місці проживання постраждалої особи ОСОБА_2 в АДРЕСА_1 , не виконав його. Своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-8 КУпАП;
- рапортом ДОП СП ВНП №1 Стрийського РУП ГУНП у Львівській області майора поліції А.Климовича від 29.03.2025, згідно якого в ході розгляду матеріалів ІТС ІПНП №2858 від 27.03.2025 по заяві ОСОБА_2 щодо вчинення домашнього насильства братом ОСОБА_1 , встановлено, що останній порушив терміновий заборонний припис АА339169 від 27.03.2025, а 28.03.2025 біля 15 год 00 хв перебував по місцю проживання постраждалої ОСОБА_2 , за адресою АДРЕСА_1 ;
- терміновим заборонним приписом серія АА №339169 від 27.03.2025 згідно якого ОСОБА_1 встановлено наступні заходи термінового заборонного припису стосовно постраждалої особи ОСОБА_2 : зобов'язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи; заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи; строком на десять діб з 19 год 57 хв 27.03.2025 до 19 год 57 хв 06.04.2025;
- терміновим заборонним приписом серія АА №339170 від 27.03.2025 згідно якого ОСОБА_1 встановлено наступні заходи термінового заборонного припису стосовно постраждалої особи ОСОБА_3 : зобов'язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи; заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи; строком на десять діб з 19 год 57 хв 27.03.2025 до 19 год 57 хв 06.04.2025;
- терміновим заборонним приписом серія АА №339171 від 27.03.2025 згідно якого ОСОБА_1 встановлено наступні заходи термінового заборонного припису стосовно постраждалої особи ОСОБА_4 : зобов'язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи; заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи; строком на десять діб з 19 год 57 хв 27.03.2025 до 19 год 57 хв 06.04.2025;
-письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 29.03.2025, згідно яких останній пояснив, що 27.03.2025 біля 18 год 00 хв по місцю проживання в АДРЕСА_1 , між ним та сестрою ОСОБА_2 виник словесний конфлікт, через що вона викликала працівників поліції . По приїзду вони склали протокол за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП та винесли терміновий заборонний припис на 10 днів, в ході якого він був зобов'язаний залишити місце проживання постраждалої та Йому заборонено вхід та перебування в місці проживання постраждалої. Так як йому немає куди піти проживати, він не покинув житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , тобто 28.03.2025 з самого ранку зокрема і в 15 год 00 хв та 29.03.2025 в 13 год 00 хв був в будинку. Також не повідомив у добовий термін ВП №1 Стрийського РУП ГУНП у Львівській області його тимчасове місце перебування оскільки не покинув будинок. Вину визнає повністю;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №688539 від 29.03.2025, з якого вбачається, що ОСОБА_1 29.03.2025 о 13 год 00 хв перебував за місцем свого проживання у АДРЕСА_1 , будучи особою, стосовно якої 27.03.2025 винесено терміновий заборонний припис серії АА №339169 про заборону перебувати в місці проживання постраждалої особи ОСОБА_2 в АДРЕСА_1 , не виконав його. Своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-8 КУпАП;
- рапортом ДОП СП ВНП №1 Стрийського РУП ГУНП у Львівській області майора поліції А.Климовича від 29.03.2025, згідно якого в ході розгляду матеріалів ІТС ІПНП №2858 від 27.03.2025 по заяві ОСОБА_2 щодо вчинення домашнього насильства братом ОСОБА_1 , встановлено, що останній порушив терміновий заборонний припис АА339169 від 27.03.2025, а 29.03.2025 біля 13 год 00 хв перебував по місцю проживання постраждалої ОСОБА_2 , за адресою АДРЕСА_1 .
Доказів, які б спростовували наведені в протоколі обставини, судді не надано, тому вищевикладені докази вважаю належними та допустимими, а в своїй сукупності достатніми.
Таким чином, вважаю доведеним факту невиконання ОСОБА_1 термінового заборонного припису , тому його дії вірно кваліфіковані як адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 173-8 КУпАП.
У відповідності до ч. 2 ст. 36 КУпАП, згідно з якою особа, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, за таких обставин суд накладає стягнення у виді адміністративного арешту.
Призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_1 , враховую характер вчинених ним правопорушень, особу правопорушника, ступінь його вини у вчинених правопорушеннях, передбачених ч. 2 ст. 173-8 КУпАП, яка доведена повністю, а тому відносно ОСОБА_1 , з врахуванням вимог ст. 36 КУпАП, слід обрати адміністративне стягнення в межах санкції ч. 2 ст. 173-8 КУпАП у виді штрафу. Застосування судом до ОСОБА_1 такого адміністративного стягнення є необхідним для досягнення мети, визначеної ст. 23 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Разом з тим, відповідно до п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються інваліди І та ІІ групи є інвалідом І групи, а відтак оскільки відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААД №121192, ОСОБА_1 є інвалідом І групи, відтак останнього слід звільнити від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 23 ,ч.2 ст.173-2, КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,-
ОСОБА_1 , визнати винним у вчиненні адмінправопорушень передбачених ч. 2 ст. 173-8 КУпАП, і на підставі ст. 36 КУпАП, і накласти стягнення у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) гривень.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Жидачівський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Суддя Р.Г. Равлінко