Провадження № 2/537/130/2025
Справа № 537/4418/24
01.05.2025 в м. Кременчуці Крюківський районний суд міста Кременчука Полтавської області в складі: головуючої судді Фадєєвої С.О., за участю секретаря судових засідань Супруненко О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кременчуці цивільну справу № 537/4418/24 за позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго», за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: Полтавської обласної ради, виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, про зобов'язання здійснити перерахунок вартості наданих послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води,
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, де просить ухвалити рішення, яким зобов'язати Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства «Полтаватеплоенерго» здійснити перерахунок вартості наданих послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води споживачу ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 , за період з листопада 2022 року до дати ухвалення рішення суду до рівня цін на послуги, що застосовувалися станом на 24.02.2022, тобто за тарифами, затвердженими рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області № 1867 від 30.12.2021 «Про встановлення товариству з обмеженою відповідальністю «Кременчуцька ТЕЦ» скоригованих тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для категорії споживачів з 01.01.2022.»
На обгрунтування позову позивач зазначила, що вона є власником квартири АДРЕСА_2 , де споживає послуги з централізованого постачання теплової енергії та гарячої води, які з листопада 2022 року надає ПОВПТГ «Полтаватеплоенерго». До листопада 2022 року постачання теплової енергії та гарячої води у її будинок здійснювало ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ», якому тарифи встановлював своїм рішенням виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області. Від збройної агресії РФ проти України під час ракетних обстрілів м. Кременчука весною-літом 2022 року майно ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» було пошкоджено. Тому ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» припинило виробництво теплової енергії та зупинило роботу, а її майно передано у спільну власність територіальних громад Полтавської області. Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 20.10.2022 року №1508 ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» визначено виконавцем послуг з постачання теплової енергії та гарячої води лівобережної частини м. Кременчука від джерела Кременчуцька ТЕЦ, після чого позивач стала споживачем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, наданих ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго». Проте у грудні 2022 вона отримала рахунки за надані ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» житлово-комунальні послуги з постачання теплової енергії та гарячої води, в яких з початку опалювального сезону 2022-2023 років ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» здійснює нарахування плати за послуги з постачання теплової енергії та гарячої води за тарифами, розмір яких значно перевищує рівень тарифів, що діяв для споживачів лівобережної частини м. Кременчука станом на 24.02.2024, що є порушенням ст.1 ЗУ «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування». Після прийняття рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 21.10.2022 року №1508 «Про визначення ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» виконавцем послуг з теплопостачання для споживачів м. Кременчука» відповідач ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» не звертався до Полтавської обласної ради для встановлення тарифів споживачам у м. Кременчуці, а за замовчуванням застосував той тариф, що діяв для споживачів м.Полтави, визначені рішенням Полтавської обласної ради №477 від 30.09.2022 року «Про встановлення тарифів на теплову енергію і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго». Позивач вважає, що формування та встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також на постачання теплової енергії та гарячої води повинно було бути проведено відповідачем ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» для споживачів м. Кременчука окремо, а не розповсюджувати тарифи на всіх споживачів, раніше встановленні рішенням Полтавської обласної ради №477 від 30.09.2022, оскільки такі тарифи порушують права споживачів лівобережної частини м. Кременчука, визначені ст.1 ЗУ «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування», де заборонено підвищення тарифів на теплову енергію та гарячу воду для споживачів у період воєнного стану. З урахуванням викладеного просила позовні вимоги задовольнити.
У судове засідання позивач не з'явилася, надала суду заяву, в якій вказала, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просила розгляд справи проводити у її відсутність.
Представник відповідача Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» у судове засідання повторно не з'явився, про день та час слухання справи був належним чином повідомлений.
Представники третіх осіб Полтавської обласної ради та виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області у судове засідання не з'явилися, про день та час слухання справи повідомлялися належнм чином.
Згідно ч.1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвали заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи. На підставі наявних у справі доказів, зі згоди представника позивача, який не заперечував проти заочного розгляду справи, суд ухвалив розгляд справи, відповідно до ст. 280 ЦПК України, проводити заочно.
У зв'язку з неявкою сторін в судове засідання, на підставі ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши і оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, суд приходить до наступних висновків.
Згідно ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Відповідно до ст. 12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як встановлено судом, позивач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується копією договору купівлі- продажу квартири від 02.04.2001, посвідченого приватним нотаріусом Кременчуцького міського нотаріального округу Веселовським А.Г. Позивач є споживачем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води за цією адресою (особовий рахунок № НОМЕР_1 ) та до листопада 2022 року ці послуги надавалися споживачам ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ».
Рішенням Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 30 грудня 2021 року за № 1867 скориговано ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для категорій споживачів з 01 січня 2022 року, які згідно з пунктом 4 рішення виконавчого комітету Кременчуцькоїміської ради Кременчуцького району Полтавської області від 25 жовтня 2021 року за № 1421 «Про встановлення ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для категорій споживачів» становив: - тариф на послугу з постачання теплової енергії - 1 796,40 грн/Гкал (з ПДВ) або 1 497,00 грн/Гкал (без ПДВ). Цей тариф застосовувався для споживачів лівобережжя м. Кременчука на момент введення воєнного стану в Україні 24 лютого 2022 року, що визнавалося учасниками справи.
З 24 лютого 2022 року Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України у країні введено воєнний стан, який неодноразово був продовжений і діє станом на день розгляду справи. В результаті неодноразових ракетних ударів агресора по м. Кременчуку, теплогенеруюче обладнання ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» було повністю зруйновано, через що товариство припинило виробництво, транспортування та постачання теплової енергії своїм споживачам.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 року №502 «Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану», рекомендовано органам, уповноваженим встановлювати тарифи, протягом дії воєнного стану в Україні, але не раніше завершення поточного опалювального періоду, не підвищувати, зокрема, тарифи на тепловуенергію (її виробництво, транспортування та постачання), у тому числі тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням альтернативних джерел енергії, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для населення та застосовувати їх до споживача (населення) на рівні тарифів, що застосовувалися станом на 24 лютого 2022 року. Статтею 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування», який набрав чинності з 19 серпня 2022 року, запроваджено мораторій на підвищенняцін (тарифів) у сфері теплопостачання, зокрема, передбачено, що протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, забороняється підвищення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) і послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.
Рішенням Полтавської обласної ради № 473 від 22 вересня 2022 року «Про надання згоди на безоплатне прийняття з державної у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Полтавської області цілісного майнового комплексу відокремленого підрозділу ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» було надано згоду на безоплатне прийняття з державної у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Полтавської області цілісного майнового комплексу відокремленого підрозділу ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» Державної установи «Навчально-методичний центр з газової безпеки». На підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2022 року № 894-Р «Про передачу цілісного майнового комплексу відокремленого підрозділу ТОВ Кременчуцька ТЕЦ Державної установи «Навчально-методичний центр з газової безпеки» у спільну власність територіальних громад Полтавської області», Полтавською обласною радою було прийнято рішення від 14 жовтня 2022 року за № 481 «Про прийняття цілісного майнового комплексу відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ» Державної установи «Навчально-методичний центр з газової безпеки» у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Полтавської області». Згідно з пунктом 4 цього рішення вирішено після затвердження акту приймання-передачі передати на баланс, як внесок до статутного капіталу Полтавського обласного коммунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» майно, зазначене у додатку до цього рішення, а саме цілісний майновий комплекс відокремленого підрозділу «Кременчуцька ТЕЦ».
Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 20 жовтня 2022 року за № 1508 «Про визначення Полтавського обласного коммунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води», виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води по лівобережній частині м. Кременчука з покладанням відповідних обов'язків згідно чинного законодавства визначено відповідача ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго». У подальшому рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 13 січня 2023 року № 86 було внесено зміни до вищезазначеного рішення № 1508, яким на виконання вимог статті 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» зобов'язано ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» застосовувати до своїх споживачів у м. Кременчуці тарифи на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, розмір яких не перевищує рівень тарифів, що застосовувалися для цих споживачів станом на 24 лютого 2022 року та здійснити перерахунок вартості плати за комунальні послуги споживачам у м. Кременчуці за період, у якому нарахована ціна за послугу вище, ніж станом на 24 лютого 2022 року у м. Кременчуці, шляхом зменшення плати.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 09.10.2023 року у справі №440/4765/23, яке набрало законної сили після апеляційного та касаційного перегляду, визнано протиправним та скасовано п. 1 рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 13.01.2023 №86 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 20.10.2022 №1508» в частині внесення змін до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 20.10.2022 №1508 «Про визнання Полтавського обласного коммунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води» про зобов'язання ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» застосовувати до своїх споживачів у м. Кременчуці тарифи на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, розмір яких не перевищує рівень тарифів, що застосовувалися до цих споживачів станом на 24.02.2022, та здійснити перерахунок вартості плати за комунальні послуги споживачам у м. Кременчуці за період, у якому нарахована ціна за послугу вище, ніж станом на 24.02.2022 у м. Кременчуці, шляхом зменшення плати. Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області №86 від 13.01.2023 в частині внесення змін до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 20.10.2022 №1508 прийнято поза межами повноважень виконавчого комітету.
Згідно з рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 31 жовтня 2022 року № 1574, опалювальний період 2022-2023 років для споживачів ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» у Кременчуцькій міській територіальній громаді розпочався з 01 листопада 2022 року. Таким чином відповідач здійснює постачання теплової енергії та постачання гарячої води до квартир споживачів лівобережної частини м. Кременчука з 01 листопада 2022 року.
Крім цього рішенням сьомої позачергової сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 21 жовтня 2021 року № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго» у тому числі вирішено :
- установити Полтавському обласному коммунальному виробничому підприємству теплового господарства «Полтаватеплоенерго»: тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб населення, бюджетних установ, інших споживачів (крім населення), релігійних організацій відповідно до додатку 1; двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії за категоріями споживачів відповідно до додатку 2; тарифи на послугу з постачання гарячої води за категоріями споживачів відповідно до додатку 3 (пункт 1 рішення);
- установити тарифи на транспортування теплової енергії інших ліцензіатів тепловими мережами Полтавського обласного коммунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» відповідно до додатку 4 (пункт 2 рішення);
- структури тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, на послуги з постачання гарячої води за категоріями споживачів наведені у додатках 5-64 (пункт 3 рішення).
У додатках до рішення пленарного засідання сьомої позачергової сесії обласної ради восьмого скликання від 21 жовтня 2021 року № 286 зроблено примітку, що відповідно до положень розділу III Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021/2022 роки для розрахунків із кінцевими споживачами комунальних послуг (населенням) тарифи, встановлені цим рішенням, застосовувати після завершення опалювального періоду 2021/2022 роки.
Письмовими матеріалами підтверджується, що розмір тарифів, які використовує для розрахунку вартості теплової енергії ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», визначені рішеннями Полтавської обласної ради, а саме: 1) №477 від 30.09.2022 року на опалювальний сезон 2022-2023 років, 2) №669 від 28.07.2023 року, зі змінами, внесеними рішенням № 687 від 26.09.2023 року, на опалювальний сезон 2023-2024 роки, 3) №854 від 30.08.2024 року на опалювальний сезон 2024-2025 роки. Так, рішенням шістнадцятої позачергової сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання від 30 вересня 2022 року № 477 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго» вирішено, зокрема:
- встановити Полтавському обласному коммунальному виробничому підприємству теплового господарства «Полтаватеплоенерго»: тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб населення, бюджетних установ, інших споживачів (крім населення), релігійних організацій відповідно до додатку 1; двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії за категоріями споживачів відповідно до додатку 2; тарифи на послугу з постачання гарячої води за категоріями споживачів відповідно до додатку 3 (пункт 1 рішення);
- встановити тарифи на транспортування теплової енергії інших ліцензіатів тепловими мережами Полтавського обласного коммунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго» відповідно до додатку 4 (пункт 2 рішення);
- структури тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, на послуги з постачання гарячої води за категоріями споживачів наведені у додатках 5-64 (пункт 3 рішення).
- тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води введено в дію з 01 жовтня 2022 року (пункт 6 рішення).
- рішення обласної ради від 21 жовтня 2021 року № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго» (зізмінами) вважати таким, що втратило чинність (пункт 7 рішення).
Надалі на опалювальний сезон у 2023-2024 роки розмір тарифів, які використовує для розрахунку вартості теплової енергії відповідач ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», визначений рішенням Полтавської обласної ради № 669 від 28.07.2023 року, зі змінами, внесеними рішенням №687 від 26.09.2023 року, який також відповідає розміру тарифів, установлених рішенням Полтавської обласної ради від 21 жовтня 2021 року № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються Полтавським обласним комунальним виробничим підприємством теплового господарства «Полтаватеплоенерго».
На опалювальний сезон 2024-2025 рішенням Полтавської обласної ради №854 від 30.08.2024 року встановлено тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», що відповідають розміру тарифів, установлених рішення Полтавської обласної ради від 21 жовтня 2021 року № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго».Згідно з п.7 цього рішення, з 01 жовтня 2024 року рішення пленарного засідання двадцять п'ятої позачергової сесії обласної ради восьмого скликання від 28.07.2023 N 669 «Провстановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» (зі змінами) визначено вважати таким, що втратило чинність.
Визначення правомірності рішень Полтавської обласної ради № 917 від 19.10.2018 року, № 477 від 30.09.2022 року, № 669 від 28.07.2023 року зі змінами, №854 від 30.08.2024 року не є предметом розгляду даної справи та не відноситься до юрисдикції загальних судів.
Із позовної заяви вбачається, що позивач у грудні 2022 року дізналася про зміну надавач послуг з постачання теплової енергії і постачання гарячої води з ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» на ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» та збільшення тарифу на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води у порівнянній з минулим опалювальним сезоном.
Письмовими доказами, зокрема копіями рахунків-квитанцій, підтверджується, що відповідач застосовує у період з листопада 2022 року по вересень 2024 року двоставковий тариф на послугу з постачання теплової енергії, встановлений рішеннями Полтавської обласної ради від № 477 від 30.09.2022 року, № 669 від 28.07.2023 року зі змінами.
Тариф на теплову енергію ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» з 01.11.2022 року без урахування витрат на утримання та ремонт центральних теплових пунктів та без урахування витрат на утримання та ремонт індивідуальних теплових пунктів становить:
для населення: одноставковий тариф на тепловуенергію - 2310,91 грн/Гкал (з ПДВ) або 1925,76 грн/Гкал (без ПДВ) за складовими, зокрема:
- умовно-змінна частина двоставкового тарифу-1248,25 грн/Гкал (з ПДВ) або 1040,21 грн/Гкал (без ПДВ);
- умовно-постійна частина двоставкового тарифу (місячна абонентська плата на одиницю теплового навантаження нараховується протягом року) - 162986,29 грн/Гкал (з ПДВ) або 135821,91 грн/Гкал/год (без ПДВ) (додаток 1).
У період з 01.11.2022 без урахування витрат на утримання та ремонт центральних теплових пунктів та урахування витрат на утримання та ремонт індивідуальних теплових пунктів:
- умовно-змінна частина двоставкового тарифу на теплову енергію 1248,25 грн/Гкал з ПДВ);
- умовно-постійна частина двоставкового тарифу на теплову енергію (місячна абонентська плата на одиницю теплового навантаження) - 162986,29 грн/Гкал (з ПДВ) та тариф на послугу з постачання гарячої води за категорією споживачів «для потреб населення» відповідно до додатку 3, а саме: без урахування витрат на утримання та ремонт центральних теплових пунктів та без урахування витрат на утримання та ремонт індивідуальних теплових пунктів:
- тариф на послугу з постачання гарячої води - 118,66 грн за 1 куб.м (з ПДВ) (додатки 2, 3).
Очевидно, що внаслідок застосування відповідачем двоставкового тарифу, збільшилася для позивача вартість наданих послуг у порівнянні з послугами, що надавалися раніше ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ», що не заперечується відповідачем. Застосовані відповідачем тарифи позивачами не оскаржувалися, оскільки протилежного суду не доведено.
Позовними вимогами є визнання протиправними дії відповідача щодо застосування двоставкового тарифу та щодо застосування тарифу, розмір якого перевищує розмір, який застосовувався до 24.02.2022, та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок вартості наданих послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води за опалювальний період 2022-2023 і до дня ухвалення відповідного рішення суду, відповідно до рівня тарифів, що діяли станом на 24.02.2022.
Відповідно до частин першої, другої статті 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникаютьі з дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
За договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами (стаття 714 ЦК України). За своєї суттю договір, на підставі якого відбувається постачання енергетичних ресурсів споживачу, є видом договору купівлі-продажу, що узгоджується із позицією Верховного Суду, сформованою у справі №529/613/17-ц від 03.10.2018.
У силу приписів статей 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору та вимог цього Кодексу, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Відповідно до позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 26.09.2018 у справі №750/12850/16-ц та від 06.11.2019 у справі №642/2858/16, споживачі зобов'язані оплатити такі (житлово-комунальні) послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повномуобсязі.
Згідно з частиною першою статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін; у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Відповідно до пункту 2 частини третьої статті 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону належать до повноважень органів місцевого самоврядування. Згідно з частиною п'ятою статті 21 Закону України «Про житлово-комунальніпослуги» ціною послуги з постачання теплової енергії є тариф на теплову енергію для споживача, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачаннятепловоїенергії. Відповідно до статті 1 Закону України «Про теплопостачання» тариф (ціна) на теплову енергію - це грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових, що визначаються згідно із методиками, розробленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. Отже, тариф (ціна) на теплову енергію нерозривно пов'язаний з особою, яка здійснює виробництво, транспортування, постачання такої теплової енергії.
Частиною третьою статті 20 Закону України «Про теплопостачання» установлено, що тарифи на виробництво теплової енергії, у тому числі на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, на транспортування та постачання теплової енергії встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування у межах повноважень, визначених законодавством. Приписами статті 16-1 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що до повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій при регулюванні діяльності у сфері теплопостачання належить, зокрема, ліцензування господарської діяльності з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках), транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії в обсягах, що не перевищують рівень, який встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами).
При провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен здійснювати постачання тепловоїенергії за тарифами, що встановлюються уповноваженим законом державним колегіальним органом або органами місцевого самоврядування в межах наданих повноважень (підпункт 9 пункту 3.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 22 березня 2017 року № 308). Відповідно до пункту 37 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання щодо встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються підприємствами, що перебувають у спільній власності територіальних громад, представництво інтересів яких здійснює відповідна районна чи обласна рада, а також суб'єктами господарювання, що здійснюють управління (експлуатацію) цілісними майновими комплексами таких підприємств.
Частиною третьою статті 189 ГК України визначено, що суб'єкти господарювання використовують у своїй діяльності вільні та державні регульовані ціни. Вільні ціни визначаються на всі види продукції (робіт, послуг), за винятком тих, на які встановлено державні регульовані ціни. Вільні ціни визначаються суб'єктами господарювання самостійно за згодою сторін, а у внутрішньогосподарських відносинах - також за рішенням суб'єкта господарювання (статті 190 ГК України). Державні регульовані ціни, у розумінні частин першої-другої статті 191 ГК України, запроваджуються Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень у встановленому законодавством порядку. Державне регулювання цін здійснюється згідно із Законом України «Про ціни і ціноутворення» та іншими законами.
Пунктом 4 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869, визначено, що під час формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води суб'єктами господарювання, що перебувають у спільній власності територіальних громад, вимоги цього порядку в частині формування тарифів для кожної окремої територіальної громади (у разі провадження ліцензованої діяльності та надання комунальних послуг у декількох територіальних громадах) на таких суб'єктів господарювання не поширюються.
Відповідач ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» внесений до ліцензійного реєстру суб'єктів господарювання (ліцензіатів), які здійснюють господарську діяльність з виробництва теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії (в тому числі з використанням альтернативних видів палива) у Полтавськійобласті (https://poda.gov.ua/attachments/155628). ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» засноване на майні спільної комунальної власності територіальних громад сіл, селищ і міст Полтавської області, засновником підприємства є Полтавська обласна рада, що підтверджується статутом підприємства, розміщеному на офіційному сайті. Отже, тарифи на постачання теплової енергії відповідачем встановлюються Полтавською обласною радою. При цьому, як вбачається з копій рахунків-квитанцій тарифи, які були встановлені рішеннями Полтавської обласної ради №477 від 30.03.2022 року на опалювальний сезон 2022-2023 роки, №669 від 28.07.2023 року зі змінами на опалювальний сезон 2023-2024 роки, №854 від 30.08.2024 року на опалювальний сезон 2024-2025 роки залишились на рівні тарифів, встановлених рішенням Полтавської обласної ради від 21 жовтня 2021 року № 286 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» (які були введені в дію з 01 листопада 2021 року). Отже, тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, які були встановлені Полтавською обласною радою для відповідача станом на 24 лютого 2022 року не змінювались та не підвищувалися після набрання чинності Законом України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування».
За змістом частини четвертої статті 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Постановою від 13.02.2024 у справі №440/6193/23 Другого апеляційного адміністративного суду підтверджено правомірність рішення Полтавської обласної ради від 30.09.2022 №477 та вчтановлено, що тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, що надаються ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго», запроваджені рішенням Полтавської обласної ради №477 від 30.09.2022, у тому числі і тарифи зазначені для категорії споживачів «для потреб бюджетних установ» відповідають розміру тарифів, які були встановлені обласною радою до ведення в Україні воєнного стану 24.02.2022.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 09.10.2023 року у справі №440/4765/23, яке набрало законної сили після апеляційного та касаційного перегляду, було визнано протиправним та скасовано п. 1 рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради від 13.01.2023 №86 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 20.10.2022 №1508" в частині внесення змін до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 20.10.2022 №1508 "Про визнання Полтавського обласного коммунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води" про зобов'язання Полтавського обласного коммунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" застосовувати до своїх споживачів у м. Кременчуці тарифи на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, розмір яких не перевищує рівень тарифів, що застосовувалися до цих споживачів станом на 24.02.2022, та здійснити перерахунок вартості плати за комунальні послуги споживачам у м. Кременчуці за період, у якому нарахована ціна за послугу вище, ніж станом на 24.02.2022 у м. Кременчуці, шляхом зменшення плати. Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що назване рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області №86 від 13.01.2023 в частині внесення змін до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської областівід 20.10.2022 №1508 прийнято поза межами повноважень.
Оскільки відповідач є суб'єктом господарювання, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Полтавської області та провадить ліцензовану діяльність і надає комунальні послуги у декількох територіальних громадах в межах Полтавської області, то з урахуванням пункту 4 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Українивід 01 червня 2011 року № 869, відповідач не зобов'язаний ініціювати розгляд питання щодо встановлення окремого тарифу для споживачів м. Кременчука; тариф ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» єдиний для всіх споживачів Полтавської області, і будь-які підстави для обрахування вартості теплової енергії для споживачів м. Кременчука за окремим тарифом у відповідача відсутні. Аналогічна позиція в подібних правовідносинах висловлена Верховним Судом у постанові від 26 вересня 2024 року по справі № 917/1389/23. Верховний Суд у постанові від 26 вересня 2024 року у справі №917/1389/23 зазначає, щостаття 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» є спеціальною нормою, яка, виходячи з буквального тлумачення її змісту: містить заборону, тобто вимогу про зобов'язання утриматися від вчинення певної конкретної дії - підвищеннятарифів; стосується конкретного кола осіб відносин, на які цей Закон розрахований - суб'єктів, що наділені відповідними владними повноваженнями стосовно встановлення таких тарифів або внесення змін до них шляхом підвищення. Проте відповідач як постачальник теплової енергії за регульованими тарифами до числа таких суб'єктів не віднесений, а у своїй діяльності керується встановленими для нього Полтавською обласною радою тарифами, грошовий вираз яких, згідно наданих доказів, застосований до позивача на рівні тарифів, встановлених рішенням Полтавської обласної ради від 21 жовтня 2021 року №286 , які були введені в дію з 01 листопада 2021 року, тобто в розмірі, який діяв станом на 24 лютого 2022 року.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що з урахуванням предмета та підстав заявленого позову, визначеного позивачем відповідача у справі та позовних вимог до нього, приписи статті 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» не підлягають застосуванню до спірних правовідносин. Положення статті 1 цього Закону не є нормою-приписом (зобов'язанням) та не містить вимог до постачальників, які здійснюють постачання теплової енергії за регульованими тарифами, щодо вчинення певних дій (внесення змін до договорів, здійснення перерахунку наданих послуг, тощо).
Отже тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, які були встановлені Полтавською обласною радою для відповідача станом на 24.02.2022, не підвищувалися після набрання чинності Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування». А тому доводи позивача щодо порушення відповідачем мораторію на підвищення тарифів, запровадженого Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» є безпідставними. Визначення відповідачем в рахунках на оплату вартості теплової енергії за двоставковим тарифом на послугу з постачання теплової енергії, який був встановлений рішеннями Полтавської обласної ради №477 від 30.03.2022 року на опалювальний сезон 2022-2023 роки, №669 від 28.07.2023 року на опалювальний сезон 2023-2024 роки, №854 від 30.08.2024 року на опалювальний сезон 2024-2025 роки для споживачів, відповідає вимогам чинного законодавства України.
Підвищення для позивача вартості споживання теплової енергії, в першу чергу, знаходиться в прямому причинному зв'язку з військовою агресією РФ стосовно України та неможливістю здійснювати постачання теплової енергії ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ». Таке підвищення не є наслідком протиправних дій чи бездіяльності відповідача ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» внаслідок порушення ним вимог законодавства України. Суд відхиляє посилання позивача у своїх доводах щодо необхідності застосування до спірних правовідносин позиції Верховного Суду, сформованої у справі №917/730/23 від 04.04.2024, оскільки правовідносини у справі №917/730/23 не є подібними з правовідносинами у цій справі, і предметом цього розгляду є правовідносини, що стосуються зобов'язання відповідача здійснити перерахунок вартості вже наданих/отриманих послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води позивачу, тоді як у справі №917/730/23 правовідносини стосувалися врегулювання переддоговірного спору в судовому порядку. Листи Міністерства розвитку громад та територій України, на який посилається позивач, не є нормативно-правовими актами та не створюють для відповідача юридичних наслідків. Отже, на підставі викладеного суд прийшов до висновку, що відсутні підстави для задоволення позову.
Оскільки позивач звернулася до суду як споживач послуг, вона на підставі ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» звільнена від сплати судового збору за позовами, що пов'язані з порушенням її прав, то судові витрати у вигляді несплаченого судового збору слід віднести на рахунок держави.
Керуючись ст. 4, 5, 10-13, 18, 76-81, 83, 133, 141, 142, 258, 259, 263 - 265, 273 - 279, 280-282, 352 - 354 ЦПК України, суд,
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства «Полтаватеплоенерго», за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: Полтавської обласної ради, виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, про зобов'язання здійснити перерахунок вартості наданих послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води - відмовити.
Витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211 грн. 20 коп. віднести на рахунок держави.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Фадєєва