Справа № 535/463/14-к
Провадження № 1-в/535/19/25
01 травня 2025 року селище Котельва
Котелевський районний суд Полтавської області у складі: головуючого - судді ОСОБА_1 , за участі: секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду подання начальника Котелевського відділу державної виконавчої служби у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ОСОБА_4 про зміну способу виконання судового рішення,
Вироком Котелевського районного суду Полтавської області від 05.08.2014, який набрав законної сили 08.07.2014, ОСОБА_5 визнана винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.213 КК України, та призначено їй узгоджене сторонами покарання у вигляді громадських робіт на строк сто годин. Речові докази по кримінальному провадженню, а саме: ваги зі шкалою 500 кілограм, як засіб та знаряддя вчинення кримінального правопорушення конфісковано в дохід держави, 190 кілограма металобрухту, як майно набуте в результаті вчинення кримінального правопорушення передано в дохід держави (справа №535/463/14-к).
25.04.2025 до Котелевського районного суду Полтавської області надійшло подання начальника Котелевського відділу державної виконавчої служби у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ОСОБА_4 про зміну способу виконання судового рішення по виконавчому листу №535/463/14-к від 08.07.2014.
В обгрунтування подання заявниця зазначила, що конфісковане за вироком суду майно, було передано на реалізацію до ДП «Сетам». Відповідно до протоколу №614337 від 20.06.2024 ДП «Сетам» електронні торги не відбулися, оскільки були відсутні допущені учасники торгів. Станом на 24.04.2025 дане майно має корозію, іржавіння та непридатне для виробничого призначення, у зв'язку з чим просить змінити спосіб виконання виконавчого листа №535/463/14-к про застосування конфіскації в дохід держави механічних вагів зі шкалою 500 кілограм, а саме - передачу конфіскованого майна Головному управлінню Національної поліції у Полтавській області для подальшого знищення шляхом переробки на металобрухт.
Начальник Котелевського відділу державної виконавчої служби у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ОСОБА_6 та засуджена ОСОБА_5 у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.
Відповідно до ч. 5 ст. 539 КПК України неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про місце та час розгляду клопотання (подання), не перешкоджає проведенню судового розгляду, крім випадків, коли їх участь визнана судом обов'язковою або особа повідомила про поважні причини неприбуття.
Під час судового розгляду начальник Котелевського відділу Диканської окружної прокуратури Полтавської області ОСОБА_3 заперечив проти задоволення подання відділу державної виконавчої служби про зміну порядку та способу виконання вироку суду, у зв'язку з необгрунтованістю та недотриманням державним виконавцем вимог Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби.
Згідно з ст. 537 КПК України під час виконання вироків суд має право вирішувати питання про всякого роду сумніви і протиріччя, що виникають при виконанні вироку.
На виконання вироку Котелевського районного суду Полтавської області від 05.08.2014 у справі №535/463/14-к, який набрав законної сили 08.07.2014, Котелевським районним судом Полтавської області 08.07.2014 видано виконавчий лист №535/463/14-к про конфіскацію в дохід держави вагів зі шкалою 500 кілограм, як засіб та знаряддя вчинення кримінального правопорушення, виконавче провадження за яким відкрито постановою в.о. начальника Котелевського РВ ДВС ГТУЮ у Полтавській області ОСОБА_7 від 28.10.2014 (а.с. 4, 10).
Вказані ваги були описані й на них було накладено арешт на підставі Акту опису й арешту майна від 18.01.2016, складеного державним виконавцем відділу ДВС Котелевського РУЮ ОСОБА_8 (а.с.6).
Згідно з протоколом №614337 проведення електронного аукціону (торгів) від 20.06.2024, ваги стаціонарні зі шкалою 500 кг були в робочому стані, мають корозію, стартова ціна 500,00 грн (реєстраційний номер лота - 553740). Торги не відбулися через відсутність допущених учасників торгів (а.с.8).
Відповідно до акту державного виконавця (а.с.9), складеного старшим державним виконавцем Котелевського відділу державної виконавчої служби у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ОСОБА_8 від 07.04.2025, «під час перевірки майна встановлено, що конфісковане майно, а саме ваги зі шкалою 500 кг знаходяться в незадовільному стані. Частина покрита іржавими плямами, мають корозію, не відрегульовані та не показують вагу. Місцями є місця в яких іржавіння прогниває» (так в акті).
Відповідно до п.1 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 року №985 (далі - Порядок), реалізація майна, конфіскованого за рішенням суду і переданого органам державної виконавчої служби, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Згідно з п.4 Порядку, товарно-матеріальні цінності, які були в користуванні і мають ступінь зносу понад 50 відсотків, можуть передаватися безоплатно закладам здоров'я, освіти, соціального забезпечення населення, установам виконання покарань, слідчим ізоляторам та на благодійні цілі. Для визначення ступеня зносу товарно-матеріальних цінностей, які були в користуванні, державний виконавець залучає експерта у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Відповідно до п. 11 Порядку з метою забезпечення розпорядження конфіскованим майном у способи, відмінні від реалізації, керівник органу державної виконавчої служби утворює комісію, яка складається з представників відповідного органу державної виконавчої служби, державної податкової інспекції у районі, місті (крім м. Києва), районної у місті, об'єднаної та спеціалізованої державної податкової інспекції головного управління ДПС, а якщо майно вилучено митницею - представників відповідної митниці.
Згідно з п. 14 Порядку у разі коли майно, в тому числі транспортні засоби, не реалізовано у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», державний виконавець вносить на розгляд комісії, яка утворена відповідно до пункту 11 цього Порядку (далі - комісія), пропозицію щодо безоплатної передачі майна органам державної влади, закладам охорони здоров'я, освіти, соціального забезпечення, соціального захисту, зокрема закладам, у яких виховуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, дитячим будинкам сімейного типу, прийомним сім'ям, будинкам дитини при установах виконання покарань, установам виконання покарань, слідчим ізоляторам, військовим формуванням, а також на благодійні цілі.
У разі прийняття комісією рішення про можливість безоплатної передачі майна орган державної виконавчої служби розміщує інформацію щодо цього майна на веб-сайті з питань реалізації арештованого державними виконавцями майна. У повідомленні про безоплатну передачу майна зазначається інформація про оподаткування операцій з безоплатної передачі майна, у тому числі підакцизних товарів, з посиланням на норми законодавства. Протягом місяця з моменту розміщення повідомлення про безоплатну передачу майна особи, яким надано право на безоплатне отримання майна, можуть звернутися до органу державної виконавчої служби із заявою про отримання майна.
Якщо протягом місяця з моменту розміщення повідомлення жодна з осіб, яким надано право на безоплатне отримання майна, не звернулася до державного виконавця щодо його отримання, державний виконавець виносить на розгляд комісії питання щодо переробки, знищення (утилізації) майна. Рішення щодо переробки, знищення (утилізації) майна приймається також у разі, коли за рішенням комісії майно не було безоплатно передано жодній з осіб, які виявили бажання його отримати.
Відповідно до п. 16 Порядку, майно, якість якого не відповідає вимогам стандартів, небезпечне в санітарно-епідемічному відношенні або яке не пройшло відповідного випробування, карантинної обробки чи непридатне для реалізації, продукти харчування та іграшки для дітей віком до 7 років у разі відсутності супровідної документації за висновком відповідної експертизи підлягають переробці або знищенню (утилізації) з урахуванням ступеня зносу та фактичного стану.
Відповідно до ч.3 ст.33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Отже, судом встановлено, що державним виконавцем не дотримано вимог Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 №985, у тому числі не надано висновку відповідної експертизи, за яким конфісковане за вироком суду майно підлягає переробці або знищенню (утилізації) з урахуванням ступеня зносу та фактичного стану, а тому у задоволенні подання державного виконавця слід відмовити.
Керуючись п. 14 ч. 1 ст. 537, ст. 539 КПК України, суд
У задоволенні подання начальника Котелевського відділу державної виконавчої служби у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ОСОБА_4 про зміну способу виконання вироку Котелевського районного суду Полтавської області від 05.06.2014 у справі №535/463/14-к - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Котелевський районний суд Полтавської області протягом семи днів з дня її проголошення.
Суддя ОСОБА_1