24 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 160/20749/24
Головуючий суддя І інстанції - Єфанова О.В.
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Іванова С.М. (доповідач),
суддів: Чередниченка В.Є., Шальєвої В.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 року в адміністративній справі №160/20749/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просила:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, щодо не переведення з 20.06.2024 року ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та не врахування показника середньої заробітної плати (доходу) працівників, зайнятих в галузях економіки України за три останні календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: 2021-2023 роки;
- скасувати рішення про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 та не врахування показника середньої заробітної плати (доходу) працівників, зайнятих в галузях економіки України за три останні календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 27.06.2024 № 912080173376;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, зробити перерахунок пенсії за віком з зарахуванням до страхового стажу в подвійному розмірі періодів роботи з 11.01.2012 по 27.02.2015, з 01.04.2015 по 30.03.2020 та з 18.05.2020 по 29.02.2024 на підставі ст. 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення» ОСОБА_1 починаючи з 20.06.2024 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 20.06.2024 року застосувавши показник середньої заробітної плати (доходу) працівників, зайнятих в галузях економіки України за три останні календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2021-2023 роки з урахуванням фактично виплаченої пенсії.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не розгляду запиту ОСОБА_1 від 15.07.2024 року щодо зарахування у подвійному розмірі стажу з 11.01.2012 по 27.02.2015, з 01.04.2015 по 30.03.2020 та з 18.05.2020 по 29.02.2024 відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та зарахування стажу роботи по дату звернення за пенсією за віком.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути запит ОСОБА_1 від 15.07.2024 року щодо зарахування у подвійному розмірі стажу з 11.01.2012 по 27.02.2015, з 01.04.2015 по 30.03.2020 та з 18.05.2020 по 29.02.2024 відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та зарахування стажу роботи по дату звернення за пенсією за віком.
В задоволені решти вимог було відмовлено.
Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулось з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати вищезазначене рішення та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначив, що розрахунок страхового стажу позивачу було здійснено у відповідності з приписами законодавства.
Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження, на підставі ст. 311 КАС України.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, 20.06.2024 ОСОБА_1 подала заяву про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при досягненні пенсійного віку.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 27.06.2024 № 912080173376 відмовлено в перерахунку пенсії посилаючись на те, що позивач вже отримує пенсію за віком.
Представником позивача зроблений адвокатський запит від 15.07.2024 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зарахування до страхового стажу періодів роботи в медичних закладах відповідно до статті 60 Закону України №1788.
На адвокатський запит ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надало відповідь оформлену листом від 22.07.2024 № 0400-010307-8/150660, в якому було зазначено, що з 17.12.2013 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до Закону № 1058.
Загальний страховий стаж для розрахунку пенсії складає 39 років 07 місяців 14 днів (зарахований по 28.02.2023).
Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% складає 0,39583.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, розрахований за період з 01.10.1991 по 30.09.1996 та за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.01.2014, становить 7334,61 грн. (3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 = 7994,47 грн. х 0,91746 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
Загальний розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.07.2024, складає 2999,92 грн.
Детальний розрахунок щодо розміру пенсії ОСОБА_1 відображений в її пенсійній справі (копії додаються).
20.06.2024 ОСОБА_1 надала заяву щодо переведення на пенсію за віком.
З 1 квітня 2021 року органи Пенсійного фонду застосовують принцип екстериторіальності, передбачений постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 "Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України", зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16.03.2021 №339/35961.
Цей принцип передбачає опрацювання заяв про призначення або перерахунки пенсій бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду на всій території України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від місця реєстрації документів.
Враховуючи зазначене, у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області було прийнято рішення від 27.06.2024 № 912080173376 про відмову в проведенні перерахунку.
15.07.2024 року представник позивача звернувся до пенсійного органу з заявою про надання інформації щодо розрахунку пенсії позивача.
Зі змісту наданого відповідачем розрахунку страхового стажу вбачається, що позивачу не зараховано у подвійному розмірі стаж з 11.01.2012 по 27.02.2015, з 01.04.2015 по 30.03.2020 та з 18.05.2020 по 29.02.2024 відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та не зарахований стаж роботи по дату звернення за пенсією за віком відповідно до статті 26 Закону України № 1058. Вважаючи протиправним наведе рішення пенсійного органу та нездійснення розрахунку страхового стажу позивача у подвійному розмірі, позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів.
Вирішуючи спір між сторонами та частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач був зобов'язаний розглянути надані позивачем документи, що стосуються зарахування страхового стажу, перевірити наявність фактичних та законних підстав для здійснення перерахунку пенсії та прийняти відповідне рішення, згідно наведеного вище Порядку, а не Закону України "Про звернення громадян". Перевірка фактичних підстав полягає у з'ясуванні обставини здійснення чи не здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі наданих документів.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше, надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Приписами частин 1-3 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною 1 статті 26 цього Закону.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у закладах з надання психіатричної допомоги зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.
Відповідно до ч.3 ст.44 Закону №1058, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Пунктом 3.3 розділу 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1) встановлено, що орган, що призначає пенсію, надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.
Згідно з пунктами 4.1., 4.2 Порядку №22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
При прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, зокрема: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що у разі сумніву органу, що призначає пенсію, у належності та обґрунтованості поданих заявником документів, в нього є право перевірити надані заявником документи шляхом звернення з відповідними запитами до установ, підприємств, організацій.
Отже, з огляду на вказані правові приписи та встановлені обставини справи, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідач був зобов'язаний розглянути надані позивачем документи, що стосуються зарахування страхового стажу, перевірити наявність фактичних та законних підстав для здійснення перерахунку пенсії та прийняти відповідне рішення згідно наведеного вище Порядку. Перевірка фактичних підстав полягає у з'ясуванні обставини здійснення чи не здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі наданих документів.
Таким чином, оскільки позивач зверталась з відповідним запитом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, то вказаному суб'єкту владних повноважень необхідно розглянути подані документи у відповідності до вимог законодавства.
Відтак, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 року в адміністративній справі №160/20749/24 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, за винятком наявності підстав передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя С.М. Іванов
суддя В.Є. Чередниченко
суддя В.А. Шальєва