Рішення від 29.04.2025 по справі 420/34444/24

Справа № 420/34444/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовною заявою Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Одеській області до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Одеській області звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд:

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 1,6714 га з кадастровим номером 5110136900:18:017:0001 (цільове призначення В.03.02 для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти, розташованої за адресою: м. Одеса, Люстдорфська дорога, 55) в Державному земельному кадастрі;

- скасувати присвоєній земельній ділянці кадастровий номер 5110136900:18:017:0001 та запис про земельну ділянку в Поземельній книзі.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з метою оформлення земельної ділянки, наданої у постійне користування Управлінню Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації в Одеській області (далі - Управління Держспецзв'язку в Одеській області) згідно рішення Одеської міської ради від 28.07.2021 № 518-VIIІ за адресою: м. Одеса, Люстдорфська дорога, 55, позивач 10.07.2024р. звернувся листом № 40-5/СЕД до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (далі - Держгеокадастр) про скасування кадастрового номеру 5110136900:18:017:0001 на підставі рішення Господарського суду Одеської області від 23.06.2021р. в справі № 916/3536/20. Держгеокадастром було повідомлено, що згідно вказаного рішення Господарського суду Одеської області від 23.06.2021р. в справі № 916/3536/20 державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5110136900:18:017:0001 не скасовано, а тому підстав у Держгеокадастру щодо скасування кадастрового номеру не має. З огляду на зазначене, з метою оформлення земельної ділянки, наданої у постійне користування Управлінню Держспецзв'язку в Одеській області згідно рішення Одеської міської ради від 28.07.2021 № 518-VIIІ, враховуючи відмову Держгеокадастру у скасуванні кадастрового номеру земельної ділянки, присвоєного незаконним рішенням Одеської міської ради від 16.09.2020 № 6613-VII «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 1,6714 га, присвоєння адреси: м. Одеса, Люстдорфська дорога, 55-И, та надання її у постійне користування Управлінню капітального будівництва Одеської міської ради», Управління Держспецзв'язку в Одеській області звернулося до суду.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 року адміністративний позов Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Одеській області до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії - залишено без руху, позивачу надано десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання документу про сплату судового збору у сумі 3028 грн.

Ухвалою суду від 19.11.2024 року, ук зв'язку з усуненням недоліків, котрі слугували підставою для залишення позову без руху, прийнято позовну заяву Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Одеській області до розгляду, та відкрито спрощене позовне провадження у справі №420/34444/24.

06.12.2024 р. представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву (№ ЕС/71512/24 від 06.12.2024р.), в якому, серед іншого, зазачено, що у Держгеокадастру відсутня інформація про те, що речове право на земельну ділянку з кадастровим номером 5110136900:18:017:0001, не зареєстровано з вини заявника, а до повноважень Держгеокадастру не відноситься перевірка фактів наявності вини, щодо не реєстрації речового права на земельну ділянку, яка зареєстрована у Державному земельному кадастрі. Також, вказано, що відповідачем було відмовлено Управлінню Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Одеській області в скасуванні державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 5110136900:18:017:0001, у зв'язку з відсутністю підстав для скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 5110136900:18:017:0001, рішення Господарського суду Одеської області від 23.06.2021 у справі № 916/3536/20 таких положень не містить

23.01.2025р. відповідачем до суду надано додаткові пояснення до відзиву на позовну заяву (№ ЕС/6995/25 від 23.01.2025р.), та наголошено, що відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на земельну ділянку з кадастровим номером 5110136900:18:017:0001, площею 1,6714 га, з 23.03.2021р. і на даний час наявне обтяження (вид обтяження - арешт нерухомого майна, номер запису про обтяження: 41128679), наявність якого унеможливлює скасування державної реєстрації земельної ділянки з підстав, що зазначені у частині 10 статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр».

29.01.2025р. позивачем до Одеського окружного адміністративного суду подано заяву про уточнення позовних вимог (№ ЕС/9023/25 від 29.01.2025 р.), з урахуванням якої позивач додатково просить скасувати арешт на земельну ділянку загальною площею 1,6714 га з кадастровим номером 5110136900:18:017:0001 (дата накладання обтяження 23.03.2021, номер запису про обтяження № 41128679).

03.02.2025р. від позивача надійшли додаткові пояснення в справі (№ ЕС/10038/25 від 03.02.2025р.), в яких вказано, що арешт нерухомого майна (як вид обтяження) на земельну ділянку з кадастровим номером 5110136900:18:017:0001, площею 1,6714 га, був накладений в рамках забезпечення позову на підставі ухвали Господарського суду Одеської області від 14.12.2020р. у справі № 916/3036/20, рішення в якій прийнято 23.06.2021р., набрало законної сили 27.07.2021р. Відповідно, в силу ч. 7 ст. 145 ГПК України, яка закріплює, що у разі ухвалення судом рішення про задоволення позову заходи забезпечення позову продовжують діяти протягом дев'яноста днів з дня набрання вказаним рішенням законної сили або можуть бути скасовані за вмотивованим клопотанням учасника справи, заходи забезпечення позову перестали діяти вже після 26 жовтня 2021 р., що, в свою чергу, спростовує доводи Держгеокадастру в частині не можливості виконання в подальшому рішення Одеського окружного адміністративного суду на підставі наявного обтяження нерухомого майна.

17.03.2025р. від позивача надійшли клопотання про долучення доказів (№ ЕС/2403/25 від 17.03.2025р.), а також заява про уточнення позовних вимог (№ ЕС/24434/25 від 17.03.2025р.), відповідно до яких, позивач уточнив позовні вимоги, шляхом врахування вимог зазначених у позовній заяві, а саме просив зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 1,6714 га з кадастровим номером 5110136900:18:017:0001 (цільове призначення В.03.02 для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти, розташованої за адресою: м. Одеса, Люстдорфська дорога, 55) в Державному земельному кадастрі; скасувати присвоєній земельній ділянці кадастровий номер 5110136900:18:017:0001 та запис про земельну ділянку в Поземельній книзі. Зазначив, що Управлінням Держспецзв'язку в Одеській області 14.03.2025р. було знято обтяження, накладене на земельну ділянку з кадастровим номером 5110136900:18:017:0001 (дата накладання 23.03.2021, номер запису про обтяження № 41128679), у зв'язку з чим відпала необхідність у заявленій позовній вимозі про скасування обтяження, накладеного на вищевказану земельну ділянку, На підтвердження здійснений дій надано витяг з Державного реєстру речових прав, отриманий 14.03.2025р, просив залучити до матеріалів справи.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

24.06.2020р згідно наказу № 356 «Про передачу державного майна із закріпленням на праві оперативного управління» (далі - Наказ № 356), Адміністрація Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України державне майно (об'єкти), яке знаходиться за адресою: м. Одеса, Люстдорфська дорога, 55, вилучено із господарського відання Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення (далі - Концерн РРТ) та передані з балансу Одеської філії Концерну РРТ на баланс та в державну власність Управлінню Держспецзв'язку в Одеській області на праві оперативного управління.

16.09.2020р. Одеською міською радою було прийняте рішення № 6613-VII «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,6714 га, присвоєння адреси: м. Одеса, Люстдорфська дорога, 55-И та надання її у постійне користування Управлінню капітального будівництва Одеської міської ради», яким був затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5110136900:18:017:0001), площею 1,6714 га (категорія земель за основним цільовим призначенням землі житлової та громадської забудови) за адресою: м. Одеса, Люстдорфська дорога, 55; присвоєно відведеній земельній ділянці адресу: м. Одеса, Люстдорфська дорога, 55-И; надано Управлінню капітального будівництва Одеської міської ради земельну ділянку, вказану у пункті 1,2 згадуваного рішення у постійне користування для проектування, будівництва та обслуговування нежилої будівлі закладу освіти та нежилої будівлі дошкільного навчального закладу (цільове призначення В.03.02 для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти).

13.10.2020р. відповідно до пункту 7 Наказу № 356, Управлінням Держспецзв'язку в Одеській області було здійснено державну реєстрацію речових прав щодо об'єктів нерухомості, переданих та закріплених на праві оперативного управління згідно Переліку державного майна, що передається з баланку Одеської філії Концерну РРТ на баланс та в державну власність Управлінню Держспецзв'язку в Одеській області, що є Додатком № 1 до Наказу № 356 від 14.06.2020р.,за адресою: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 55, що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 228362770 від 16.10.2020р.

19.11.2020р. листом за № 13/11-2633 позивач звернувся до Одеської міської ради про надання Управлінню Держспецзв'язку в Одеській області (за його клопотанням) дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки орієнтовною площею 2,37 га по Люстдорфській дорозі, 55 в м. Одеса (майновий комплекс радіостанції).

23.06.2021р. за результатами розгляду справи № 916/3536/20 за позовом Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону в інтересах держави, в особі Адміністрації Держспецзв'язку, та за позовом третьої особи із самостійними вимогами на предмет спору - Управління Держспецзв'язку в Одеській області до відповідача - Одеської міської ради; за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Концерн радіомовлення, радіозв'язку та телебачення, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління капітального будівництва Одеської міської ради, Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, про визнання незаконним та скасування рішення Одеської міської ради від 16.09.2020 № 6613-VII, Господарським судом Одеської області прийнято рішення, яким позов Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону в інтересах держави в особі Адміністрації Держспецзв'язку задоволено повністю: визнано незаконним та скасовано рішення Одеської міської ради від 16.09.2020 № 6613-VII «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,6714 га, присвоєння адреси: м. Одеса, Люстдорфська дорога, 55-И та надання її у постійне користування Управлінню капітального будівництва Одеської міської ради». Рішення набрало законної сили 27.07.2021р.

19.07.2021р. Управління Держспецзв'язку в Одеські області звернулося до Одеської міської ради з клопотаннями від 19.07.2021 № 40/09-691 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га для будівництва і обслуговування багатоповерхового житлового будинку з об'єктами соціальної інфраструктури і будівництва та обслуговування будівель закладів освіти (школи) - цільове призначення В.02.07 для іншої житлової забудови.

Рішенням Одеської міської ради від 28.07.2021р. № 518-VIIІ «Про надання дозволу Управлінню Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Одеській області на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 2,0000 га, за адресою: м. Одеса, Люстдорфська дорога, 55, для будівництва і обслуговування багатоповерхового житлового будинку з об'єктами соціальної інфраструктури і будівництва та обслуговування будівель закладів освіти (школи) цільове призначення - В.02.07 для іншої житлової забудови» наданий дозвіл Управлінню Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Одеській області на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 2,0000 га, за адресою: м. Одеса, Люстдорфська дорога, 55, для будівництва і обслуговування багатоповерхового житлового будинку з об'єктами соціальної інфраструктури і будівництва та обслуговування будівель закладів освіти (школи) цільове призначення - В.02.07 для іншої житлової забудови.

14.06.2024р. з метою розробки проєкту землеустрою між Управлінням Держспецзв'язку в Одеській області та товариством з обмеженою відповідальністю «Південний інститут грунтів і грунтовідведення» був укладений договір про закупівлю послуг за державні кошти за № 61. В ході розробки проєкту землеустрою землевпорядною компанією було повідомлено Управління Держспецзв'язку в Одеській області, що земельна ділянка, яка запроектована до відведення має перетин із земельною ділянкою площею 1,6714 га (кадастровий номер 5110136900:18:017:0001), що в свою чергу, не дає можливості формувати земельну ділянку, для передачі у постійне користування Управлінню Держспецзв'язку в Одеській області за адресою: м. Одеса, Люстдорфська дорога, 55.

10.07.2024р. листом № 40-5/СЕД Управління Держспецзв'язку в Одеській області звернулося до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про скасування кадастрового номеру земельної ділянки: 5110136900:18:017:0001 на підставі рішення Господарського суду Одеської області від 23.06.2021р.

07.08.2024р. листом № 11-15-0.82-4801/2-24 Держгеокадастр повідомив, що згідно вказаного рішенням Господарського суду Одеської області державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5110136900:18:017:0001 не скасовано, а тому підстав у Держгеокадастру щодо скасування кадастрового номеру вказаної земельної ділянки у Держземкадастру не має.

Враховуючи наведене, з метою оформлення земельної ділянки, наданої у постійне користування Управлінню Держспецзв'язку в Одеській області згідно рішення Одеської міської ради від 28.07.2021р. № 518-VIIІ, у зв'язку з відмовою Держгеокадастру щодо скасування кадастрового номеру земельної ділянки 5110136900:18:017:0001, що присвоєний відповідно до рішення Одеської міської ради від 16.09.2020 № 6613-VII «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 1,6714 га, присвоєння адреси: м. Одеса, Люстдорфська дорога, 55-И, та надання її у постійне користування Управлінню капітального будівництва Одеської міської ради», яке скасовано, Управління Держспецзв'язку в Одеській області звернулося до Одеського окружного адміністративного суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб

Частиною першою статті 5 Закону України «Про Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України» Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України має таку загальну структуру: центральний орган виконавчої влади (Адміністрація Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (далі - Адміністрація Держспецзв'язку); територіальні органи центрального органу виконавчої влади (у тому числі Управління Держспецзв'язку в Одеській області); територіальні підрозділи; Головне управління та підрозділи урядового фельд'єгерського зв'язку; навчальні, охорони здоров'я, санаторно-курортні та інші заклади, науково-дослідні, науково-виробничі та інші установи і організації.

Відповідно до пункту 4 Положення про Управління Держспецзв'язку в Одеській області, затвердженого наказом Адміністрації Держспецзв'язку від 14 липня 2023 року № 612, Управління Держспецзв'язку в Одеській області входить до загальної структури Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, підпорядковане та підконтрольне Адміністрації Держспецзв'язку і забезпечує виконання покладених на Держспецзв'язку завдань на території Одеської області.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» суб'єктами управління об'єктами державної власності є: Кабінет Міністрів України; центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері управління об'єктами державної власності; міністерства, інші органи виконавчої влади та державні колегіальні органи; Фонд державного майна України; органи, що забезпечують діяльність Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України; органи, які здійснюють управління державним майном відповідно до повноважень, визначених окремими законами; державні господарські об'єднання, державні холдингові компанії, інші державні господарські організації, державне підприємство, установа, організація або господарське товариство, 100 відсотків акцій (часток) якого належить державі або іншому господарському товариству, 100 відсотків акцій (часток) якого належать державі; Національна академія наук України, галузеві академії наук.

Згідно підпункту 22 пункту 12 Положення про Адміністрацію Держспецзв'язку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2014 року № 411 Голова Держспецзв'язку утворює, ліквідовує, реорганізовує підприємства, установи, організації, що належить до сфери управління Адміністрації Держспецзв'язку, затверджує положення (статути) про них, призначає на посаду в установленому порядку та звільняє з посади їх керівників, здійснює в межах повноважень інші функції з управління об'єктами державної власності

Відповідно до частини 10 статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:

поділу чи об'єднання земельних ділянок;

якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника;

ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж.

Частиною першою статті 10 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що зокрема, земельні ділянки є об'єктами Державного земельного кадастру. Положеннями частини першої статті 5 Закону встановлено, що ведення земельного кадастру здійснюється, у тому числі, шляхом внесення відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру та внесення змін до відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр» до Державного земельного кадастру включаються, зокрема наступні відомості про земельну ділянку: кадастровий номер; місце розташування, у тому числі дані Державного адресного реєстру (за наявності); опис меж; площа; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель).

Частинами першою, другою та шостою статті 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» встановлено, що земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.

Відповідно до приписів частини четвертої статті 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр» реєстрація заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам; внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надання відмови у їх внесенні здійснюється державним кадастровим реєстратором.

Статтею 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.

Частинами першою, третьою та четвертою статті 79-1 Земельного кодексу України визначено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Отже, з моменту присвоєння кадастрового номеру вказаній земельній ділянці 5110136900:18:017:0001, площею 1,6714 га, вона набула статусу об'єкта цивільних прав.

Так, як зазначено в частині шостій статті 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр», лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки скасовується кадастровий номер земельної ділянки.

Відповідно до вимог частини десятої статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника, державна реєстрація земельної ділянки скасовуються державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію.

Одеською міською радою не було зареєструвано речове право на сформовану земельну ділянку протягом відповідного року, а, отже, на думку суду, кадастровий реєстратор був зобов'язаний скасувати державну реєстрацію такої земельної ділянки.

Водночас, згідно з частиною першою статті 30 Закону України «Про Державний земельний кадастр» для державних кадастрових реєстраторів інформація з Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно надається за допомогою програмних засобів ведення інформаційних систем забезпечують у режимі реального часу.

Частинами першою та другою статті 1 Земельного кодексу України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується.

Відповідно до частини другої статті 2 Земельного кодексу України суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Статтею 5 Земельного кодексу України закріплено основні принципи земельного законодавства, до числа яких віднесено зокрема, забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави; забезпечення раціонального використання та охорони земель; забезпечення гарантій прав на землю.

Згідно з нормами статей 373, 374 Цивільного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується Конституцією України. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону. Суб'єктами права власності на землю (земельну ділянку) є фізичні особи, юридичні особи, держава, територіальні громади. Статтею 326 Цивільного кодексу України встановлено, що у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади.

Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України надано право кожній особі в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вона вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Згідно з визначенням, наведеним у пункті 3 частини першої статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», заявником є, зокрема: власник, інший правонабувач, сторона правочину, на підставі якого набувається, змінюється або припиняється речове право (у тому числі замовник будівництва, девелопер будівництва, управитель фонду фінансування будівництва), або уповноважені ними особи - у разі подання документів для державної реєстрації набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав. Іншим правонабувачем є орендар, концесіонер, приватний партнер, суб'єкт іншого права, похідного від права власності, іпотекодержатель (пункт 4 частини першої статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

За змістом положень розділу II Цивільного кодексу України та відповідних глав Земельного кодексу України речовими правами на земельну ділянку є, зокрема право постійного користування земельною ділянкою, право оренди земельної ділянки, право земельного сервітуту, право користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови.

Частиною другою статті 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в частині другій статті 30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до вимог статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Отже, нормами чинного законодавства право власності та інші речові права розмежовуються, як окремі правові категорії, кожне з яких підлягає реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та в Державному земельному кадастрі в порядку та випадках, передбачених законодавством.

Частиною другою статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» закріплено особливості реєстрації прав на земельні ділянки та встановлено, що під час проведення державної реєстрації права користування (постійне користування, оренда, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут) земельними ділянками державної чи комунальної власності, право власності на які не зареєстровано в Державному реєстрі прав, державний реєстратор одночасно з проведенням такої реєстрації проводить також державну реєстрацію права власності на такі земельні ділянки без подання відповідної заяви органами, які згідно із статтею 122 Земельного кодексу України передають земельні ділянки у власність або у користування.

Судом відхиляються посилання відповідача на те, що підставою неможливості задоволення вимог позивача є наявність в Державному реєстрі речових прав на земельну ділянку з кадастровим номером 5110136900:18:017:0001, площею 1,6714 га, відомостей про обтяження, яке існувало з 23.03.2021р., оскільки, по-перше, відповідно до частини 7 статті 145 ГПК України, у разі ухвалення судом рішення про задоволення позову заходи забезпечення позову продовжують діяти протягом дев'яноста днів з дня набрання вказаним рішенням законної сили або можуть бути скасовані за вмотивованим клопотанням учасника справи, а, приймаючи до уваги прийняте рішення Господарського суду Одеської області від 21.06.2021р., яке набрало чинності 27.07.2021р., заходи забезпечення позову застосовані під час розгляду такої справи перестали діяти вже після 26 жовтня 2021 року; по - друге: 14.03.2025р. позивачем надано відповідні докази на підтвердження зняття вказаного обтяження у вигляді арешту нерухомого майна - земельної ділянки з кадастровим номером 5110136900:18:017:0001, площею 1,6714 га, (цільове призначення В.03.02 для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти, розташованої за адресою: м. Одеса, Люстдорфська дорога, 55).

Судом не враховано до розгляду заяву позивача про уточнення позову від 29.01.2025р. (№ ЕС/9023/25 від 29.01.2025 р.), та здійснюється розгляд справи в межах первісно заявлених позивачем позовних вимог, з огляду на подану позивачем 17.03.2025р. заяву про уточнення позовних вимог (№ ЕС/24434/25 від 17.03.2025р.) відповідно до якої, позивач уточнив позовні вимоги, шляхом врахування вимог зазначених у позовній заяві, а саме просив зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 1,6714 га з кадастровим номером 5110136900:18:017:0001 (цільове призначення В.03.02 для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти, розташованої за адресою: м. Одеса, Люстдорфська дорога, 55) в Державному земельному кадастрі; скасувати присвоєній земельній ділянці кадастровий номер 5110136900:18:017:0001 та запис про земельну ділянку в Поземельній книзі.

Таким чином, приймаючи до уваги вищевикладене, та зважаючи, що позивачу з 13.10.2020р., на праві оперативного управління належать об'єкти нерухомості за адресою: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога, 55, що розміщені на земельній ділянці за вказаною адресою, згідно Переліку державного майна, що передається з баланку Одеської філії Концерну РРТ на баланс та в державну власність Управлінню Держспецзв'язку в Одеській області що є Додатком № 1 до Наказу № 356 від 14.06.2020р., що підтверджується відповідним Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 228362770 від 16.10.2020р., Рішенням Одеської міської ради від 28.07.2021 № 518-VIIІ «Про надання дозволу Управлінню Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Одеській області на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 2,0000 га, за адресою: м. Одеса, Люстдорфська дорога, 55, для будівництва і обслуговування багатоповерхового житлового будинку з об'єктами соціальної інфраструктури і будівництва та обслуговування будівель закладів освіти (школи) цільове призначення - В.02.07 для іншої житлової забудови» наданий дозвіл Управлінню Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Одеській області на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 2,0000 га, за адресою: м. Одеса, Люстдорфська дорога, 55, для будівництва і обслуговування багатоповерхового житлового будинку з об'єктами соціальної інфраструктури і будівництва та обслуговування будівель закладів освіти (школи) цільове призначення - В.02.07 для іншої житлової забудови, а рішенням Господарського суду Одеської області в справі № 916/3536/20 визнано незаконним та скасовано рішення Одеської міської ради від 16.09.2020 № 6613-VII «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,6714 га, присвоєння адреси: м. Одеса, Люстдорфська дорога, 55-И та надання її у постійне користування Управлінню капітального будівництва Одеської міської ради, вказаної земельної ділянки, суд доходить висновку щодо обґрунтованості позовних вимог, та відповідно наявності підстав для їх задоволення.

Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України у разі визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, суд може зобов'язати відповідача суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Відповідно до статті 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом:

а) визнання прав;

б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав;

в) визнання угоди недійсною;

г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування;

ґ) відшкодування заподіяних збитків;

д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Відповідно до частини 2 статті 39 Закону України "Про Державний земельний кадастр" рішення, дії або бездіяльність Державного кадастрового реєстратора можуть бути оскаржені до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Частиною 1 статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частин 1, 2 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. ч.1, 3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Одеській області до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії, підлягають задоволенню, з вище окреслених підстав.

Керуючись ст.ст. 72-77, 139, ст.ст.241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Одеській області до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.

2. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 1,6714 га з кадастровим номером 5110136900:18:017:0001 (цільове призначення В.03.02 для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти, розташованої за адресою: м. Одеса, Люстдорфська дорога, 55) в Державному земельному кадастрі.

3. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області скасувати присвоєній земельній ділянці кадастровий номер 5110136900:18:017:0001 та запис про земельну ділянку в Поземельній книзі.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (65078, м. Одеса, вул. Космонавтів, 34, код ЄДРПОУ 39765871) на користь Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Одеській області (65045, Одеська обл., м. Одеса, вул. Єврейська, 43, код ЄДРПОУ 34800034) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн.00 коп.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст.ст.293,295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.

Рішення складено 29.04.2025 року, з урахуванням знаходження судді Харченко Ю.В. на лікарняному з 03.02.2025 р. по 21.02.2025 р., з 26.02.2025 р. по 07.03.2025р., а також у відпустці з 08.01.2025 р. по 24.01.2025 р., та з 14.04.2025 року по 18.04.2025 року, включно.

Суддя Ю.В. Харченко

Позовні вимоги Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Одеській області до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити

29.04.25.