Справа № 420/4816/25
30 квітня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши в спрощеному позовному провадженні у приміщені суду в м. Одесі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся з вищевказаним позовом до суду у якому просить визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач) щодо не розгляду заяви позивача від 11 жовтня 2024 року про надання відстрочки від призову під час мобілізації; зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача від 11 жовтня 2024 року та прийняти рішення щодо надання позивачу відстрочки від призову під час мобілізації на підставі п.2 ч. 1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».Позовна заява обґрунтована посиланнями на протиправність бездіяльності відповідача щодо розгляду заяви позивача про надання відстрочки. Стверджує, що належним чином направив відповідачу заяву про надання відстрочки, однак станом на дату подання позовної заяви жодної відповіді відповідачем не надано.
Ухвалою судді від 18 лютого 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено, що справи буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
28 лютого 2025 року від представника відповідача надійшов відзив, у якому позовні вимоги не визнає та зазначає, що заяву позивача про надання відстрочки отриману засобами поштового зв'язку було розглянуто та листом від 18.10.2024 за вих. № гооз/ НОМЕР_1 військовозобов'язаному ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність особисто прибути та подати заяву до ІНФОРМАЦІЯ_2 для одержання відстрочки із документами, які підтверджують право на відстрочку. Роздрукована Фотокартка формату А4 довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААГ № 952831 від 25.04.2024 про визначення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 ІІ групи інвалідності засвідчена підписом ОСОБА_1 не дає змоги перевірити її на достовірність, а будь-якої бази даних Медико-соціальної експертної комісії за допомогою якої можна було б перевірити достовірність довідки до акта МСЕЇС не існує. Таким чином копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ДАГ № 952831 від 25.04.2024 про визначення ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 II групи інвалідності може вважатися належним чином засвіченою лише за умови засвідчення п органом якій видав оригінал документу або за умови нотаріального засвідчень такої копії, чи пред'явлення оригіналу для перевірки ідентичності копії оригіналу. Позивач до заяви від 11.10.2024 надав ксерокопію військового квитка серії НОМЕР_2 засвідченого підписом ОСОБА_1 , що позбавляє можливості ІНФОРМАЦІЯ_4 виконати вимоги Положення про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу, затвердженого указом Президента України від 30.12.2016 № 582/2016. За вказаних обставин ОСОБА_1 при подачі заяви 11.10.2024 року засобами поштового зв'язку про надання йому на підставі п. 2 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відстрочки від призову на військову службу під час загальної мобілізації припустився порушення: п. 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 - не подав заяву особисто в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 ; п. 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 та п. 5.26 Національного стандарту ДСТУ 4163:2020 «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів», затвердженого наказом ДП «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 01.07.2020 №144 - не подав оригінал або належим чином засвідчену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААГ № 952831 від 25.04.2024; Положення про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу, затвердженого указом Президента України від 30.12.2016 № 582/2016 - не подав оригінал військового квитка серії НОМЕР_2 . Тому вважає позовні вимоги необгрунтованими.
Дослідивши заяви по суті справи, інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом під час розгляду справи встановлено наступне.
11 жовтня 2024 року позивач засобами поштового зв'язку звернувся до Голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про надання відстрочки на підставі п.2 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» до якої додав документи. Заява зареєстрована відповідачем 18.10.2024 року за вхідним №18106.
Листом від 11.12.2024 року №гооз/317341 начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 п/п-к ОСОБА_3 надав відповідь на заяву позивача, за змістом якої вимагав особистої явки позивача для розгляду його заяви.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання відповіді на заяву про надання відстрочки, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Частинами 7-9 ст. 23 Закону №3543-XII встановлено, що перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів забезпечується неможливість надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації більше ніж одному військовозобов'язаному з підстав, зазначених у пунктах 9-14 частини першої цієї статті
Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560 (далі Порядок №560).
За п. 1 Порядку №560 він, серед іншого, визначає процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.
Відповідно до п. 56 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Згідно п. 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Відповідно до п. 60 Порядку №560, комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку. До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
У разі неможливості провести перевірку у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.
Отже, наведеними нормами визначено, що військовозобов'язаний має право на особисте подання на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки заяви за встановленою формою з доданими до неї документами, які підтверджують право на відстрочку, а комісії, утворені при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період зобов'язані, зокрема, вивчити отриману заяву та додані до неї документи, оцінити законність підстав для надання відстрочки, й фактично розглянути такі документи протягом семи днів з дати їх надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Така комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, що оформляються протоколом. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за встановленою формою.
Додатком №5 до Порядку №560 затверджено Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію (далі Перелік).
Згідно додатку №5 до Порядку №560 (в редакції діючей на час надходження заяви) визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на строк 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії) подають до заяви довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, визначеною МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики, постанова військово-лікарської комісії територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Застосовуючи вищевикладені положення до обставин цієї справи суд зазначає наступне.
Позивач оскаржував бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви позивача про надання відстрочки.
Відповідач з відзивом таку відповідь надав. Однак докази направлення позивачу такої відповіді не надано.
Суд не визнає такою, що відповідає вищевказаним вимогам до діяльності суб'єкта владних повноважень, варіант поведінки, за якого відповідь є існуючою, однак не наданою (не направленою). Даний висновок зумовлено відсутністю доказів направлення відповіді позивачу, що і зумовило виникнення цього спору.
Окрім цього, суд зауважує, що позивач оскаржував бездіяльність щодо розгляду його заяви, а зміст наданого відповідачем листа свідчить, що заява позивача по суті так і не була розглянута, оскільки фактично висунута додаткова умова для її розгляду.
Зважаючи на цю обставину, а також враховуючи положення ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд зазначає наступне.
Згідно п. 58 Порядку №560 особи заяви про надання відстрочки «особисто подають на ім'я голови комісії».
Суд констатує відсутність будь-яких правових та логічних підстав для ототожнення особистої подачі заяви з особистим прибуттям в ТЦК та СП, адже ця норма права взагалі не встановлює спосіб подачі документа (нарочно чи, наприклад, поштою), натомість фактично вказує, що заява має бути особистою (а не від представника).
Обов'язок «особисто подати», не є тотожним обов'язку «особисто прибути», при цьому ані Закон №2232-XII, ані Закон №3543-XII, ані Порядок №560 не зобов'язують військовозобов'язаного особисто прибувати до ТЦК та СП для реалізації права на отримання відстрочку від призову під час мобілізації з підстав, передбачених ст. 23 Закону №3543-XII.
Окремо суд звертає увагу на те, що заява позивача згідно п. 60 Порядку №560 повинна бути розглянута комісією з розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу при ІНФОРМАЦІЯ_5 , однак зі змісту матеріалів справи вбачається, що такий розгляд не відбувся, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
При цьому, Порядком №560 не надано права начальникам районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу) одноособово повертати подані документи, оформлюючи таке повернення листом, з підстав недотримання військовозобов'язаним порядку звернення із заявою, визначеного абзацом першим пункту 58 Порядку №560.
Слід відзначити, що покладене цим рішенням суду на відповідача зобов'язання не вимагає прийняття рішення конкретного змісту, натомість вимагає прийняти рішення по суті поданої заяви без особистої явки позивача.
За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат відповідно до вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що позивач сплатив судовий збір у сумі 1211,20грн за квітанцією від 11.02.2025 року №1357-1281-0228-6518, а тому з відповідача підлягає стягненню на користь позивача вказана сума.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нездійснення розгляду заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 11.10.2024 року (вхідний від 18.10.2024 року).
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 11.10.2024 року (вхідний від 28.10.2024 року) та прийняти відповідне рішення.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 1211,20грн..
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) рнокпп НОМЕР_3 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_2 ) код ЄДРПОУ НОМЕР_4 .
Суддя Е.А.Іванов