Справа № 420/7542/25
30 квітня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (адреса згідно з позовом: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУ ПФУ), у якому просить суд: - визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 , щомісячної доплати до пенсії на підставі Постанови КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14 липня 2021 року у розмірі 2000,00грн., починаючи з 01.03.2025р.; - зобов'язати ГУ ПФУ нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , щомісячну доплату до призначеної пенсії на підставі Постанови КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14 липня 2021 року у розмірі 2000,00грн, починаючи з 01.03.2025р.
Позивачка зазначила, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ та з 18.03.2023 року отримує пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 30% від відповідних сум грошового забезпечення померлого годувальника - ОСОБА_2 .
14.07.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».
Позивачка вказує, що ОСОБА_2 отримував доплату до своєї пенсії відповідно до Постанови КМУ №713 від 14.07.2021р. Відповідно, позивачка після оформлення пенсії в разі втрати годувальника за Законом №2262-ХІІ також отримувала у період з 18.03.2023 року по лютий 2025 року включно доплату до пенсії в розмірі 2000,00грн. відповідно до Постанови КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» №713 від 14.07.2021р.
З березня 2025 року позивачці пенсія була перерахована на підставі рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 року по справі №420/30390/24, однак ГУ ПФУ протиправно припинено нарахування та виплату доплати у розмірі 2000, 00грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивачка посилається на правові висновки Верховного Суду у постанові від 08.11.2022 року по справі №420/2473/22.
Ухвалою суду від 19.03.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в електронній формі. Повідомлено учасників справи, що заяви по суті, клопотання та інші заяви необхідно направляти до суду через систему «Електронний суд».
У наданому до суду відзиві представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, що ст.63 Закону України № 2262-ХІІ посилається на Порядок №45, яким встановлено, що перерахунок пенсій провадиться на умовах та в розмірах, передбачених КМУ. Також зазначив, що на підставі рішення суду по справі №420/30390/24 позивачу проведено перерахунок пенсії. Оскільки до перерахунку основний розмір пенсії позивача складав 1340,78 грн, а після перерахунку - 4722,00 грн, тому щомісячна доплата згідно з Постановою № 713 відсутня.
Крім цього, представник відповідача посилається на правові висновки Верховного Суду від 16.12.2024 по справі 400/6254/24 року.
Справу розглянуто у письмовому провадженні.
Судом встановлено, що позивачка отримує пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З 18.03.2023 року (дата призначення пенсії) позивачці здійснювалась виплата пенсії у разі втрати годувальника із урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. на підставі постанови КМУ №713, що підтверджується ГУ ПФУ у листі від 05.03.2025 та розрахунками складових пенсійної виплати.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18, залишеного без змін постановою суду апеляційної інстанції від 05.03.2019 року, визнані протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ №103.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано п. 3 Постанови №103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
У зв'язку з набранням законної сили рішенням Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі №160/8324/19 ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» було підготовлено оновлену довідку №33/36-3305 від 20.08.2021 р. станом на листопад 2019 р. про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 - годувальника, для здійснення перерахунку основного розміру пенсії позивачки.
Позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , проте ГУ ПФУ не здійснило перерахунок пенсії позивачці, у зв'язку з чим позивачка звернулась до суду.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 року по справі №420/30390/24 задоволено її адміністративний позов до ГУ ПФУ та, з урахуванням ухвали суду про виправлення описки від 13.02.2025 року, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 18.03.2023 року, на підставі довідки про розмір грошового №33/36-3305 від 20.08.2021 р., виданої 30.01.2021 р. Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області», з урахуванням раніше виплачених сум. На підставі вказаного рішення ГУ ПФУ 23.09.2024 року здійснило перерахунок пенсії позивачки, проте ГУ ПФУ припинило нарахування та виплату доплати на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 у розмірі 2000,00 грн.
При зверненні до відповідача її повідомлено, що ГУ ПФУ на підставі рішення суду від 25.11.2024 року по справі №420/30390/24, з урахуванням ухвали суду від 13.02.2025 року проведено перерахунок її пенсії починаючи з 18.03.2023 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №33/36-3305 від 20.08.2021 виданої 30.01.2021. Розмір пенсії позивачки з 01.03.2025 року становить 4722,00 грн.
Згідно з копією перерахунку пенсії позивачки з 01.03.2025 року доплата у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови №713 відсутня.
Позивачка вважаючи дії відповідача щодо припинення нарахування та виплати доплати відповідно до Постанови №713 протиправними звернулась до суду з даним позовом.
Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню. При цьому суд виходить з наступного.
Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 43 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262-ХІІ.
Частинами 1,2 ст. 63 Закону №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
14.07.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», якою з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
Судом встановлено, що позивачці призначена пенсія у разі втрати годувальника та нарахована доплата на підставі постанови КМУ від 14.07.2021 року №713.
Після прийняття постанови №103 Урядом не приймались постанови про зміну будь-яких складових грошового забезпечення військовослужбовців.
Таким чином, позивачці на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 здійснена доплата у розмірі 2000грн.
Судом встановлено, що позивачці також здійснений перерахунок пенсії на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 року по справі №420/30390/24 згідно довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії №33/36-3305 від 20.08.2021 року, виданої 30.01.2021 року Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області».
Вказана довідка для перерахунку пенсії позивачці виготовлена та направлена на адресу ГУ ПФУ у зв'язку з прийняттям Окружним адміністративним судом міста Києва рішень від 12.12.2018 в адміністративній справі №826/3858/18 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, яким визнано протиправними та нечинними п.п. 1,2 Постанови №103 (стосуються пенсій, перерахованих за постановою КМУ №103).
Перерахунок пенсії позивачці здійснений на підставі вказаної довідки за рішенням суду, тобто з метою усунення порушеного права позивачки на належний розмір пенсії.
За приписами ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При вирішенні спірних правовідносин по даній справі суд враховує висновки Верховного Суду викладені у постанові від 08.11.2022 року по справі №420/2473/22, якій зазначив, що частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналіз цієї норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб'єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.
Згідно з правовими висновками Верховного Суду постанові від 08.11.2022 року по справі №420/2473/22 перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000, 00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
У зв'язку із чим колегія суддів не погодилась із висновком суду апеляційної інстанції про те, що проведений на виконання судового рішення перерахунок пенсії позивача відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.
Верховний Суд зазначив, що оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ 06.01.2022 на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000, 00 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.
Вказана правова позиція також викладена у постановах Верховного Суду від 04.04.2023 року по справі №380/25987/21, від 02.03.2023 року №600/870/22, від 18.04.2023 року по справі 560/6528/22, від 26.04.2023 року по справі 380/14122/22.
Правові висновки Верховного Суду свідчать про обґрунтованість позовних вимог позивачки.
Суд не бере до уваги посилання представника відповідача у відзиві на правові висновки Верховного Суду від 16.12.2024 по справі 400/6254/24, оскільки в автоматизованій системі діловодства суду відсутні відомості щодо перерахунку пенсії позивача у зв'язку із зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців. Доказів такого перерахунку пенсії позивача відповідачем не надано.
Згідно приписів частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч.2,3 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтями 72-76 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Враховуючи викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, відповідно до свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд вважає, що з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань підлягають стягненню на користь позивача судові витрати у сумі 968,96 грн.
Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,139,241-246 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса згідно з позовом: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 з 01.03.2025 року доплати до пенсії у разі втрати годувальника у розмірі 2000 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити з 01.03.2025 року ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у разі втрати годувальника у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» .
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн .
Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва