Рішення від 30.04.2025 по справі 390/275/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2025 року м. Кропивницький Справа № 390/275/25

провадження № 2-іс/340/259/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України та Державного підприємства "Інфоресурс" про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень просить:

- визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо відмови у внесенні змін до відомостей про ОСОБА_1 до Єдиної державної електронної бази з питань освіти, в розділі "На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" - "Так, не порушує";

- зобов'язати Міністерство освіти і науки України та Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" вказати - "Так, не порушує".

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він звернувся до закладу вищої освіти Центральноукраїнського національного технічного університету, задля отримання довідки про себе, як про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти. У Довідці №406777 від 03.10.2024 про здобувача освіти за даними ЄДЕБО зазначено, що ОСОБА_1 , порушує послідовність здобуття освіти, визначену статтею 10 Закону України "Про освіту". На його звернення листом № М-14256/0-24 від 24.12.2024 року "Про розгляд звернення" Директорат вищої освіти та освіти дорослих Міністерства освіти і науки України в особі Генерального директора Олега Шарова у внесенні змін до даних ЄДЕБО було відмовлено. Вважає зазначену відмову протиправною, оскільки здобуває освіту в порядку, визначеному, зокрема, частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту". Також зазначав, що має таку послідовність здобуття вищої освіти, а саме: 01.09.2017 був зарахований для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста до Відокремленого структурного підрозділу «Фаховий бізнес-коледж Приватного вищого навчального закладу «Європейський університет» та закінчив його у 2022 році. 09.09.2020 року був зарахований на перший курс денної форми навчання юридичного факультету Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ (наказ «Про зарахування студентів» від 09.09.2020р. №717) з метою здобуття освітнього ступеня бакалавра. При цьому, зауважував, що рівня бакалавра не здобув. 21.07.2021 був відрахований з Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ за академічну неуспішність (наказ «Про відрахування студентів» від 21.07.2021 №622). 23.09.2022 року був зарахований до Центральноукраїнського національного технічного університету і зараз навчається на ІІІ курсі на спеціальності агротехніка денної форми навчання та здобуває освітній ступінь бакалавра. Центральноукраїнський національний технічний університет 03.10.2024 сформував довідку № 406777 про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо моєї особи, в якій зазначено, що поточне здобуття освіти порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту". Стверджує, що такою довідкою порушені його права.

Ухвалою суду від 31.03.2025 року у справі відкрито провадження та призначено її до розгляду у прядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с.39-40).

Відповідачем-2 подано відзив на позовну заяву відповідно до якого позовні вимоги не визнає, заперечує, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню (а.с.46-50). Вказував, що підприємство не є суб'єктом владних повноважень, тобто не є органом державної влади, органом місцевого самоврядування, не здійснює публічно-владні управлінські функції, не надає адміністративні послуги, законами України не передбачено випадків здійснення відповідачем-2 владних повноважень. Зазначає, що власником ЄДЕБО є держава в особі Міністерства освіти і науки України, яке відповідно до покладених на нього завдань забезпечує ведення та функціонування ЄДЕБО, вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО, встановлює вимоги до апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО та є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО. Відповідач-2 лише забезпечує функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному Міністерством освіти і науки України. З метою реалізації пункту 62 Порядку Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий доручив директору фахової передвищої, вищої освіти, директорату професійної освіти, департаменту атестації кадрів вищої освіти Міністерства освіти і науки України та робочій групі, утвореній відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 13 вересня 2023 року №1122, здійснити розроблення технічного опису та забезпечити доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення ЄДЕБО з метою забезпечення закладам освіти можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною у додатку 9 до Порядку. Зазначеним дорученням відповідачу-2 доручено забезпечити необхідні технічні заходи для запровадження в ЄДЕБО можливості формування довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО та виконання інших задач, необхідних для реалізації цього доручення. Між Міністерством освіти і науки України та Приватним акціонерним товариством “Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій» укладено договір про надання послуг “Модернізація програмного забезпечення ЄДЕБО в 2024 році» від 07.05.2024 р. №MOES-C1-EDEBO-01/2. 03.06.2024 р. до відповідача-2 надійшов лист Міністерства освіти і науки України від 03.06.2024 р. №1/9806-24 в якому з метою забезпечення належного формування довідок про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку, та запобігання наданню закладами освіти недостовірної інформації до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Міністерство освіти і науки України, як держатель ЄДЕБО, попросило відповідача-2 здійснити технічні заходи щодо встановлення в межах виконання доручення від 31.05.2024 р. №1/34-Д-24 додаткового скрипта (“ 17886.sql»), розробленого ПАТ “Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій» в рамках Договору. Відповідач-2 вказує, що не здійснював розроблення технічного опису та не забезпечував доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення ЄДЕБО з метою забезпечення закладам освіти можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною у додатку 9 до Порядку, та не визначав особливості формування зазначених довідок. Відповідач-2 зауважує, що внесення до ЄДЕБО та підтримання в ЄДЕБО у повному, актуальному та достовірному стані інформації про здобувачів освіти, які навчаються у закладах освіти, не відноситься до компетенції відповідачів. Вчинення зазначених дій відноситься до компетенції суб'єктів освітньої діяльності. Відповідач-2 наголошує на тому, що в ЄДЕБО не вноситься інформація щодо здобувачів освіти стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту». Інформація стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту», відображається тільки в сформованих закладами освіти довідках про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною у додатку 9 до Порядку. Заповнення інформації в зазначених вище довідках, стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що міститься в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту», здійснюється згідно з алгоритмом, визначеним Міністерством освіти і науки України, який описано у його листі від 03.06.2024 р. №1/9758-24. Зазначає, що законодавством не уповноважено відповідачів на формування та видачу здобувачам освіти довідок про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку. Крім того, як зазначено у листі Міністерства освіти і науки України від 03.06.2024 р. №1/9758-24, для отримання довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку, здобувачу освіти за денною або дуальною формою навчання необхідно звернутися до закладу освіти, в якому навчається. Відповідач-2 наголошує на тому, що формування та видача довідок про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку, не відноситься до компетенції відповідачів, а до компетенції закладів освіти.

Позивачем надана відповідь на відзив відповідача-2, в яких повністю не погоджується з доводами останнього. (а.с.76-78)

Дослідивши письмові докази у справі судом встановлено наступні обставини.

ОСОБА_1 у 2015 році закінчив «Навчально-виховний комплекс «Знам'янська загальноосвітня школа І - ІІІ ступенів №2 - ліцей» Знам'янської міської ради Кіровоградської області та отримав свідоцтво про базову загальну середню освіту від 11.06.2015 серії НОМЕР_1 .

У 2017 році позивач закінчив «Навчально-виховний комплекс «Знам'янська загальноосвітня школа І - ІІІ ступенів №2 - ліцей» Знам'янської міської ради Кіровоградської області та отримав атестат про повну загальну середню освіту від 23.06.2017 серії НОМЕР_2 .

01.09.2017 позивач був зарахований для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста до Відокремленого структурного підрозділу «Фаховий бізнес-коледж Приватного вищого навчального закладу «Європейський університет» та отримав диплом молодшого спеціаліста від 23.06.2022 серії НОМЕР_3 .

Відповідно до довідки від 08.10.2024 №3069, виданої Дніпровським державним університетом внутрішніх справ, з 09.09.2020 ОСОБА_1 зараховано на перший курс денної форми навчання юридичного факультету Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ (наказ «Про зарахування студентів» від 09.09.2020р. №717) з метою здобуття освітнього ступеня бакалавра. Проте, 21.07.2021 був відрахований з Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ за академічну неуспішність (наказ «Про відрахування студентів» від 21.07.2021 №622). (а.с.36)

23.09.2022 ОСОБА_1 зараховано до Центральноукраїнського національного технічного університету на денну форму навчання, спеціальність «Агроінженерія». (а.с.32)

03.10.2024 в Єдиній державній електронній базі з питань освіти сформовано позивачу довідку про здобувача освіти за даними Єдиної електронної бази з питань освіти №406777 (а.с.29). У полі “На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту»» відображено “Ні, порушує».

Позивач звертався до Міністерства освіти і науки України із заявою про внесення зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ним послідовності здобуття освіти, визначеної ст.10 Закону України “Про освіту».

Листом від 24.12.2024 Міністерство освіти і науки України відмовило позивачу у внесенні змін.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.1 ч.3 ст.23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1996 р. №3543-ХІІ призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Із системного аналізу зазначеної норми встановлено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період особи, які:

- є здобувачами професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;

- навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти;

- здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту»,

а також: докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Суд звертає увагу на те, що зазначена норма застосовує мовні конструкції “здобувають рівень освіти» та “раніше здобутий рівень освіти», що свідчить про те, що для цілей застосування п.1 ч.3 ст.23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» поняття “рівень освіти» є кінцевим етапом процесу здобуття рівня освіти. При цьому законодавець обумовлює, що норма є застосовною щодо здобувачів рівня освіти вищого за раніше здобутий рівень освіти за послідовністю визначеною у частині другій статті 10 Закону України “Про освіту», тобто вимагає здійснювати порівняння поточного рівня освіти, що здобувається особою із рівнем освіти, який здобутий (завершений). Отже, дотримання послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту» стосується саме здобутих особою рівнів освіти, а не рівнів освіти, які особа здобувала, однак в силу тих чи інших обставин не здобула.

Згідно з пунктами 8, 14, 15, 22 частини 1 статті 1 Закону України “Про освіту» від 05.09.2017 р. №2145-VIII здобувачі освіти - вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі, стажисти, аспіранти (ад'юнкти), інші особи, які здобувають освіту за будь-яким видом та формою здобуття освіти; кваліфікація - визнана уповноваженим суб'єктом та засвідчена відповідним документом стандартизована сукупність здобутих особою компетентностей (результатів навчання); компетентність - динамічна комбінація знань, умінь, навичок, способів мислення, поглядів, цінностей, інших особистих якостей, що визначає здатність особи успішно соціалізуватися, провадити професійну та/або подальшу навчальну діяльність; результати навчання - знання, уміння, навички, способи мислення, погляди, цінності, інші особисті якості, набуті у процесі навчання, виховання та розвитку, які можна ідентифікувати, спланувати, оцінити і виміряти та які особа здатна продемонструвати після завершення освітньої програми або окремих освітніх компонентів.

З огляду на ч.1 ст.9 Закону України “Про освіту» основними формами здобуття освіти є: інституційна (очна (денна, вечірня), заочна, дистанційна, мережева); індивідуальна (екстернатна, сімейна (домашня), педагогічний патронаж, на робочому місці (на виробництві); дуальна.

Відповідно до ч.ч.2, 10 ст.9 Закону України “Про освіту» очна (денна, вечірня) форма здобуття освіти - це спосіб організації навчання здобувачів освіти, що передбачає їх безпосередню участь в освітньому процесі.

Дуальна форма здобуття освіти - це спосіб здобуття освіти, що передбачає поєднання навчання осіб у закладах освіти (в інших суб'єктів освітньої діяльності) з навчанням на робочих місцях на підприємствах, в установах та організаціях, а також під час виконання робіт та/або надання послуг за гіг-контрактом, для набуття певної кваліфікації, як правило, на основі договору.

У розумінні п.23 ч.1 ст.1 Закону України “Про освіту» рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.

Частиною 2 статті 10 Закону України “Про освіту» передбачено, що рівнями освіти є:

дошкільна освіта;

початкова освіта;

базова середня освіта;

профільна середня освіта;

перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

фахова передвища освіта;

початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;

перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;

другий (магістерський) рівень вищої освіти;

третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Згідно з ч.ч.1-3 ст.40 Закону України “Про освіту» після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту.

Документи про освіту видаються закладами освіти та іншими суб'єктами освітньої діяльності.

Інформація про видані документи про середню, професійну (професійно-технічну), фахову передвищу та вищу освіту вноситься до Єдиного державного реєстру документів про освіту в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

З аналізу зазначених норм, судом встановлено, що під рівнем освіти у Законі України “Про освіту» розуміється саме завершений етап освіти. При цьому наслідком успішного завершення освіти за відповідним рівнем - є видача документа про освіту.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 завершено навчання за рівнем базової середньої освіти, що підтверджується документом про середню освіту та за рівнем фахової передвищої освіти, що також підтверджується дипломом молодшого спеціаліста.

Наразі позивач має намір здобути вищу освіту за першим рівнем (бакалаврський) у зв'язку з чим проходить навчання у Центральноукраїнському національному технічному університеті на денній формі навчання за рівнем освіти - бакалавр, спеціальність “Агроінженерія».

Таким чином, ОСОБА_1 здобуває рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий ним рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту».

Міністерство освіти і науки України заперечуючи щодо дотримання позивачем послідовності здобуття рівнів освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту» вказує, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 з 2020 року навчався за освітнім рівнем бакалавра в Дніпропетровському державному університеті внутрішніх справ, відрахований 21.07.2021 за академічну неуспішність. З 2022 році позивач зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Центральноукраїнського національного технічного університету за спеціальністю “Агроінженерія».

Міністерство освіти і науки України вважає, що повторне зарахування особи для навчання за тим самим рівнем освіти свідчить про порушення послідовності здобуття рівнів освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту».

За п.5 ч.1 ст.1 Закону України “Про вищу освіту» від 01.07.2014 р. №1556-VII вища освіта - сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти.

У розумінні пунктів 11, 12 частини 1 статті 1 Закону України “Про вищу освіту» здобувачі вищої освіти - особи, які навчаються у закладі вищої освіти на певному рівні вищої освіти з метою здобуття відповідного ступеня і кваліфікації; кваліфікація - визнана закладом вищої освіти або іншим суб'єктом освітньої діяльності у сфері вищої освіти та засвідчена документом про вищу освіту сукупність визначених освітньою програмою та здобутих особою компетентностей (результатів навчання).

Відповідно до ч.ч.1, 2, 4, 5 ст.5 Закону України “Про вищу освіту» підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти:

початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;

перший (бакалаврський) рівень;

другий (магістерський) рівень;

третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.

Початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування типових спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності.

Перший (бакалаврський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування складних спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності.

Другий (магістерський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування задач дослідницького та/або інноваційного характеру у певній галузі професійної діяльності.

Третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності розв'язувати комплексні проблеми в галузі професійної та/або дослідницько-інноваційної діяльності.

Здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою освітньої програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти:

1) молодший бакалавр;

2) бакалавр;

3) магістр;

4) доктор філософії/доктор мистецтва.

Бакалавр - це освітній ступінь, що здобувається на першому рівні вищої освіти та присуджується закладом вищої освіти у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти освітньо-професійної програми, обсяг якої становить 180-240 кредитів ЄКТС. Для здобуття освітнього ступеня бакалавра на основі освітнього ступеня молодшого бакалавра або на основі фахової передвищої освіти заклад вищої освіти має право визнати та перезарахувати кредити ЄКТС, максимальний обсяг яких визначається стандартом вищої освіти.

Особа має право здобувати ступінь бакалавра за умови наявності в неї повної загальної середньої освіти.

Магістр - це освітній ступінь, що здобувається на другому рівні вищої освіти та присуджується закладом вищої освіти (науковою установою) у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти відповідної освітньої програми. Ступінь магістра здобувається за освітньо-професійною або за освітньо-науковою програмою. Обсяг освітньо-професійної програми підготовки магістра становить 90-120 кредитів ЄКТС, обсяг освітньо-наукової програми - 120 кредитів ЄКТС. Освітньо-наукова програма магістра обов'язково включає дослідницьку (наукову) компоненту обсягом не менше 30 відсотків.

Особа має право здобувати ступінь магістра за умови наявності в неї ступеня бакалавра.

Тож відсутність в особи ступеню бакалавра унеможливлює навчання такої особи за другим рівнем вищої освіти (магістерським) та, як наслідок, здобуття ступеня магістр.

Таким чином, лише факт здобуття певного рівня освіти (для вищої - факт здобуття освітнього ступеня), а не факт навчання за певним рівнем освіти, надає особі право на здобуття вищого рівня освіти.

При цьому відрахування особи з навчання за відповідним рівнем освіти не може розцінюватися як здобуття такого рівня освіти.

Отже, помилковими та такими, що суперечать чинному законодавству є висновки Міністерства освіти і науки України щодо порушення здобувачем освіти послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту», у разі наявності інформації про навчання особи за рівнем, який не нижчий поточного, що унеможливлює реалізацію відповідною категорією здобувачів освіти права на відстрочку від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Процедура надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення визначена Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 р. №560 (далі за текстом - Порядок №560).

Пунктом 56 Порядку №560 передбачено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Згідно з п.62 Порядку №560 здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту», а також докторанти для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період подають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, за формою згідно з додатком 9.

З огляду на зміст додатка 9 до Порядку №560 встановлено, що у довідці про здобувача освіти за даними єдиної державної електронної бази з питань освіти зазначається: інформація про поточне здобуття освіти; інформація про документи про освіту, а також поле “На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту»» з варіантами відповіді: так/ні.

Суд враховує, що висновок щодо порушення чи не порушення поточним здобуттям освіти послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту» формується (генерується) на підставі даних, які містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти.

Відповідно до ч.ч.1-6 ст.74 Закону України “Про освіту» у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база).

Електронна база містить такі складові: Реєстр суб'єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників (далі - публічні електронні реєстри у сфері освіти).

Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Інформація, що міститься в Електронній базі, крім інформації з обмеженим доступом, є відкритою, у тому числі у форматі відкритих даних, та з урахуванням потреб осіб з порушенням зору. Особа має повний безоплатний доступ до всіх відомостей про себе, що містяться в Електронній базі.

Доступ осіб до інформації, що міститься в Електронній базі, здійснюється через: офіційні веб-сайти держателя Електронної бази та адміністратора Електронної бази; Єдиний державний веб-портал електронних послуг.

Держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових.

Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом.

Створення, ведення та адміністрування Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти здійснюються відповідно до цього Закону та законів України “Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», “Про захист персональних даних», “Про авторське право і суміжні права» та “Про публічні електронні реєстри».

Суб'єктами ведення Електронної бази є: держатель та адміністратор Електронної бази; органи управління у сфері освіти; суб'єкти освітньої діяльності; підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління держателя Електронної бази.

Анулювання доступу суб'єкта ведення до Електронної бази здійснюється у разі припинення виконання суб'єктом ведення своїх функцій, припинення суб'єкта ведення та в інших випадках, визначених законом.

Тимчасове блокування держателем Електронної бази доступу суб'єкта ведення до Електронної бази здійснюється у випадках несанкціонованого втручання в роботу Електронної бази, виявлення кіберзагроз, кіберінцидентів і кібератак, а також ризиків настання таких подій.

Відповідно до статті 74 Закону України “Про освіту» з метою визначення порядку функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) в галузі освіти як автоматизованої системи збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб'єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб розроблено Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 р. №620 (далі за текстом - Положення про ЄДЕБО).

У розумінні пункту 2 розділу І Положення про ЄДЕБО користувачі ЄДЕБО - працівники уповноважених суб'єктів, яким наказом керівника уповноваженого суб'єкта надано право доступу до ЄДЕБО; уповноважені суб'єкти - розпорядник ЄДЕБО, технічний адміністратор ЄДЕБО, державні органи, органи управління у сфері освіти, Державна служба якості освіти України, Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти, Український центр оцінювання якості освіти, суб'єкти освітньої діяльності, підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління розпорядника ЄДЕБО, інші особи, яким надається доступ до ЄДЕБО або окремих її складових у порядку та обсягах, визначених законодавством.

Згідно з пунктом 4 розділу І Положення про ЄДЕБО в ЄДЕБО містяться Реєстр суб'єктів освітньої діяльності, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників, єдина електронна система моніторингу працевлаштування випускників закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, інші складові, визначені відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 5 розділу І Положення про ЄДЕБО власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство “Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.

Розпорядник ЄДЕБО є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО.

З огляду на пункти 2, 3 розділу ІІІ Положення про ЄДЕБО, інформація вноситься до ЄДЕБО за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення ЄДЕБО або спеціалізованого програмного забезпечення, що використовується уповноваженими суб'єктами, узгодженого з технічним адміністратором ЄДЕБО.

Інформація вноситься до ЄДЕБО користувачами ЄДЕБО протягом п'яти робочих днів з моменту її створення або отримання, якщо інший строк не встановлений законодавством.

У разі порушення встановленого строку під час внесення інформації уповноважений суб'єкт, якщо інше не визначено розпорядником ЄДЕБО, додатково вносить до ЄДЕБО інформацію про причини такого порушення з накладенням кваліфікованого електронного підпису керівника. Якщо порушення встановленого строку становить більше 30 календарних днів, внесення інформації до ЄДЕБО здійснюється за погодженням розпорядника ЄДЕБО, сформованим у ЄДЕБО з накладенням кваліфікованого електронного підпису відповідального працівника розпорядника ЄДЕБО за результатами розгляду причин порушення строку.

Пунктом 6 розділу ІІІ Положення про ЄДЕБО унормовано, що в ЄДЕБО вносяться такі дані про фізичних осіб:

1) щодо вступників до закладів освіти - прізвище, ім'я, по батькові (за наявності); дата народження; тип, серія (за наявності), номер, ким і коли виданий документ, що посвідчує особу (для особи, якій не виповнилось 14 років - свідоцтво про народження; для особи, яка звернулася із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, і не має документів, що посвідчують особу - довідка про звернення за захистом в Україні); реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності); громадянство; стать; номер телефону (за наявності); адреса електронної пошти; інформація про сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання (рік видачі та номер, PIN-код, прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) учасника зовнішнього незалежного оцінювання), результати зовнішнього незалежного оцінювання та інша інформація про проведення зовнішнього незалежного оцінювання (тип, серія (за наявності), номер документа, на підставі якого особу зареєстровано для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні; коди навчальних предметів, з яких особа складає зовнішнє незалежне оцінювання); інформація про вступні випробування, що проводяться з використанням організаційно-технологічних процесів здійснення зовнішнього незалежного оцінювання для вступу на другий (магістерський) рівень вищої освіти (рік видачі та номер екзаменаційного листка; прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження вступника; код вступних випробувань або блоку вступного випробування; результат складання вступного випробування/блоку вступного випробування; тип, серія (за наявності) та номер документа, що посвідчує особу вступника; реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності)); участь у вступних кампаніях до закладів освіти (коли, до яких закладів освіти, на які рівні, спеціальності, спеціалізації, освітні програми, форми навчання особа подавала заяви); спеціальні умови участі в конкурсному відборі на здобуття вищої та фахової передвищої освіти, визначені умовами прийому до закладів освіти, затвердженими у порядку, визначеному Законом; серія, номер, ким і коли виданий документ про освіту (науковий ступінь) особи з інформацією про здобуті нею рівень (освітньо-кваліфікаційний (кваліфікаційний) рівень), ступінь освіти, професію, спеціальність та спеціалізацію (у деяких випадках зазначаються напрям підготовки, освітня програма, професійна кваліфікація); цифрова фотографія;

2) щодо здобувачів освіти - прізвище, ім'я, по батькові (за наявності); дата народження; тип, серія (за наявності), номер, ким і коли виданий документ, що посвідчує особу (для особи, якій не виповнилось 14 років - свідоцтво про народження; для особи, яка звернулася із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, і не має документів, що посвідчують особу - довідка про звернення за захистом в Україні); реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності); громадянство; стать; серія, номер, ким і коли виданий документ про освіту (науковий ступінь) особи з інформацією про здобуті нею рівень (освітньо-кваліфікаційний (кваліфікаційний) рівень), ступінь освіти, професію, спеціальність та спеціалізацію (у деяких випадках зазначаються напрям підготовки, освітня програма, професійна кваліфікація); про зарахування, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення за спеціальністю, спеціалізацією, професією; рівень (освітньо-кваліфікаційний (кваліфікаційний) рівень), ступінь освіти, що здобувається, освітня програма; джерело фінансування здобуття освіти; назва факультету (відділення), структурного підрозділу; форма навчання; курс навчання; навчальна група; серія, номер, ким і коли виданий студентський (учнівський) квиток державного зразка особи з інформацією про назву факультету (відділення), структурного підрозділу, номер групи, форму навчання, дату видачі та строк дії квитка, цифрова фотографія (за наявності);

3) щодо власників документів про освіту (наукові ступені та вчені звання) - прізвище, ім'я, по батькові (за наявності); дата народження; тип, серія (за наявності), номер, ким і коли виданий документ, що посвідчує особу (для особи, якій не виповнилось 14 років - свідоцтво про народження; для особи, яка звернулася із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, і не має документів, що посвідчують особу - довідка про звернення за захистом в Україні); реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності); стать; серія, номер, ким і коли виданий документ про освіту (науковий ступінь) особи з інформацією про здобуті нею рівень (освітньо-кваліфікаційний (кваліфікаційний) рівень), ступінь освіти, професію, спеціальність та спеціалізацію (у деяких випадках зазначаються напрям підготовки, освітня програма, професійна кваліфікація); серія, номер, ким і коли виданий документ про вчене звання з інформацією про повне найменування закладу вищої освіти (наукової установи), рішенням вченої ради якого (якої) і яке саме присвоєно вчене звання;

4) щодо працівників уповноважених суб'єктів (керівника, педагогічних, науково-педагогічних та/або наукових працівників) - прізвище, ім'я, по батькові (за наявності); дата народження; тип, серія (за наявності), номер, ким і коли виданий документ, що посвідчує особу (для особи, яка звернулася із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, і не має документів, що посвідчують особу - довідка про звернення за захистом в Україні); реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) або серія (за наявності) та номер паспорта (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності); громадянство; стать; серія (за наявності), номер, ким і коли виданий документ про освіту (науковий ступінь) особи з інформацією про здобуті нею рівень (освітньо-кваліфікаційний (кваліфікаційний) рівень), ступінь освіти, професію, спеціальність та спеціалізацію (у деяких випадках зазначаються напрям підготовки, освітня програма, професійна кваліфікація), тема дисертації; серія, номер, ким і коли виданий документ про вчене звання з інформацією про повне найменування закладу вищої освіти (наукової установи), рішенням вченої ради якого (якої) і яке саме, за якою кафедрою (спеціальністю) присвоєно вчене звання; місце роботи з інформацією про найменування посади, факультет (відділення, інститут), кафедру (науковий підрозділ), кваліфікаційна категорія за посадою, трудовий статус посади, стаж, у тому числі безперервний, науково-педагогічної та/або наукової, та/або педагогічної роботи, дата початку роботи; навчальні дисципліни, закріплені за викладачем, кількість лекційних годин з кожної; відомості про підвищення кваліфікації, державні нагороди та почесні звання, наукову діяльність;

5) щодо користувачів ЄДЕБО - прізвище, ім'я, по батькові (за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності) або серія (за наявності) та номер паспорта (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності); номер телефону; адреса електронної пошти; місце роботи, посада;

6) щодо педагогічних працівників, які мають сертифікат про успішне проходження сертифікації педагогічних працівників, - прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), посада, номер сертифіката, номер та дата протоколу засідання комісії, що визначає результати сертифікації, дата видачі та кінцевий строк дії сертифіката.

З огляду на підпункт 1 пункту 3 розділу ІІІ Положення про ЄДЕБО, органи управління у сфері освіти (органи управління освіти засновників закладів освіти) в межах компетенції: вносять до ЄДЕБО та підтримують в повному, актуальному та достовірному стані з накладанням кваліфікованого електронного підпису: інформацію за переліком, визначеним у пунктах 6-9 розділу III цього Положення (крім інформації про сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання, результати зовнішнього незалежного оцінювання, участь у вступних кампаніях до закладів освіти (коли, до яких закладів освіти, на які професії, спеціальності, спеціалізації, рівні, форми навчання особа подавала заяви в електронній формі) та інформації, визначеної в підпункті 6 пункту 6), про підпорядковані заклади дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти; облікові дані про рух бланків документів про професійну (професійно-технічну) освіту державного зразка, що видають підпорядкованим суб'єктам освітньої діяльності.

Отже, перелік інформації щодо фізичних осіб, яка вноситься до ЄДЕБО є вичерпним і встановлений у пункті 6 розділу ІІІ Положення про ЄДЕБО. При цьому, з огляду на пункт 6 розділу ІІІ Положення про ЄДЕБО, інформація про порушення чи не порушення поточним здобуттям освіти послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту», до ЄДЕБО не вноситься. Внесення до ЄДЕБО інформації, передбаченої у пункті 6 розділу ІІІ Положення про ЄДЕБО віднесено до повноважень органи управління у сфері освіти (органи управління освіти засновників закладів освіти) в межах компетенції.

Пунктом 1 розділу IV Положення про ЄДЕБО визначено, що розпорядник ЄДЕБО:

1) вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО;

2) здійснює контроль за забезпеченням захисту інформації в ЄДЕБО згідно із законодавством;

3) використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством;

4) вносить до ЄДЕБО інформацію щодо: ліцензування (рішення про видачу, анулювання ліцензій на провадження освітньої діяльності, звуження, розширення освітньої діяльності) суб'єктів освітньої діяльності відповідно до ліцензійних умов на провадження освітньої діяльності; результатів перевірок, ініційованих розпорядником ЄДЕБО, щодо дотримання суб'єктами освітньої діяльності - ліцензіатами ліцензійних умов на провадження освітньої діяльності; акредитації спеціальностей, напрямів підготовки у закладах освіти, освітньо-професійних програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів освітньо-кваліфікаційного рівня “молодший спеціаліст», а також освітньо-професійних програм у сфері фахової передвищої освіти (до затвердження положення про акредитацію освітньо-професійних програм у сфері фахової передвищої освіти); іншу інформацію, визначену законодавством;

5) забезпечує верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначеної підпунктами 1, 2 пункту 8, абзацами п'ятим - сьомим підпункту 1 та підпунктом 4 пункту 9 розділу III цього Положення, що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису;

6) встановлює вимоги до апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО;

7) визначає: перелік інформації, доступ до якої надається уповноваженим суб'єктам; вартість послуг з організації та підтримання доступу до ЄДЕБО, а також інших послуг, пов'язаних з ЄДЕБО та її реєстрами, що надаються технічним адміністратором ЄДЕБО.

Пунктом 2 розділу IV Положення про ЄДЕБО передбачено, що технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує: функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; здійснення заходів із технічного і технологічного забезпечення ЄДЕБО, створення, модернізації і супроводження її програмного забезпечення та веб-сайту з інформаційно-пошуковою системою доступу до відкритих даних, що містяться в ЄДЕБО; структурну систематизацію даних, що містяться в ЄДЕБО, відповідно до державних та/або галузевих класифікаторів; взаємодію ЄДЕБО з іншими автоматизованими системами, інформаційними ресурсами та державними реєстрами у випадках та у порядку, визначених законодавством; організацію та підтримання доступу уповноважених суб'єктів до ЄДЕБО на підставі укладеного з ним договору; тимчасове припинення (блокування) та анулювання доступу уповноважених суб'єктів до ЄДЕБО; можливість доступу у форматі відкритих даних до інформації, що міститься в ЄДЕБО, у порядку, встановленому законодавством; оброблення, ведення обліку та зберігання в ЄДЕБО замовлень, поданих суб'єктами освітньої діяльності в електронній формі, на формування інформації, що відтворюється в документах про освіту, студентських (учнівських) квитках державного зразка, в порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти; ведення в ЄДЕБО обліку даних про органи управління у сфері освіти; здійснення комплексу заходів щодо забезпечення захисту інформації, що міститься в ЄДЕБО; внесення та верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначена відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО; ведення обліку операцій, пов'язаних з обробкою персональних даних суб'єкта та доступом до них, зберігаючи інформацію про дату, час та джерело збирання персональних даних суб'єкта, зміну персональних даних, перегляд персональних даних, будь-яку передачу (копіювання персональних даних) суб'єкта, дату та час видалення або знищення персональних даних, користувача ЄДЕБО, який здійснив одну з указаних операцій, мету та підстави зміни, перегляду передачі та видалення або знищення персональних даних; виконання інших заходів із забезпечення функціонування ЄДЕБО у порядку та обсягах, передбачених відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО.

07.05.2024 р. між Міністерством освіти і науки України та Приватним акціонерним товариством “Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій» укладено договір №MOES-C1-EDEBO-01/2 “Модернізація програмного забезпечення ЄДЕБО в 2024 році. (а.с.55-68)

З метою забезпечення закладам освіти можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО Міністерством освіти і науки України видано доручення №1/34-Д-24 від 31.05.2024 (а.с.52-54) “Про забезпечення формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО», яким доручено Директорату фахової передвищої, вищої освіти; Директорату професійної освіти; Департаменту атестації кадрів вищої освіти; робочій групі, утвореній відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 13.09.2023 р. №1122 здійснити розроблення технічного опису та забезпечити доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти. При цьому обумовлено, що при розробці технічного опису необхідно врахувати, що для заповнення у довідці інформації про здобувача освіти за денною або дуальною формою стосовно того, чи порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту»», визначення послідовності здобуття освіти здійснювати за таким алгоритмом:

якщо в даних здобувача освіти, що містяться в ЄДЕБО, зокрема у Реєстрі документів про освіту, є діючий документ про освіту з рівнем, не нижчим ніж рівень поточного навчання, за яким формується Довідка (за таблицею послідовності рівнів, наведеною в додатку 2 до цього доручення), в полі “На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту» зазначається “Ні, порушує»;

в іншому випадку здійснюється автоматична перевірка даних усіх записів про здобуття особою освіти, що містяться в ЄДЕБО, якщо наявна інформація про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання, за яким формується Довідка, у згаданому вище полі зазначається “Ні, порушує», а якщо відсутня - “Так, не порушує».

ДП “Інфоресурс» доручено забезпечити необхідні технічні заходи для запровадження в ЄДЕБО можливості формування довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО та виконання інших задач, необхідних для реалізації цього доручення.

Листом №1/9806-24 від 03.06.2024 р. Міністерство освіти і науки України звернулося до ДП “Інфоресурс» стосовно здійснення технічних заходів щодо встановлення в межах виконання доручення Міністерства від 31.05.2024 р. №1/34-Д-24 додаткового скрипта (“ 17886.sql»), розробленого ПАТ “Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій» в рамках договору між Міністерством освіти і науки України та ПАТ “Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій» від 07 травня 2024 року №MOES-C1-EDEBO-01/2, на програмне забезпечення ЄДЕБО. (а.с.69)

Листом №1/9758-24 від 03.06.2024 р. “Про особливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти» (а.с.70) Міністерство освіти і науки України повідомило керівників закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти; Міністерство оборони України; Державне підприємство “Інфоресурс», що з метою реалізації пункту 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560, здійснено доопрацювання програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти для забезпечення закладам освіти можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку. Для отримання Довідки здобувачу освіти за денною та дуальною формою навчання необхідно звернутись до закладу освіти, в якому він навчається. На сайті ЄДЕБО за посиланням http://info.edbo.gov.ua/ реалізовано можливість перевірки достовірності Довідок шляхом заповнення форми за наступними вхідними параметрами: номер Довідки та РНОКПП здобувача освіти. Поінформовано, що для заповнення інформації про здобувача освіти за денною або дуальною формою стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту», визначення послідовності здобуття освіти використовується наступний алгоритм:

якщо в даних здобувача освіти, що містяться в ЄДЕБО, зокрема у Реєстрі документів про освіту, є діючий документ про освіту з рівнем, не нижчим ніж рівень поточного навчання, за яким формується Довідка (за таблицею послідовності рівнів), в полі “На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту»» зазначається “Ні, порушує»;

в іншому випадку (коли у порівнянні з даними про здобуту освіту послідовність рівнів не порушено) здійснюється автоматична перевірка даних усіх записів про здобуття особою освіти, що містяться в ЄДЕБО, - якщо наявна інформація про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання, за яким формується Довідка, у згаданому вище полі зазначається “Ні, порушує», а якщо відсутня - “Так, не порушує».

З огляду на викладене, судом встановлено, що замовляючи доопрацювання програмного забезпечення Міністерство освіти і науки України розробила технічний опис із алгоритмом який містив логічну (формальну) помилку, що суперечила змісту законодавчих норм, що й призвело до помилкових висновків згенерованих ЄДЕБО під час формування довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО.

Таким чином, суд дійшов висновку, що права позивача порушені діями Міністерства освіти і науки України під час встановлення вимог до програмного забезпечення ЄДЕБО щодо запровадження алгоритму визначення послідовності здобуття освіти при формуванні довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО в частині зазначення у полі “На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту»» - “Ні, порушує», за умови наявної інформації про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання за яким формується відповідна довідка.

Натомість факт вчинення Міністерством освіти і науки України та ДП “Інфоресурс» оскаржуваних позивачем дій щодо формування (відображення) інформації в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, а саме запису “Ні, порушує» про порушення ОСОБА_1 1999 року народження послідовності здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України “Про освіту» з початку навчання у Центральноукраїнському національному технічному університеті з вересня 2022 року, не знайшов підтвердження під час розгляду справи, оскільки відповідна інформація не підлягає внесенню до ЄДЕБО, а Міністерство освіти і науки України та ДП “Інфоресурс» не є суб'єктами, які вносять до ЄДЕБО інформацію про фізичних осіб здобувачів освіти, передбачену у пункті 6 розділу ІІІ Положення про ЄДЕБО.

Таким чином, позовні вимоги до Міністерства освіти і науки України та ДП “Інфоресурс» у цій частині, задоволенню не підлягають.

Водночас, враховуючи, що під час розгляду справи судом встановлено факт порушення Міністерством освіти і науки України прав позивача, з метою ефективного захисту таких прав, враховуючи ч.2 ст.9 КАС України, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України під час встановлення вимог до програмного забезпечення ЄДЕБО щодо запровадження алгоритму визначення послідовності здобуття освіти при формуванні довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО в частині зазначення у полі “На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту»» - “Ні, порушує», за умови наявної інформації про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання за яким формується відповідна довідка, внаслідок чого ОСОБА_1 сформовано довідку про здобувача освіти за даними Єдиної електронної бази з питань освіти №406777 від 03.10.2024, в якій у полі “На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту»» відображено “Ні, порушує», замість “Так, не порушує», а також зобов'язати Міністерство освіти і науки України забезпечити доопрацювання програмного забезпечення ЄДЕБО із встановленням вимог щодо алгоритму визначення послідовності здобуття освіти при формуванні довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО в частині зазначення у полі “На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту»» - “Так, не порушує», за умови наявної інформації про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання за яким формується відповідна довідка, а також забезпечити можливість формування закладом освіти в якому позивач здобуває поточну освіту, довідки про здобувача освіти за даними Єдиної електронної бази з питань освіти, в якій у полі “На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту»» буде відображено “Так, не порушує».

З огляду на положення ст.139 КАС України, понесені позивачем судові витрати на оплату судового збору у сумі 968,96 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Міністерства освіти і науки України (01135, м. Київ, проспект Берестейський, 10, ЄДРПОУ 38621185) та Державного підприємства "Інфоресурс" (03057, м. Київ, вул. Олександра Довженка, 3, ЄДРПОУ 37533381) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України під час встановлення вимог до програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо запровадження алгоритму визначення послідовності здобуття освіти при формуванні довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти в частині зазначення у полі “На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту»» - “Ні, порушує», за умови наявної інформації про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання за яким формується відповідна довідка, внаслідок чого ОСОБА_1 сформовано довідку про здобувача освіти за даними Єдиної електронної бази з питань освіти №406777 від 03.10.2024, в якій у полі “На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту»» відображено “Ні, порушує», замість “Так, не порушує».

Зобов'язати Міністерство освіти і науки України забезпечити доопрацювання програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти із встановленням вимог щодо алгоритму визначення послідовності здобуття освіти при формуванні довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти в частині зазначення у полі “На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту»» - “Так, не порушує», за умови наявної інформації про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання за яким формується відповідна довідка, а також забезпечити можливість формування закладом освіти в якому ОСОБА_1 здобуває поточну освіту, довідки про здобувача освіти за даними Єдиної електронної бази з питань освіти, в якій у полі “На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту»» буде відображено “Так, не порушує».

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) судові витрати на сплату судового збору в сумі 968,96 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України (ЄДРПОУ 38621185).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. КАРМАЗИНА