30 квітня 2025 року ЛуцькСправа № 140/1910/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області) звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 ) про стягнення податкового боргу в сумі 20952,29 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач відповідно до вимог статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом. Такий обов'язок відповідач не виконує та за ним обліковується податковий борг на загальну суму 20952,29 грн (з єдиного податку - 17681,90 грн, з податку на доходи фізичних осіб - 2040,00 грн, з військового збору - 1238,81 грн), який виник у зв'язку із несплатою як самостійно задекларованих зобов'язань, так і внаслідок несплати штрафних санкцій, застосованих податковими повідомленнями-рішеннями. Направлення відповідачу податкової вимоги не призвело до погашення податкового боргу, тому позивач просив стягнути з відповідача цей борг.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 04 березня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі від 04 березня 2025 року судом надіслано відповідачу рекомендованим листом за адресою місцезнаходження, вказаною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, яка відповідає місцю реєстрації фізичної особи (є податковою адресою) (а.с.30). З урахуванням положень частини шостої статті 251 КАС України вважається, що відповідач повідомлений про розгляд справи.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позові, суд встановив такі обставини.
ФОП ОСОБА_1 з 10 липня 2018 року зареєстрований як фізична особа-підприємець, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.30); перебуває на обліку як платник податків у ГУ ДПС у Волинській області.
Відповідно до довідки ГУ ДПС у Волинській області станом на 12 лютого 2025 року за відповідачем обліковується податковий борг у сумі 20952,29 грн, з них: 2040,00 грн - податок на доходи фізичних осіб; 1230,39 грн - військовий збір, 17681,90 грн - єдиний податок (а.с.4), що також підтверджується розрахунком сум податкового боргу та витягами з Інформаційно-комунікаційної системи “Податковий блок» (а.с.5, 23-26).
Податковий борг з військового збору виник у зв'язку із неповною сплатою зобов'язання, визначеного відповідачем самостійно у податковій декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік (від 20 квітня 2023 року №9310614675) у сумі 1238,81 грн (термін сплати - 12 травня 2023 року); з урахуванням переплати у сумі 8,42 грн залишається несплаченим борг у сумі 1230,39 грн (а.с.9-15).
Податковий борг з єдиного податку у сумі 17681,90 грн та з податку на доходи фізичних осіб у сумі 2040,00 грн виник внаслідок несплати штрафних санкцій, застосованих податковими повідомленнями-рішеннями від 15 липня 2024 року №002270/03-20-24 від 12 серпня 2024 року №002419/03-20-24 відповідно (а.с.17-18, 21-22).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (пункт 38.1 статті 38 ПК України).
За приписами підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач не сплатив у встановлений ПК України строк самостійно визначені податкові зобов'язання з військового збору у сумі 1238,81 грн (податкова декларація про майновий стан від 20 квітня 2023 року №9310614675).
Приписами пункту 57.1 статті 57 ПК України встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За змістом пункту 46.2 статті 46 ПК України податковою декларацією, розрахунком є документ, що подається платником податків контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання.
Згідно з пунктом 56.11 статті 56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
З наведеного слідує, що визначені платником податків (відповідачем) у податковій декларації податкові зобов'язання є узгодженими, які у зв'язку із їх несплатою у строки, встановлені ПК України, набувають статусу податкового боргу (у цьому разі - у сумі 1230,39 грн).
Підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України установлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, … якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Як видно з матеріалів справи, у зв'язку із несвоєчасною сплатою єдиного податку, на підставі акта перевірки від 15 липня 2024 року №001820/03-20-24-06/2912304975 ГУДПС у Волинській області податковим повідомленням-рішенням від 15 липня 2024 року №002270/03-20-24 застосувало штрафну санкцію у сумі 17681,90 грн (а.с.21-22).
Крім того, на підставі акта перевірки від 08 серпня 2024 року №21432/03-20-24-06 ГУДПС у Волинській області прийняло податкове повідомлення-рішення від 12 серпня 2024 року №002419/03-20-24, яким за несвоєчасне подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум отриманого з них податку, а також суми нарахованого єдиного внеску на підставі пункту 54.3 статті 54, пункту 120.1 статті 120 ПК України застосувало штрафну санкцію у сумі 2040,00 грн за платежем “податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати» (а.с.17-18).
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.
Як обумовлено пунктом 42.5 статті 42 ПК України, у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
З урахуванням наведених приписів податкове повідомлення рішення від 15 липня 2024 року №001820/03-20-24-06/2912304975 вважається врученим 01 жовтня 2024 року (а.с.19).
Податкове повідомлення рішення від 08 серпня 2024 року №21432/03-20-24-06 ФОП ОСОБА_1 отримав 13 вересня 2024 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.16).
Доказів оскарження податкових повідомлень-рішень, їх скасування відповідач суду не надав.
Отже, грошові зобов'язання, що визначені такими податковими повідомленнями-рішеннями, є узгодженими.
Несплачені грошові зобов'язання у встановлений пунктом 57.3 статті 57 ПК України строк набули статусу податкового боргу.
Наявність податкового боргу за вказаними платежами підтверджується витягами з Інформаційно-комунікаційної системи “Податковий блок» (а.с.23-26).
Пунктами 59.1, 59.3, 59.4 статті 59 ПК України обумовлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога разом з детальним розрахунком суми податкового боргу надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
12 грудня 2024 року позивач сформував та надіслав відповідачу податкову вимогу №0017409-1304-0320 про наявність станом на 11 грудня 2024 року податкового боргу у сумі 20952,29 грн (а.с.6-7).
Надіслана за податковою адресою платника податків вимога з урахуванням положень пункту 42.5 статті 42 ПК України вважається врученою 23 січня 2025 року (а.с.8-9).
Доказів оскарження податкової вимоги від 12 грудня 2024 року №0017409-1304-0320 або сплати вказаної у ній суми податкового боргу ФОП ОСОБА_1 не надав.
Згідно з пунктом 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункти 95.1, 95.2 статті 95 ПК України).
Виходячи із системного аналізу положень ПК України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що грошові зобов'язання у сумі 20952,29 грн є узгодженими та не сплачені відповідачем у встановлений строк, щодо їх розміру не подано відзиву на позов, як і не надано доказів погашення боргу, то суд дійшов висновку про задоволення позову шляхом прийняття рішення про стягнення в дохід бюджету з ФОП ОСОБА_1 вказаного податкового боргу.
Керуючись статтями 9, 72-77, 162, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, майдан Київський, будинок 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи 44106679) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в дохід бюджету податковий борг у сумі 20952,29 грн (двадцять тисяч дев'ятсот п'ятдесят дві грн 29 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк