Рішення від 16.04.2025 по справі 514/157/25

Тарутинський районний суд Одеської області

Справа №514/157/25

Провадження по справі № 2-а/514/6/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2025 року с-ще Бессарабське

Тарутинський районний суд Одеської області у складі:

головуючого - судді - Кирилюк І.М.,

за участю секретаря - Делі-Іванової Я.Р., Царан К.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду (с-ще Бессарабське) у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

03 лютого 2025 року представник ОСОБА_3 - адвокат Китаєва О.А., яка діє на підставі доручення для надання безоплатної вторинної правничої допомоги № 212 від 27 січня 2025 року, свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серія КР №00396 від 23 вересня 2019 року) звернулась до суду з позовом, у якому просить визнати протиправною та скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) від 15 серпня 2024 року № 1016, згідно з якою ОСОБА_3 притягнуто до відповідальності за ч.3 ст.210 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у сумі 17 000 грн.

В обґрунтування вимог представник позивача зазначила, що ОСОБА_4 є особою, яка має право на відстрочку від військової служби під час мобілізації на підставі п.13 ч.2 ст. 23 Закону України 21 жовтня 1993 року № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Особисті дані ОСОБА_3 - паспортні дані, електронна адреса та номер телефону, зареєстрована адреса проживання залишаються актуальними тривалий час. Всі ці відомості наявні в інформаційно-комунікаційних системах, реєстрах, базах, держателями, розпорядниками яких є державні органи.

12 серпня 2024 року ОСОБА_4 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 з питання отримання відстрочки, в цей же день він був направлений на проходження військово-лікарської комісії (далі -ВЛК), висновок якої подав особисто до відповідача 16 серпня 2024 року.

Після цього ОСОБА_4 неодноразово приходив до ІНФОРМАЦІЯ_2 для оформлення відстрочки. Проте 23 січня 2025 року, після чергового звернення до відповідача з цього питання, дізнався, що стосовно нього складений протокол про адміністративне правопорушення. Також, згодом дізнався, що 15 серпня 2024 року начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 за результатами розгляду протоколу виніс постанову про притягнення його до відповідальності за частиною 3 статті 210 КУпАП у вигляді штрафу у сумі 17 000 грн за несвоєчасну явку до відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 для оформлення військово-облікового документу та не повідомлення про зміну персональних даних та їх звірку з даними військового обліку.

Позивач не був ознайомлений із протоколом про адміністративне правопорушення, йому не було повідомлено про час, день та місце його розгляду, не були роз'яснені права, винесена за результатами його розгляду постанова не містить посилань на докази, норми законів.

Окрім цього представник позивача зазначила, що в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів міститься помилка у його імені, а саме він значиться як Павло, замість правильного - Павел. На думку позивача саме ця помилка призвела до відсутності синхронізованої взаємодії між електронними реєстрами та позбавила позивача можливості оновити дані.

Ураховуючи наведені обставини, позивач вважає постанову від 15 серпня 2024 року № 1016, винесену начальником від 15 серпня 2024 року № 1016 ОСОБА_2 , слід визнати незаконною та скасувати, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.

Ухвалою Тарутинського районного суду Одеської області від 04 лютого 2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку адміністративного судочинства.

Справа двічі призначалась до судового розгляду - 19 березня та 16 квітня 2025 року. Відповідач та третя особа повідомлялись про розгляд справи через систему «Електронний суд», проте в судові засідання вказані учасники справи не з'явились, про поважні причини неявки суду не повідомили. Правом подати відзив на позов відповідач не скористався, відзив на позов до суду не поданий.

На вимогу суду (ухвали суду від 4 лютого та 19 березня 2025 року) відповідачем 15 квітня 2025 року подані до суду матеріали адміністративної справи №1016 стосовно ОСОБА_1 .

Норми Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАСУ) визначають певні особливості розгляду термінових адміністративних справ, до категорії яких відносяться провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності (параграф 2 глави 11 розділу ІІ КАСУ, ст. 286 КАСУ) .

Відповідно до норм статті 268 КАСУ, які врегульовують питання особливостей повідомлення учасників про дату, час та місце розгляду у такій категорії справ, неприбуття у судове засідання учасника справи повідомленого шляхом направлення тексту повістки до електронного кабінету, а за його відсутності - кур'єром або за відомими суду номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв'язку, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Ураховуючи, що учасники справи були належним чином повідомленні про її розгляд в суді, а також встановлені процесуальним нормами обмежені строки розгляду такої категорії справ (ч.1 статті 286 КУпАП), суд дійшов висновку про можливість її розгляду без участі відповідача та третьої особи.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, прийшов до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з огляду на таке.

Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (стаття 245 КУпАП).

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 252 КУпАП посадова особа оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

З матеріалів наданої відповідачем адміністративної справи убачається, що начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 майором ОСОБА_2 15 серпня 2024 року прийнято постанову, згідно з якою гр-на ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 , виданий Мукачівським РВ ГУМВС України в Одеській області 07.07.2010 року) притягнуто до адміністративної відповідальності на підставі ст.210 ч. 3 КУпАП та піддано адміністративному стягненню у вигляді штрафу у сумі 17 000 грн.

За змістом вказаної постанови її прийнято за результатами розгляду протоколу про адміністративне правопорушення №1016 від 12 серпня 2024 року, складеного старшим офіцером ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 .

Згідно з протоколом №1016 від 12 серпня 2024 року, у цей день о 14 год 30 хв ОСОБА_6 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 . При звірці облікових даних встановлено, що він своєчасно не з'явився для оформлення військово-облікового документа, вчасно не повідомив про зміну своїх персональних даних та не здійснив їх звірку з обліковими даними ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим порушивв особливий період вимоги підпункту 8 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою Кабінету Міністрів від 30 грудня 2022 року № 1487.

Факт вчиненого правопорушення засвідчений свідками. Окрім цього свідки засвідчили, що ОСОБА_6 відмовився від пояснень та підписання протоколу.

Вказані матеріали справи містять квитанцію від 24 січня 2025 року по платіжній інструкції на переказ готівки №ПН31, згідно з якою ОСОБА_6 сплатив адміністративний штраф у розмірі 17 000 грн на виконання постанови.

Згідно з відміткою у постанові відповідача, ОСОБА_6 отримав копію постанови 23 січня 2025 року, проте відмовився засвідчити це підписом.

Також в матеріалах справи містяться:

- повістка ІНФОРМАЦІЯ_2 № 785 про необхідність з'явитися позивачу для проходження ВЛК на 19 серпня 2025 року,

- довідка ІНФОРМАЦІЯ_2 № 8/1078, датована 12 серпня 2025 року, про проходження ОСОБА_7 медичного огляду, за результатами якого на підставі висновку ВЛК призовною комісією прийнято рішення про визнання його придатним до військової служби.

Відносини, які є предметом судового розгляду у цій справі регулюються Конституцією України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, законами України чинними на час виникнення спірних відносин, зокрема:

Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» 25 березня 1992 року № 2232-XII(далі -Закон № 2232-XII);

Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543- XII(далі- Закон № 3543- XII);

постановами Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 та від 16 травня 2024 р. № 560, якими на виконання вимог зазначених законів затверджені Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, (далі-Порядок ведення військового обліку, Постанова № 1487) та Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі- Порядок призову громадян під час мобілізації, Постанова № 560),- відповідно.

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. (ч.1 ст. 65 Конституції України).

Військовий обов'язок встановлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями (ч. 2 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»25 березня 1992 року № 2232-XII ( редакції чинній на час виникнення спірних відносин, далі - Закон № 2232-XII).

Дотримання правил військового обліку є складовою військового обов'язку, який покладається на громадян (частина 3 статті 1 Закону№ 2232-XII).

Військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів (частина 1 статті 33 Закону№ 2232-XII).

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів - посвідчення про приписку до призовної дільниці; військового квитка, тимчасового посвідчення військовозобов'язаного (пункт 20 Порядку ведення військового обліку).

Згідно з Порядком ведення військового обліку призовники, військовозобов'язані та резервісти зобов'язані: перебувати на військовому обліку; прибувати за викликом для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів; у встановленому порядку та строки за місцем перебування на військовому обліку повідомляти відповідним органам, які відповідають за ведення обліку, про зміну адреси місця проживання, інших персональних даних; звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними цих органів, подавати документи, що підтверджують право на відстрочку.

Призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом (ст. 42 Закону № 2232-XII, пункт 19 Порядкуведення військового обліку).

Територіальні центри комплектування та соціальної політики згідно з вказаним Порядком уповноважені: виявляти осіб, які не перебувають на військовому обліку; оповіщувати осіб (за місцем проживання, роботи або навчання) шляхом поштового відправлення або через уповноважених представників для виконання дій, пов'язаних з військовим обов'язком; розглядати справи про адміністративне правопорушення, зокрема пов'язані з порушенням правил військового обліку; звертатися у встановленому порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (п.79 Порядку ведення військового обліку).

У зв'язку із повномасштабною військовою агресією Російської Федерації проти України Указами Президента України від 24 лютого 2022 року №№N 64/2022 та 65/2022, затверджених Законами України від 24.02.2022 № 2102-IX та від 3 березня 2022 року № 2105-IX з 24 лютого 2022 року на території держави введено режим воєнного стану та оголошено проведення загальної мобілізації, які діють дотепер. Тобто на території України з 24 лютого 2024 року встановлений у розумінні Закону № 3543- XII особливий період, який охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій, у який на громадян покладається виконання конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.

Спеціальним Законом, який визначає правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, зокрема і під час дії особливого періоду, є Закон № 3543- XII.

У квітні 2024 року законодавчий орган держави з метою удосконалення процедур проведення заходів мобілізації, військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів прийняв Закон України від 11 квітня 2024 року № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (далі-Закон № 3633-IX), який набрав чинності 18 травня 2024 року.

Серед іншого цим Законом змінено редакцію ст. 22 Закону №3543-XII, яка визначає обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Зокрема, частиною 3 цієї статті встановлено обов'язок військовозобов'язаних осіб протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Вказаному обов'язку громадян кореспондує повноваження представників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки проводити перевірку військово-облікових документів з використанням фото- і відеофіксації процесу із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації, а також використанням технічних приладів, засобів та спеціалізованого програмного забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ( ч.6 ст.22 Закону № 3633-IX).

На виконання вимог закону Кабінет Міністрів України вніс відповідні зміни до Порядку ведення військового обліку, а також постановою №560 затвердив Порядок призову громадян під час мобілізації, які набрали чинності разом із Законом № 3633-IX, тобто 18 травня 2024 року.

Слід зазначити, що на перехідний період зміни правового регулювання таких відносин Законом № 3633-IX встановлено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX громадяни України які перебувають на військовому обліку, протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом № 3633-IX зобов'язані уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані, шляхом самостійного прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності) (абзаци чотири, п'ять п.п. 1 пункту 2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону).

Разом з цим Законом України від 9 травня 2024 року№ 3696-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» статтю 210 КУпАП викладено в новій редакції та доповнено частиною третьою, згідно з якою встановлено відповідальність за невиконання такого обов'язку в особливий період. Вказані зміни до КУпАП набрали чинності 19 травня 2024 року.

Аналіз наведених норм законодавства дає підстави дійти висновку, що притягнення особи за порушення правил військового обліку за частиною 3 статті 210 КУпАП можливе лише після збігу 60-ти денного строку, встановленого перехідними положеннями Закону № 3633-IX, який закінчився 16 липня 2024 року.

Згідно з оспорюваною постановою, яка є предметом спору, позивача притягнуто до відповідальності за порушення правил військового обліку, а саме не оформлення у встановленому порядку військово-облікового документа та не проведення звірки облікових даних у ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Під час судового розгляду позивач не надав військово-облікового документа, а лише витяг з додатку «Резерв+», згідно з яким датою уточнення військово-облікових даних зазначено 25.02.2025 року.

Посилання представника позивача на ту обставину, що ОСОБА_6 не зміг оновити облікові дані через електронний кабінет призовника до 16 липня 2025 року, оскільки відповідачем були неправильно внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів його ім'я (замість правильного « ОСОБА_8 », внесено «Павло»), не можуть бути прийняті судом як обґрунтовані. Згідно з абзацом 4 підпункту 10-1 пункту 1 Правил військового обліку позивач мав альтернативну можливість оновити персональні дані через центр надання адміністративних послуг або у ІНФОРМАЦІЯ_2 , проте не зробив цього.

При цьому суд бере до уваги, що згідно з частиною 1 ст. 13 Закону України 16 березня 2017 року № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» для формування бази даних Реєстру Центральна виборча комісія, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, подають шляхом електронної взаємодії Держателю Реєстру відомості, передбачені статтею 7 цього Закону, стосовно усіх громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік (приписці до призовних дільниць) відповідно до статті 14 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", віком до 60 років.

Саме з метою удосконалення військового обліку та створення умов для ефективного встановлення мобілізаційного ресурсу, яке має суспільство для здійснення опору військовій агресії РФ, особам, на яких покладається військовий обов'язок, і було надано 60 денний строк з дня набрання чинності Законом № 3633-IX звірити (оновити) персональні дані (до яких відноситься і ім'я особи) з військово-обліковими та усунути всі недоліки у військовому обліку без наслідків у вигляді притягнення до відповідальності.

Посилання представника позивача на порушення вимог процесуального законодавства також не знайшло підтвердження під час розгляду справи, оскільки із довідки, якою засвідчено початок та результат проходження позивачем ВЛК, убачається, що саме 12 серпня 2025 року ОСОБА_4 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 , де, за результатами аналізу отриманих відомостей стосовно нього і був складений протокол. Факт відмови позивача від отримання протоколу та надання пояснень засвідчені свідками (працівниками другого відділу РТЦК та СП).

Те що позивач є батьком багатодітної сім'ї, дає йому право з передбаченої ст. 23 Закону № 3543- XII підстави, з метою захисту інтересів дітей, отримати відстрочку від несення військової служби під час мобілізації, проте не звільняє від військового обов'язку в частині дотримання Правил військового обліку, оформлення військово-облікового документа, які він не виконав у встановленому законом порядку.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що винесена ІНФОРМАЦІЯ_2 постанова є законною та обґрунтованою, відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, які визначені чинним законодавством.

Ураховуючи наведене та керуючись статтями 2, 6, 22, 242-246, 268-271, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення та складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 30.04.2025 року.

Суддя І.М. Кирилюк