Рішення від 01.05.2025 по справі 707/1356/25

Справа №707/1356/25

Провадження №2-а/707/17/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 травня 2025 року м. Черкаси

Черкаський районний суд Черкаської області у складі:

головуючого судді Бароніна Д.Б.,

за участю секретаря Костроміної Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

1.Позиції сторін, процесуальні дії

1.1. ОСОБА_1 через свого представника звернувся до Черкаського районного суду Черкаської області з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що постановою № 242 від 01.02.2025 позивач був визнаний винним в тому, що 24 листопада 2024 року о 09 год. 00 хв. не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення своїх персональних даних по повістці №1085379, яка була підписана кваліфікованим підписом 08.11.2024 та направлена рекомендованим листом з описом вкладенням і повідомленням про вручення поштового відправлення, чим порушив пп. 2 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених Постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487. У зв'язку із цим на нього накладено штраф у розмірі 17000 грн. за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП.

Позивач зазначив, що він оновив свої військово-облікові дані вчасно, а саме 16.07.2024, що підтверджується відомостями в електронному військово-обліковому документі. Після чергового оновлення мобільного застосунку «Резерв+» він отримав повідомлення, що у нього є порушення правил військового обліку та йому необхідно з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Після чого він невідкладно на наступний день, а саме 01.02.2025, самостійно прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 де йому повідомили, що дане сповіщення з'явилося у зв'язку з тим, що він перебуває в розшуку через неявку по повістці, яка була направлена йому поштою. В цей день йому було виписане направлення на проходження ВЛК, яке він пройшов 02.02.2025, що підтверджується відомостями в електронному військовообліковому документі. Також, йому повідомили, що буде складений протокол у зв'язку з неявкою по повістці, але наслідків складання такого протоколу чи то прав при розгляді адміністративної справи йому не роз'яснили та копії протоколу не надали. Про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП він дізнався лише після надходження йому сповіщення в мобільний застосунок «Дія» про відкриття виконавчого провадження №77730806 про стягнення штрафу на підставі постанови №242 від 01.02.2025, виданої ІНФОРМАЦІЯ_4 , якою його було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП. ОСОБА_1 є працівником військової частини НОМЕР_1 , тобто відповідно до п. 21 ч.1 ст.23 ЗУ «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» має право на відстрочку, яке реалізував, тому не мав і не має наміру переховуватися від ІНФОРМАЦІЯ_2 або не з'являтись по повістці.

Враховуючи викладене, позивач просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення від 01.02.2025 № 242.

1.2. У судовому засіданні представниця позивача присутня не була, надала заяву про розгляд справи без її участі.

Представник відповідача у судовому засіданні присутній не був, про дату час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином в порядку статті 268 КУпАП.

Згідно з ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи цієї категорії у судах першої та апеляційної інстанцій.

2. Обставини справи, зміст спірних правовідносин

2.1. Згідно з військовим квитком НОМЕР_2 від 28.02.1996 ОСОБА_1 не служив.

Відповідно до військово-облікового документу «Резерв+» ОСОБА_1 перебуває на обліку як військовозобов'язаний, якому до 09.05.2025 надано відстрочку від мобілізації на підставі п. 21 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Дані щодо особи ОСОБА_1 уточнено вчасно 16.07.2024.

Відповідно до довідки з військової частини НОМЕР_1 № 786 від 28.02.2025 ОСОБА_1 працює в військовій частині НОМЕР_1 .

Відповідно до довідки № П31/35 від 21.02.2025, виданої ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_1 надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі п.21 ч.1 ст .23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

2.2. Згідно з наданими на виконання ухвали суду ІНФОРМАЦІЯ_4 відомостями, на ім'я ОСОБА_1 начальником вказаного ІНФОРМАЦІЯ_2 була виписана повістка № 1085379 від 08.11.2024 про необхідність явки до ІНФОРМАЦІЯ_2 24.11.2024 о 9-00 год. для уточнення даних.

Вищевказана повістка була прийнята 12.11.2024 для відправки до поштового відділення, а 19.11.2024 повістка була повернута відправнику з поміткою «за закінченням терміну зберігання».

01.02.2025 начальником відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 було складено протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за фактом порушення ним Правил військового обліку внаслідок неявки по повістці 24.11.2024 о 9-00 год. В якості пояснень ОСОБА_1 у протоколі вказано, що він не з'явився, тому що повістку не отримував.

Крім того, у вищевказаному протоколі датою розгляду справи про адміністративне правопорушення визначено 03.02.2025 о 14-00 год. в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 .

01.02.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 була складена постанова по справі про адміністративне правопорушення № 242 зі змісту якої вбачається, що ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, та накладено штраф у розмірі 17000 грн. Винесення вказаної постанови мотивовано тим, що 24 листопада 2024 року о 09 год. 00 хв. ОСОБА_1 не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення своїх персональних даних по повістці №1085379, яка була підписана кваліфікованим підписом 08.11.2024 та направлена рекомендованим листом з описом вкладенням і повідомленням про вручення поштового відправлення, чим порушив пп. 2 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених Постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487.

У вищевказаній постанові також вказано, що повістка № 1085379 про виклик ОСОБА_1 на 9-00 год. 24.11.2024 для уточнення персональних даних повернулась до ІНФОРМАЦІЯ_2 з відміткою про відсутність адресата за вказаною адресою 19.11.2024. Під час складання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 вину визнав. На розгляд справи не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був особисто повідомлений.

З копії постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 77730806, винесеної 07.04.2025 державним виконавцем Черкаського відділу державної виконавчої служби у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Тараненко І.М., вбачається, що відкрито виконавче провадження з примусового виконання вищенаведеної постанови.

3. Релевантні джерела права та акти їх застосування

3.1. Відповідно до статті 210 КУпАП порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливим періодом є період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 на всій території України введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався та триває на теперішній час.

3.2. Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 вищевказаного Закону щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;

призовники - особи, які взяті на військовий облік;

військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Відповідно до частини 3 статті 1 Закону № 2232-XII військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Згідно з частиною 10 статті 1 Закону № 2232-XII громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Загальні правила військового обліку встановлені статтею 33 Закону № 2232-XII, якою закріплено, що військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) визначено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487, додатком 2 до якого є Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Правила військового обліку).

Відповідно до положень підпунктів 2, 4, 8, 10 пункту 1 Правил військового обліку призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема:

прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів;

проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров'я згідно з рішеннями комісій з питань приписки, призовних комісій або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я СБУ, а у Службі зовнішньої розвідки - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки;

особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки.

Форма повістки визначена додатком 11 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою КМУ від 30.12.2022 року №1487.

Пунктом 17 частини 1 статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» передбачено, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про стан здоров'я (у тому числі про встановлення, зміну групи інвалідності), що збираються з метою визначення придатності для виконання військового обов'язку.

Відповідно до п. 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є, у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

3.3. Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Статтею 268 КУпАП визначено, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин:

- відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Згідно з ч. 7 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

3.4. Згідно з ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:

1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;

2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);

3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;

4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

4. Оцінка доказів та аргументів сторін

4.1. Перш за все суд зазначає, що в даному випадку повістка позивачу не вважалася врученою, оскільки повернулася до ІНФОРМАЦІЯ_2 з поміткою «закінчення встановленого терміну зберігання». Разом з тим, відповідно до п. 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період повістка може вважатися врученою у разі, зокрема, проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання. Такої відмітки в даному випадку проставлено не було.

Отже, позивач не порушував Правил військового обліку та не може вважатися винуватим у не з'явленні по повістці, оскільки повістка не вважалася йому врученою.

Крім того, у протоколі про адміністративне правопорушення датою розгляду справи про адміністративне правопорушення було визначено 03.02.2025 о 14-00 год. З невідомих для суду причин оскаржувана постанова була винесена не 03.02.2025, а 01.02.2025, тобто в той день, коли не було призначено розгляду справи про адміністративне правопорушення щодо позивача. Доказів повідомлення позивача про розгляд справи 01.02.2025 до суду надано не було. Тобто, розгляд справи було проведено з грубим порушенням всіх процесуальних прав позивача, оскільки розгляд справи відбувся без участі позивача за два дні до тієї дати розгляду, яка була повідомлена позивачу.

4.2. В підсумку, суд вважає, що оскаржувану постанову слід скасувати і закрити справу про адміністративне правопорушення, оскільки відсутні докази наявності вини позивача у порушенні правил військового обліку, а розгляд справи про адміністративне правопорушення відбувся з грубим порушенням процесуальних прав позивача.

5. Розподіл судових витрат

5.1. Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд враховує, що згідно із ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тобто, якщо відповідачем у справі виступала посадова чи службова особа, то судові витрати стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, в якому працює ця особа.

Позивачем сплачений судовий збір в сумі 605 грн. 50 коп. що підтверджується квитанцією № 8075-4958-0332-9596 від 16.04.2025. Таким чином, враховуючи задоволення позовних вимог у повному обсязі, вказану суму судового збору слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 90, 139, 241-246, 255, 286, 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення № 242 від 01.02.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, а відповідну справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210 КУпАП - закрити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження:АДРЕСА_1 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання:АДРЕСА_2 ) у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. в якості відшкодування судових витрат.

Рішення суду може бути оскаржено протягом десяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д. Б. Баронін