Справа №705/2178/25
1-в/705/213/25
01 травня 2025 року м. Умань
Уманський міськрайонний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ;
за участю:
представника адміністрації СВК №92 (в режимі відео конференції) ОСОБА_3 ,
засудженого (в режимі відео конференції) ОСОБА_4 ,
захисника засудженого - адвоката ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Умані справу за поданням т.в.о. начальника ДУ «Старобабанівська виправна колонія (№92)» про встановлення адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , с. Зірка, Одеської області, громадянина України, освіта середня, не одруженого, не працюючого, мешканця до арешту: АДРЕСА_1 , раніше неодноразово судимого,
27.06.2023 року Шевченківським районним судом м. Києва за ст. 185 ч. 2 КК України до 3 років позбавлення волі. на підставі ч. 4 ст. 70 КК України частково приєднано невідбуте покарання за вироком Печерського районного суду м. Києва від 14.11.2022 року та остаточно визначено покарання у виді позбавлення волі 3 роки 8 місяців,
Т.в.о. начальника державної установи «Старобабанівська виправна колонія (№92) направив до суду подання про встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_6 .
Подання обґрунтоване тим, що 02.05.2025 року з державної установи «Старобабанівська виправна колонія (№92) звільняється засуджений ОСОБА_4 , який під час відбування покарання в місцях позбавлення волі зарекомендував себе посередньо. Має три заохочення, стягнень не має. До суспільно-корисної праці ставиться позитивно, по відношенню до працівників адміністрації ввічливий. На шлях виправлення не став.
Особа, що звернулася з цим поданням, просить суд вирішити питання про встановлення на підставі п. Г ч. 1 ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» відносно ОСОБА_4 адміністративного нагляду терміном на 1 (один) рік з такими обмеженнями у вигляді:
- заборони виходу з будинку (квартири) з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв.;
- заборони виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста);
- реєстрації в поліції чотири рази на місяць;
- заборони відвідувати заклади, де дозволено продаж спиртних напоїв на розлив.
Представник державної установи «СВК (№ 92)» в судовому засіданні підтримав подання та просив задовільнити.
Засуджений ОСОБА_4 та його захисник - адвокат ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечував проти встановлення відносно нього адміністративного нагляду, мотивуючи відмову тим, що ОСОБА_4 не засуджувався за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів саме до позбавлення волі.
Суд, розглянувши подання та додані до нього матеріали дійшов такого висновку.
Відповідно до статей 1, 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції. Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
З матеріалів подання вбачається, що 02.05.2025 року з державної установи «Старобабанівська виправна колонія (№92) звільняється ОСОБА_4 , засуджений вироком Шевченківського районного суду м. Києва від 27.06.2023 за ст. 185 ч. 2 КК України до 3 років позбавлення волі. на підставі ч. 4 ст. 70 КК України частково приєднано невідбуте покарання за вироком Печерського районного суду м. Києва від 14.11.2022 року та остаточно визначено покарання у виді позбавлення волі 3 роки 8 місяців.
Згідно характеристики на засудженого, наданої ДУ «СВК (№92)» судом встановлено, що засуджений ОСОБА_4 неодноразово притягувався до кримінальної відповідальності за злочини, пов'язані з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, зокрема:
- вироком Деснянського районного суду м. Києва від 06.04.2012 року за ст. 309 ч. 1, ст. 307 ч.1, ст. 70 КК України до 1 року позбавлення волі;
- вироком Деснянського районного суду м. Києва від 14.05.2015 за ст. 309 ч. 2, ст. 307 ч.1, ст. 70 КК України до 2 років позбавлення волі, на підставі ст. 75 КК України від відбування покарання звільнений із іспитовим строком на 2 роки;
- вироком Деснянського районного суду м. Києва від 19.04.2016 за ст. 309 ч. 2 до 2 років 6 місяців позбавлення волі.
Таким чином, суд дійшов висновку, що існують встановлені законом підстави для встановлення відносно ОСОБА_4 адміністративного нагляду.
Згідно зі ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Відповідно до ст.158 КВК України адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.
Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі ухвали судді про встановлення адміністративного нагляду.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» особи, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, зобов'язані вести законопослушний спосіб життя, не порушувати громадський порядок і додержувати таких правил:
а) прибути у визначений установою виконання покарань термін в обране ними місце проживання і зареєструватися в органі Національної поліції;
б) з'являтися за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і давати усні та письмові пояснення з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду;
в) повідомляти поліцейських, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи, місця проживання чи перебування, а також про виїзд за межі району (міста) у службових справах;
г) в разі від'їзду в особистих справах з дозволу поліцейського в інший населений пункт та перебування там більше доби зареєструватися у відповідному органі Національної поліції.
Перелік обмежень до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, визначений у ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі». До них належать : а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Крім того, суд наголошує, що встановлення обмежувальних заходів повинно кореспондуватися з відповідальністю за їх порушення, оскільки лише в такому разі втручання в приватне право особи буде виправданим, бо як тільки тоді буде дотримана легітимна мета такого втручання, визначена ст. 2 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" - запобігання вчиненню кримінальних правопорушень такими особами і здійснення на них виховного впливу.
Відповідно до ст. 187 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме за: 1.) неявку за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; 2.) неповідомлення працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах; 3) порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; 4) порушення заборони перебування у визначених місцях району (міста); 5) нереєстрацію в органі Національної поліції.
Отже, виходячи з викладеного, суд вважає за можливе задовольнити подання т.в.о. начальника державної установи «Старобабанівська виправна колонія (№92) про встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та встановити адміністративний нагляд терміном на 1 (один) рік із встановленням наступних обмежень:
- заборона виходу з будинку (квартири) з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв.;
- заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста);
- реєстрація в поліції чотири рази на місяць;
- заборона відвідувати заклади, де дозволено продаж спиртних напоїв на розлив.
Керуючись ст.ст. 3,4,5,6,10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст.ст. 369-372, 539 Кримінального процесуального кодексу України, суд
1. Подання т.в.о. начальника державної установи «Старобабанівська виправна колонія (№92) про встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , задовольнити.
2. Установити стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд терміном на 1 (один) рік.
3. Застосувати до ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час здійснення за ним адміністративного нагляду, наступні обмеження:
- заборона виходу з будинку (квартири) з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв.;
- заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста);
- реєстрація в поліції чотири рази на місяць;
- заборона відвідувати заклади, де дозволено продаж спиртних напоїв на розлив.
4. Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 7 днів з дня оголошення ухвали.
5. Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_1