Справа № 755/5629/25
Провадження №: 3/755/2802/25
"29" квітня 2025 р. суддя Дніпровського районного суду міста Києва Курило А.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління патрульної поліції в м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, громадянина України, працюючого фахівцем з технічної підтримки (перша лінія) в Укрпошта, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт ID № НОМЕР_1 , орган, що видав 8027, 27.11.2020 року,
у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-? КпАП України,-
за участю сторін, які приймають участь у розгляді справи:
прокурора Грищенко А.Є.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу інформаційної безпеки та технічного захисту інформації Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізацїї Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України (далі - Мінстратегпром), будучи державним службовцем категорії «В», відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-? КпАП України, є суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог абзацу 1 частини 2-? Розділу XIII «Прикінцеві положення» та частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 04.04.2024 о 15:45 несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2021 рік (далі - Декларація), шляхом заповнення електронної форми через Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-? КпАП України.
Так, Наказом Мінстратегпрому №57/к від 01.12.2020 «Про призначення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 08.12.2020 призначено на посаду головного спеціаліста Відділу ІТ-підтримки та захисту інформації Міністерства апарату Мінстратегпрому на місяць за переведенням з Фонду державного майна України.
Відповідно до листа Мінстратегпрому від 30.01.2025 №1.6-7.2/841-25 згідно із записами у трудовій книжці, Присягу державного службовця, ОСОБА_1 склав 31.05.2000 у Державній податковій інспекції Ватутінського району м. Києва.
Відповідно до наказу Мінстратегпрому №289/к від 18.08.2022 «Про переведення працівників Мінстратегрпрому» ОСОБА_1 18.08.2022 переведено на посаду головного спеціаліста відділу технічної підтримки та комунікацій Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізацїї.
Відповідно до наказу Мінстратегпрому №270/к від 15.09.2023 «Про переведення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 15.09.2023 переведено на посаду головного спеціаліста відділу інформаційної безпеки та технічного захисту; інформації Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових' трансформацій і цифровізацїї зі збереженням встановлених надбавок за ранг державного службовця та вислугу років на державній службі.
Відповідно до посадової інструкції головного спеціаліста відділу інформаційної безпеки та технічного захисту інформації Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Мінстратегпрому вказана посада належить до категорії «В» посад державної служби.
Відповідно до наказу Мінстратегпрома №309/к від 03.10.2023 «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 03.10.2023, головного спеціаліста відділу інформаційної безпеки та технічного захисту інформації Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації звільнено за угодою сторін.
Згідно листа Мінстратегпрому від 30.01.2025 №1.6-7.2/841-25, при призначенні на посаду ОСОБА_1 , 26.03.2021 було проінформовано про попередження, вимоги, заборони та обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції», про що міститься відмітка в Особовій картці державного службовця. Також суб'єкти декларування (новопризначені працівники) проходять вступний інструктаж.
Статтею 8 Закону України «Про державну службу» визначено, що державний службовець зобов'язаний, зокрема, дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Статтею першою Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Отже, ОСОБА_1 , будучи державним службовцем є суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією та суб'єктом декларування.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 23.07.2021 № 448/21 «Про затвердження Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 986/36608, затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру.
Відповідно до розділу II вказаного порядку суб'єкти декларування подають до Реєстру зазначені в пункті 1 цього розділу документи шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства. Кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа).
Пунктом 1 частини 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації, особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 №252/23 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за № 1965/41021, суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24.02.2022 затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 №64/2022, яким в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє на і на сьогодні.
Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або війни» від 03.03.2022 № 2115-ІХ установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи. Також у період воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітного характеру уповноваженими органами не здійснюється.
Абзацом 4 частини 2-? Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Відповідно до даних офіційного вебсайту Верховної Ради України Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.
Абзацом 1 частини 2-? Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Отже, з 12.10.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону). Строк подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2021 та 2022 рік становить не пізніше 31 січня 2024 року.
Отже, ОСОБА_1 , будучи особою, яка у 2022-2023 роках не подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», був зобов'язаний подати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подав Декларацію (ідентифікатор документа - 8f45083d-ес5а-4fdd-881а-ае85f9еbе837), лише 04.04.2024 о 15:45, а отже несвоєчасно.
За частиною першою статті 172-? КпАП України відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до послідовності дій користувача Реєстру, які вчиняв ОСОБА_1 за період з 12.10.2023 до 05.04.2024, останній вперше виконав вхід до Реєстру та здійснив дії щодо заповнення/перегляду подання Декларації (ідентифікатор документа - 8f45083d-ес5а-4fdd-881а-ае85f9еbе837) лише 04.04.2024. Дата реєстрації у Реєстрі - 03.05.2017.
У своїх поясненнях ОСОБА_1 повідомив, що йому відомо, що на нього, як державного службовця, поширювалася дія Закону України «Про запобігання корупції», та відповідно, що він був суб'єктом декларування. У 2022 році до його відому, як працівника Мінстратегпрому, було доведено інформацію, що у зв'язку з введенням на території України дії воєнного стану суб'єкти декларування звільнялися від обов'язку подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування шляхом заповнення електронної форми через Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) до закінчення дії воєнного стану або відновлення такого обов'язку у встановленому законом порядку. У зв'язку із вказаними обставинами ним не було подано до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021-2022 р.р., декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) (період з 01.01.2023 до 03.10.2023), а також декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2023 рік (після звільнення). Вже після припинення виконання функцій держави та відповідно звільнення із державної служби через власну неуважність, він не приділив належної уваги інформації щодо відновлення електронного декларування та нормам Закону України «Про запобігання корупції», які регламентують, порядок, строки подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану та розмежовують їх види. У зв'язку із вказаними обставинами останнім не було подано до Реєстру необхідні декларації у строк. Весною 2024 року він отримав дзвінок від відповідальної особи Мінстратегрому щодо необхідності подання декларацій. Після отримання такого інформування останній вчинив необхідні дії для заповнення та подання необхідних декларацій до Реєстру. Отже, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021-2022 р.р., декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) (період з 01.01.2023 до 03.10.2023) та декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2023 рік (після звільнення) він подав до Реєстру 04.04.2024, тобто несвоєчасно. Причинами, які можна було б віднести до поважних є складні сімейні обставини, а саме, його розлучення з дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в період якого він повинен був подати зазначені вище декларації. Свою провину у порушенні терміну подання декларацій останній визнає у повному обсязі.
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Отже, поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати Декларацію шляхом заповнення електронної форми через Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, не встановлено.
Отже, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, у порушення вимог абзацу 1 частини 2-? Розділу XIII «Прикінцеві положення» та частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 04.04.2024 о 15:45 несвоєчасно, без поважних причин подав Декларацію, шляхом заповнення електронної форми через Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.
ОСОБА_1 мав можливість подати Декларацію, шляхом заповнення електронної форми через Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті у будь-якому місці. Відповідно до пояснень ОСОБА_1 , останній подав Декларацію вдома, тобто місцем вчинення правопорушення слід вважати адресу місця проживання ОСОБА_1 , а саме: АДРЕСА_1 .
Датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата несвоєчасного подання ним Декларації, шляхом заповнення електронної форми через Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, тобто 04.04.2024.
Крім того, ОСОБА_1 обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу інформаційної безпеки та технічного захисту інформації (департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України цапі - Мінстратегпром), будучи державним службовцем категорії «В», відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-? КпАП України, є суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог абзацу 4 частини 2-? Розділу XIII «Прикінцеві положення» та абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 03.10.2023 припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 04.04.2024 о 15:48 несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2023 рік (після звільнення) (далі - декларація), шляхом заповнення електронної форми через Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-? КпАП України.
Так, Наказом Мінстратегпрому № 57/к від 01.12.2020 «Про призначення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 08.12.2020 призначено на посаду головного спеціаліста Відділу ІТ-підтримки та захисту інформації Міністерства апарату Мінстратегпрому на місяць за переведенням з Фонду державного майна України.
Відповідно до листа Мінстратегпрому від 30.01.2025 № 1.6-7.2/841-25 дно із записами у трудовій книжці, Присягу державного службовця, ОСОБА_1 склав-31.05.2000 у Державній податковій інспекції Ватутінського іону м. Києва.
Відповідно до наказу Мінстратегпрому №289/к від 18.08.2022 «Про введення працівників Мінстратегрпрому» ОСОБА_1 18.08.2022 переведено на посаду головного спеціаліста відділу технічної підтримки та комунікацій Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації.
Відповідно до наказу Мінстратегпрому № 270/к від 15.09.2023 «Про введення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 15.09.2023 переведено на посаду головного спеціаліста відділу інформаційної безпеки та технічного захисту інформації Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації зі збереженням встановлених надбавок за ранг державного службовця та вислугу років на державній службі.
Відповідно до посадової інструкції головного спеціаліста відділу інформаційної безпеки та технічного захисту інформації Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Мінстратегпрому вказана посада належить до категорії «В» посад державної служби.
Відповідно до наказу Мінстратегпрома №309/к від 03.10.2023 «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 03.10.2023, головного спеціаліста відділу інформаційної безпеки та технічного захисту інформації Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації звільнено за угодою сторін.
Згідно листа Мінстратегпрому від 30.01.2025 №1.6-7.2/841-25, при призначенні на посаду ОСОБА_1 , 26.03.2021 було проінформовано про попередження, вимоги, заборони та обмеження, передбачені Законом Україну «Про запобігання корупції», про що міститься відмітка в Особовій картці державного службовця. Також суб'єкти декларування (новопризначені працівники) проходять вступний інструктаж.
Статтею 8 Закону України «Про державну службу» визначено, що державний службовець зобов'язаний, зокрема, дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Статтею першою Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Отже, ОСОБА_1 , будучи державним службовцем є суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією та суб'єктом декларування.
Абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Частиною 1 статті 45 даного Закону визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 23.07.2021 №448/21 «Про затвердження Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за №986/36608, затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру.
Відповідно до розділу II вказаного порядку суб'єкти декларування подають до Реєстру зазначені в пункті 1 цього розділу документи шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства. Кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа).
Пунктом 1 частини 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 №252/23 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за №1965/41021, суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24.02.2022 затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, яким в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє на сьогодні.
Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або війни» від 03.03.2022 №2115-ІХ установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи. Також у період воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітного характеру уповноваженими органами не здійснюється.
Абзацом 4 частини 2-? Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Відповідно до даних офіційного вебсайту Верховної Ради України Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.
Отже, з 12.10.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється в порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Отже, ОСОБА_1 , припинивши 03.10.2023 діяльність пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування був зобов'язаний до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2024 року, подати в установленому частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» порядку Декларацію, шляхом особистого заповнення електронної форми на вебсайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру.
Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подав Декларацію (ідентифікатор документа - 0f26а0с3-b8се-4аb3-аес5-7d14614а6585), лише 04.04.2024 о 15:48, а отже несвоєчасно.
За частиною першою статті 172-? КпАП України відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до послідовності дій користувача Реєстру, які вчиняв ОСОБА_1 за період з 12.10.2023 до 05.04.2024, останній вперше виконав вхід до Реєстру та здійснив дії щодо заповнення/перегляду подання Декларації (ідентифікатор документа - 0f26а0с3-b8се-4аb3-аес5-7d14614а6585) лише 04.04.2024. Дата реєстрації у Реєстрі - 03.05.2017.
У своїх поясненнях ОСОБА_1 повідомив, що йому відомо, що на нього, як державного службовця, поширювалася дія Закону України «Про запобігання корупції», та відповідно, що він був суб'єктом декларування. У 2022 році до його відому, як працівника Мінстратегпрому, було доведено інформацію, що у зв'язку з введенням на території України дії воєнного стану суб'єкти декларування звільнялися від обов'язку подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування шляхом заповнення електронної форми через Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) до закінчення дії воєнного стану або відновлення такого обов'язку у встановленому законом порядку. У зв'язку із вказаними обставинами цим не було подано до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021-2022 рр., декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) (період з 01.01.2023 до 03.10.2023), а також декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2023 рік (після звільнення). Вже після припинення виконання функцій держави та відповідно звільнення із державної служби через власну неуважність, він не приділив належної уваги інформації щодо відновлення електронного декларування та нормам Закону України «Про запобігання корупції», які регламентують порядок, строки подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану та розмежовують їх види. У зв'язку із вказаними обставинами останнім не було подано до Реєстру необхідні декларації у строк. Весною 2024 року він отримав дзвінок від відповідальної особи Мінстратегпрому щодо необхідності подання декларацій. Після отримання такого інформування останній вчинив необхідні дії для заповнення та подання необхідних декларацій до Реєстру. Отже, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021-2022 р.р., декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) (період з 01.01.2023 до 03.10.2023) та декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2023 рік (після звільнення) він подав до Реєстру 04.04.2024, тобто несвоєчасно. Причинами, які можна було б віднести до поважних є складні сімейні обставини, а саме, його розлучення з дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в період якого він повинен був подати зазначені вище декларації. Свою провину у порушенні терміну подання декларацій останній визнає у повному обсязі.
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Отже, поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати Декларацію шляхом заповнення електронної форми через Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, не встановлено.
Отже, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, у порушення вимог абзацу 4 частини 2-? Розділу XIII «Прикінцеві положення» та абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 03.10.2023 припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 04.04.2024 о 15:48 несвоєчасно, без поважних причин подав Декларацію, шляхом заповнення електронної форми через Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.
ОСОБА_1 мав можливість подати Декларацію, шляхом заповнення електронної форми через Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті у будь-якому місці. Відповідно до пояснень ОСОБА_1 , останній подав Декларацію вдома, тобто місцем вчинення правопорушення слід вважати адресу місця проживання ОСОБА_1 , а саме: АДРЕСА_1 .
Датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата несвоєчасного подання ним Декларації, шляхом заповнення електронної форми через Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, тобто 04.04.2024.
Крім того, ОСОБА_1 обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу інформаційної безпеки та технічного захисту інформації Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України (далі - Мінстратегпром), будучи державним службовцем категорії «В», відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-? КпАП України, є суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог абзацу 1 частини 2-? Розділу XIII «Прикінцеві положення» та частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 04.04.2024 о 15:47 несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2022 рік (далі - Декларація), шляхом заповнення електронної форми через Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-? КпАП України.
Так, наказом Мінстратегпрому №577к від 01.12.2020 «Про призначення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 08.12.2020 призначено на посаду головного спеціаліста Відділу ІТ-підтримки та захисту інформації Міністерства апарату Мінстратегпрому на місяць за переведенням з Фонду державного майна України.
Відповідно до листа Мінстратегпрому від 30.01.2025 № 1.6-7.2/841-25 згідно із записами у трудовій книжці, Присягу державного службовця, ОСОБА_1 склав 31.05.2000 у Державній податковій інспекції Ватутінського району м. Києва.
Відповідно до наказу Мінстратегпрому №289/к від 18.08.2022 «Про переведення працівників Мінстратегрпрому» ОСОБА_1 18.08.2022 переведено на посаду головного спеціаліста відділу технічної підтримки та комунікацій Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації.
Відповідно до наказу Мінстратегпрому №270/к від 15.09.2023 «Про переведення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 15.09.2023 переведено на посаду головного спеціаліста відділу інформаційної безпеки та технічного захисту інформації Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації зі збереженням встановлених надбавок за ранг державного службовця та вислугу років на державній службі.
Відповідно до посадової інструкції головного спеціаліста відділу інформаційної безпеки та технічного захисту інформації Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Мінстратегпрому вказана посада належить до категорії «В» посад державної служби.
Відповідно до наказу Мінстратегпрому №309/к від 03.10.2023 «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 03.10.2023, головного спеціаліста відділу інформаційної безпеки та технічного захисту інформації Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації звільнено за угодою сторін.
Згідно листа Мінстратегпрому від 30.01.2025 №1.6-7.2/841-25, при призначенні на посаду ОСОБА_1 , 26.03.2021 було проінформовано про попередження, вимоги, заборони та обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції», про що міститься відмітка в Особовій картці державного службовця. Також суб'єкти декларування (новопризначені працівники) проходять вступний інструктаж.
Статтею 8 Закону України «Про державну службу» визначено, що державний службовець зобов'язаний, зокрема, дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Статтею першою Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Отже, ОСОБА_1 , будучи державним службовцем є суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією та суб'єктом декларування.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 23.07.2021 №448/21 «Про затвердження Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за №986/36608, затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру.
Відповідно до розділу II вказаного порядку суб'єкти декларування подають до Реєстру зазначені в пункті 1 цього розділу документи шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства. Кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа).
Пунктом 1 частини 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 №252/23 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за № 1965/41021, суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подаєтеся декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24.02.2022 затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 №64/2022, яким в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє на сьогодні.
Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або війни» від 03.03.2022 №2115-IX установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи. Також у період воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітного характеру уповноваженими органами не здійснюється.
Абзацом 4 частини 2-? Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Відповідно до даних офіційного вебсайту Верховної Ради України Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.
Абзацом 1 частини 2-? Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Отже, з 12.10.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону). Строк подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2021 та 2022 рік становить не пізніше 31 січня 2024 року.
Отже, ОСОБА_1 , будучи особою, яка у 2022-2023 роках не подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», був зобов'язаний подати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подав Декларацію (ідентифікатор документа - еd9d74dЗ-4512-435d-а30а-890d7fа5fdab), лише 04.04.2024 о 15:47, а отже несвоєчасно.
За частиною першою статті 172-? КпАП України відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до послідовності дій користувача Реєстру, які вчиняв ОСОБА_1 за період з 12.10.2023 lо 05.04.2024, останній вперше виконав вхід до Реєстру та здійснив дії щодо заповнення/перегляду подання Декларації (ідентифікатор документа - еd9d74dЗ-4512-435d-а30а-890d7fа5fdab) лише 04.04.2024. Дата реєстрації у Реєстрі - 03.05.2017.
У своїх поясненнях ОСОБА_1 повідомив, що йому відомо, що на нього, як державного службовця, поширювалася дія Закону України «Про запобігання корупції», та відповідно, що він був суб'єктом декларування. У 2022 році до його відому, як працівника Мінстратегпрому, було доведено інформацію, що у зв'язку з введенням на території України дії воєнного стану суб'єкти декларування звільнялися від обов'язку подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування шляхом заповнення електронної форми через Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) до закінчення дії воєнного стану або відновлення такого обов'язку у встановленому законом порядку. У зв'язку із вказаними обставинами ним не було подано до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021-2022 р.р., декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) (період з 01.01.2023 до 03.10.2023), а також декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2023 рік (після звільнення). Вже після припинення виконання функцій держави та відповідно звільнення із державної служби через власну неуважність, він не приділив належної уваги інформації щодо відновлення електронного декларування та нормам Закону України «Про запобігання корупції», які регламентують порядок, строки подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану та розмежовують їх види. У зв'язку із вказаними обставинами останнім не було подано до Реєстру необхідні декларації у строк. Весною 2024 року він отримав дзвінок від відповідальної особи Мінстратегпрому щодо необхідності подання декларацій. Після отримання такого інформування останній вчинив необхідні дії для заповнення та подання необхідних декларацій до Реєстру. Отже, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021-2022 р.р., декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) (період з 01.01.2023 до 03.10.2023) та декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2023 рік (після звільнення) він подав до Реєстру 04.04.2024, тобто несвоєчасно. Причинами, які можна було б віднести до поважних є складні сімейні обставини, а саме, його розлучення з дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в період якого він повинен був подати зазначені вище декларації. Свою провину у порушенні терміну подання декларацій останній визнає у повному обсязі.
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Отже, поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати Декларацію шляхом заповнення електронної форми через Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, не встановлено.
Отже, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, у порушення вимог абзацу 1 частини 2-? Розділу XIII «Прикінцеві положення» та частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 04.04.2024 о 15:47 несвоєчасно, без поважних причин подав Декларацію, шляхом заповнення електронної форми через Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.
ОСОБА_1 мав можливість подати Декларацію, шляхом заповнення електронної форми через Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті у будь-якому місці. Відповідно до пояснень ОСОБА_1 , останній подав Декларацію вдома, тобто місцем вчинення правопорушення слід вважати адресу місця проживання ОСОБА_1 , а саме: АДРЕСА_1 .
Датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата несвоєчасного подання ним Декларації, шляхом заповнення електронної форми через Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, тобто 04.04.2024.
Крім того, ОСОБА_1 обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу інформаційної безпеки та технічного захисту інформації Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України (далі - Мінстратегпром), будучи державним службовцем категорії «В», відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-? КпАП України, є суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог абзацу 1 частини 2-? Розділу XIII «Прикінцеві положення» та абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 03.10.2023 припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 04.04.2024 о 15:49 несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2023 по 03.10.2023 (при звільненні) (далі - Декларація), шляхом заповнення електронної форми через Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-? КпАП України.
Так, наказом Мінстратегпрому №57/к від 01.12.2020 «Про призначення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 08.12.2020 призначено на посаду головного спеціаліста Відділу ІТ-підтримки та захисту інформації Міністерства апарату Мінстратегпрому на місяць за переведенням з Фонду державного майна України.
Відповідно до листа Мінстратегпрому від 30.01.2025 №1.6-7.2/841-25 згідно із записами у трудовій книжці, Присягу державного службовця, ОСОБА_1 склав 31.05.2000 у Державній податковій інспекції Ватутінського району м. Києва.
Відповідно до наказу Мінстратегпрому №289/к від 18.08.2022 «Про переведення працівників Мінстратегрпрому» ОСОБА_1 18.08.2022 переведено на посаду головного спеціаліста відділу технічної підтримки та комунікацій Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації.
Відповідно до наказу Мінстратегпрому №270/к від 15.09.2023 «Про переведення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 15.09.2023 переведено на посаду головного спеціаліста відділу інформаційної безпеки та технічного захисту інформації Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації зі збереженням встановлених надбавок за ранг державного службовця та вислугу років на державній службі.
Відповідно до посадової інструкції головного спеціаліста відділу інформаційної безпеки та технічного захисту інформації Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Мінстратегпрому вказана посада належить до категорії «В» посад державної служби.
Відповідно до наказу Мінстратегпрому №309/к від 03.10.2023 «Про звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 03.10.2023, головного спеціаліста відділу інформаційної безпеки та технічного захисту інформації Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації звільнено за угодою сторін.
Згідно листа Мінстратегпрому від 30.01.2025 №1.6-7.2/841-25, при призначенні на посаду ОСОБА_1 , 26.03.2021 було проінформовано про попередження, вимоги, заборони та обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції», про що міститься відмітка в Особовій картці державного службовця. Також суб'єкти декларування (новопризначені працівники) проходять вступний інструктаж.
Статтею 8 Закону України «Про державну службу» визначено, що державний службовець зобов'язаний, зокрема, дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Статтею першою Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Отже, ОСОБА_1 , будучи державним службовцем є суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією та суб?єктом декларування.
Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 23.07.2021 №448/21 «Про затвердження Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за №986/36608, затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру.
Відповідно до розділу II вказаного порядку суб'єкти декларування подають до Реєстру зазначені в пункті 1 цього розділу документи шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб'єкти декларування подають зазначені документи через Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства. Кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає па нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа).
Пунктом 2 частини 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави' або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 №252/23 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за № 1965/41021, суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким с останній день здійснення діяльності.
Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.
Відповідно до Роз'яснення Національного агентства щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 №4 днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п.1, пп. «а», «в» - «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону.
Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24.02.2022 затверджено Указ Президента України від 24.02.2022 №64/2022, яким в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє сьогодні.
Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або війни» від 03.03.2022 №2115-IX установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи. Також у період воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітного характеру уповноваженими органами не здійснюється.
Абзацом 4 частини 2-? Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Відповідно до даних офіційного вебсайту Верховної Ради України Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.
Абзацом 1 частини 2-? Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Отже, з 12.10.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону України «Про запобігання корупції» (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Отже, ОСОБА_1 , будучи особою, яка у 2022-2023 роках не подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», був зобов'язаний подати такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подав Декларацію (ідентифікатор документа - 41d7есdb-b40с-4ас1-b6f0-25dd3dbaef6d), лише 04.04.2024 о 15:49, а отже несвоєчасно.
За частиною першою статті 172-? КпАП України відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до послідовності дій користувача Реєстру, які вчиняв ОСОБА_1 за період з 12.10.2023 по 05.04.2024, останній вперше виконав вхід до Реєстру та здійснив дії щодо заповнення/перегляду подання Декларації (ідей І ифікатор документа - 41d7есdb-b40с-4ас1-b6f0-25dd3dbaef6d) лише 04.04.2024. Дата реєстрації у Реєстрі - 03.05.2017.
У своїх поясненнях ОСОБА_1 повідомив, що йому відомо, що на нього, як державного службовця, поширювалася дія Закону України «Про запобігання корупції», та відповідно, що він був суб'єктом декларування. У 2022 році до його відому, як працівника Мінстратегпрому, було доведено інформацію, що у зв'язку з введенням на території України дії воєнного стану суб'єкти декларування звільнялися від обов'язку подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування шляхом заповнення електронної форми через Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) до закінчення дії воєнного стану або відновлення такого обов'язку у встановленому законом порядку. У зв'язку із вказаними обставинами ним не було подано до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функції, держави або місцевого самоврядування за 2021-2022 р.р., декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) (період з 01.01.2023 до 03.10.2023), а також декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2023 рік (після звільнення). Вже після припинення виконання функцій держави та відповідно звільнення із державної служби через власну неуважність, він не приділив належної уваги інформації щодо відновлення електронного декларування та нормам Закону України «Про запобігання корупції», які регламентують порядок, строки подання декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану та розмежовують їх види. У зв'язку із вказаними обставинами останнім не було подано до Реєстру необхідні декларації у строк. Весною 2024 року він отримав дзвінок від відповідальної особи Мінстратегрому щодо необхідності подання декларацій. Після отримання такого інформування останній вчинив необхідні дії для заповнення та подання необхідних декларацій до Реєстру. Отже, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021-2022 р.р., декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) (період з 01.01.2023 до 03.10.2023) та декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2023 рік (після звільнення) він подав до Реєстру 04.04.2024, тобто несвоєчасно. Причинами, які можна було б віднести до поважних є складні сімейні обставини, а саме: його розлучення з дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в період якого він повинен був подати зазначені вище декларації. Свою провину у порушенні терміну подання декларацій останній визнає у повному обсязі.
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Отже, поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати Декларацію шляхом заповнення електронної форми через Інтернат з використанням програмних засобів Реєстру у власному Персональному електронному кабінеті, не встановлено.
Отже, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, у порушення вимог абзацу 1 частини 2-? Розділу XIII «Прикінцеві положення» та абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 03.10.2023 припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, 04.04.2024 о 15:49 несвоєчасно, без поважних причин подав Декларацію, шляхом заповнення електронної форми через Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.
ОСОБА_1 мав можливість подати Декларацію, шляхом заповнення електронної форми через Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті у будь-якому місці. Відповідно до пояснень ОСОБА_1 , останній подав Декларацію вдома, тобто місцем вчинення правопорушення слід вважати адресу місця проживання ОСОБА_1 , а саме: АДРЕСА_1 .
Датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата несвоєчасного подання ним Декларації, шляхом заповнення електронної форми через Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті, тобто 04.04.2024.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав.
Прокурор просила об'єднати матеріали справ в одне провадження та накласти мінімальне стягнення у межах санкції статті.
Суд, вислухавши думку осіб, які прийняли участь у розгляді справи, дослідивши матеріали адміністративної справи, відповідно до положень ст.252 КпАП України, дійшов висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-? КпАП України, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При накладенні стягнення, відповідно до ст.ст.33, 252 КпАП України, суд оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, також враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, вважає, що на нього має бути накладено стягнення у виді штрафу.
Відповідно до ч.2 ст.36 КпАП України, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом /посадовою особою/, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Крім того, згідно ст.40-? КпАП України, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку його накладено у розмірі визначеному ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року /зі змінами і доповненнями/.
За таких обставин, керуючись вимогами ст.ст.7, 33, 34, 40-?, ч.1 ст.172-?, 245, 252, 283-285, 289, 291, 294, 303, 307, 308 КпАП України, суд, -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-? КпАП України та накласти на нього адміністративне стягнення, із застосуванням ч.2 ст.36 КпАП України, у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 /вісімсот п'ятдесят/ гривень, на користь держави.
Згідно з ч.1 ст.307 КпАП України штраф має бути сплачено протягом п'ятнадцять днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу.
У разі несплати штрафу у строк, встановлений ч.1 ст.307 КпАП України, відповідно до ст.308 КпАП України, у порядку примусового виконання постанови стягнути подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що на день винесення постанови становить 605 гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Дніпровський районний суд м. Києва.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя Андрій КУРИЛО