Справа № 307/740/25
Провадження №1-кп/307/44/25
Закарпатської області
01 травня 2025 року м. Тячів
Тячівський районний суд Закарпатської області у складі: головуючого - судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , обвинувачених ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та їх захисника ОСОБА_7 ,
розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду в м. Тячів кримінальне провадження № 12024070000000170 про обвинувачення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та зареєстрованого в АДРЕСА_1 , жителя АДРЕСА_2 , громадянина України, одруженого, працює директором ТОВ "Вітекс Трансбуд", депутата Тячівської районної ради Закарпатської області, судимості не має,
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця та жителя АДРЕСА_3 , громадянина України, одруженого, фізичної особи-підприємця, судимості не має, та
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця та жителя АДРЕСА_4 , громадянина України, одруженого, не працює, судимості не має,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст.240 КК України,
в провадженні Тячівського районного суду Закарпатської області знаходиться кримінальне провадження про обвинувачення ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.240 КК України.
Згідно обвинувального акту ОСОБА_4 , у період часу з квітня 2024 року по 26 вересня 2024 року, усвідомлюючи протиправний та суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи наслідки у вигляді порушення встановлених правил охорони та використання надр, переслідуючи корисливий мотив, з метою незаконного збагачення, організував і очолив стійку організовану групу, до складу якої увійшли громадяни України: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_8 , які, у порушення вимог статей 19, 28, 51 Кодексу України "Про надра", статей 40, 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", статей 86, 88, 89 Водного кодексу України, здійснили на прибережній захисній смузі та в руслі річки Тересва, що на території Бедевлянської сільської ради, Тячівського району, незаконний видобуток корисної копалини загальнодержавного значення, а саме піщано-гравійної суміші.
Так, відповідно до ст. 19 Кодексу України "Про надра", право користування надрами надається шляхом надання спеціального дозволу на користування надрами.
Облік ділянок надр, наданих у користування, ведеться в єдиній державній електронній геоінформаційній системі, забезпечення ведення якої здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Порядок ведення єдиної державної електронної геоінформаційної системи затверджується Кабінетом Міністрів України і має передбачати можливість внесення до неї інформації про видані спеціальні дозволи на користування надрами та гірничі відводи, зокрема за ініціативою користувачів надр.
Відповідно до статті 28 Кодексу, користування надрами є платним. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони.
Плата за користування надрами справляється у вигляді: 1) рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин; 2) рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.
Відповідно до статті 51 Кодексу, розробка родовищ твердих, рідких і газоподібних корисних копалин та переробка мінеральної сировини провадяться згідно з затвердженими проектами та планами робіт, правилами технічної експлуатації та охорони надр. Правила технічної експлуатації, проекти і плани розробки родовищ корисних копалин та переробки мінеральної сировини погоджуються користувачами надр з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, в частині додержання вимог законодавства про надра.
Частиною 1 ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог: раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій; здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища; здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів; застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров'я населення; збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні; здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб; здійснення заходів щодо збереження і невиснажливого використання біологічного різноманіття під час провадження діяльності, пов'язаної з поводженням з генетично модифікованими організмами.
Статтею 86 Водного кодексу України передбачено, що на землях водного фонду можуть проводитися роботи, пов'язані з будівництвом гідротехнічних, лінійних та гідрометричних споруд, інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, поглибленням дна для забезпечення судноплавства, у тому числі експлуатаційне днопоглиблення (роботи, що проводяться з метою підтримання заданих навігаційних габаритів морських і внутрішніх водних шляхів, акваторій морських портів), видобуванням корисних копалин (крім піску, гальки і гравію в руслах малих та гірських річок), розчисткою русел річок, каналів і дна водойм, прокладанням кабелів, трубопроводів, інших комунікацій, а також бурові та геологорозвідувальні роботи.
Місця і порядок проведення зазначених робіт (крім експлуатаційного днопоглиблення) визначаються відповідно до проектів, що погоджуються з обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства (крім робіт на землях, зайнятих морями, а також робіт, пов'язаних з будівництвом, облаштуванням та утриманням інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій), та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Місця і порядок проведення експлуатаційного днопоглиблення визначаються відповідно до паспортів гідротехнічних споруд та/або плану шляхових робіт і не потребують отримання дозволу на проведення робіт на землях водного фонду.
У статті 88 Водного кодексу України, зазначено, що з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.
Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною: для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менше 3 гектарів - 25 метрів; для середніх річок, водосховищ на них та ставків площею більше 3 гектарів - 50 метрів; для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів.
Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках всіх категорій земель, крім земель морського і внутрішнього водного транспорту.
Землі прибережних захисних смуг перебувають у державній та комунальній власності та можуть надаватися в користування лише для цілей, визначених цим Кодексом.
У межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням містобудівної документації.
Статтею 89 Водного кодексу України встановлено обмеження господарської діяльності в прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах. Прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.
Так ОСОБА_4 , будучи обізнаним про встановлений порядок видобування корисних копалин загальнодержавного значення, діючи з прямим умислом, з метою власного збагачення, в порушення вимог чинного законодавства України, не отримавши спеціальний дозвіл на користування надрами, без сплати рентних платежів за користування надрами за видобуту та реалізовану корисну копалину до відповідних бюджетів, здійснив на прибережній захисній смузі та в руслі річки Тересва, що на території Бедевлянської сільської ради, Тячівського району Закарпатської області, незаконний видобуток піщано-гравійної суміші, яка, відповідно до "Переліку корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 року №827, відноситься до корисних копалин загальнодержавного значення.
Реалізуючи спільний злочинний умисел, направлений на незаконне видобування піщано-гравійної суміші ОСОБА_4 , будучи організатором злочину, розробив злочинний план, для втілення якого залучив ОСОБА_5 , що має навички водіння спецтехніки, та вантажних автомобілів, який здійснював безпосередню участь у незаконному видобуванні, керував діями виконавців на місці незаконного видобування та місці складування незаконно видобутої суміші, забезпечував пальними транспортні засоби, які залучалися для вчинення злочину, організовував ремонт таких транспортних засобів. Останній також використовував наданий ОСОБА_4 навантажувач марки "Hanomag", без державних номерних знаків, ідентифікаційний номер № НОМЕР_1 , 1991 року випуску, яким здійснювалося видобування та завантаження незаконно видобутої піщано-гравійної суміші.
Також ОСОБА_4 , як організатор незаконного видобування піщано-гравійної суміші, залучив для вчинення даного злочину ОСОБА_6 , якому надав для виконання своєї ролі транспортний засіб марки "КРАЗ", без державних номерних знаків, жовтого кольору та ОСОБА_8 , якому надав для виконання своєї ролі транспортний засіб марки "КРАЗ", номерний знак НОМЕР_2 , синього кольору, якими здійснювалося вивезення з місця незаконного видобування, а саме з русла річки Тересва та транспортування такої на місце тимчасового складування, що розташоване на території земельної ділянки з кадастровим номером 2124480401:03:002:0027, що за адресою: АДРЕСА_5 , яка належить Територіальній громаді с. Бедевля в особі Бедевлянської сільської ради Тячівського району та перебуває в оренді ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з подальшим збутом такої суміші у переробленому та первинному стані, місцевому населенню за грошові кошти, а також реалізації такої суміші на замовлення органів місцевого самоврядування за грошові кошти.
Останні, з метою одержання неправомірної вигоди від незаконного видобування піщано-гравійної суміші, погодились на пропозицію ОСОБА_4 здійснювати безпосередній видобуток корисної копалини за допомогою наданої ОСОБА_4 спецтехніки та її перевезення на обумовлене місце складування.
Вказані особи, умисно й добровільно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та їх наслідки, зорганізувалися у внутрішньо й зовнішньо стійке злочинне угрупування, метою діяльності якого було вчинення тяжкого злочину, діючи при цьому згідно розробленого ОСОБА_4 плану, відомого кожному учаснику, з розподілом їх функцій, спрямованих на реалізацію цього плану, підкорюючись під час злочинної діяльності ОСОБА_4 , котрий здійснював координацію дій учасників під час вчинення злочину.
Незаконну діяльність учасники організованої групи проводили поетапно, відповідно до розробленого ОСОБА_4 плану, при цьому всі їх дії були скеровані на особисте збагачення, шляхом незаконного видобування піщано-гравійної суміші, та в подальшому її реалізації місцевому населенню. На кожному етапі вчинення злочинів, кожен учасник організованої групи мав виконати свою роль, шляхом вчинення певних дій. Одночасно із цим, без активної умисної участі кожного учасника вказаної групи, визначеної ОСОБА_4 , не можливо було доведення до кінця їх спільного злочинного умислу.
Створена ОСОБА_4 організована група характеризувалась наступним чином:
- попередньою організованістю в спільне об'єднання, про що свідчить розроблений та ухвалений учасниками план вчинення злочинної діяльності, чіткий розподіл ролей між учасниками, наявність організатора, прикриття своєї діяльності під видом підприємницької;
- стійкістю злочинного об'єднання, що виразилося у стабільності організації, про що свідчить тривалість, системність та детальна організація функціонування об'єднання, наявність необхідних для функціонування фінансових та технічних можливостей, а також згуртованості, що засвідчують міцні внутрішні зв'язки між учасниками, встановлені загальні правила поведінки, єдиний план злочинних дій та усвідомлення кожним з учасників факту об'єднання з іншими особами для досягнення єдиного злочинного результату;
- "спеціалізацією" злочинної діяльності учасників організованої групи, яка виражалась у незаконному видобуванні корисних копалин, а саме піщано-гравійної суміші на, території прибережно-захисної смуги та руслі річки Тересва на території Бедевлянської сільської ради Тячівського району Закарпатської області, а в подальшому реалізації вказаної корисної копалини реальному сектору економіки;
- стабільністю учасників групи, яка виразилась у тривалості їхніх дій, тобто до припинення її діяльності правоохоронними органами;
- тривалістю існування створеної ОСОБА_4 , організованої групи.
Створивши таким чином організовану злочинну групу для незаконного видобування корисної копалини, а саме піщано-гравійної суміші, та в подальшому реалізації вказаної корисної копалини ОСОБА_4 здійснено розподіл ролей та обов'язків учасників.
Зокрема ОСОБА_4 , діючи як організатор та керівник організованої групи, шляхом віддання наказів, розпоряджень, надання доручень та засобів для вчинення злочину, застосування заходів впливу до учасників угрупування здійснював загальне керівництво групою, координував їх діяльність, забезпечував високий рівень організованості, дотримання певних правил поведінки, дисципліни та чіткої субординації, визначав особу, яка координує дії учасників групи у разі його відсутності чи на певних етапах, здійснював планування злочинної діяльності, визначав конкретну роль учасників у вчиненні злочинів, контролював їх здійснення, розподіляв отримані від злочинної діяльності кошти між іншими співучасниками.
Всі члени організованої групи ієрархічно об'єднані, дотримувалися єдиних для всіх правил поведінки, діяли згідно розробленого злочинного плану з чітким розподілом функцій, підпорядковувалися керівництву організованої злочинної групи, здійснювали свої злочинні дії виключно з його відома, беззаперечно виконували всі його вказівки.
При цьому, учасники вказаної організованої злочинної групи, для досягнення злочинної мети діяли згідно заздалегідь розробленого організатором такого стійкого злочинного об'єднання та відомого всім іншим його учасникам єдиного загального плану, суть якого полягала у вчиненні триваючого тяжкого злочину, кінцевим результатом якого було незаконне збагачення всіх учасників за рахунок реалізації незаконно видобутої піщано-гравійної суміші реальному сектору економіки, видобутого на вказаній ділянці русла річки. Кожен з них робив свій внесок у вчинення злочину, згідно з покладеною функцією, усвідомлюючи, що вчиняє злочини спільно з іншими учасниками відповідно до визначеного напрямку діяльності та розуміючи, що обумовлена злочинна мета може бути досягнута лише в результаті спільної діяльності всіх учасників групи.
Згідно розробленого ОСОБА_4 , та схваленого усіма членами організованої групи плану, останній здійснював керівництво групою, та забезпечував ОСОБА_5 , грошовими коштами, паливно-мастильними матеріалами, харчуванням, здійснював виплату грошової винагороди за виконану роботу, організовував ремонт техніки, що здійснює незаконний видобуток та дробіння піщано-гравійної суміші, взаємодіяв з представниками органів державної влади, місцевого самоврядування, встановлював з ними зв'язки з метою подальшого здійснення злочинної діяльності.
Після реалізації незаконно видобутої піщано-гравійної суміші, ОСОБА_4 особисто визначав частки заробітку кожного учасника групи від отриманих грошових коштів між членами організованої групи, а частину отриманих коштів планував використовувати на організацію подальшої злочинної діяльності (закупівлю пального, запчастин до транспортних засобів та спецтехніки, для придбання нової спецтехніки з метою подальшого вчинення злочинів у більших об'ємах).
ОСОБА_5 , будучи залученим до організованої групи, виконуючи роль пособника та співвиконавця кримінального правопорушення, забезпечував виконання наступних функцій.
Так, з метою вчинення незаконного видобування піщано-гравійної суміші, а також її завантаження для подальшого перевезення з місць незаконного видобування до місця тимчасового складування та подальшого транспортування замовникам, ОСОБА_5 виконував вказівки організатора ОСОБА_4 щодо організації роботи з незаконного видобутку, дроблення, просіювання та транспортування піщано-гравійної суміші, також за його вказівками здійснював контроль і розподіл обов'язків на місці видобутку та переробки. Також ОСОБА_5 отримував розрахунок - готівкові кошти за поставлену піщано-гравійну суміш від замовників, які в подальшому, за вказівкою ОСОБА_4 , розподіляв серед виконавців. ОСОБА_5 особисто звітував ОСОБА_4 про пророблену роботу.
Крім того ОСОБА_5 , на спеціальній техніці, отриманій від ОСОБА_4 у користування, а саме навантажувача марки "Hanomag", без номерного знаку, жовтого кольору, здійснював видобування та завантаження незаконно видобутої піщано-гравійної суміші для її подальшого перевезення на земельну ділянку (місце тимчасового складування) з кадастровим номером 2124480401:03:002:0027, що в АДРЕСА_5 , з подальшим транспортуванням такої корисної копалини покупцям, місцевому населенню, яких підшуковував як організатор так і він особисто, також керував діями виконавців, щодо дати, місця та часу видобування корисної копалини та її кількості, а також кількості замовлень та необхідності транспортування до замовників, у тому числі, на транспортному засобі марки "DAF", номерний знак НОМЕР_3 .
Інший учасник організованої групи ОСОБА_6 , виконуючи роль виконавця, за вказівками ОСОБА_4 чи ОСОБА_5 , приймав участь в незаконному видобутку корисних копалин, а саме здійснював їх транспортування з місця видобутку, а саме русла річки Тересва, до місця зберігання та подальше транспортування до замовників на вантажному транспортному засобі марки "КРАЗ", без державних номерних знаків, жовтого кольору. Також ОСОБА_6 здійснював сортування, навантаження незаконно добутої корисної копалини на місці тимчасового складування - земельній ділянці з кадастровим номером 2124480401:03:002:0027. Останній також отримував кошти за доставлення піщано-гравійної суміші від замовників та в подальшому передавав дані кошти ОСОБА_4 або ОСОБА_5 .
У свою чергу ОСОБА_8 , матеріали відносно якого виділено у окреме кримінальне провадження, діючи як виконавець в організованій групі, за вказівкою ОСОБА_4 чи ОСОБА_5 , приймав участь в незаконному видобутку корисних копалин, а саме здійснював їх транспортування з місця видобутку до місця зберігання на вантажному транспортному засобі марки "КРАЗ", номерний знак НОМЕР_2 , синього кольору, проводив ремонтні роботи спецтехніки та виконував інші вказівки щодо підготовки техніки до роботи з незаконного видобування, транспортування та переробки піщано-гравійної суміші.
Таким чином, організована злочинна група, до складу якої входили ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_8 , згідно попередньо розробленого та затвердженого усіма члени організованої групи плану, кожен з яких виконував свою відведену роль, в період з квітня 2024 року по 26 вересня 2024 року, здійснювали в руслі річки Тересва біля с. Бедевля Тячівського району Закарпатської області, що охоплюється координатами: 48.004416, 23.6794140, 48.005502, 23.679964, 48.00.5275, 23.678586, 48.911688, 23.685113, 48.012632, 23.685611, 48.008021, 23.683606, 48.006286, 23.682105, 48.0067920, 23.6809730, 48.0043600, 23.6790580, 48.0058410, 23.679735, незаконне видобування піщано-гравійної суміші, за допомогою екскаватора навантажувача марки "Hanomag" без номерного знаку, ідентифікаційний номер № НОМЕР_1 , 1991 року випуску, жовтого кольору, який перебуває у користуванні ОСОБА_4 , за кермом якого постійно знаходився ОСОБА_5 , який безпосередньо здійснював незаконне видобування корисної копалини, після чого перевезення незаконно видобутої піщано-гравійної суміші до місця тимчасового складування здійснювалося ОСОБА_6 і ОСОБА_8 на вантажних транспортних засобах марки "КРАЗ" без державних номерних знаків, жовтого кольору, та марки "КРАЗ", номерний знак НОМЕР_2 , синього кольору, а також марки "DAF", номерний знак НОМЕР_3 .
У подальшому, з території даної земельної ділянки, незаконно добуту піщано-гравійну суміш ОСОБА_6 , за вказівками ОСОБА_4 або ОСОБА_5 , навантажував на транспортні засоби та реалізовували за готівкові кошти місцевому населенню, в тому числі і на замовлення органів місцевого самоврядування для поточних ремонтів вулиць населених пунктів
Тим самим з прибережно-захисної смуги та русла річки Тересва, біля села Бедевля, Тячівського району Закарпатської області, за координатами: 48.004416, 23.6794140, 48.005502, 23.679964, 48.00.5275, 23.678586, 48.911688, 23.685113, 48.012632, 23.685611, 48.008021, 23.683606, 48.006286, 23.682105, 48.0067920, 23.6809730, 48.0043600, 23.6790580, 48.0058410, 23.679735 вищевказана організована злочинна група, видобула 5676, 2 метрів кубічних піщано-гравійної суміші яка, "Переліку корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 року №827, відноситься до корисних копалин загальнодержавного значення.
Розмір збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами, згідно розрахунку Державної служби геології та надр України, становить 9 130 167, 70 гривень.
Органом досудового розслідування дії ОСОБА_4 кваліфіковано за ч. 4 ст. 240 КК України, тобто в незаконному видобуванні корисних копалин загальнодержавного значення, вчинене організованою групою.
ОСОБА_5 , в період часу з квітня 2024 року по 26 вересня 2024 року, усвідомлюючи протиправний та суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи наслідки у вигляді порушення встановлених правил охорони та використання надр, переслідуючи корисливий мотив, з метою незаконного збагачення, будучи залученим як посібник та співвиконавець до складу стійкої організованої групи, до складу якої також увійшли громадяни України ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , які у порушення вимог ст.ст. 19, 28, 51 Кодексу України "Про надра", статей 40, 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", статей 86, 88, 89 Водного кодексу України, здійснили на прибережній захисній смузі та в руслі річки Тересва, що на території Бедевлянської сільської ради, Тячівського району, незаконний видобуток корисної копалини загальнодержавного значення, а саме піщано-гравійної суміші.
Так, відповідно до ст. 19 Кодексу України "Про надра", право користування надрами надається шляхом надання спеціального дозволу на користування надрами.
Облік ділянок надр, наданих у користування, ведеться в єдиній державній електронній геоінформаційній системі, забезпечення ведення якої здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Порядок ведення єдиної державної електронної геоінформаційної системи затверджується Кабінетом Міністрів України і має передбачати можливість внесення до неї інформації про видані спеціальні дозволи на користування надрами та гірничі відводи, зокрема за ініціативою користувачів надр.
Відповідно до статті 28 Кодексу, користування надрами є платним. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони.
Плата за користування надрами справляється у вигляді: 1) рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин; 2) рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.
Відповідно до статті 51 Кодексу, розробка родовищ твердих, рідких і газоподібних корисних копалин та переробка мінеральної сировини провадяться згідно з затвердженими проектами та планами робіт, правилами технічної експлуатації та охорони надр. Правила технічної експлуатації, проекти і плани розробки родовищ корисних копалин та переробки мінеральної сировини погоджуються користувачами надр з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, в частині додержання вимог законодавства про надра.
Частиною 1 ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог: раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій; здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища; здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів; застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров'я населення; збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні; здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб; здійснення заходів щодо збереження і невиснажливого використання біологічного різноманіття під час провадження діяльності, пов'язаної з поводженням з генетично модифікованими організмами.
Статтею 86 Водного кодексу України передбачено, що на землях водного фонду можуть проводитися роботи, пов'язані з будівництвом гідротехнічних, лінійних та гідрометричних споруд, інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, поглибленням дна для забезпечення судноплавства, у тому числі експлуатаційне днопоглиблення (роботи, що проводяться з метою підтримання заданих навігаційних габаритів морських і внутрішніх водних шляхів, акваторій морських портів), видобуванням корисних копалин (крім піску, гальки і гравію в руслах малих та гірських річок), розчисткою русел річок, каналів і дна водойм, прокладанням кабелів, трубопроводів, інших комунікацій, а також бурові та геологорозвідувальні роботи.
Місця і порядок проведення зазначених робіт (крім експлуатаційного днопоглиблення) визначаються відповідно до проектів, що погоджуються з обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства (крім робіт на землях, зайнятих морями, а також робіт, пов'язаних з будівництвом, облаштуванням та утриманням інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій), та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Місця і порядок проведення експлуатаційного днопоглиблення визначаються відповідно до паспортів гідротехнічних споруд та/або плану шляхових робіт і не потребують отримання дозволу на проведення робіт на землях водного фонду.
У статті 88 Водного кодексу України, зазначено, що з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.
Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною: для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менше 3 гектарів - 25 метрів; для середніх річок, водосховищ на них та ставків площею більше 3 гектарів - 50 метрів; для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів.
Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках всіх категорій земель, крім земель морського і внутрішнього водного транспорту.
Землі прибережних захисних смуг перебувають у державній та комунальній власності та можуть надаватися в користування лише для цілей, визначених цим Кодексом.
У межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням містобудівної документації.
Статтею 89 Водного кодексу України встановлено обмеження господарської діяльності в прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах. Прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.
Так ОСОБА_5 , будучи обізнаним про встановлений порядок видобування корисних копалин загальнодержавного значення, діючи з прямим умислом, з метою власного збагачення, в порушення вимог чинного законодавства України, не отримавши спеціальний дозвіл на користування надрами, без сплати рентних платежів за користування надрами за видобуту та реалізовану корисну копалину до відповідних бюджетів, здійснив на прибережній захисній смузі та в руслі річки Тересва, що на території Бедевлянської сільської ради, Тячівського району Закарпатської області, незаконний видобуток піщано-гравійної суміші, яка, відповідно до "Переліку корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 року №827, відноситься до корисних копалин загальнодержавного значення.
Реалізуючи спільний злочинний умисел, направлений на незаконне видобування піщано-гравійної суміші ОСОБА_4 , будучи організатором злочину, розробив злочинний план, для втілення якого залучив ОСОБА_5 , що має навички водіння спецтехніки, та вантажних автомобілів, який здійснював безпосередню участь у незаконному видобуванні, керував діями виконавців на місці незаконного видобування та місці складування незаконно видобутої суміші, забезпечував пальними транспортні засоби, які залучалися для вчинення злочину, організовував ремонт таких транспортних засобів. Останній також використовував наданий ОСОБА_4 навантажувач марки "Hanomag", без державних номерних знаків, ідентифікаційний номер № НОМЕР_1 , 1991 року випуску, яким здійснювалося видобування та завантаження незаконно видобутої піщано-гравійної суміші.
Також ОСОБА_4 , як організатор незаконного видобування піщано-гравійної суміші, залучив для вчинення даного злочину ОСОБА_6 , якому надав для виконання своєї ролі транспортний засіб марки "КРАЗ", без державних номерних знаків, жовтого кольору та ОСОБА_8 , якому надав для виконання своєї ролі транспортний засіб марки "КРАЗ", номерний знак НОМЕР_2 , синього кольору, якими здійснювалося вивезення з місця незаконного видобування, а саме з русла річки Тересва та транспортування такої на місце тимчасового складування, що розташоване на території земельної ділянки з кадастровим номером 2124480401:03:002:0027, що за адресою: АДРЕСА_5 , яка належить Територіальній громаді с. Бедевля в особі Бедевлянської сільської ради Тячівського району та перебуває в оренді ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з подальшим збутом такої суміші у переробленому та первинному стані, місцевому населенню за грошові кошти, а також реалізації такої суміші на замовлення органів місцевого самоврядування за грошові кошти.
Залучені до організованої злочинної групи особи, з метою одержання неправомірної вигоди від незаконного видобування піщано-гравійної суміші, погодились на пропозицію ОСОБА_4 здійснювати безпосередній видобуток корисної копалини за допомогою наданої ОСОБА_4 спецтехніки та її перевезення на обумовлене місце складування.
Вказані особи, умисно й добровільно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та їх наслідки, зорганізувалися у внутрішньо й зовнішньо стійке злочинне угрупування, метою діяльності якого було вчинення тяжкого злочину, діючи при цьому згідно розробленого ОСОБА_4 плану, відомого кожному учаснику, з розподілом їх функцій, спрямованих на реалізацію цього плану, підкорюючись під час злочинної діяльності ОСОБА_4 , котрий здійснював координацію дій учасників під час вчинення злочину.
Незаконну діяльність учасники організованої групи проводили поетапно, відповідно до розробленого ОСОБА_4 плану, при цьому всі їх дії були скеровані на особисте збагачення, шляхом незаконного видобування піщано-гравійної суміші, та в подальшому її реалізації місцевому населенню. На кожному етапі вчинення злочинів, кожен учасник організованої групи мав виконати свою роль, шляхом вчинення певних дій. Одночасно із цим, без активної умисної участі кожного учасника вказаної групи, визначеної ОСОБА_4 , не можливо було доведення до кінця їх спільного злочинного умислу.
Створена ОСОБА_4 організована група характеризувалась наступним чином:
- попередньою організованістю в спільне об'єднання, про що свідчить розроблений та ухвалений учасниками план вчинення злочинної діяльності, чіткий розподіл ролей між учасниками, наявність організатора, прикриття своєї діяльності під видом підприємницької;
- стійкістю злочинного об'єднання, що виразилося у стабільності організації, про що свідчить тривалість, системність та детальна організація функціонування об'єднання, наявність необхідних для функціонування фінансових та технічних можливостей, а також згуртованості, що засвідчують міцні внутрішні зв'язки між учасниками, встановлені загальні правила поведінки, єдиний план злочинних дій та усвідомлення кожним з учасників факту об'єднання з іншими особами для досягнення єдиного злочинного результату;
- "спеціалізацією" злочинної діяльності учасників організованої групи, яка виражалась у незаконному видобуванні корисних копалин, а саме піщано-гравійної суміші на, території прибережно-захисної смуги та руслі річки Тересва на території Бедевлянської сільської ради Тячівського району Закарпатської області, а в подальшому реалізації вказаної корисної копалини реальному сектору економіки;
- стабільністю учасників групи, яка виразилась у тривалості їхніх дій, тобто до припинення її діяльності правоохоронними органами;
- тривалістю існування створеної ОСОБА_4 , організованої групи.
Створивши таким чином організовану злочинну групу для незаконного видобування корисної копалини, а саме піщано-гравійної суміші, та в подальшому реалізації вказаної корисної копалини ОСОБА_4 здійснено розподіл ролей та обов'язків учасників.
Зокрема ОСОБА_4 , діючи як організатор та керівник організованої групи, шляхом віддання наказів, розпоряджень, надання доручень та засобів для вчинення злочину, застосування заходів впливу до учасників угрупування здійснював загальне керівництво групою, координував їх діяльність, забезпечував високий рівень організованості, дотримання певних правил поведінки, дисципліни та чіткої субординації, визначав особу, яка координує дії учасників групи у разі його відсутності чи на певних етапах, здійснював планування злочинної діяльності, визначав конкретну роль учасників у вчиненні злочинів, контролював їх здійснення, розподіляв отримані від злочинної діяльності кошти між іншими співучасниками.
Всі члени організованої групи ієрархічно об'єднані, дотримувалися єдиних для всіх правил поведінки, діяли згідно розробленого злочинного плану з чітким розподілом функцій, підпорядковувалися керівництву організованої злочинної групи, здійснювали свої злочинні дії виключно з його відома, беззаперечно виконували всі його вказівки.
При цьому, учасники вказаної організованої злочинної групи, для досягнення злочинної мети діяли згідно заздалегідь розробленого організатором такого стійкого злочинного об'єднання та відомого всім іншим його учасникам єдиного загального плану, суть якого полягала у вчиненні триваючого тяжкого злочину, кінцевим результатом якого було незаконне збагачення всіх учасників за рахунок реалізації незаконно видобутої піщано-гравійної суміші реальному сектору економіки, видобутого на вказаній ділянці русла річки. Кожен з них робив свій внесок у вчинення злочину, згідно з покладеною функцією, усвідомлюючи, що вчиняє злочини спільно з іншими учасниками відповідно до визначеного напрямку діяльності та розуміючи, що обумовлена злочинна мета може бути досягнута лише в результаті спільної діяльності всіх учасників групи.
Згідно розробленого ОСОБА_4 , та схваленого усіма членами організованої групи плану, останній здійснював керівництво групою, та забезпечував ОСОБА_5 , грошовими коштами, паливно-мастильними матеріалами, харчуванням, здійснював виплату грошової винагороди за виконану роботу, організовував ремонт техніки, що здійснює незаконний видобуток та дробіння піщано-гравійної суміші, взаємодіяв з представниками органів державної влади, місцевого самоврядування, встановлював з ними зв'язки з метою подальшого здійснення злочинної діяльності.
Після реалізації незаконно видобутої піщано-гравійної суміші, ОСОБА_4 особисто визначав частки заробітку кожного учасника групи від отриманих грошових коштів між членами організованої групи, а частину отриманих коштів планував використовувати на організацію подальшої злочинної діяльності (закупівлю пального, запчастин до транспортних засобів та спецтехніки, для придбання нової спецтехніки з метою подальшого вчинення злочинів у більших об'ємах).
ОСОБА_5 , будучи залученим до організованої групи, виконуючи роль пособника та співвиконавця кримінального правопорушення, забезпечував виконання наступних функцій.
Так, з метою вчинення незаконного видобування піщано-гравійної суміші, а також її завантаження для подальшого перевезення з місць незаконного видобування до місця тимчасового складування та подальшого транспортування замовникам, ОСОБА_5 виконував вказівки організатора ОСОБА_4 щодо організації роботи з незаконного видобутку, дроблення, просіювання та транспортування піщано-гравійної суміші, також за його вказівками здійснював контроль і розподіл обов'язків на місці видобутку та переробки. Також ОСОБА_5 отримував розрахунок - готівкові кошти за поставлену піщано-гравійну суміш від замовників, які в подальшому, за вказівкою ОСОБА_4 , розподіляв серед виконавців. ОСОБА_5 особисто звітував ОСОБА_4 про пророблену роботу.
Крім того ОСОБА_5 , на спеціальній техніці, отриманій від ОСОБА_4 у користування, а саме навантажувача марки "Hanomag", без номерного знаку, жовтого кольору, здійснював видобування та завантаження незаконно видобутої піщано-гравійної суміші для її подальшого перевезення на земельну ділянку (місце тимчасового складування) з кадастровим номером 2124480401:03:002:0027, що в АДРЕСА_5 , з подальшим транспортуванням такої корисної копалини покупцям, місцевому населенню, яких підшуковував як організатор так і він особисто, також керував діями виконавців, щодо дати, місця та часу видобування корисної копалини та її кількості, а також кількості замовлень та необхідності транспортування до замовників, у тому числі, на транспортному засобі марки "DAF", номерний знак НОМЕР_3 .
Інший учасник організованої групи ОСОБА_6 , виконуючи роль виконавця, за вказівками ОСОБА_4 чи ОСОБА_5 , приймав участь в незаконному видобутку корисних копалин, а саме здійснював їх транспортування з місця видобутку, а саме русла річки Тересва, до місця зберігання та подальше транспортування до замовників на вантажному транспортному засобі марки "КРАЗ", без державних номерних знаків, жовтого кольору. Також ОСОБА_6 здійснював сортування, навантаження незаконно добутої корисної копалини на місці тимчасового складування - земельній ділянці з кадастровим номером 2124480401:03:002:0027. Останній також отримував кошти за доставлення піщано-гравійної суміші від замовників та в подальшому передавав дані кошти ОСОБА_4 або ОСОБА_5 .
У свою чергу ОСОБА_8 , матеріали відносно якого виділено у окреме кримінальне провадження, діючи як виконавець в організованій групі, за вказівкою ОСОБА_4 чи ОСОБА_5 , приймав участь в незаконному видобутку корисних копалин, а саме здійснював їх транспортування з місця видобутку до місця зберігання на вантажному транспортному засобі марки "КРАЗ", номерний знак НОМЕР_2 , синього кольору, проводив ремонтні роботи спецтехніки та виконував інші вказівки щодо підготовки техніки до роботи з незаконного видобування, транспортування та переробки піщано-гравійної суміші.
Таким чином, організована злочинна група, до складу якої входили ОСОБА_8 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_4 , згідно попередньо розробленого та затвердженого усіма члени організованої групи плану, кожен з яких виконував свою відведену роль, в період з квітня 2024 року по 26 вересня 2024 року, здійснювали в руслі річки Тересва, біля с. Бедевля Тячівського району Закарпатської області, що охоплюється координатами: 48.004416, 23.6794140, 48.005502, 23.679964, 48.00.5275, 23.678586, 48.911688, 23.685113, 48.012632, 23.685611, 48.008021, 23.683606, 48.006286, 23.682105, 48.0067920, 23.6809730, 48.0043600, 23.6790580, 48.0058410, 23.679735, незаконне видобування піщано-гравійної суміші, за допомогою екскаватора навантажувача марки "Hanomag" без номерного знаку, ідентифікаційний номер № НОМЕР_1 , 1991 року випуску, жовтого кольору, який перебуває у користуванні ОСОБА_4 , за кермом якого постійно знаходився ОСОБА_5 , який безпосередньо здійснював незаконне видобування корисної копалини, після чого перевезення незаконно видобутої піщано-гравійної суміші до місця тимчасового складування здійснювалося ОСОБА_6 і ОСОБА_8 на вантажних транспортних засобах марки "КРАЗ" без державних номерних знаків, жовтого кольору, та марки "КРАЗ", номерний знак НОМЕР_2 , синього кольору, а також марки "DAF", номерний знак НОМЕР_3 .
У подальшому, з території даної земельної ділянки, незаконно добуту піщано-гравійну суміш ОСОБА_6 , за вказівками ОСОБА_4 або ОСОБА_5 , навантажував на транспортні засоби та реалізовували за готівкові кошти місцевому населенню, в тому числі і на замовлення органів місцевого самоврядування для поточних ремонтів вулиць населених пунктів.
Тим самим з прибережно-захисної смуги та русла річки Тересва, біля села Бедевля, Тячівського району Закарпатської області, за координатами: 48.004416, 23.6794140, 48.005502, 23.679964, 48.00.5275, 23.678586, 48.911688, 23.685113, 48.012632, 23.685611, 48.008021, 23.683606, 48.006286, 23.682105, 48.0067920, 23.6809730, 48.0043600, 23.6790580, 48.0058410, 23.679735 вищевказана організована злочинна група, видобула 5676, 2 метрів кубічних піщано-гравійної суміші яка, відповідно до "Переліку корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 року №827, відноситься до корисних копалин загальнодержавного значення.
Розмір збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами, згідно розрахунку Державної служби геології та надр України, становить 9 130 167, 70 гривень.
Органом досудового розслідування дії ОСОБА_5 кваліфіковано за ч. 4 ст. 240 КК України, тобто в незаконному видобуванні корисних копалин загальнодержавного значення, вчинене організованою групою.
ОСОБА_6 , в період часу з квітня 2024 року по 26 вересня 2024 року, усвідомлюючи протиправний та суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи наслідки у вигляді порушення встановлених правил охорони та використання надр, переслідуючи корисливий мотив, з метою незаконного збагачення, будучи залученим як виконавець до складу стійкої організованої групи, до складу якої також увійшли громадяни України, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , у порушення вимог статей 19, 28, 51 Кодексу України "Про надра", статей 40, 51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", статей 86, 88, 89 Водного кодексу України, здійснили на прибережній захисній смузі та в руслі річки Тересва, що на території Бедевлянської сільської ради, Тячівського району, незаконний видобуток корисної копалини загальнодержавного значення, а саме піщано-гравійної суміші.
Так, відповідно до ст. 19 Кодексу України "Про надра", право користування надрами надається шляхом надання спеціального дозволу на користування надрами.
Облік ділянок надр, наданих у користування, ведеться в єдиній державній електронній геоінформаційній системі, забезпечення ведення якої здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Порядок ведення єдиної державної електронної геоінформаційної системи затверджується Кабінетом Міністрів України і має передбачати можливість внесення до неї інформації про видані спеціальні дозволи на користування надрами та гірничі відводи, зокрема за ініціативою користувачів надр.
Відповідно до статті 28 Кодексу, користування надрами є платним. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони.
Плата за користування надрами справляється у вигляді: 1) рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин; 2) рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.
Відповідно до статті 51 Кодексу, розробка родовищ твердих, рідких і газоподібних корисних копалин та переробка мінеральної сировини провадяться згідно з затвердженими проектами та планами робіт, правилами технічної експлуатації та охорони надр. Правила технічної експлуатації, проекти і плани розробки родовищ корисних копалин та переробки мінеральної сировини погоджуються користувачами надр з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, в частині додержання вимог законодавства про надра.
Частиною 1 ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог: раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій; здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища; здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів; застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров'я населення; збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні; здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб; здійснення заходів щодо збереження і невиснажливого використання біологічного різноманіття під час провадження діяльності, пов'язаної з поводженням з генетично модифікованими організмами.
Статтею 86 Водного кодексу України передбачено, що на землях водного фонду можуть проводитися роботи, пов'язані з будівництвом гідротехнічних, лінійних та гідрометричних споруд, інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, поглибленням дна для забезпечення судноплавства, у тому числі експлуатаційне днопоглиблення (роботи, що проводяться з метою підтримання заданих навігаційних габаритів морських і внутрішніх водних шляхів, акваторій морських портів), видобуванням корисних копалин (крім піску, гальки і гравію в руслах малих та гірських річок), розчисткою русел річок, каналів і дна водойм, прокладанням кабелів, трубопроводів, інших комунікацій, а також бурові та геологорозвідувальні роботи.
Місця і порядок проведення зазначених робіт (крім експлуатаційного днопоглиблення) визначаються відповідно до проектів, що погоджуються з обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства (крім робіт на землях, зайнятих морями, а також робіт, пов'язаних з будівництвом, облаштуванням та утриманням інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій), та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Місця і порядок проведення експлуатаційного днопоглиблення визначаються відповідно до паспортів гідротехнічних споруд та/або плану шляхових робіт і не потребують отримання дозволу на проведення робіт на землях водного фонду.
У статті 88 Водного кодексу України, зазначено, що з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.
Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною: для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менше 3 гектарів - 25 метрів; для середніх річок, водосховищ на них та ставків площею більше 3 гектарів - 50 метрів; для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів.
Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках всіх категорій земель, крім земель морського і внутрішнього водного транспорту.
Землі прибережних захисних смуг перебувають у державній та комунальній власності та можуть надаватися в користування лише для цілей, визначених цим Кодексом.
У межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням містобудівної документації.
Статтею 89 Водного кодексу України встановлено обмеження господарської діяльності в прибережних захисних смугах уздовж річок, навколо водойм та на островах. Прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.
Так ОСОБА_6 будучи обізнаним про встановлений порядок видобування корисних копалин загальнодержавного значення, діючи з прямим умислом, з метою власного збагачення, в порушення вимог чинного законодавства України, не отримавши спеціальний дозвіл на користування надрами, без сплати рентних платежів за користування надрами за видобуту та реалізовану корисну копалину до відповідних бюджетів, здійснив на прибережній захисній смузі та в руслі річки Тересва, що на території Бедевлянської сільської ради, Тячівського району Закарпатської області, незаконний видобуток піщано-гравійної суміші, яка, відповідно до "Переліку корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 року №827, відноситься до корисних копалин загальнодержавного значення.
Реалізуючи спільний злочинний умисел, направлений на незаконне видобування піщано-гравійної суміші ОСОБА_4 , будучи організатором злочину, розробив злочинний план, для втілення якого залучив ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що має навички водіння спецтехніки, та вантажних автомобілів, який здійснював безпосередню участь у незаконному видобуванні, керував діями виконавців на місці незаконного видобування та місці складування незаконно видобутої суміші, забезпечував пальними транспортні засоби, які залучалися для вчинення злочину, організовував ремонт таких транспортних засобів. Останній також використовував наданий ОСОБА_4 навантажувач марки "Hanomag", без державних номерних знаків, ідентифікаційний номер № НОМЕР_1 , 1991 року випуску, яким здійснювалося видобування та завантаження незаконно видобутої піщано-гравійної суміші.
Також ОСОБА_4 , як організатор незаконного видобування піщано-гравійної суміші, залучив для вчинення даного злочину ОСОБА_6 , якому надав для виконання своєї ролі транспортний засіб марки "КРАЗ", без державних номерних знаків, жовтого кольору та ОСОБА_8 , якому надав для виконання своєї ролі транспортний засіб марки "КРАЗ", номерний знак НОМЕР_2 , синього кольору, якими здійснювалося вивезення з місця незаконного видобування, а саме з русла річки Тересва та транспортування такої на місце тимчасового складування, що розташоване на території земельної ділянки з кадастровим номером 2124480401:03:002:0027, що за адресою: АДРЕСА_5 , яка належить Територіальній громаді с. Бедевля в особі Бедевлянської сільської ради Тячівського району та перебуває в оренді ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з подальшим збутом такої суміші у переробленому та первинному стані, місцевому населенню за грошові кошти, а також реалізації такої суміші на замовлення органів місцевого самоврядування за грошові кошти.
Залучені до організованої злочинної групи особи, з метою одержання неправомірної вигоди від незаконного видобування піщано-гравійної суміші, погодились на пропозицію ОСОБА_4 здійснювати безпосередній видобуток корисної копалини за допомогою наданої ОСОБА_4 спецтехніки та її перевезення на обумовлене місце складування.
Вказані особи, умисно й добровільно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та їх наслідки, зорганізувалися у внутрішньо й зовнішньо стійке злочинне угрупування, метою діяльності якого було вчинення тяжкого злочину, діючи при цьому згідно розробленого ОСОБА_4 плану, відомого кожному учаснику, з розподілом їх функцій, спрямованих на реалізацію цього плану, підкорюючись під час злочинної діяльності ОСОБА_4 , котрий здійснював координацію дій учасників під час вчинення злочину.
Незаконну діяльність учасники організованої групи проводили поетапно, відповідно до розробленого ОСОБА_4 плану, при цьому всі їх дії були скеровані на особисте збагачення, шляхом незаконного видобування піщано-гравійної суміші, та в подальшому її реалізації місцевому населенню. На кожному етапі вчинення злочинів, кожен учасник організованої групи мав виконати свою роль, шляхом вчинення певних дій. Одночасно із цим, без активної умисної участі кожного учасника вказаної групи, визначеної ОСОБА_4 , не можливо було доведення до кінця їх спільного злочинного умислу.
Створена ОСОБА_4 організована група характеризувалась наступним чином:
- попередньою організованістю в спільне об'єднання, про що свідчить розроблений та ухвалений учасниками план вчинення злочинної діяльності, чіткий розподіл ролей між учасниками, наявність організатора, прикриття своєї діяльності під видом підприємницької;
- стійкістю злочинного об'єднання, що виразилося у стабільності організації, про що свідчить тривалість, системність та детальна організація функціонування об'єднання, наявність необхідних для функціонування фінансових та технічних можливостей, а також згуртованості, що засвідчують міцні внутрішні зв'язки між учасниками, встановлені загальні правила поведінки, єдиний план злочинних дій та усвідомлення кожним з учасників факту об'єднання з іншими особами для досягнення єдиного злочинного результату;
- "спеціалізацією" злочинної діяльності учасників організованої групи, яка виражалась у незаконному видобуванні корисних копалин, а саме піщано-гравійної суміші на, території прибережно-захисної смуги та руслі річки Тересва на території Бедевлянської сільської ради Тячівського району Закарпатської області, а в подальшому реалізації вказаної корисної копалини реальному сектору економіки;
- стабільністю учасників групи, яка виразилась у тривалості їхніх дій, тобто до припинення її діяльності правоохоронними органами;
- тривалістю існування створеної ОСОБА_4 , організованої групи.
Створивши таким чином організовану злочинну групу для незаконного видобування корисної копалини, а саме піщано-гравійної суміші, та в подальшому реалізації вказаної корисної копалини ОСОБА_4 здійснено розподіл ролей та обов'язків учасників.
Зокрема ОСОБА_4 , діючи як організатор та керівник організованої групи, шляхом віддання наказів, розпоряджень, надання доручень та засобів для вчинення злочину, застосування заходів впливу до учасників угрупування здійснював загальне керівництво групою, координував їх діяльність, забезпечував високий рівень організованості, дотримання певних правил поведінки, дисципліни та чіткої субординації, визначав особу, яка координує дії учасників групи у разі його відсутності чи на певних етапах, здійснював планування злочинної діяльності, визначав конкретну роль учасників у вчиненні злочинів, контролював їх здійснення, розподіляв отримані від злочинної діяльності кошти між іншими співучасниками.
Всі члени організованої групи ієрархічно об'єднані, дотримувалися єдиних для всіх правил поведінки, діяли згідно розробленого злочинного плану з чітким розподілом функцій, підпорядковувалися керівництву організованої злочинної групи, здійснювали свої злочинні дії виключно з його відома, беззаперечно виконували всі його вказівки.
При цьому, учасники вказаної організованої злочинної групи, для досягнення злочинної мети діяли згідно заздалегідь розробленого організатором такого стійкого злочинного об'єднання та відомого всім іншим його учасникам єдиного загального плану, суть якого полягала у вчиненні триваючого тяжкого злочину, кінцевим результатом якого було незаконне збагачення всіх учасників за рахунок реалізації незаконно видобутої піщано-гравійної суміші реальному сектору економіки, видобутого на вказаній ділянці русла річки. Кожен з них робив свій внесок у вчинення злочину, згідно з покладеною функцією, усвідомлюючи, що вчиняє злочини спільно з іншими учасниками відповідно до визначеного напрямку діяльності та розуміючи, що обумовлена злочинна мета може бути досягнута лише в результаті спільної діяльності всіх учасників групи.
Згідно розробленого ОСОБА_4 , та схваленого усіма членами організованої групи плану, останній здійснював керівництво групою, та забезпечував ОСОБА_5 , грошовими коштами, паливно-мастильними матеріалами, харчуванням, здійснював виплату грошової винагороди за виконану роботу, організовував ремонт техніки, що здійснює незаконний видобуток та дробіння піщано-гравійної суміші, взаємодіяв з представниками органів державної влади, місцевого самоврядування, встановлював з ними зв'язки з метою подальшого здійснення злочинної діяльності.
Після реалізації незаконно видобутої піщано-гравійної суміші, ОСОБА_4 особисто визначав частки заробітку кожного учасника групи від отриманих грошових коштів між членами організованої групи, а частину отриманих коштів планував використовувати на організацію подальшої злочинної діяльності (закупівлю пального, запчастин до транспортних засобів та спецтехніки, для придбання нової спецтехніки з метою подальшого вчинення злочинів у більших об'ємах).
ОСОБА_5 , будучи залученим до організованої групи, виконуючи роль пособника та співвиконавця кримінального правопорушення, забезпечував виконання наступних функцій.
Так, з метою вчинення незаконного видобування піщано-гравійної суміші, а також її завантаження для подальшого перевезення з місць незаконного видобування до місця тимчасового складування та подальшого транспортування замовникам, ОСОБА_5 виконував вказівки організатора ОСОБА_4 щодо організації роботи з незаконного видобутку, дроблення, просіювання та транспортування піщано-гравійної суміші, також за його вказівками здійснював контроль і розподіл обов'язків на місці видобутку та переробки. Також ОСОБА_5 отримував розрахунок - готівкові кошти за поставлену піщано-гравійну суміш від замовників, які в подальшому, за вказівкою ОСОБА_4 , розподіляв серед виконавців. ОСОБА_5 особисто звітував ОСОБА_4 про пророблену роботу.
Крім того ОСОБА_5 , на спеціальній техніці, отриманій від ОСОБА_4 у користування, а саме навантажувача марки "Hanomag", без номерного знаку, жовтого кольору, здійснював видобування та завантаження незаконно видобутої піщано-гравійної суміші для її подальшого перевезення на земельну ділянку (місце тимчасового складування) з кадастровим номером 2124480401:03:002:0027, що в АДРЕСА_5 , з подальшим транспортуванням такої корисної копалини покупцям, місцевому населенню, яких підшуковував як організатор так і він особисто, також керував діями виконавців, щодо дати, місця та часу видобування корисної копалини та її кількості, а також кількості замовлень та необхідності транспортування до замовників, у тому числі, на транспортному засобі марки "DAF", номерний знак НОМЕР_3 .
Інший учасник організованої групи ОСОБА_6 , виконуючи роль виконавця, за вказівками ОСОБА_4 чи ОСОБА_5 , приймав участь в незаконному видобутку корисних копалин, а саме здійснював їх транспортування з місця видобутку, а саме русла річки Тересва, до місця зберігання та подальше транспортування до замовників на вантажному транспортному засобі марки "КРАЗ", без державних номерних знаків, жовтого кольору. Також ОСОБА_6 здійснював сортування, навантаження незаконно добутої корисної копалини на місці тимчасового складування - земельній ділянці з кадастровим номером 2124480401:03:002:0027. Останній також отримував кошти за доставлення піщано-гравійної суміші від замовників та в подальшому передавав дані кошти ОСОБА_4 або ОСОБА_5 .
У свою чергу ОСОБА_8 , матеріали відносно якого виділено у окреме кримінальне провадження, діючи як виконавець в організованій групі, за вказівкою ОСОБА_4 чи ОСОБА_5 , приймав участь в незаконному видобутку корисних копалин, а саме здійснював їх транспортування з місця видобутку до місця зберігання на вантажному транспортному засобі марки "КРАЗ", номерний знак НОМЕР_2 , синього кольору, проводив ремонтні роботи спецтехніки та виконував інші вказівки щодо підготовки техніки до роботи з незаконного видобування, транспортування та переробки піщано-гравійної суміші.
Таким чином, організована злочинна група, до складу якої входили ОСОБА_8 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_4 , згідно попередньо розробленого та затвердженого усіма члени організованої групи плану, кожен з яких виконував свою відведену роль, в період з квітня 2024 року по 26 вересня 2024 року, здійснювали в руслі річки Тересва біля с. Бедевля Тячівського району Закарпатської області, що охоплюється координатами: 48.004416, 23.6794140, 48.005502, 23.679964, 48.00.5275, 23.678586, 48.911688, 23.685113, 48.012632, 23.685611, 48.008021, 23.683606, 48.006286, 23.682105, 48.0067920, 23.6809730, 48.0043600, 23.6790580, 48.0058410, 23.679735, незаконне видобування піщано-гравійної суміші, за допомогою екскаватора навантажувача марки "Hanomag" без номерного знаку, ідентифікаційний номер № НОМЕР_1 , 1991 року випуску, жовтого кольору, який перебуває у користуванні ОСОБА_4 , за кермом якого постійно знаходився ОСОБА_5 , який безпосередньо здійснював незаконне видобування корисної копалини, після чого перевезення незаконно видобутої піщано-гравійної суміші до місця тимчасового складування здійснювалося ОСОБА_6 і ОСОБА_8 на вантажних транспортних засобах марки "КРАЗ" без державних номерних знаків, жовтого кольору, та марки "КРАЗ", номерний знак НОМЕР_2 , синього кольору, а також марки "DAF", номерний знак НОМЕР_3 .
У подальшому, з території даної земельної ділянки, незаконно добуту піщано-гравійну суміш ОСОБА_6 , за вказівками ОСОБА_4 або ОСОБА_5 , навантажував на транспортні засоби та реалізовували за готівкові кошти місцевому населенню, в тому числі і на замовлення органів місцевого самоврядування для поточних ремонтів вулиць населених пунктів.
Тим самим з прибережно-захисної смуги та русла річки Тересва, біля села Бедевля, Тячівського району Закарпатської області, за координатами: 48.004416, 23.6794140, 48.005502, 23.679964, 48.00.5275, 23.678586, 48.911688, 23.685113, 48.012632, 23.685611, 48.008021, 23.683606, 48.006286, 23.682105, 48.0067920, 23.6809730, 48.0043600, 23.6790580, 48.0058410, 23.679735, вищевказана організована злочинна група, видобула 5676, 2 метрів кубічних піщано-гравійної суміші яка, відповідно до "Переліку корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 року №827, відноситься до корисних копалин загальнодержавного значення.
Розмір збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами, згідно розрахунку Державної служби геології та надр України, становить 9 130 167, 70 гривень.
Дії ОСОБА_6 органом досудового розслідування кваліфіковано за ч. 4 ст. 240 КК України, тобто в незаконному видобуванні корисних копалин загальнодержавного значення, вчинене організованою групою.
Адвокат ОСОБА_10 , в інтересах ОСОБА_11 , через канцелярію суду подав клопотання про скасування арешту тимчасово вилученого майна, в якому зазначив, що 04 жовтня 2024 року слідчим суддею Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області було накладено арешт на мобільний телефон марки: "iPhone", моделі: "11", ІМЕІ 1: НОМЕР_4 , всередині якого знаходиться sim-карта мобільного оператора зв'язку ПрАТ "Київстар" НОМЕР_5 , та ноутбук марки "Asus" моделі X555LD, що належать ОСОБА_11 .. Зазначає, що ОСОБА_11 в даному кримінальному провадженні не являється підозрюваною чи обвинуваченою, взагалі немає жодного статусу, арешт її мобільного телефону та ноутбуку накладено виключно з метою збереження речових доказів. На даний час всі необхідні слідчі дії з вилученими у ОСОБА_11 мобільним телефоном та ноутбуком проведені, вони оглянуті слідчим і на них чи на його носіях немає жодної важливої інформації, яка б представляла інтерес для даного кримінального провадження, а тому її обмеження у здійсненні нею права, користування та володіння належним їй майном є не виправданим.
Просить скасувати арешт на телефон марки "iPhone", моделі "11", ІМЕІ 1: НОМЕР_4 , всередині якого знаходиться sim-карта мобільного оператора зв'язку ПрАТ "Київстар" НОМЕР_5 , та ноутбук марки "Asus" моделі X555LD, що належать ОСОБА_11 , що був накладений ухвалою слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 04 жовтня 2024 року.
Адвокат ОСОБА_10 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
В судовому засіданні прокурор проти задоволення клопотання не заперечував та зазначив, що дане майно не має жодного доказового значення у даному кримінальному провадженні.
Обвинувачені та їх захисник в судовому засіданні проти задоволення клопотання не заперечували.
Розглянувши клопотання, суд дійшов наступного висновку.
Ухвалою слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 04 жовтня 2024 року по даному кримінальному провадженні було накладено арешт на телефон марки "iPhone", моделі "11", ІМЕІ: НОМЕР_6 та ІМЕІ: НОМЕР_7 , всередині якого знаходиться sim-карта мобільного оператора зв'язку ПрАТ "Київстар" НОМЕР_5 , та ноутбук марки "Asus" моделі X555LD.
Статтями 2, 7 КПК України, визначені завдання кримінального судочинства, відповідно до яких, зміст і форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких зокрема відносяться: верховенство права, недоторканність права власності, забезпечення права на захист, доступ до правосуддя, забезпечення права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності.
Відповідно до ч.1 ст.98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Згідно ч.1 ст.100 КПК України, речовий доказ, який був наданий стороні кримінального провадження або нею вилучений, повинен бути якнайшвидше повернутий володільцю, крім випадків, передбачених статтями 160-166, 170-174 цього Кодексу
Відповідно до ч.2 ст.174 КПК України арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.169 КПК України, тимчасово вилучене майно повертається особі, у якої воно було вилучено, у разі скасування арешту.
Згідно положень ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Вказані норми кореспондуються з положеннями Першого протоколу до Конвенції про захист прав і основоположних свобод, який ратифікований Верховною Радою України 17 липня 1997 року, згідно ст. 1 якого, - кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Оскільки вилучене у ОСОБА_11 майно, на яке накладено арешт, не є знаряддям вчинення кримінального правопорушення, не зберегло на собі його сліди, не містить інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час розгляду даного кримінального провадження, не є об'єктом кримінально протиправних дій, не є набуте кримінально протиправним шляхом, ОСОБА_11 не є обвинуваченою чи свідком у даному кримінальному провадженні, прокурор не заперечує проти задоволення даного клопотання, суд вважає, що клопотання слід задовольнити та скасувати арешт майна, а саме, телефон марки "iPhone", моделі "11", ІМЕІ: НОМЕР_6 та ІМЕІ: НОМЕР_7 , всередині якого знаходиться sim-карта мобільного оператора зв'язку ПрАТ "Київстар" НОМЕР_5 , та ноутбук марки "Asus" моделі X555LD, що був накладений ухвалою слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 04 жовтня 2024 року, і дане майно повернути власнику ОСОБА_11 .
Керуючись ст.ст. 131, 132, 169, 171-174, 376 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя,
Клопотання - задовольнити.
Скасувати арешт тимчасово вилученого майна, а саме: телефон марки "iPhone", моделі "11", ІМЕІ: НОМЕР_6 та ІМЕІ: НОМЕР_7 , всередині якого знаходиться sim-карта мобільного оператора зв'язку ПрАТ "Київстар" НОМЕР_5 , та ноутбуку марки "Asus" моделі X555LD, які належать ОСОБА_11 , що був накладений ухвалою слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 04 жовтня 2024 року, і дане майно повернути ОСОБА_11
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1