Справа № 297/741/25
30 квітня 2025 року м. Берегове
Суддя Берегівського районного суду Закарпатської області Михайлишин В. М., розглянувши матеріали, що надійшли з ВІДДІЛУ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , мешканця АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , громадянина України, непрацюючого,
за ч. 1 ст. 185-10 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 289340 від 27.02.2025 року: 27 лютого 2025 року близько 23 години 00 хвилин прикордонним нарядом «Група реагування» на околиці населеного пункту Попово (територія Косоньської об'єднаної територіальної громади Берегівського району Закарпатської області) на напрямку 271 прикордонного знаку на відстані 400 метрів від державного кордону України було виявлено та затримано громадянина України ОСОБА_1 , який здійснив злісну непокору законній вимозі військовослужбовця Державної прикордонної служби України під час безпосереднього виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону України, а саме: відмовився пред'явити документи, що посвідчують особу та вдався до втечі в напрямку державного кордону України та на неодноразову повторювану законну вимогу старшого прикордонного наряду «Група реагування» старшого лейтенанта ОСОБА_2 зупинятись вчиняти протиправні дії відмовився виконувати.
Своїми діями громадянин України ОСОБА_1 порушив вимоги ч. 2 ст. 23 Закону України «Про Державну прикордонну службу України», тобто вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 185-10 КУпАП.
В суді ОСОБА_1 свою провину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав. Пояснив, що перебував на відпочинку в Закарпатській області разом зі своєю дівчиною та також відвідував с. Косино. Крім цього, зазначив, що наміру здійснення незаконного перетину державного кордону не мав. Однак, його було затримано представником прикордонної служби та на вимогу останнього він надав документи,що посвідчують його особу.
Частина 1 статті 185-10 КУпАП, передбачає адміністративну відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню чи вимозі військовослужбовця або працівника Державної прикордонної служби України під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону, суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні чи здійсненням прикордонного контролю в пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України або контрольних пунктах в'їзду-виїзду, або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, який бере участь в охороні державного кордону України.
Згідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Так, із протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що 27 лютого 2025 року близько 23 години 00 хвилин прикордонним нарядом «Група реагування» на околиці населеного пункту Попово (територія Косоньської об'єднаної територіальної громади Берегівського району Закарпатської області) на напрямку 271 прикордонного знаку на відстані 400 метрів від державного кордону України було виявлено та затримано громадянина України ОСОБА_1 , який здійснив злісну непокору законній вимозі військовослужбовця Державної прикордонної служби України під час безпосереднього виконання ним службових обов'язків, пов'язаних з охороною державного кордону України, а саме: відмовився пред'явити документи, що посвідчують особу та вдався до втечі в напрямку державного кордону України та на неодноразову повторювану законну вимогу старшого прикордонного наряду «Група реагування» старшого лейтенанта ОСОБА_2 зупинятись вчиняти протиправні дії відмовився виконувати.
Разом з тим, допустимих та належних доказів щодо спроби незаконного перетину державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон із України в Угорщину, а саме факту затримання громадянина України ОСОБА_1 в межах прикордонної смуги на відстані близько 400 метрів від лінії державного кордону України до матеріалів справи не долучено.
Враховуючи, що уповноваженим органом не доведено факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 185-10 КУпАП, суд приходить до висновку, що в його діях відсутні подія і склад адміністративного правопорушення. Отже, справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 слід закрити.
Керуючись ч. 1 ст. 185-10, ст. 283, п. 1 ст. 284 КУпАП, суд -
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 185-10 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Віталій МИХАЙЛИШИН