Справа №504/1620/24
Провадження №1-кп/504/400/25
01.05.2025с-ще Доброслав
Комінтернівський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2
прокурора Доброславської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_3 ,
обвинуваченої ОСОБА_4
захисника - адвоката ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду обвинувальний акт по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12024160000000275 від 26.02.2024 р., за обвинуваченням:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки c. Великоплоске, Великомихайлівського району Одеської області, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 раніше не судимої,
у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 190, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 358, ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 358 КК України, -
До Комінтернівського районного суду Одеської області надійшов обвинувальний акт за обвинуваченням ОСОБА_4 у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 190, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 358, ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 358 КК України.
Відповідно до обвинувального акту, ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень за наступних обставин.
У період з грудня 2019 року по вересень 2020 року організована група до складу котрої входили: організатори ОСОБА №1, ОСОБА №2, ОСОБА №3, виконавці ОСОБА №4, ОСОБА №5, матеріали досудового розслідування відносно яких виділено в окреме кримінальне провадження, діючи за попередньою змовою, з корисливих мотивів, залучаючи на окремих етапах своєї протиправної діяльності осіб, які виконували роль пособників, шляхом обману, підробки офіційних документів та їх використання, незаконно заволоділи 18 земельними ділянками площею 5,15 га кожна комунальної власності Цебриківської селищної ради Роздільнянського району Одеської області (на час вчинення кримінальних правопорушень - Цебриківської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області) з кадастровими номерами 5121655500:01:001:0724, 5121655500:01:001:0725, 5121655500:01:001:0727, 5121655500:01:001:0728, 5121655500:01:001:0729, 5121655500:01:001:0730, 5121655500:01:001:0731, 5121655500:01:001:0732, 5121655500:01:001:0733, 5121655500:01:001:0734, 5121655500:01:001:0735, 5121655500:01:001:0737, 5121655500:01:001:0738, 5121655500:01:001:0739, 5121655500:01:001:0740, 5121655500:01:003:0741, 5121655500:01:001:0742, 5121655500:01:001:0743, які обробляв у період 2020-2023 роки ОСОБА №1 та які у кінці лютого 2022 року намагались передати у власність підконтрольного товариства з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКА ОБЛАСНА АГЕНЦІЯ З ПИТАНЬ САДІВНИЦТВА» код ЄДРПОУ 42756823, директором та засновником якого є ОСОБА №3.
З метою заволодіння земельними ділянками сільськогосподарського призначення фігуранти підшукали громадян, зокрема доньку ОСОБИ №3 - ОСОБА_4 , які погодились оформити на їх ім'я право власності на земельні ділянки на підставі підроблених документів про наявність досвіду роботи у сільському господарстві, та надали копії своїх паспортів та довідок про присвоєння ідентифікаційних кодів, тим самим виконували роль посібників при наступних обставинах.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України - сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Частиною 2 ст. 78 Земельного кодексу України визначено, що право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Відповідно до ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, регламентований ст. 118 Земельного кодексу України.
Згідно з ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Фактично, подання заінтересованою особою проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є пропозицією (офертою) про безоплатну приватизацію земельної ділянки, а рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність є прийняттям (акцептом) такої пропозиції власником в особі відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Таким чином, приватизація земельної ділянки полягає в укладенні договору між громадянином і власником - державою або територіальною громадою (в особі відповідного органу) шляхом здійснення оферти та її прийняття відповідно до ч. 2 ст. 638 Цивільного кодексу України, що відбувається після його погодження із затвердженням у відповідності до вимог ст. ст. 121, 186-1 Земельного кодексу України.
Так, відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади, який передає земельні ділянки державної власності відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У частині 8 статті 118 Земельного кодексу України зазначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому ст. 186-1 цього Кодексу (Статтю 186-1 виключено на підставі Закону № 1423-IX від 28.04.2021).
Відповідний орган виконавчої влади, який передає земельні ділянки державної власності у власність відповідно до повноважень, визначених
статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність (ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України).
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно зі ст. 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Частиною 1 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що у Державному реєстрі прав, у тому числі реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про державний земельний кадастр» на Відомості Державного земельного кадастру є офіційними.
Положенням ч. 8 ст. 23 Закону України «Про державний земельний кадастр» передбачено, що на підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки.
Пунктом 12 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, передбачено, що відомості Державного земельного кадастру є офіційними і вважаються об'єктивними та достовірними, якщо інше не доведено судом.
Відповідно до п. 75 Порядку, витяг з Державного земельного кадастру, який надається для підтвердження внесення до Державного земельного кадастру відповідних відомостей, є підставою для передачі відповідної документації на затвердження органу державної влади або органу місцевого самоврядування.
Згідно з п. 87 Порядку, витяг з Державного земельного кадастру формується за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру одночасно з внесенням відповідних відомостей до Державного земельного кадастру відповідно та надається заявникові.
Положеннями п. п. 1) п. 162 Порядку, відомості Державного земельного кадастру надаються державними кадастровими реєстраторами у формі: витягу з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру.
Згідно з п. 176 Порядку, витяг з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру формується за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Порядку, відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру зокрема на підставі проєктів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) - у разі виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).
Згідно з п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна.
Відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність (крім земельних ділянок, що перебувають у користуванні громадян, та випадків передачі земельної ділянки власнику розташованого на ній жилого будинку, іншої будівлі, споруди) приймається не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.
Приблизно у січні-лютому 2020 року, більш точний час, місце та спосіб досудовим розслідуванням не встановлені, але не пізніше 03.02.2020 ОСОБА_4 , діючи за вказівкою своєї матері - ОСОБИ №3 не будучи обізнаною про попередню змову останньої з організованою групою осіб та їх спільний злочинний намір, однак маючи прямий умисел та переслідуючи корисливу мету, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, заздалегідь усвідомлюючи, що до клопотання про передачу особам безоплатно у власність земельних ділянок із земель комунальної власності для ведення фермерського господарства додаються зокрема документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві та розуміючи що такий досвід в неї відсутній, надала ОСОБІ №3 копії своїх документів, зокрема паспорту громадянина України та довідки про присвоєння РНОКПП для виготовлення підроблених виписок з трудової книжки з недостовірною інформацією про нібито наявність досвід роботи у сільському господарстві.
Анкетні відомості з наданих ОСОБА_4 документів були використані приблизно у січні-лютому 2020 року, невстановленими особами у невстановлені місці та час, для виготовлення наступних підроблених офіційних документів, які надавали б право на безоплатне отримання у власність земельних ділянок для здійснення фермерського господарства, а саме:
- виписки з трудової книжки від 30.03.2019 № 48-03/2019-кп, виданої ОСОБА_4 про нібито її стаж роботи на ТОВ «АГРО ФІРМА АГРОСОЮЗ» у період з 09.08.2018 по 03.02.2019 на посаді помічника землевпорядника, підписану невстановленою особою від імені директора ТОВ «АГРО ФІРМА АГРОСОЮЗ» ОСОБА_6 , з наслідуванням підпису останнього, на якій проставлено мокру печатку ТОВ «АГРО ФІРМА АГРОСОЮЗ» та виконано на бланку вказаного товариства.
Однак, ОСОБА_4 у зазначений період не обіймала жодну із посад на ТОВ «АГРО ФІРМА АГРОСОЮЗ» та досвід роботи у сільському господарстві у останньої взагалі відсутній.
Відповідно до п.п. 2.7. Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.93 № 58, у разі необхідності власник або уповноважений ним орган видає працівникам на їх прохання завірені виписки з трудових книжок відомостей про роботу.
Враховуючи вищевикладене, інформація зазначена у вказаному документі про нібито наявність стажу роботи ОСОБА_4 на сільськогосподарському товаристві має юридично значущий характер та підтверджені у ній факти здатні спричинити наслідки правового характеру у вигляді виникнення (реалізації) права на безоплатне отримання земельної ділянки у власність із земель комунальної власності для ведення фермерського господарства.
Надалі, 03.02.2020, перебуваючи у невстановленому місці та у невстановлений час ОСОБА_4 , діючи за вказівкою своєї матері - ОСОБИ №3, розуміючи, що виписка з трудової книжки від 30.03.2019 № 48-03/2019-кп, виданої ОСОБА_4 про нібито її стаж роботи на ТОВ «АГРО ФІРМА АГРОСОЮЗ» у період з 09.08.2018 по 03.02.2019 на посаді помічника землевпорядника є підробленим офіційним документом, підписала заяву до Цебриківської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області разом про те, що вона нібито має досвід роботи у сільському господарстві та володіє необхідними знаннями і вміннями, має намір займатися фермерським господарством, у зв'язку із чим просить надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення фермерського господарства в розмірі земельної частки (паю) площею 5,15 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Цебриківської ОТГ, розташованих на території Цебриківської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області (за межами населеного пункту) додатком до якої була у т.ч. зазначена підроблена виписка з трудової книжки від 30.03.2019 № 48-03/2019-кп про нібито її стаж роботи на ТОВ «АГРО ФІРМА АГРОСОЮЗ». Після чого вказану заяву та підроблену виписку з трудової книжки від 30.03.2019 № 48-03/2019-кп про нібито її стаж роботи на ТОВ «АГРО ФІРМА АГРОСОЮЗ» ОСОБА_4 передала ОСОБІ №3, а та в свою чергу ОСОБІ №1 з метою оформлення права власності на земельну ділянку для ведення фермерського господарства, отримання рішення Цебриківської сільської Роздільнянського району Одеської області про дозвіл на розробку проекту землеустрою на земельну ділянку для ведення фермерського господарства.
04.02.2020 у невстановлений час заздалегідь знаючи, що вказана виписка з трудової книжки ОСОБА_4 та відповідні виписки інших підібраних підставних осіб є офіційними документами, що містять завідомо недостовірні відомості, тобто є підробленими, а ОСОБА_4 у ТОВ «АГРО ФІРМА АГРОСОЮЗ» ніколи не працювала та не має досвіду роботи у сільському господарстві, ОСОБА №1, маючи прямий умисел, використала їх долучивши в якості додатків до вказаної вище заяви ОСОБА_4 та інших осіб, підписаних невстановленими особами, на ім?я голови Цебриківської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_7 , з одночасним наданням копій сторінок паспортів громадян України, карток платників податків останніх, графічних матеріалів із позначенням бажаних місць розташування земельних ділянок, знаходячись у службовому кабінеті ОСОБА_7 у Цебриківської селищній раді, розташованої за адресою: Одеська область, Великомихайлівський (Роздільнянський) район, смт. Цебрикове, вул. Миру, 1, передав їх особисто ОСОБА_7 , яку зареєстровано у Цебриківській селищній раді Великомихайлівського району Одеської області за № 32 від 04.02.2020.
В подальшому на підставі заяви ОСОБА_4 та доданого до неї вищезазначеного підробленого документу Цебриківською селищною радою Великомихайлівського району Одеської області 07.02.2020 прийнято рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4 та іншим 17 особам.
Розуміючи, що найважливішу частину злочинного плану виконано, обман виявився дієвим, однак досягнення злочинного результату полягає у реєстрації в ДРРП відомостей про право власності за підставними особами, приблизно на початку лютого 2020 року ОСОБА №1 з метою розроблення проекту землеустрою щодо відведення 18 земельних ділянок через колишнього юриста Цебриківської селищної ради ОСОБА_8 , якому не було відомо про діяльність організованої групи, підшукав суб'єкта господарювання - ТОВ «ОДЕСЬКИЙ ЗЕМЕЛЬНИЙ ЦЕНТР».
Після чого, за невстановлених досудовим розслідуванням обставинах 10.02.2020 у невстановлений час ОСОБА_4 , продовжуючи діяти за вказівками ОСОБИ №3, у невстановленому у місці підписала заяву до ТОВ «Одеський земельний центр» про розроблення проекту передачі у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства, додавши до заяви підроблений документ - виписку з трудової книжки від 30.03.2019 № 48-03/2019-кп, виданої ОСОБА_4 про нібито її стаж роботи на ТОВ «АГРО ФІРМА АГРОСОЮЗ» у період з 09.08.2018 по 03.02.2019 на посаді помічника землевпорядника.
Після чого вказану заяву та підроблену виписку з трудової книжки від від 30.03.2019 № 48-03/2019-кп про нібито її стаж роботи на ТОВ «АГРО ФІРМА АГРОСОЮЗ» ОСОБА_4 передала ОСОБІ №3, а та в свою чергу ОСОБІ №1 з метою передачі до ТОВ «ОДЕСЬКИЙ ЗЕМЕЛЬНИЙ ЦЕНТР», оформлення права власності на земельну ділянку для ведення фермерського господарства, розробки проекту землеустрою.
За результатами виконання робіт, вказаних у заяві ОСОБА_4 та профінансованих ОСОБОЮ №1, ТОВ «ОДЕСЬКИЙ ЗЕМЕЛЬНИЙ ЦЕНТР» 10.02.2020 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_4 та іншим (всього 18 особам) для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Цебриківської ОТГ, розташованих на території Цебриківської селищної ради.
У подальшому, ОСОБА №1 приблизно наприкінці квітня 2020 року організував звернення невстановлених слідством осіб із вказаним проектом землеустрою до Відділу у Великомихайлівському районі Міжрайонного управління у Великомихайлівському та Захарівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, з метою реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі, присвоєння їм кадастрових номерів та отримання витягів з Державного земельного кадастру про земельні ділянки, за результатами чого 24.04.2020 кадастровим реєстратором у Державному земельному кадастрі зареєстровано 18 земельних ділянок площею 5,15 га кожна, а саме: 5121655500:01:001:0724, 5121655500:01:001:0725, 5121655500:01:001:0727, 5121655500:01:001:0728, 5121655500:01:001:0729, 5121655500:01:001:0730, 5121655500:01:001:0731, 5121655500:01:001:0732, 5121655500:01:001:0733, 5121655500:01:001:0734, 5121655500:01:001:0735, 5121655500:01:001:0737, 5121655500:01:001:0738, 5121655500:01:001:0739, 5121655500:01:001:0740, 5121655500:01:003:0741, 5121655500:01:001:0742, 5121655500:01:001:0743.
Після отримання усіх необхідних документів, зокрема проекту землеустрою та витягів з Державного земельного кадастру про земельні ділянки, ОСОБА №1 приблизно на початку травня 2020 року надав їх до Цебриківської селищної ради із підписаною у невстановлений час та місці ОСОБА_4 та іншими 17 особами заявами про передачу земельних ділянок у власність.
Надалі, 12.05.2020 рішенням Цебриківської селищної ради 34 сесії VII скликання № 586-VII затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_4 та іншим (всього 18 особам) для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Цебриківської ОТГ, розташованих на території Цебриківської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області (за межами населеного пункту), від 10.02.2020, розроблений ТОВ «ОДЕСЬКИЙ ЗЕМЕЛЬНИЙ ЦЕНТР», а також передано дані земельні ділянки у власність вказаним особам згідно додатку 1 до даного рішення, для ведення фермерського господарства.
У подальшому, реалізуючи злочинний умисел, направлений на досягнення злочинного результату, у вигляді реєстрації за підставними особами права власності на 18 земельних ділянок, що на праві комунальної власності належать Цербриківській ОТГ, ОСОБА №1 приблизно в середині травня 2020 року, у невстановленому місці та за невстановлених обставин передав своїй дружині та співорганізатору організованої групи ОСОБІ №2 рішення Цебриківської селищної ради 34 сесії VII скликання від 12.05.2020 № 586-VII, 18 витягів з Державного земельного кадастру та відомості з ДЗК для реалізації останньою наступного етапу злочинного плану, пов'язаного із реєстрацією права власності на них у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
ОСОБА №2 у свою чергу, діючи на виконання заздалегідь розробленого плану, за невстановлених слідством обставин приблизно в середині вересня 2020 року звернулась до державного реєстратора речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Лиманської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_9 , якому з метою реєстрації права власності на вказані земельні ділянки надала завідомо для останньої незаконне рішення Цебриківської селищної ради 34 сесії VII скликання від 12.05.2020 № 586-VII, а також 18 витягів з Державного земельного кадастру та відомості з ДЗК.
У свою чергу, 18.09.2020 у невстановлений час державний реєстратор ОСОБА_9 , перебуваючи в приміщенні будівлі Лиманської районної державної адміністрації Одеської області за адресою: Одеська область, Лиманський район, смт Доброслав, проспект 40 річчя визволення, 1, не будучи обізнаним про злочинні наміри організованої групи, а також про те, що вказане рішення Цебриківської селищної ради прийнято на підставі підроблених офіційних документів, прийняв рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) та здійснив державну реєстрацію права власності на зазначені 18 земельних ділянок, у т.ч на земельну ділянку з кадастровим номером 5121655500:01:001:0732 площею 5,15 га, вартістю 224 034,41 грн, за ОСОБА_4 .
Приблизно у січні-лютому 2020 року, більш точний час, місце та спосіб досудовим розслідуванням не встановлені, але не пізніше 04.02.2020 ОСОБА_4 діючи за вказівкою своєї матері - ОСОБИ №3, не будучи обізнаною про попередню змову останньої з організованою групою осіб та їх спільний злочинний намір, однак маючи прямий умисел та переслідуючи корисливу мету, тобто усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, заздалегідь усвідомлюючи, що до клопотання про передачу особам безоплатно у власність земельних ділянок із земель комунальної власності для ведення фермерського господарства додаються зокрема документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві та розуміючи що такий досвід в неї відсутній, надала ОСОБІ №3 копії своїх документів, зокрема паспорту громадянина України та довідки про присвоєння РНОКПП для виготовлення підроблених виписок з трудової книжки з недостовірною інформацією про нібито наявність досвід роботи у сільському господарстві.
Анкетні відомості з наданих ОСОБА_4 документів були використані приблизно у січні-лютому 2020 року, невстановленими особами у невстановлені місці та час, для виготовлення наступних підроблених офіційних документів, які надавали б право на безоплатне отримання у власність земельних ділянок для здійснення фермерського господарства, а саме:
- виписки з трудової книжки від 30.03.2019 № 48-03/2019-кп, виданої ОСОБА_4 про нібито її стаж роботи на ТОВ «АГРО ФІРМА АГРОСОЮЗ» у період з 09.08.2018 по 03.02.2019 на посаді помічника землевпорядника, підписану невстановленою особою від імені директора ТОВ «АГРО ФІРМА АГРОСОЮЗ» ОСОБА_6 , з наслідуванням підпису останнього, на якій проставлено мокру печатку ТОВ «АГРО ФІРМА АГРОСОЮЗ» та виконано на бланку вказаного товариства.
Однак, ОСОБА_4 у зазначений період не обіймала жодну із посад на ТОВ «АГРО ФІРМА АГРОСОЮЗ» та досвід роботи у сільському господарстві у останньої взагалі відсутній.
Відповідно до п.п. 2.7. Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.93 № 58, у разі необхідності власник або уповноважений ним орган видає працівникам на їх прохання завірені виписки з трудових книжок відомостей про роботу.
Надалі, 03.02.2020, перебуваючи у невстановленому місці та у невстановлений час ОСОБА_4 , діючи за вказівкою ОСОБИ №3, розуміючи, що виписка з трудової книжки від 30.03.2019 № 48-03/2019-кп, виданої на її ім'я про нібито її стаж роботи на ТОВ «АГРО ФІРМА АГРОСОЮЗ» у період з 09.08.2018 по 03.02.2019 на посаді помічника землевпорядника є підробленим офіційним документом, підписала заяву до Цебриківської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області разом про те, що вона нібито має досвід роботи у сільському господарстві та володіє необхідними знаннями і вміннями, має намір займатися фермерським господарством, у зв'язку із чим просить надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення фермерського господарства в розмірі земельної частки (паю) площею 5,15 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Цебриківської ОТГ, розташованих на території Цебриківської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області (за межами населеного пункту) додатком до якої була у т.ч. зазначена підроблена виписка з трудової книжки від 30.03.2019 № 48-03/2019-кп, про нібито її стаж роботи на ТОВ «АГРО ФІРМА АГРОСОЮЗ».
Після чого вказану заяву та підроблену виписку з трудової книжки від 30.03.2019 № 48-03/2019-кп, про нібито її стаж роботи на ТОВ «АГРО ФІРМА АГРОСОЮЗ» ОСОБА_4 передала ОСОБІ №3, а та в свою чергу ОСОБІ №1 з метою оформлення права власності на земельну ділянку для ведення фермерського господарства.
04.02.2020 у невстановлений час заздалегідь знаючи, що вказана виписка з трудової книжки ОСОБА_4 та відповідні виписки інших підібраних підставних осіб є офіційними документами, що містять завідомо недостовірні відомості, тобто є підробленими, а ОСОБА_4 у ТОВ «АГРО ФІРМА АГРОСОЮЗ» ніколи не працювала та не має досвіду роботи у сільському господарстві, ОСОБА №1, маючи прямий умисел, використав їх долучивши в якості додатків до вказаної вище заяви ОСОБА_4 та інших осіб, підписаних невстановленими особами, на ім?я голови Цебриківської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області ОСОБА_7 , з одночасним наданням копій сторінок паспортів громадян України, карток платників податків останніх, графічних матеріалів із позначенням бажаних місць розташування земельних ділянок, знаходячись у службовому кабінеті ОСОБА_10 у Цебриківської селищній раді, розташованої за адресою: Одеська область, Великомихайлівський (Роздільнянський) район, смт Цебрикове, вул. Миру, 1, передав їх особисто ОСОБА_7 , яку зареєстровано у Цебриківській селищній раді Великомихайлівського району Одеської області за № 45 від 04.02.2020.
В подальшому на підставі заяви ОСОБА_4 та доданого до неї вищезазначеного підробленого документу Цебриківською селищною радою Великомихайлівського району Одеської області 07.02.2020 прийнято рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_4 .
Розуміючи, що найважливішу частину злочинного плану виконано, обман виявився дієвим, однак досягнення злочинного результату полягає у реєстрації в ДРРП відомостей про право власності за підставними особами, приблизно на початку лютого 2020 року ОСОБА №1 з метою розроблення проекту землеустрою щодо відведення 18 земельних ділянок через колишнього юриста Цебриківської селищної ради ОСОБА_8 , якому не було відомо про діяльність організованої групи, підшукав суб'єкта господарювання - ТОВ «ОДЕСЬКИЙ ЗЕМЕЛЬНИЙ ЦЕНТР».
Після чого, за невстановлених досудовим розслідуванням обставинах 10.02.2020 у невстановлений час ОСОБА_4 продовжуючи діяти за вказівками ОСОБИ №3, у невстановленому у місці підписала заяву до ТОВ «Одеський земельний центр» про розроблення проекту передачі у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства, додавши до заяви підроблений документ - виписку з трудової книжки від 30.03.2019 № 48-03/2019-кп, виданої ОСОБА_4 про нібито її стаж роботи на ТОВ «АГРО ФІРМА АГРОСОЮЗ» у період з 09.08.2018 по 03.02.2019 на посаді помічника землевпорядника.
Після чого вказану заяву та підроблену виписку з трудової книжки від 30.03.2019 № 48-03/2019-кп про нібито її стаж роботи на ТОВ «АГРО ФІРМА АГРОСОЮЗ» ОСОБА_4 передала ОСОБІ №3, а та в свою чергу ОСОБІ №1 з метою оформлення права власності на земельну ділянку для ведення фермерського господарства, розробки проекту землеустрою.
За результатами виконання робіт, вказаних у заяві ОСОБА_4 та профінансованих ОСОБОЮ №1, ТОВ «ОДЕСЬКИЙ ЗЕМЕЛЬНИЙ ЦЕНТР» 10.02.2020 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_4 та іншим (всього 18 особам) для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Цебриківської ОТГ, розташованих на території Цебриківської селищної ради.
У подальшому, ОСОБА №1 приблизно наприкінці квітня 2020 року організував звернення невстановлених слідством осіб із вказаним проєктом землеустрою до Відділу у Великомихайлівському районі Міжрайонного управління у Великомихайлівському та Захарівському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, з метою реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі, присвоєння їм кадастрових номерів та отримання витягів з Державного земельного кадастру про земельні ділянки, за результатами чого 24.04.2020 кадастровим реєстратором у Державному земельному кадастрі зареєстровано 18 земельних ділянок площею 5,15 га кожна, а саме: 5121655500:01:001:0724, 5121655500:01:001:0725, 5121655500:01:001:0727, 5121655500:01:001:0728, 5121655500:01:001:0729, 5121655500:01:001:0730, 5121655500:01:001:0731, 5121655500:01:001:0732, 5121655500:01:001:0733, 5121655500:01:001:0734, 5121655500:01:001:0735, 5121655500:01:001:0737, 5121655500:01:001:0738, 5121655500:01:001:0739, 5121655500:01:001:0740, 5121655500:01:003:0741, 5121655500:01:001:0742, 5121655500:01:001:0743.
Після отримання усіх необхідних документів, зокрема проекту землеустрою та витягів з Державного земельного кадастру про земельні ділянки, ОСОБА №1 приблизно на початку травня 2020 року надав їх до Цебриківської селищної ради із підписаною у невстановлений час та місці ОСОБА_4 та іншими 17 особами заявами про передачу земельних ділянок у власність.
Надалі, 12.05.2020 рішенням Цебриківської селищної ради 34 сесії VII скликання № 586-VII затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_4 та іншим (всього 18 особам) для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Цебриківської ОТГ, розташованих на території Цебриківської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області (за межами населеного пункту), від 10.02.2020, розроблений ТОВ «ОДЕСЬКИЙ ЗЕМЕЛЬНИЙ ЦЕНТР», а також передано дані земельні ділянки у власність вказаним особам згідно додатку 1 до даного рішення, для ведення фермерського господарства.
У подальшому, реалізуючи злочинний умисел, направлений на досягнення злочинного результату, у вигляді реєстрації за підставними особами права власності на 18 земельних ділянок, що на праві комунальної власності належать Цербриківській ОТГ, ОСОБА №1 приблизно в середині травня 2020 року, у невстановленому місці та за невстановлених обставин передав своїй дружині та співорганізатору організованої групи ОСОБІ №2 рішення Цебриківської селищної ради 34 сесії VII скликання від 12.05.2020 № 586-VII, 18 витягів з Державного земельного кадастру та відомості з ДЗК для реалізації останньою наступного етапу злочинного плану, пов'язаного із реєстрацією права власності на них у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
ОСОБА №2 у свою чергу, діючи на виконання заздалегідь розробленого плану, за невстановлених слідством обставин приблизно в середині вересня 2020 року звернулась до державного реєстратора речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Лиманської районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_9 , якому з метою реєстрації права власності на вказані земельні ділянки надала завідомо для останньої незаконне рішення Цебриківської селищної ради 34 сесії VII скликання від 12.05.2020 № 586-VII, а також 18 витягів з Державного земельного кадастру та відомості з ДЗК.
У свою чергу, 18.09.2020 у невстановлений час державний реєстратор ОСОБА_9 , перебуваючи в приміщенні будівлі Лиманської районної державної адміністрації Одеської області за адресою: Одеська область, Лиманський район, смт Доброслав, проспект 40 річчя визволення, 1, не будучи обізнаним про злочинні наміри організованої групи, а також про те, що вказане рішення Цебриківської селищної ради прийнято на підставі підроблених офіційних документів, прийняв рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) та здійснив державну реєстрацію права власності на зазначені 18 земельних ділянок, у т.ч на земельну ділянку з кадастровим номером 5121655500:01:001:0732 площею 5,15 га, вартістю 224 034,41 грн, за ОСОБА_4 , котра у свою чергу будучи посібником вчинила усі необхідні дії для реалізації заздалегідь розробленого плану, тим самим стала власником зазначеної земельної ділянки, яка у подальшому оброблювалася організованими ОСОБОЮ №1 місцевими жителями с. Цебрикове з метою отримання ОСОБОЮ №1 та іншими членами організованої групи прибутку.
Надалі, наприкінці лютого 2022 року невстановлений час, перебуваючи у невстановленому місці, діючи за вказівкою ОСОБИ №3 ОСОБА_4 звернулась до державного реєстратора ОСОБА_11 із заявою про передачу зазначеної земельної ділянки до статутного капіталу підконтрольного членам організованої групи, товариства з обмеженою відповідальністю «УКРАЇНСЬКА ОБЛАСНА АГЕНЦІЯ З ПИТАНЬ САДІВНИЦТВА» код ЄДРПОУ 42756823, (директором та засновником якого є ОСОБА №3, яка надала генеральні довіреності ОСОБІ №1 та ОСОБІ №2), яка зареєстрована ОСОБА_12 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 22.02.2022. Проте, у зв'язку із військовою агресією РФ, яка розпочалась 24.02.2022, та подальшим арештом землі в ході досудового розслідування, право власності до зазначеного товариства так і не перейшло.
Вказані незаконні дії ОСОБА_4 призвели до незаконного вибуття з комунальної власності Цебриківської об'єднаної територіальної громади в особі Цебриківської селищної ради Роздільнянського району Одеської області земельної ділянки з кадастровим номером 5121655500:01:001:0732 площею 5,15 га, вартістю 224 034,41 грн та заподіяло значну майнову шкоду Цебриківській об'єднаній територіальній громаді в особі Цебриківської селищної ради Роздільнянського району Одеської області у сумі 224 034 грн 41 коп.
За сукупністю вчиненого, ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 358 КК України - пособництво у підробленні офіційного документу, виданого та посвідченого підприємством, яке має право видавати, посвідчувати такий документ, і який надає право, з метою використання його іншою особою, вчинене за попередньою змовою групою осіб; ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 358 КК України - пособництво у використанні завідомо підробленого документа, вчиненого за попередньою змовою групою осіб; ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 190 КК України - пособництво у придбанні права на майно шляхом обману (шахрайстві), вчиненому за попередньою змовою групою осіб, що завдало значної шкоди потерпілому.
Представник потерпілої особи, в.о. селищного голови Цебриківської селищної ради Роздільнянського району Одеської області ОСОБА_13 надала письмове клопотання про проведення судового засідання без участі представника.
Захисник-адвокат ОСОБА_5 надав письмове клопотання про звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності у зв'язку з закінченням строків давності.
Прокурор Доброславської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_3 не заперечував проти задоволення клопотання.
Згідно ст.314 КПК України, суд має право у підготовчому судовому засіданні закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 5-8, 10 частини першої або частиною другою статті 284 КПК України.
Після роз'яснення наслідків звільнення від кримінальної відповідальності відповідно до положень ст. 49 КК України, тобто з нереабілітуючих підстав, обвинувачена ОСОБА_4 підтримала клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та закриття провадження по кримінальному провадженню.
Статтею 44 КК України, передбачено, що особа яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.
Положеннями ст. 49 КК України визначено строки давності з огляду на тяжкість вчиненого кримінального правопорушення, після закінчення яких особа звільняється від кримінальної відповідальності; підстави такого звільнення від кримінальної відповідальності, обчислення перебігу строків давності, його відновлення, зупинення та переривання.
Строк давності - це передбачений ст. 49 КК України певний проміжок часу з дня вчинення кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили, закінчення якого є підставою звільнення особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, від кримінальної відповідальності.
У відповідності до п.п.2,3 ч.1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років; п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини.
Агафонова вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч.5 ст. 27 ч.3 ст.358 КК України у грудні 2019р.-вересені 2020 року, тобто з дня вчинення кримінального правопорушення минуло 5 років; ч.5 ст. 27 ч.4 ст.358 КК України наприкінці 03.02.2020 року, тобто з дня вчинення кримінального правопорушення минуло 5 років; ч.5 ст. 27 ч.2 ст.190 КК України у січні - лютому 2020 року, тобто з дня вчинення кримінального правопорушення минуло 5 років.
Початком перебігу строку давності є день, коли злочин був вчинений, тобто згідно обвинувального акту, це остання можлива дата - 03.02.2020р.
З урахуванням викладеного, з часу вчинення кримінальних правопорушень, які не є триваючими, минуло більше 5 (п'яти) років, тобто у даному кримінальному провадженні в частині притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 190, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 358, ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 358 КК України закінчився строк давності притягнення особи до кримінальної відповідальності.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що кримінальне провадження відносно обвинуваченої ОСОБА_4 підлягає закриттю у зв'язку із спливом строків давності на підставі п. 1 ч.2 ст. 284 КПК України.
Враховуючи, що ОСОБА_4 обвинувачується у скоєні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст. 27 ч.2 ст. 190, ч.5 ст. 27 ч. 3 ст. 358, ч.5 ст. 27 ч.4 ст. 358 КК України, які, відповідно до ст.12 КК України відноситься до нетяжких злочинів та кримінального проступку, з моменту вчинення правопорушень минуло більше 5 (п'яти) років, беручи до уваги, що обвинувачена не ухилялася від слідства та суду, висловила згоду щодо звільнення її від відповідальності за нереабілітуючою підставою, суд вважає за можливе звільнити її від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження відносно неї закрити.
З обвинувального акту вбачається, що витрати на залучення експертів з проведення експертиз становлять 5418 грн. 92 коп., разом із тим відповідно до висновку, висловленого у постанові Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 12.09.2022р., у справі № 203/241/17, якщо особа звільняється від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК у зв'язку із закінченням строків давності, процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування та пов'язані зі здійсненням кримінального провадження, в тому числі й витрати на проведення експертизи, не стягуються з особи, кримінальне провадження щодо якої закрито на цій підставі, а відносяться на рахунок держави, окрім витрат, пов'язаних, зокрема, із залученням експерта стороною захисту.
Таким чином, процесуальні витрати, пов'язані із залученням експерта на суму 5418 грн. 92 коп. необхідно віднести на рахунок держави.
Стосовно цивільного позову, пред'явленого Одеською обласною прокуратурою в інтересах держави - Цебриківської територіальної громади в особі Цебриківської селищної ради Роздільнянського району Одеської області до ОСОБА_4 про відшкодування майнової шкоди, суд зазначає наступне.
Порядок вирішення цивільного позову в кримінальному провадженні регламентований главою 9 КПК України.
Нормами кримінального процесуального закону, зокрема ч.1 ст.129 КПК України передбачено, що ухвалюючи обвинувальний вирок, постановляючи ухвалу про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, суд залежно від доведеності підстав і розміру позову задовольняє цивільний позов повністю або частково чи відмовляє в ньому.
Таким чином, цивільний позов суд розглядає по суті у випадках, передбачених ч.1 ст.129 КПК України.
Отже, у зв'язку з прийняттям судом рішення про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ст.49 КК України, суд позбавлений можливості вирішити цивільний позов прокурора, оскільки цивільний позов вирішується судом згідно зі ст.129 КПК України у випадку постановлення вироку чи ухвали про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, а тому вказаний цивільний позов підлягає залишенню без розгляду, у зв'язку з чим суд роз'яснює право на пред'явлення цивільного позову до ОСОБА_4 в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст.49 КК України, ст.ст.129, 284, 286, 288 КПК України, суд, -
Клопотання захисника обвинуваченої - адвоката ОСОБА_5 про закриття кримінального провадження на підставі п.1 ч.2 ст. 284 КПК України - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 , обвинувачену у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 190, ч. 5 ст. 27 ч. 3 ст. 358, ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 358 КК України від кримінальної відповідальності на підставі ст.49 КК України у зв'язку з закінченням строку давності.
Закрити кримінальне провадження за №12024160000000275, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 26.02.2024 у зв'язку з закінченням строку давності притягнення особи до відповідальності.
Процесуальні витрати на проведення експертиз в розмірі 5418 грн. 92 коп. віднести на рахунок держави.
Цивільний позов Одеської обласної прокуратури в інтересах держави - Цебриківської територіальної громади в особі Цебриківської селищної ради Роздільнянського району Одеської області до ОСОБА_4 про відшкодування майнової шкоди- залишити без розгляду, роз'яснивши право на пред'явлення позовних вимог до ОСОБА_4 в порядку цивільного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена протягом семи днів з дня її проголошення до Одеського апеляційного суду.
Суддя ОСОБА_1