Постанова від 01.05.2025 по справі 491/360/25

Справа № 491/360/25

Провадження № 1-в/491/10/25

ПОСТАНОВА

іменем України

01 травня 2025 року Ананьївський районний суд Одеської області

в складі головуючого судді - ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ананьїв подання начальника Сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області про продовження адміністративного нагляду щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; уродженця с. Ананьїв 4 дільниця Ананьївського району Одеської області; мешканця АДРЕСА_1 ; особу встановлено за довідкою про звільнення серії ОДС № 16542, виданою 20 лютого 2019 року ДУ «Південна виправна колонія (№51)»; реєстраційний номер облікової картки платника податків: не надано, непрацюючого, не одруженого, раніше судимого: 18 грудня 2014 року Любашівським районним судом Одеської області за ч. 1 ст. 115 КК України до 7 (семи) років позбавлення волі. На підставі ухвали Малиновського районного суду міста Одеси від 11 лютого 2019 року на підставі ч.ч. 2, 3 ст. 81 КК України 20 лютого 2019 року звільнений умовно-достроково, не відбутий строк - 1 рік 4 місяці 17 днів. Протягом року, перебуваючи під адміністративним наглядом, ОСОБА_3 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності,

ВСТАНОВИВ:

Начальник Сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області звернувся до суду з поданням про продовження адміністративного нагляду щодо ОСОБА_3 . Подання мотивоване тим, що після звільнення з місць позбавлення волі відносно ОСОБА_3 09 травня 2024 року згідно постанови Ананьївського районного суду Одеської області терміном на один рік було встановлено адміністративний нагляд. Перебуваючи під адміністративним наглядом, відносно ОСОБА_3 на протязі року п'ять разів виносились постанови за ст. 183 КУпАП (завідомо неправдивий виклик спеціальних служб). За вчинення даних правопорушень на ОСОБА_3 . Сектором поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області було накладено адміністративні стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 гривень. 16 жовтня 2024 року ОСОБА_3 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 178 КУпАП (за розпивання пива, слабоалкогольних напоїв в заборонених законом місцях). За вчинене правопорушення на нього Сектором поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 гривня. 24 січня та 14 березня 2025 року ОСОБА_3 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.ч. 1, 2 ст. 1751 КУпАП (за куріння тютюнових виробів в заборонених законом місцях). За вчинене правопорушення на нього Сектором поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області було накладено адміністративні стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 гривень. 14 березня 2025 року ОСОБА_3 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 127 КУпАП (порушення правил дорожнього руху пішоходами). За вчинене правопорушення на нього Сектором поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 гривень. 17 липня 2024 року ОСОБА_3 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 1732 КУпАП (вчинення насильства в сім'ї) та за ч. 2 ст. 187 КУпАП (порушення правил адміністративного нагляду). За вчинені правопорушення на нього Сектором поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 гривень. 05 листопада 2024 року ОСОБА_3 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП (вчинення дрібного хуліганства). За вчинене правопорушення на нього Сектором поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51 гривня. 17 січня 2025 року ОСОБА_3 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 1732 КУпАП (вчинення насильства в сім'ї). За вчинене правопорушення на нього Сектором поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 680 гривень.

У зв'язку з наведеним начальник Сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції №1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області звернувся до суду з поданням про продовження адміністративного нагляду щодо громадянина ОСОБА_3 строком на 6 (шість)) місяців, а також обмежити наступні його дії:

1. Заборонити вихід з будинку, в якому він проживає, з 21:00 години до 05:00 години ранку наступного дня;

2. Заборонити перебування у кафе, барах, ресторанах та інших питних закладах, де спиртні напої продаються на розлив;

3. Заборонити виїзд в особистих справах за межі Ананьївської міської територіальної громади без дозволу органу Національної поліції, який здійснює адміністративний нагляд;

4. З'являтись на реєстрацію до Сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області кожної п'ятниці місяця, що дасть змогу контролювати поведінку ОСОБА_3 в побуті, недопущення скоєння ним нових правопорушень, злочинів.

Відповідно до абзацу третього частини першої статті 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті «в» статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.

Відповідно до частини четвертої статті 5 вказаного Закону в судове засідання викликається особа, щодо якої внесено подання про встановлення адміністративного нагляду, а за її клопотанням - і захисник, а також представник органу, начальник якого вніс подання.

ОСОБА_3 в судове засідання не прибув, натомість надав через канцелярію суду письмову заяву, в якій зазначив, що просить подання про продовження відносно нього адміністративного нагляду розглядати без його участі, проти подання не заперечує. При цьому, послугами захисника користуватися не бажає.

Представник Сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області в судове засідання не прибув, проте надав на адресу суду письмову заяву, в якій зазначив, що подання про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 він підтримує в повному обсязі та просить його задовольнити. Подання просить розглянути у його відсутність.

Абзацом другим частини п'ятої статті 539 КПК України визначено, що неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про місце та час розгляду клопотання (подання), не перешкоджає проведенню судового розгляду, крім випадків, коли їх участь визнана судом обов'язковою або особа повідомила про поважні причини неприбуття.

З заяв ОСОБА_3 та представника Сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 , вбачається, що їм достеменно відомо про те, що розгляд подання відбуватиметься в Ананьївському районному суді Одеської області 01 травня 2025 року, у зв'язку з чим суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_3 та представника Сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області.

При цьому, у відповідності до положень частини четвертої статті 107 КПК України у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Вивчивши подання та додані до нього матеріали, суд доходить до висновку, що подання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно статті 158 КВК України адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.

Відповідно до пункту «в» частини першої статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.

Судом встановлено, що постановою Ананьївського районного суду Одеської області від 09 травня 2024 року у справі № 491/71/24 відносно ОСОБА_3 було встановлено адміністративний нагляд терміном на 12 (дванадцять) місяців з встановленням йому відповідних обмежень.

Частиною першою статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.

Відповідно до частини другої статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» у разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.

Пунктом 9 частини першої статті 89 КК України визначено, що такими, що не мають судимості визнаються особи, засуджені до позбавлення волі або основного покарання у виді штрафу за особливо тяжкий злочин, якщо вони протягом восьми років з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового кримінального правопорушення.

Відповідно до частин першої та третьої статті 90 КК України строки погашення судимості обчислюються з дня відбуття основного і додаткового покарання.

Якщо особу було достроково звільнено від відбування покарання, то строк погашення судимості обчислюється з дня дострокового звільнення її від відбування покарання (основного та додаткового).

Відповідно до положень розділу ХІІІ «Судимість» КК України судимість ОСОБА_3 не погашена та не знята, з клопотанням про продовження адміністративного нагляду начальник Сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області звернувся у строк.

Згідно з роз'яснень, які містяться у пункті 6 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 28 березня 1986 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» вбачається, що перевіряючи обґрунтованість подання про встановлення адміністративного нагляду щодо осіб, зазначених у пункті «в» статті 3 Закону, належить перевіряти дані про вчинені ними правопорушення, а також законність та обґрунтованість застосування до них заходів стягнення. При цьому слід мати на увазі, що адміністративний нагляд може бути встановлений за умови, що після звільнення з місць позбавлення волі особа, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок, права інших громадян чи вчиняє інші правопорушення і за кожне правопорушення притягувалась до відповідальності у встановленому Законом порядку.

Відповідно до пункту 4.4 Інструкції про порядок організації здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ, Державного департаменту України з питань виконання покарань від 04 листопада 2003 року № 1303/203, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2004 року за № 46/8645, для прийняття рішення про доцільність встановлення за особою, яка підпадає під дію Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративного нагляду дільничний інспектор міліції до рапорту начальнику додає копію вироку суду про попереднє засудження до позбавлення волі; довідку про перевірку на наявність судимостей; характеристику особи та матеріали, які свідчать про вчинені особою правопорушення і накладені стягнення: засвідчені копії протоколів та постанов про притягнення до адміністративної відповідальності; письмове попередження, винесене цій особі, стосовно якої може бути встановлено адміністративний нагляд; пояснення правопорушника; пояснення громадян, що характеризують їх поведінку; пропозиції щодо застосування обмежень дій піднаглядному; інші матеріали.

З подання та доданих до нього матеріалів вбачається, що протягом року, перебуваючи під адміністративним наглядом, ОСОБА_3 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, тобто на шлях виправлення не став. Так, 16 жовтня 2024 року ОСОБА_3 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 178 КУпАП (за розпивання пива, слабоалкогольних напоїв в заборонених законом місцях). 24 січня та 14 березня 2025 року було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.ч. 1, 2 ст. 1751 КУпАП (за куріння тютюнових виробів в заборонених законом місцях). 14 березня 2025 року було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 127 КУпАП (порушення правил дорожнього руху пішоходами). 17 липня 2024 року було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 1732 КУпАП (вчинення насильства в сім'ї) та за ч. 2 ст. 187 КУпАП (порушення правил адміністративного нагляду). 05 листопада 2024 року було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП (вчинення дрібного хуліганства). 17 січня 2025 року ОСОБА_3 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 1732 КУпАП (вчинення насильства в сім'ї). Неодноразово було притягнуто за ст. 183 КУпАП (завідомо неправдивий виклик спеціальних служб).

Зазначене свідчить про те, що ОСОБА_3 систематично порушує громадський порядок і права інших громадян.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що дійсно ОСОБА_3 після звільнення з місць позбавлення волі, перебуваючи під адміністративним наглядом, на шлях виправлення не став, навпаки схильний до скоєння правопорушень, не працює, порушує громадський порядок, тому по відношенню до нього необхідно продовжити адміністративний нагляд з відповідними обмеженнями.

Частиною шостою статті 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що за результатами розгляду справи суддя виносить постанову про встановлення адміністративного нагляду та обмежень, які встановлюються щодо поведінки піднаглядного.

На підставі викладеного, керуючись статтею 539 КПК України, статтею 158 КВК України, пунктом «в» частини першої статті 3, частиною другою статті 5, частиною першою статті 6, статтею 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд

ПОСТАНОВИВ:

Подання начальника Сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області про продовження адміністративного нагляду щодо ОСОБА_3 задовольнити.

Продовжити адміністративний нагляд щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; уродженця с. Ананьїв 4 дільниця Ананьївського району Одеської області; мешканця АДРЕСА_1 ; особу встановлено за довідкою про звільнення серії ОДС № 16542, виданою 20 лютого 2019 року ДУ «Південна виправна колонія (№51)»; реєстраційний номер облікової картки платника податків: не надано, непрацюючого, не одруженого, раніше судимого, строком на 6 (шість) місяців.

Продовжити відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дію обмежень, передбачених ч. 1 ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», встановлених постановою Ананьївського районного суду Одеської області від 09 травня 2024 року, а саме:

1. Заборонити вихід з будинку, в якому він проживає, з 21 години 00 хвилин до 05 години 00 хвилин ранку наступного дня;

2. Заборонити перебування у кафе, барах, ресторанах та інших питних закладах, де спиртні напої продаються на розлив;

3. Заборонити виїзд за межі Ананьївської міської територіальної громади без дозволу органу Національної поліції, який здійснює адміністративний нагляд;

4. Зобов'язати з'являтися на реєстрацію до Сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області кожної п'ятниці місяця.

Строк адміністративного нагляду враховувати з дня оголошення постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку її апеляційного оскарження.

У відповідності до частини сьомої статті 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», пункту 2 частини другої статті 395 КПК України на постанову може бути подано апеляційну скаргу до Одеського апеляційного суду через Ананьївський районний суд Одеської області протягом семи днів з дня її оголошення.

Копію цієї постанови надіслати начальнику Сектору поліцейської діяльності № 1 відділу поліції № 1 Подільського РУП ГУНП в Одеській області для виконання.

Суддя ОСОБА_1

Постанова суду набрала законної сили "____"______________20___року.

Оригінал постанови суди знаходиться в матеріалах справи № 491/360/25 Ананьївського районного суду Одеської області.