Постанова від 30.04.2025 по справі 725/3199/25

Єдиний унікальний номер 725/3199/25

Номер провадження 3/725/982/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.04.2025 Суддя Першотравневого районного суду м.Чернівці Стоцька Л. А., розглянувши адміністративну справу, яка надiйшла вiд Чернівецької митницi Державної митної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 471 Митного Кодексу України громадянина Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає: АДРЕСА_1 ,-

ВСТАНОВИВ:

21.02.2025 року об 11 годині 35 хвилин на територію міжнародного авто мобільного пункту пропуску «Красноїльськ-Вікову де Сус» митного поста «Красноїльськ Чернівецької митниці в напрямку «в'їзд в Україну» заїхав легковий автомобіль марки «TOYOTA», реєстраційний номер НОМЕР_1 , який слідував з Румунії в Україну, під керуванням громадянина Румунії ОСОБА_1 .

Під час здійснення спільно з працівниками ДПСУ поглибленого огляду вищевказаного

автомобіля було виявлено не задекларований, не пред'явлений до митного оформлення, обмежений до переміщення через митний кордон України (п.2.1-2.3 Наказу МВС України від 21.08.1998 №622), один нарізний патрон калібру 7,62 мм з маркуванням «GЕСО 30-06», який знаходився в ніші водійської двері транспортного засобу, без ознак приховування.

Громадянин Румунії ОСОБА_3 митний контроль пройшов та виявлений товар визнав своєю власністю. Дозвільні документи на право переміщення через митний кордон України вказаного патрона відсутні.

21.02.2025 Чернівецькою митницею направлено Повідомлення №039/П/UА408000/2025 про протиправне діяння, що містить ознаки злочину, передбаченого ст. 263 КК України.

28.02.2025 із відділення поліції №1 (м. Сторожинець) Чернівецького РУП ГУНП в Чернівецькій області листом від 27.02.2025 №29521-2025 (вх. №2047/8.5 від 28.02.2025) на адресу Чернівецької митниці надійшли матеріали, зареєстровані в ІТС ІПНП за №8060 від 21.02.2025р., відповідно до яких по даному факту встановлено відсутність ознак кримінального правопорушення, а матеріали щодо гр. Румунії ОСОБА_3 направлено до Чернівецької митниці для прийняття рішення в адміністративному порядку згідно з чинним законодавством України.

Таким чином гр. Румунії ОСОБА_3 вчинив недекларування товарів, що підпадають під встановленні законодавством обмеження щодо ввезення на митну територію України.

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченою ч. З ст. 471 Митного кодексу України.

Сторони, в судове засідання не з'явились.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов наступного.

Судом установлено, що 21.02.2025 року об 11 годині 35 хвилин на територію міжнародного авто мобільного пункту пропуску «Красноїльськ-Вікову де Сус» митного поста «Красноїльськ Чернівецької митниці в напрямку «в'їзд в Україну» заїхав легковий автомобіль марки «TOYOTA», реєстраційний номер НОМЕР_1 , який слідував з Румунії в Україну, під керуванням громадянина Румунії ОСОБА_1 .

Під час здійснення спільно з працівниками ДПСУ поглибленого огляду вищевказаного

автомобіля було виявлено не задекларований, не пред'явлений до митного оформлення, обмежений до переміщення через митний кордон України (п.2.1-2.3 Наказу МВС України від 21.08.1998 №622), один нарізний патрон калібру 7,62 мм з маркуванням «GЕСО 30-06», який знаходився в ніші водійської двері транспортного засобу, без ознак приховування.

Громадянин Румунії ОСОБА_3 митний контроль пройшов та виявлений товар визнав своєю власністю. Дозвільні документи на право переміщення через митний кордон України вказаного патрона відсутні.

Частиною 3 статті 471МК України передбачена відповідальність за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.

Статтею 365 МК України передбачено, що громадяни за умови дотримання вимог МК України та інших актів законодавства України можуть перемішувати через митний кордон України будь-які товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну (у тому числі з метою транзиту) та вивезення з України.

Відповідно до п. 57 ст. 4 МК України товари - це будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 196 МК України, не можуть бути пропущені через митний кордон України товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених ст. 376 і 378 МК України), на пропуск яких відповідно до закону потрібні документи державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів.

Відповідно до ч.1 ст. 275 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Згідно з ст. 366 МК України, передбачено двоканальну систему митного контролю товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами.

Двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.

Канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

Канал, позначений символами червоного кольору («червоний коридор»), призначений для всіх інших громадян.

Громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою.

Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.

Нормами п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 року №576 «Про затвердження положення про дозвільну систему» передбачено, що до предметів, матеріалів і речовин, підприємств, майстерень і лабораторій, на які поширюється дозвільна система, належать: вогнепальна зброя (нарізна воєнних зразків, несучасна стрілецька, спортивна, навчальна, охолощена, мисливська нарізна і гладкоствольна), бойові припаси до неї, холодна зброя (арбалети, мисливські ножі тощо), пневматична зброя калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду, пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, тощо.

Відповідно до п. п. 1. 1. розд. 1 Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів (далі Інструкція), затвердженоїнаказом МВСУкраїни від 21 серпня 1998 року № 622, ця інструкція визначає умови та порядок видачі, продовження строку дії, анулювання дозволів на відкриття (функціонування) об'єктів дозвільної системи, придбання, перевезення, зберігання, носіння зброї, боєприпасів до неї, основних частин зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, інших предметів, матеріалів та речовин, на які поширюється дія дозвільної системи (далі - предмети і матеріали), їх облік та використання.

Відповідно до п. п. 8.1. Інструкції, дозвільна система, що здійснюється органами (підрозділами) поліції, поширюється на бойову нарізну військових зразків зброю або виготовлену за спеціальним замовленням, охолощену, нейтралізовану, несучасну, спортивну, мисливську вогнепальну зброю, бойові припаси до зброї, основні частини зброї, пневматичну, холодну зброю, пристрої та патрони до них, що належать підприємствам, установам, організаціям, суб'єктам господарювання та громадянам.

Відповідно до п. 8.12. Інструкції, пристрої -пістолети і револьвери вітчизняного виробництва, що відповідають вимогам, установленим до них технічним регламентом, а за його відсутності-національним (галузевим) стандартом, які конструктивно призначені тільки для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії і технічно непридатні для стрільби патронами промислового виробництва, спорядженими снарядами летальної дії (кулями, шротом або картеччю). Пристрої є спеціальними засобами активної оборони.

Відповідно до п.п.12.14.п.12 Інструкції, вогнепальна мисливська зброя, боєприпаси до неї, основні частини зброї, пневматична, холодна, охолощена зброя, пристрої та патрони до них перевозяться її власниками через митний кордон України на підставі дозволу, який надається УП ГУНП,УП ЦОУП. Для прийняття Рішення про надання дозволу на перевезення вогнепальної мисливської зброї, боєприпасів до неї, основних частин зброї, пневматичної, холодної, охолощеної зброї, пристроїв та патронів до них через митний кордон України в порядку, визначеному п. 1.5 глави 1 розділу І цієї Інструкції, подаються такі документи: заява, у якій зазначаються відомості про зброю, боєприпаси до неї, основні частини зброї, пристрої та патронів до них, запланованих до перевезення через митний кордон, строк та мета вивезення зброї; копія запрошення, виданого власнику відповідним суб'єктом іноземної держави, та його переклад, засвідчений у встановленому порядку; копія документа (платіжна інструкція, квитанція, фіскальний касовий чек)з відміткою банку, відділення поштового зв'язку або коду проведеної операції про внесення коштів за надання заявнику відповідної платної послуги. За результатами розгляду документів орган (підрозділ) поліції приймає Рішення про надання (відмову в наданні) дозволу на перевезення відповідної зброї, боєприпасів до неї, основних частин зброї, пристроїв та патронів до них через митний кордон України. Наявність дозволу на перевезення такої зброї, боєприпасів до неї, основних частин зброї, пристроїв та патронів до них через митний кордон України підтверджується Витягом з ЄРЗ про наявність дозволу на перевезення через митний кордон України, у якому зазначаються відомості про зброю, боєприпаси до неї, основні частини зброї, пристрої та патрони до них, дозволених для перевезення через митний кордон України.

Таким чином, з аналізу норм чинного митного законодавства вбачається, що переміщення через митний кордон України зброї та боєприпасів до неї здійснюється на підставі дозволів на право перевезення зброї, які видаються УП ГУНП, УП ЦОУП, відтак такий товар підлягає декларуванню у порядку визначеному для каналу, позначеному символами червоного кольору («червоний коридор»).

Отже громадянин Румунії ОСОБА_4 порушив порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, намагаючись перемістити через митний кордон України один нарізний патрон калібру 7,62 мм з маркуванням «GЕСО 30-06»

Його дії за даним фактом охоплюються складом правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України.

Вина громадянина Румунії ОСОБА_4 підтверджується зібраними доказами.

Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, приймаю до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

З урахуванням характеру вчиненого порушення, особи порушника, ступеня його вини, приходжу до висновку, що ОСОБА_4 слід визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу з конфіскацією вилучених товарів.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з гр. ОСОБА_4 на користь держави Україна підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.

На підставі викладеного, керуючись ч.3 ст.471, 527, Митного Кодексу України, ст. 40-1, 283, 284 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі 300 (трьохсот) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 5 100 (п'ять тисяч сто) гривень з конфіскацією вилучених товарів відповідно до протоколу № 0164/UA40800/2025 від 21.03.2025 року.

Стягнути з Румунії ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Першотравневого

районного суду м.Чернівці Л. А. Стоцька