30 квітня 2025 року
м. Київ
справа №240/5550/24
адміністративне провадження № К/990/18052/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Ханової Р. Ф.,
суддів -Гончарової І. А., Олендера І. Я.,
перевіривши касаційну скаргу Волинської митниці
на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2024 року,
на додаткове рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2024 року
та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03 квітня 2025 року
у справі №240/5550/24
за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до Волинської митниці
про визнання протиправними та скасування рішення і картки відмови, -
До Верховного Суду надійшла касаційна скарга Волинської митниці на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2024 року, на додаткове рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2024 року та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03 квітня 2025 року у справі №240/5550/24, предметом спору у якій є визнання протиправним та скасування рішення Волинської митниці про коригування митної вартості товарів №UA205140/2023/000630/2 від 12 жовтня 2023 року та картки відмови в прийняті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA205140/2023/006894 від 12 жовтня 2023 року.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2024 року, ухваленим за наслідками розгляду справи в порядку загального провадження, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03 квітня 2025 року, позов задоволено.
Додатковим рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2024 року, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03 квітня 2025 року, заяву представника позивача про ухвалення додаткового рішення задоволено частково. Стягнуто на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 понесені витрати у розмірі 3 500 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Волинської митниці Державної митної служби України.
У касаційній скарзі скаржник, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2024 року, додаткове рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2024 року та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03 квітня 2025 року у справі №240/5550/24, та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Додаткове рішення є невід'ємною частиною рішення, яким розглянуто справу по суті.
Тому при оцінці касаційної скарги на предмет допустимості касаційного оскарження додаткового рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2024 року та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03 квітня 2025 року у справі №240/5550/24, слід застосовувати такий же критерій.
При вирішенні питання щодо можливості відкриття касаційного провадження за зазначеною касаційною скаргою суд виходить з такого.
Однією з основних засад (принципів) адміністративного судочинства є забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом (частина третя статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з частиною першою статті 13 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.
Згідно з пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Частиною шостою статті 12 КАС України передбачено перелік категорій справ, які відносяться до справ незначної складності. Такий перелік не є вичерпним.
Зі змісту пункту 10 частини шостої статті 12 КАС України можна зробити висновок про те, що суд має право віднести до категорії справ незначної складності справу, яка не передбачена у вищезазначеному переліку, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
За правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи, які підлягають розгляду за правилами загального позовного провадження у виключному порядку (частина четверта статті 12 КАС України), а також через складність та інші обставини.
Оцінивши характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників, встановивши, що предмет спору не віднесений до переліку справ, які підлягають розгляду виключно за правилами загального позовного провадження, колегія суддів вважає, що ця справа є справою незначної складності.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що вищезгадану касаційну скаргу подано на судові рішення, які не підлягають касаційному оскарженню, крім випадків, визначених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.
Проте обґрунтовані посилання на існування обставин передбачених підпунктами "а"-"г" пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України у касаційній скарзі відсутні та такі обставини не вбачаються з поданих матеріалів касаційної скарги. Доводи касаційної скарги фактично, зводяться до переоцінки встановлених судами обставин та досліджених ними доказів, що виходить за межі касаційного перегляду, які визначені статтею 341 КАС України.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що у відкритті касаційного провадження за поданою касаційною скаргою слід відмовити.
На підставі вищенаведеного та керуючись статтями 12, 243, 257, 328, 333, 359 КАС України, суд, -
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Волинської митниці на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2024 року, на додаткове рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2024 року та постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03 квітня 2025 року у справі №240/5550/24 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Волинської митниці про визнання протиправними та скасування рішення і картки відмови.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
СуддіР.Ф. Ханова І.А. Гончарова І.Я.Олендер