359/2262/25
1-кп/359/420/2025
31 березня 2025 року м. Бориспіль
Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі головуючого судді ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , його захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харків, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , у кримінальному провадженні за № 72025111500000015 від 21 лютого 2025 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, -
ОСОБА_4 підозрюється у тому, що він як фізична особа, яка отримує доходи, зареєстрований у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків за реєстраційним номером облікової картки платника податків НОМЕР_1 , є платником податку на доходи фізичних осіб та військового збору та відповідно до ст. 67 Конституції України, п. 15.1 ст. 15, ст. 16, п. 167.1 ст.167, п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168, п. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 Податкового кодексу України зобов'язаний включати суму отриманих ним доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подавати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податки і збори з отриманих доходів.
Станом на 13.09.2022 рік ОСОБА_4 не реєструвався фізичною особою-підприємцем та не подавав до контролюючих органів жодної податкової звітності.
З метою зайняття підприємницькою діяльністю у сфері інформаційних технологій і комп'ютерних систем для отримання прибутку ОСОБА_4 зареєстрований у якості фізичної особи-підприємця та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Харківській області Індустріальна ДПІ (Основ'янський район м. Харкова), з 13.09.2022 є платником єдиного податку 3 групи, та зобов'язаний як фізична особа-підприємець вести в установленому ПКУ порядку облік доходів і витрат, складати та подавати до контролюючих органів податкові декларації, а також сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених ПКУ (Глава 1 Розділу ХІV ПКУ (статті 291 - 300 Податкового кодексу України).
Таким чином, ОСОБА_4 , отримуючи доходи, повинен керуватися положеннями наступних нормативно-правових актів, а саме:
- ст. 67 Конституції України, згідно з якою: кожен громадянин зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом;
- пп. 9.1.2 п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу України, відповідно до якого податок на доходи фізичних осіб належить до загальнодержавних податків;
- пп. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України, відповідно до якого податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб-підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
- ст. 57 Податкового кодексу України, згідно з якою платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом;
- п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України, де визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів;
- п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 Податкового кодексу України, з якої слідує, що декларації про свій майновий стан та доходи подають платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів;
- п. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 Податкового кодексу України, де зазначено, що у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною п. 167.1 статті 167 цього Кодексу;
- п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України, відповідно до якого платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом;
- ст. 16 Податкового Кодексу України, відповідно до якої платник податків, зокрема зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
- п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, згідно з яким податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску;
- п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України, за змістом якого для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством;
- ст. 47 Податкового кодексу України, де закріплено, що відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах, несуть: юридичні особи, резиденти або нерезидент України, які відповідно до цього Кодексу визначені платниками податків, а також їх посадові особи. Відповідальність за порушення податкового законодавства відокремленим підрозділом юридичної особи несе юридична особа, до складу якої він входить; фізичні особи - платники податків та їх законні чи уповноважені представники у випадках, передбачених законом; податкові агенти;
- п. 162.1 ст. 162 Податкового кодексу України, де визначено, що платниками податку є, зокрема, фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;
- п. 163.1.1 ст. 163 Податкового кодексу України, відповідно до якого об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб для резидентів є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України;
- п. 164.1 ст. 164 Податкового кодексу України, де закріплено, що базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду;
- п. 167.1 ст.167 Податкового кодексу України, де визначено, що ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у п. 167.2-167.5 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами;
- п. 1.1-1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу України, відповідно до якого тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір;
- п. 162.1 ст. 162 розд. ІV Податкового кодексу України, згідно з яким платниками військового збору, зокрема є фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні та ставка збору складає 1,5%;
- загальні правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначено Главою 1 Розділу ХІV ПКУ. Так, відповідно до п. 292.9 ст. 292 Податкового кодексу України доходи фізичної особи-платника єдиного податку, отримані в результаті провадження господарської діяльності та оподатковані згідно з цією главою, не включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу фізичної особи, визначеного відповідно до розділу ІV цього Кодексу.
Пунктом 296.1 ст. 296 Податкового кодексу України встановлено, що фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.
Платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які є платниками податку на додану вартість, ведуть облік доходів і витрат за типовою формою та в порядку, що встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Облік доходів та витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.
Ставки єдиного податку для платників першої групи, згідно п. 293.1 ст. 293 Податкового кодексу України встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Так, відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи, згідно п. 293.3 ст. 293 ПКУ, встановлюється у розмірі:
1) 3 відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з цим Кодексом;
2) 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
Окрім того, п. 293.4 ст. 293 Податкового кодексу України передбачено ряд випадків в яких для платників єдиного податку першої - третьої групи (фізичні особи - підприємці) застосовується ставка єдиного податку у розмірі 15 відсотків, у т.ч.:
- до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у підпунктах 1, 2 і 3 п. 291.4 ст. 291 цього Кодексу;
- до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до першої або другої групи;
- до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.
Підпунктом 9.4 п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України встановлено, що тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, відсоткова ставка єдиного податку для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, встановлюється у розмірі 2 відсотки доходу, визначеного відповідно до статті 292 цього Кодексу.
Таким чином, відповідно до вищенаведених норм чинного законодавства України, фізичні особи-підприємці - платники єдиного податку, зобов'язані вести в установленому ПКУ порядку облік доходів і витрат, складати та подавати до контролюючих органів податкові декларації, а також сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених ПКУ.
- п. 2, 13, 51 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 06.12.2019 № 361-ІX зі змінами та доповненнями (далі - Закон України № 361-ІX), якими визначено наступні поняття: «активи» - кошти, у тому числі електронні гроші, інше майно, майнові та немайнові права; «віртуальний актив» - цифрове вираження вартості, яким можна торгувати у цифровому форматі або переказувати і яке може використовуватися для платіжних або інвестиційних цілей; «постачальник послуг, пов'язаних з обігом віртуальних активів» - будь-яка фізична чи юридична особа, яка провадить один або декілька таких видів діяльності та/або операцій для іншої фізичної та/або юридичної особи або від імені: обмін віртуальних активів; переказ віртуальних активів; зберігання та/або адміністрування віртуальних активів або інструментів, що дають змогу контролювати віртуальні активи; участь і надання фінансових послуг, пов'язаних із пропозицією емітента та/або продажем віртуальних активів;
- ч. 1 ст. 4 Закону України № 361-ІX, відповідно до якої відносини, що виникають у сфері запобігання та протидії, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, цим та іншими законами, а також прийнятими на їх виконання нормативно-правовими актами;
- ч. 1 ст. 2 Закону України № 361-ІX, згідно якої дія цього Закону поширюється на громадян України, іноземців та осіб без громадянства, фізичних осіб - підприємців, юридичних осіб, їх філії, представництва та інші відокремлені підрозділи, що забезпечують проведення фінансових операцій на території України та за її межами відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, органи місцевого самоврядування, правоохоронні та розвідувальні органи, інші державні органи України;
- ст. 5 Закону України № 361-ІX, відповідно до якої до легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, належать будь-які дії, пов'язані із вчиненням фінансової операції чи правочину з доходами, одержаними злочинним шляхом, а також вчиненням дій, спрямованих на приховання чи маскування незаконного походження таких доходів, чи володіння ними, прав на такі доходи, джерел їх походження, місцезнаходження, переміщення, зміну їх форми (перетворення), а так само набуттям, володінням або використанням доходів, одержаних злочинним шляхом;
- п. 63 ч.1 ст. 1 Закону України № 361-ІX, яким визначено, що учасники фінансової операції - клієнт, контрагент, а також особи, які діють від їх імені або в їхніх інтересах, або особи, від імені або в інтересах яких діють клієнт, контрагент;
- п. 65 ч.1 ст. 1 Закону України № 361-ІX, відповідно до якого фінансова операція - будь-які дії щодо активів клієнта, вчинені за допомогою суб'єкта первинного фінансового моніторингу або про які стало відомо суб'єктам первинного фінансового моніторингу, зазначеним у п. «а»-«д» п. 7 ч. 2 ст. 6 цього Закону, у рамках ділових відносин з клієнтом, суб'єктам державного фінансового моніторингу, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, державним органам, що провадять діяльність у сфері запобігання та протидії, правоохоронним та розвідувальним органам України в рамках виконання цього Закону;
- п. 2, 13 ч. 1 ст. 1 Закону України № 361-ІX, згідно з яким активи - кошти, у тому числі електронні гроші, інше майно, майнові та немайнові права. Віртуальний актив - цифрове вираження вартості, яким можна торгувати у цифровому форматі або переказувати і яке може використовуватися для платіжних або інвестиційних цілей;
- п. 67 ч. 1 ст. 1 Закону України № 361-ІX, відповідно до якого фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу, - порогові фінансові операції, підозрілі фінансові операції (діяльність);
- ч. 1 ст. 20 Закону України № 361-ІX, згідно з якою фінансові операції є пороговими, якщо сума, на яку здійснюється кожна із них, дорівнює чи перевищує 400 тисяч гривень (для суб'єктів господарювання, які проводять лотереї та/або азартні ігри, - 55 тисяч гривень) або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, еквівалентну за офіційним курсом гривні до іноземних валют і банківських металів 400 тисяч гривень на момент проведення фінансової операції (для суб'єктів господарювання, які проводять лотереї та/або азартні ігри, - 55 тисяч гривень), за наявності однієї або більше таких ознак: зарахування або переказ коштів, надання або отримання кредиту (позики), здійснення інших фінансових операцій у разі, якщо хоча б одна із сторін - учасників фінансової операції має відповідну реєстрацію, місце проживання чи місцезнаходження в державі (юрисдикції), що не виконує чи неналежним чином виконує рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму чи фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення (в тому числі дипломатичне представництво, посольство, консульство такої іноземної держави), або однією із сторін - учасників фінансової операції є особа, яка має рахунок у банку, зареєстрованому в зазначеній державі (юрисдикції); фінансові операції політично значущих осіб, членів їх сім'ї та/або осіб, пов'язаних з політично значущими особами; фінансові операції із переказу коштів за кордон (в тому числі до держав, віднесених Кабінетом Міністрів України до офшорних зон); фінансові операції з готівкою (внесення, переказ, отримання коштів);
- ч. 4 ст. 11 Закону України № 361-ІX, відповідно до якої належна перевірка здійснюється в разі: проведення фінансової операції з віртуальними активами на суму, що дорівнює чи перевищує 30 тисяч гривень;
- ст. 21 Закону України № 361-ІX, згідно з якою фінансові операції або спроба їх проведення незалежно від суми, на яку вони проводяться, вважаються підозрілими, якщо суб'єкт первинного фінансового моніторингу має підозру або має достатні підстави для підозри, що вони є результатом злочинної діяльності або пов'язані чи стосуються фінансування тероризму або фінансування розповсюдження зброї масового знищення;
- п. 46 ч. 1 ст. 1 Закону України № 361-ІX, яким визначено, що підозра - припущення, що ґрунтується на результатах аналізу наявної інформації та може свідчити про те, що фінансова операція або її учасники, їх діяльність чи походження активів пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму та/або фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, або із вчиненням іншого кримінального правопорушення або діяння, за яке передбачені міжнародні санкції.
Таким чином, відповідно до вищенаведених норм діючого законодавства України, кожна фізична особа, яка одержує об'єкти оподаткування (доходи) або проводить діяльність (здійснює фінансово-господарські операції), що є об'єктом оподаткування згідно з ПКУ, зобов'язана вести в установленому ПКУ порядку облік доходів і витрат, складати та щорічно подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим законодавством податкові декларації, а також сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених ПКУ, а саме податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 % та військовий збір за ставкою 1,5 %; фізичні особи-підприємці - платники єдиного податку, зобов'язані вести в установленому ПКУ порядку облік доходів і витрат, складати та подавати до контролюючих органів податкові декларації, а також сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених ПКУ.
Отже, враховуючи вимоги вказаних нормативно-правових актів, ОСОБА_4 , будучи громадянином України, зобов'язаний правильно та вчасно визначати суми податків і зборів, відображаючи їх у податковій звітності фізичної особи - платника податків, а також у повному обсязі у встановлений законом термін сплачувати їх до бюджету держави.
У той же час, ОСОБА_4 , являючись платником податків і зборів, достовірно знаючи про законодавчо визначені обов'язки щодо їх достовірного, своєчасного визначення та сплати у повному обсязі до бюджету держави, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, діючи всупереч вищевказаним нормам податкового законодавства України, розробив злочинний умисел, спрямований на систематичне ухилення від сплати податків і зборів та отримання за рахунок цього незаконних прибутків.
З метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на ухилення від сплати податків і зборів, ОСОБА_4 , перебуваючи на території Київської області, Бориспільського району, с. Вишеньки, вул. Центральна, 132, маючи спеціальні знання в галузі інформаційних технологій, для отримання незаконних прибутків від здійснення діяльності через криптовалютні біржі, - рекламування в Інтернеті, соціальних мережах товарів, не пізніше грудня 2019 року, більш точний час не встановлено, здійснив реєстрацію власного облікового запису на криптовалютній біржі Binance, де зареєстрував на себе криптовалютні гаманці, зокрема:
-TQgJWfuHxGsK3MZkHwSRJkj7eXaJtgAHuc;
-TLqz1pv44Pq8QNvpyN5VExkx7WgyDgxVQx;
-0xac0a2c07ef50c1b44c70195af0630334e247e388;
-0x014a8e74bf22c04f3dc74062211993af33542a5c317c9875117c09300ae82abb;
-1HTAddyGTeAMwwZsC4S6EmCbcnRi46aSj5;
-0x6148ea59a9ccb5d40008233f54eb281845d5df84;
-rEb8TK3gBgk5auZkwc6sHnwrGVJH8DuaLh .
Так, ОСОБА_4 гаманець TQgJWfuHxGsK3MZkHwSRJkj7eXaJtgAHuc, створив приблизно на початку 2021 року і використовував до липня 2023 року. За цей період часу на гаманець надійшло близько 2.33 млн. USDT (в гривнях еквівалентно близько 64 075 000 грн.). Частину коштів з вказаного гаманця конвертовано у біткоїн - BTC протягом 2021 - 2022 років (на гаманець 1HTAddyGTeAMwwZsC4S6EmCbcnRi46aSj5) у кількості 12 штук, однак після невдалих спроб - кошти втрачено. Торгівлю ОСОБА_4 здійснював за допомогою криптовалютної біржі з використанням методу «Фьючерс» з великим плечем - намагався вгадати курс біткоїна у майбутньому на збільшення чи зниження, аналізуючи ринок.
Крім того, ОСОБА_4 , вказаний криптовалютний гаманець використовував для реалізації послуг з надання реклами третім особам. Зокрема, для реалізації свого злочинного умислу ОСОБА_4 отримував замовлення на рекламу товарів чи послуг в мережі Інтернет, в подальшому створював рекламні кампанії, креативи та поширював їх серед невизначеної кількості користувачів мережі Інтернет. За результатом кожної рекламної кампанії, отримував грошову винагороду від замовника, яка надходила на криптовалютні гаманці. Водночас, частиною коштів, які надходили ОСОБА_4 у USDT від замовника, останній розраховувався з рекламними платформами - Google, Facebook, Instagram та інших, адже вказані платформи працюють за принципом - попереднього надання грошових коштів у борг на запуск рекламних компаній, який в подальшому необхідно погасити та оплатити. Так, витрати на погашення боргових зобов'язань перед рекламними платформами з вказаного гаманця склали близько 1.4 млн USDT (в гривнях еквівалентно близько 38 355 925 грн.) за 2021 рік та близько 339 тис USDT (в гривнях еквівалентно близько 12 402 371 грн.) за 2022 рік відповідно.
Щодо криптовалютного гаманця НОМЕР_2 , ОСОБА_4 використовував як транзитний гаманець між замовником рекламних послуг та контрагентами, які надавали підрядні послуги з організації реклами - зокрема за придбання рекламних аккаунтів, роботу веб-дизайнерів та смм-майстрів, так ОСОБА_4 отримано та в подальшому переведено грошові кошти на суму 34 833 USDT (в гривнях еквівалентно близько 957 907,5 грн.).
Щодо криптовалютного гаманця 0x014a8e74bf22c04f3dc74062211993af33542a5c317c9875117c09300ae82abb, то він використовувався як транзитний, як і попередній та за допомогою нього оплачено послуги на суму 11 348 USDT (в гривнях еквівалентно близько 312 070 грн.).
Щодо криптовалютного гаманця 0xac0a2c07ef50c1b44c70195af0630334e247e388 то він також використовувався як транзитний, як і попередній та за допомогою нього оплачено ОСОБА_4 послуги на суму 13 532,74 USDT (в гривнях еквівалентно близько 372 150,35 грн.).
Щодо криптовалютного гаманця НОМЕР_3 , то він ОСОБА_4 використовувався як транзитний гаманець протягом 2023 -2024 років як і попередні та за допомогою нього оплачено послуги ОСОБА_4 на суму 90 497,00 USDT (в гривнях еквівалентно близько 3 438 886 грн.).
Крім того, в ході досудового розслідування встановлено, що протягом 2019-2024 років ОСОБА_4 отримав прибуток від надання рекламних послуг третім особам у розмірі 26 000 000 грн.
Так, для унеможливлення нарахування податків і зборів, які підлягають сплаті до бюджету, приховання сум фактично отриманих доходів ОСОБА_4 , усвідомлюючи, що національне законодавство України неоднозначно регулює питання обігу віртуальних активів, у тому числі криптовалюти, у період з 01.01.2019 по 06.12.2024 року, відповідно до заздалегідь розробленого ним злочинного умислу, розуміючи, що він фактично здійснює фінансово-господарську діяльність в незаконний спосіб без фактичного обліку такої діяльності і, відповідно, без сплати передбачених діючим законодавством України доходів і зборів, тобто з метою приховування реальної господарської діяльності та об'єкту оподаткування, запровадив механізм отримання власних доходів, шляхом переведення грошових коштів у віртуальні активи (криптовалюту) з використанням платіжних систем та електронних гаманців, зареєстрованих на нього та інших осіб, які не підконтрольні податковій звітності, з подальшим обміном отриманих віртуальних активів в готівкові кошти.
З урахуванням викладеного, у період з 01.01.2019 по 06.12.2024 року ОСОБА_4 , діючи умисно, у порушення вимог ст. 67 Конституції України, п. 16.1.4 ст. 16, пп. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49, ст. 57, п. 163.1.1 ст. 163, п. 164.1 ст. 164, п. 167.1 статті 167, п.п. 1.1-1.2, п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу України шляхом приховування об'єкта оподаткування ухилився від сплати податку з доходів фізичних осіб та військового збору на загальну суму 5 070 000,10 гривень (4 680 000,09 гривень - податок з доходів фізичних осіб та 390 000,00 гривень - військовий збір), умисно ухилився від сплати податків, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету грошових коштів на суму, яка в три тисячі і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян, що у відповідності до примітки ст. 212 КК України є значним розміром.
Дії ОСОБА_4 кваліфіковано за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України, тобто умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненому особою, яка зобов'язана їх сплачувати, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних розмірах.
Підозрюваним ОСОБА_4 подано письмову згоду на звільнення його від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212 КК України.
Прокурор у судовому засіданні підтримав подане до суду клопотання про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України та просив суд його задовольнити.
Підозрюваний ОСОБА_4 та його захисник ОСОБА_5 в підготовчому судовому засіданні просили задовольнити клопотання прокурора та звільнити підозрюваного від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, в зв'язку з повною сплатою податків та відшкодуванням шкоди, завданої державі їх несвоєчасною сплатою.
Розглянувши клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності, суд дійшов такого висновку.
У відповідності до ч. 4 ст. 212 КК України, особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою цієї статті, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки, збори (обов'язкові платежі), а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).
Разом з тим, частиною 2 ст. 284 КПК України передбачено, що кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності. Згідно з ч. 1 ст. 285 КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Як вбачається з долучених до матеріалів справи квитанцій до платіжної інструкції на переказ готівки № 43 та № 44 від 18 лютого 2025 року ОСОБА_4 повністю сплатив податки та відшкодував шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою.
Судом встановлено, що 21.02.2025 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру в умисному ухиленні від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненому особою, яка зобов'язана їх сплачувати, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних розмірах, тобто у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України.
За таких обставин, ОСОБА_4 до повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення добровільно сплатив податки та відшкодував шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою, надав згоду на закриття кримінального провадження з нереабілітуючих підстав, а тому підлягає звільненню від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 212 КК України на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, а кримінальне провадження № № 72025111500000015 від 21 лютого 2025 року відносно нього підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.
Документи, надані учасниками судового провадження на підставі ст. 100 КПК України слід залишити в матеріалах кримінального провадження.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 284, 285, 371 КПК України, ч. 4 ст. 212 КК України, суд, -
Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 КК України на підставі ч. 4 ст. 212 КК України.
Кримінальне провадження №72025111500000015 закрити на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Ухвала суду може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом 7 днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1