29 квітня 2025 року
м. Київ
справа №620/2206/20
адміністративне провадження №К/990/17145/23
Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Стрелець Т.Г., у порядку підготовки до касаційного розгляду справи за касаційною скаргою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2023 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 27 квітня 2023 року в справі № 620/2206/20 за адміністративним позовом Акціонерного товариства «Чернігівобленерго» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови, -
Ухвалою Верховного Суду від 24 травня 2023 року відкрито касаційне провадження за вказаною скаргою.
Як вбачається з матеріалів справи, скаржником заявлено клопотання про зупинення виконання судових рішень.
Клопотання обгрунтоване тим, що у разі незупинення дії оскаржуваних рішень, нівелює можливість НКРЕКП виконати свої повноваження.
Від позивача до Верховного Суду надійшли заперечення щодо задоволення клопотання про зупинення виконання вказаних рішень.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 340 Кодексу адміністративного судочинства України суддя-доповідач у порядку підготовки справи до касаційного розгляду вирішує питання про зупинення виконання судових рішень, які оскаржуються.
За приписами частини першої статті 375 цього ж Кодексу суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Виходячи зі змісту наведеної норми, зупинення виконання оскаржуваних судових рішень є правом, а не обов'язком суду касаційної інстанції та стосується рішень, що не передбачають примусового виконання, однак, зумовлюють настання юридично значимих наслідків для учасників справи, здійснюють реальний вплив на права та обов'язки останніх.
При цьому, зважаючи на положення статті 129-1 Конституції України, якою визначено що судове рішення є обов'язковим до виконання, яке забезпечується державою, зупинення дії оскаржуваних у касаційному порядку судових рішень на підставі статті 375 КАС України може застосовуватись судом у виняткових випадках за наявності на те вагомих і переконливих доводів, підтверджених доказами, або існування об'єктивних для цього обставин й здійснюватися таким чином, щоб не допустити порушення прав інших учасників справи.
З аналізу клопотання переконливих доводів та підстав для зупинення виконання оскаржуваних судових рішень не вбачається.
Відповідно до статті 340 КАС України проведено необхідні дії з підготовки справи до касаційного розгляду.
З огляду на закінчення підготовки справи та враховуючи вимоги статті 343 КАС України, вона підлягає призначенню до розгляду у попередньому судовому засіданні.
Керуючись статтями 248, 340, 343 КАС України, суд, -
1. Відмовити у задоволенні клопотання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про зупинення виконання судових рішень в адміністративній справі № 620/2206/20.
2. Закінчити підготовку справи № 620/2206/20 до касаційного розгляду.
3.Справу призначити до попереднього розгляду у суді касаційної інстанції за наявними у справі матеріалами на 29 квітня 2025 року в приміщенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду за адресою: м. Київ, вул. Князів Острозьких, 8, корп.5.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.Г. Стрелець