Справа № 320/2054/24
29 квітня 2025 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Безименної Н.В.
суддів Аліменка В.О. та Кучми А.Ю.
за участю секретаря судового засідання Левкович А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2024 року у справі за адміністративним позовом громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державної міграційної служби України, в якому просив, з урахуванням змін:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 12 грудня 2023 року №223-23, прийняте щодо громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 про відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;
- зобов'язати відповідача прийняти рішення про визнання громадянина Республіки Білорусь ОСОБА_1 біженцем, або особою, яка потребує додаткового захисту.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2024 року у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Не погодившись із вказаним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та винести нове, яким позовні вимоги задовольнити.
Під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції судом заслухано пояснення позивача, який повідомив обставини перетину ним державного кордону України зі сторони Республіки Білорусь.
З поданих позивачем пояснень встановлено, що перетин державного кордону України ним було здійснено 20.08.2021 поза межами пунктів пропуску. З метою незаконного перетину державного кордону з Україною позивач скористався послугами невстановлених осіб, які запропонували такі послуги за допомогою месенджера «Телеграм». Відповідні послуги щодо незаконного перетину кордону поза межами пункту пропуску були реалізовані шляхом перевезення позивача автомобільним транспортом від м.Мінськ Республіки Білорусь до кордону з Україною, який позивач пересік пішки та на території України його чекав інший автомобіль, який здійснив перевезення позивача до м.Києва. При цьому, позивач вказав, що на території України його зустрічали люди у військовій формі, які і доставили його до м.Києва
Вказане свідчить про наявність певної групи осіб, які організували схему незаконного перетину державного кордону України поза межами пунктів пропуску, що несе загрозу недоторканності державного кордону.
Відповідно до ч.1 ст.249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Частиною 4 наведеної статті в окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.
Колегія суддів зазначає, що саме на Державну прикордонну службу України покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні (ч.1 ст.1 Закону України «Про Державну прикордонну службу України»).
В силу ч.1 ст.2 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» основними функціями Державної прикордонної служби України є, зокрема:
- охорона державного кордону України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах з метою недопущення незаконної зміни проходження його лінії, забезпечення дотримання режиму державного кордону та прикордонного режиму;
- здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України та до тимчасово окупованої території і з неї осіб, транспортних засобів, вантажів, а також виявлення і припинення випадків незаконного їх переміщення;
- ведення розвідувальної, інформаційно-аналітичної та оперативно-розшукової діяльності в інтересах забезпечення захисту державного кордону України згідно із законами України "Про розвідку" та "Про оперативно-розшукову діяльність";
- участь у боротьбі з організованою злочинністю та протидія незаконній міграції на державному кордоні України та в межах контрольованих прикордонних районів.
Відповідно до п.5, 6, 9, 10, 16 ч.1 ст.19 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» до обов'язків Державної прикордонної служби України належать:
- організація запобігання кримінальним та адміністративним правопорушенням, протидію яким законодавством віднесено до компетенції Державної прикордонної служби України, їх виявлення та припинення, здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення згідно із законами;
- здійснення прикордонного контролю і пропуску в установленому порядку осіб, транспортних засобів, вантажів в разі наявності належно оформлених документів після проходження ними митного та за потреби інших видів контролю, а також реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в установленому порядку прибувають в Україну, та їх паспортних документів у пунктах пропуску через державний кордон та у контрольних пунктах в'їзду - виїзду, а також здійснення у визначеному законодавством України порядку фіксації біометричних даних громадян України, іноземців та осіб без громадянства під час здійснення прикордонного контролю в пунктах пропуску через державний кордон та у контрольних пунктах в'їзду - виїзду;
- виявлення причин та умов, що призводять до порушень законодавства про державний кордон України, вжиття в межах своєї компетенції заходів щодо їх усунення;
- здійснення розвідувальної, інформаційно-аналітичної, адміністративно-юрисдикційної та оперативно-розшукової діяльності, а також здійснення контррозвідувальних заходів в інтересах забезпечення охорони та захисту державного кордону України;
- здійснення самостійно або у взаємодії з органами Національної поліції і органами Служби безпеки України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальними органами чи територіальними підрозділами в межах контрольованих прикордонних районів контролю за дотриманням іноземцями та особами без громадянства, а також біженцями, особами, які потребують додаткового захисту, та особами, яким надано притулок в Україні, установлених правил перебування на її території.
З аналізу наведених положень законодавства вбачається, що саме Державна прикордонна служба України зобов'язана протидіяти незаконній міграції на державному кордоні України, в тому числі шляхом охорони державного кордону України і забезпечення його захисту, зокрема від його незаконного перетину поза межами пунктів пропуску без здійснення в установленому порядку прикордонного контролю.
Колегія суддів зазначає, що повідомлені позивачем обставини перетину ним державного кордону України свідчать про неналежну організацію роботи Державної прикордонної служби України в частині виконання нею встановлених Законом України «Про Державну прикордонну службу України» обов'язків по запобіганню незаконного перетину державного кордону України та здійснення роботи щодо припинення діяльності організованої невстановленими особами незаконної схеми перетину державного кордону із застосуванням комунікації за допомогою відповідних телеграм-каналів у месенджері «Телеграм», або на інших інтернет платформах.
Згідно зі ст.324 КАС України суд апеляційної інстанції у випадках і в порядку, встановлених статтею 249 КАС України, може постановити окрему ухвалу.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає за необхідне постановити окрему ухвалу та направити її на адресу Державної прикордонної служби України, з метою вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, для уникнення випадків незаконного перетину державного кордону України та здійснення роботи щодо припинення діяльності організованої невстановленими особами незаконної схеми перетину державного кордону із застосуванням комунікації за допомогою відповідних телеграм-каналів у месенджері «Телеграм», або на інших інтернет платформах, зокрема шляхом: доведення особовому складу необхідності неухильного виконання вимог законодавства про державний кордон України; проведення достатніх оперативно-розшукових заходів з метою виявлення відповідних телеграм-каналів, що надають послуги з незаконного перетину державного кордону України та встановлення причетних до таких інформаційних ресурсів осіб з подальшим вжиттям передбачених законом заходів з метою притягненням таких осіб до відповідальності.
Керуючись ст.249, 310, 321, 324, 325, 329 КАС України, колегія суддів
З метою усунення причин та умов, що призвели до порушення вимог законодавства про державний кордон України, наведені факти довести до відома голови Державної прикордонної служби України Дейнека Сергія Васильовича , для вжиття відповідних заходів реагування.
Про вжиті заходи повідомити Шостий апеляційний адміністративний суд не пізніше одного місяця з дня надходження окремої ухвали.
Окрема ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом тридцяти днів, з урахуванням положень ст.329 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Текст ухвали виготовлено 29 квітня 2025 року.
Головуючий суддя Н.В.Безименна
Судді В.О.Аліменко
А.Ю.Кучма