Постанова від 30.04.2025 по справі 160/16568/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 160/16568/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2024 року (суддя Ніколайчук С.В.) в адміністративній справі №160/16568/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 без урахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві установити та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн до пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.07.2021;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, які полягають у відмові здійснити нарахування та виплату підвищення, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та здійснити нарахування та виплату підвищення пенсії ОСОБА_1 на коефіцієнт збільшення 1,197 відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження розміру збільшення сумою 1 500,00 грн та виплачувати перераховану пенсію без обмеження максимального розміру, починаючи з 01.03.2023;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити нарахування та виплату підвищення, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та здійснити нарахування та виплату підвищення пенсії ОСОБА_1 на коефіцієнт збільшення 1,197 відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від

24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження розміру збільшення сумою 1 500,00 грн та виплачувати перераховану пенсію без обмеження максимального розміру, починаючи з 01.03.2023;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, які полягають у відмові здійснити виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимального розміру з урахуванням розміру підвищення пенсії на коефіцієнт збільшення 1,0796 відповідно до п.1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» без обмеження розміру збільшення в результаті підвищення пенсії, передбаченого пунктами 1-2 цієї постанови сумою 1 500,00 грн, починаючи з 01.03.2024;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимального розміру з урахуванням розміру підвищення пенсії на коефіцієнт збільшення 1,0796 відповідно до п.1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» без обмеження розміру збільшення в результаті підвищення пенсії, передбаченого пунктами 1-2 цієї постанови сумою 1 500,00 грн, починаючи з 01.03.2024.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що після перерахунку пенсії, на виконання рішення, позивачу припинено виплату доплати у розмірі 2000 грн., яка була встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Крім цього, відповідачем, при перерахунку пенсії, була врахована індексація, передбачена постановою КМУ №118, №168, №185, але у розмірах менша, ніж передбачена вказаними постановами КМУ. Також відповідачем неправомірно обмежується розмір пенсії десятьма прожитковими мінімумами для працездатних осіб.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2024 позов задоволено.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, не є перерахунком пенсії у розумінні ст.64 Закону №2262-ХІІ, а тому позивач має право на доплату, передбачену постановою КМУ №713, а також індексацію пенсії у відповідності до положень постанови КМУ №118, №168, №185. Крім цього, суд першої інстанції, з посиланням на правові позиції Верховного Суду, дійшов висновку про неправомірність обмеження пенсії позивача максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального права, просить судове рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог. Фактично позиція відповідача полягає в тому, що позивачу виплачується пенсії у розмірах, що передбачений чинним законодавством, а суми індексації пенсії не можуть перевищувати встановлені постанови КМУ №118, №168, №185 розміри.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги з огляду на таке.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.03.2024 у справі № 160/2102/24 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо не здійснення ОСОБА_1 з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року перерахунку пенсії на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.12.2023 року № 06/25681 та від 01.12.2023 року №06/25682. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві перерахувати ОСОБА_1 з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року пенсію на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.12.2023 року № 06/25681 та від 01.12.2023 року № 06/25682 та здійснити її виплату у розмірі 80 % від сум грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо не виплати ОСОБА_1 з 01.03.2023 року пенсії з врахуванням розміру підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити ОСОБА_1 з 01.03.2023 року виплату пенсії з врахуванням розміру підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження максимальним розміром.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.03.2024 у справі № 160/2102/24 набрало законної сили 23.04.2024.

На виконання зазначеного вище рішень Дніпропетровського окружного адміністративного суду позивачу було проведено перерахунок пенсії, проте, припинено виплату щомісячної додаткової доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн та обмежено розмір індексації грошового забезпечення.

22.05.2024 позивач через представника звернувся до відповідача з заявою про нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, та пенсії без обмеження її максимальним розміром з урахуванням індексації.

Листом від 28.05.2024 №2600-0202-8/108476 Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві повідомлено позивачу, що у жовтні 2022 року право позивача на встановлення щомісячної доплати переглянуто, збільшення пенсії ОСОБА_1 за період з березня 2021 року перевищує 1112 грн, отже підстави для встановлення щомісячної доплати відсутні. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.03.2024 у справі №160/2102/24, позивачу проведено перерахунок пенсії без обмеження максимального розміру.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з позовом до суду.

За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Щодо права позивача на доплату до пенсії, передбачену постановою КМУ №713.

Так, у спірному випадку встановлено, що підставою для перерахунку пенсії позивача стали видані ІНФОРМАЦІЯ_2 довідки для перерахунку пенсії розмір грошового забезпечення в яких визначено станом на 01.01.2022 та 01.01.2023, з урахуванням розміру прожиткового мінімуму, установленого для працездатних осіб, станом на 1 січня відповідного календарного року.

Питання щодо наявності підстав для виплати доплати, передбаченої постановою КМУ №713, після здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення суду та на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, яке збільшилося через зростання прожиткового мінімуму, було предметом дослідження Верховним Судом у зразковій справі №400/6254/24.

За висновком Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, у зв'язку з тим, що положення Постанови № 713 припинення або зміну розміру щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн пов'язують з переглядом (перерахунком) пенсії, при цьому не вказуючи правову та фактичну підставу такого перегляду, але вказують на мету виплати такої доплати (поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій) та підстави припинення її виплати (збільшення пенсії більше аніж на 2000,00 грн), то перерахунок пенсії у зв'язку із зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мав наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), є тим підвищенням, з яким абзац третій пункту 1 Постанови № 713 пов'язує припинення або зміну (зменшення) розміру щомісячної доплати, передбаченої цим нормативно-правовим актом.

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду виснував, що оскільки зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, є правовою підставою для зміни розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та, відповідно, отримання нової довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45 з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови № 704, і подання таких довідок до відповідного управління Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії відповідно до частин першої, другої статті 63 Закону № 2262-XII, то здійснений вказаним державним органом перерахунок пенсії, право на який в особи виникло після 1 березня 2018 року, за умови підвищення розміру пенсії, є підставою для припинення (у разі підвищення розміру пенсії більш ніж на 2000,00 грн) або зменшення розміру (у разі підвищення розміру пенсії менш ніж на 2000,00 грн) щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн, передбаченої Постановою № 713.

Застосовуючи вказані правові висновки Верховного Суду до спірних відносин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність у позивача права на щомісячну доплату у розмірі 2000,0грн., передбаченої постановою КМУ №713, після перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням розміру грошового забезпечення через зростання прожиткового мінімуму.

Щодо висновків суду першої інстанції про обмеження пенсії позивача максимальним розміром - десять прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Так, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.03.2024 у справі № 160/2102/24 вже було встановлено право позивача на перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром.

При цьому, надані самим позивачем докази (а.с.16-17) свідчать про те, що здійснивши перерахунок пенсії відповідачем не було обмежено її розмір десятьма прожитковими мінімумами, установлених для працездатних осіб.

Про вказане свідчить і лист відповідача від 28.05.2024 №2600-0202-8/108476.

Отже, суд першої інстанції дійшов безпідставного висновку про обмеження пенсії позивача, після її перерахунку на виконання рішення суду, десятьма прожитковими мінімумами, установлених для працездатних осіб.

З цього приводу слід звернути увагу і на те, що обгрунтовуючи заявлені вимоги, позивач фактично посилався на обмеження розміру індексації пенсії, оскільки враховуючи визначені постановами КМУ коефіцієнти індексації пенсії, загальний розмір індексації повинен становити більше 1500,0грн.

З наданих позивачем розрахунків пенсії вбачається, що відповідачем здійснено індексацію пенсії позивача у 2023 та 2024 році на підставі постанов КМУ №168, 185.

Надаючи оцінку такій позиції позивача суд апеляційної інстанції виходить з такого.

Частиною п'ятою статті 2 Закону № 1282-XII, в редакції Закону № 2040-IX, визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У свою чергу, відповідно до статті 64 Закону № 2262-ХІІ у редакції Закону № 2040-IX, яка застосовується з 01.03.2022 року, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

При цьому частиною другою статті 42 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) в редакції Закону № 2040-IX, яка застосовується з 01.03.2022 року, визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Отже, положеннями статті 42 Закону №1058-IV, положеннями статті 64 Закону №2262-ХІІ Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.

24 лютого 2023 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 168 "Про індексацію пенсійних виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", пунктом 1 якої встановлено, що 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 168, з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій, відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 №118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

В свою чергу, відповідно до пункту 10 Постанови № 168 передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

23 лютого 2024 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», пунктом 1 якої встановлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Згідно з п. 2 постанови №185, розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Разом з цим, відповідно до пункту 3 Постанови № 185 передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Отже, пунктом 10 постанови №168 та пунктом 3 постанови №185 чітко встановлено обмеження розміру збільшення 1500 грн.

Тобто, це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500, 00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500 грн.

Таким чином, посилання позивача на неправомірність обмеження індексації пенсії сумою 1500,0грн. є безпідставними.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у справі №420/25804/23 (постанова від 07.06.2024 року).

Підсумовуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем у цій справі вимог.

З цих підстав суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.

На підставі викладеного, керуючись п.2 ч.1 ст.315, ст.ст.317, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві - задовольнити.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2024 року в адміністративній справі №160/16568/24 - скасувати та ухвалити нову постанову.

В задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.

Повний текст постанови складено 30.04.2025

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк